Moc vás všechny prosím, NEPLEŤTE SI komentáře s poradnou a nepokládejte dotazy na různé výrobky, jejich vzájemné interakce apod., beztak je většina těchto dotazů určena pro lékárníky, nikoliv pro lékaře! Ani vaše onemocnění bez hlubších znalostí nemohu řešit, křišťálovou kouli dosud nevlastním. S mailem také neuspějete, poradna je, až do odvolání, uzavřená! RESPEKTUJTE TO PROSÍM!

pátek 21. září 2018

Jak vytvořit avatar, favikon a nastavit čas: Blogspot pro začátečníky

Protože teď radím jedné blogové kamarádce, co nově přešla na Blogspot (Blogger.com), napadlo nás obě, že by návody uvítali i jiní. A tak postupně vznikne malý návodný "seriál":


Jak vytvořit favicon (jiné označení: favicona, favikon či favikona):


Favicona je maličký obrázek, který uvidíte na okraji panelu, ve kterém je otevřen váš  blog. Tedy jen v tom případě, že si faviconu vytvoříte. Mně osobně se to oranžové, přednastavené B, nelíbí.

1. Po přihlášení klikněte na „Rozvržení“.

2. Klikněte na „Upravit“ u položky „Favicon“. Na vašem blogu bude to oranžové B. A vy byste tam chtěli mít třeba obrázek či foto motýla.

Jak vytvořit favikon (pro zvětšení klikněte na obrázek).

3. Po kliknutí se otevře okno (kde je nutno rolovat nebo okno zvětšit kliknutím na čtverec vpravo nahoře) „Konfigurovat favikonu“. Po zvětšení vypadá celé okno takto (viz obrázek).

Jak vložit favicon na Blogspot
Jak vytvořit favikon 2.

4. Zvolte „Vybrat soubor“ a nahrajte tam podle instrukcí obrázek z vašeho počítače.

To má ale hned dva háčky: obrázek či fotografie MUSÍ BÝT přísně ČTVERCOVÉ (rozměry např. 484 x 484) a velikost nesmí přesáhnout 100 kB, jinak je nutné zmenšení. To je pak práce pro různé programy, já používám např. primitivní IrfanView.

5. Po nahrání souboru samozřejmě stiskněte oranžové tlačítko „Uložit“. A voilà, favikon je na světě!Jak vložit na Blogspot avatar, neboli malý obrázek, který vás bude provázet:


Jak vložit na Blogger.com ikonku, které se říká avatar, to už jsem zveřejnila tady:


Klíčové je to, že vaše profilová fotka slouží zároveň i jako avatar. Neplést prosím s faviconou!

Pozn.: V jakémkoliv dlouhém textu se rychle zorientujete tak, že stisknete CTRL a k tomu ještě F. Do okénka, které se vynoří vlevo nahoře, napíšete ZAČÁTEK hledaného slova, třeba avata. Článek se pak sám sroluje na příslušné místo, kde je PRVNÍ hledané slovo (nebo část slova) a všechna hledaná slova se v celém textu také barevně zvýrazní.

Blogspot: Jak vložit avatar
A tady vidíte dva avatary. Jeden "neosobní" a druhý, tak ten už záleží jen na vás.


Nastavení času na Blogspot (Blogger.com):


Máte-li zpočátku na Blogspotu čas africký, ne-li dokonce tatarský, mám-li použít slova Simi-Beallary, vězte, že to lze snadno změnit.

1. Po přihlášení do administrace uvidíte vlevo tento panel, viz obr.

Nastavení času Blogspot
Nastavení času na Blogspot 1.2. Klikněte na „Nastavení“.

3. Pak zvolte „Jazyk a formátování“.

Nastavení času na Blogspot 2.

4. No a poté vyberte variantu (GMT+1:00) Středoevropský čas - Praha a další položky, až to bude vypadat třeba nějak takhle (viz obrázek):

Nastavení času Blogspot
Nastavení času na Blogspot 3: Pro zvětšení opět klikněte na tento obrázek.

5. Pak už stačí jen vpravo nahoře stisknout tlačítko „Uložit nastavení“ - a hotovo!

12 komentářů:

 1. Tohle je skvělá pomoc !
  Mnoho lidí se mi svěřovalo, že se bojí nastavení a neodchází, i kdyby chtělo, protože se prostě nezorientuje !
  Sama víš, jak bojuju. Po zadání do vyhledávače se objeví tvoje pomoc a já děkuji za všechny začátečníky!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky Simi. :-)
   Uvidíme, co na to Google. Protože jak před měsícem změnil ten algoritmus vyhledávání, vyskočily nahoru weby typu Novinky, Nova apod. a všechny relevantní weby sletěly naopak o několik pozic níže... Nakonec ještě začnu preferovat zatracovaný Seznam. :-D

   Vymazat
 2. Super zpracování, ten, kdo v této oblasti tápe, určitě takovou pomoc ocení :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky Janinko z chaloupky od Broučků. Zatím to oceňuje hlavně "naše" Simí. 😊

   Vymazat
 3. Jako hrom do police, v nastavení jsem opatrná.
  Ještě jsem se k tomu nedostala, ale při přepnutí z google na blogger to začalo házet spoustu dotazů, příkazů a jiných nesmyslů, nerozhasím si celé nastavení při přepnutí ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, tak to Simi nevím,
   protože jsem to tenkrát provedla jen krátce na tom zkušebním blogu "Pokusnice", tedy aspoň myslím - a navíc, u tebe je ještě ten fakt, že tvůj blog je import z Blog.cz....

   Vymazat
 4. No zatím jsem líná na změnu blogu (jako nemohu si udržet imidž lemry líné, když hned aktivně zajdu jinam...), ale nebojte, holky, budu Vás sledovat. Simí a Virtulko - abych konkretizovala.
  Trochu mě sere, že nejsem robot - to bych asi měla snazší komentování...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Víš Alíčku (co NAŠTĚSTÍ NEJSI robot),

   tvůj styl je nezaměnitelný - a já tvoje komenty prostě miluju. :-D A často se po přečtení nahlas směju. :-D

   Hezký večer ti přeje Racek (samozřejmě chechtavý 😊).

   Vymazat
 5. Dorko, ty ses minula povoláním, mohla ses živit jako IT expert.
  Text jsem si s dovolením zkopíroval do Wordu, možná se bude hodit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Copak, Miloši,
   znovu uvažuješ o mužském přechodu? ;-) :-D Teda, abych ten dvojsmysl uvedla na pravou míru, o přechodu do blogspotových vod??

   Musím říct, že já si vlastně ani nezkontrolovala, jestli mi taky nezmizely z Blog.cz obrázky (ze začátku jsem používala někdy i Galerii, což se teď zdá jako fatální chyba). Nemám na to teď kdy, ale měla bych to udělat, abych případně z Google cache mezipaměti ještě něco zachránila...

   Vymazat
  2. Hypoteticky uvažuju, ale jsem na to dost líný. A asi bych nechtěl využívat veruci a radši to dělal sám, protože fotky stejně asi neumějí dobře přenést, jak jsem viděl u Blondýny.

   Vymazat
  3. Jo, přesně, Miloši,
   taky si myslím, že tenhle přenos se tak úplně nevyvedl. Já to taky dělala ručně a dá se to. Nikdo neříká, že to musíš mít hned. :-)

   Vymazat

Uveďte prosím nějakou přezdívku (pole NÁZEV/ADRESA URL - stačí vyplnit jen přezdívku). Jinak mi vaše komentářové kapky splynou v jedno nekonečné moře. 😉

DĚKUJI ZA VAŠE KOMENTÁŘE. 😊