Moc vás všechny prosím, NEPLEŤTE SI komentáře s poradnou a nepokládejte dotazy na různé výrobky, jejich vzájemné interakce apod., beztak je většina těchto dotazů určena pro lékárníky, nikoliv pro lékaře! Ani vaše onemocnění bez hlubších znalostí nemohu řešit, křišťálovou kouli dosud nevlastním. S mailem také neuspějete, poradna je, až do odvolání, uzavřená! RESPEKTUJTE TO PROSÍM!

čtvrtek 22. února 2018

Masti, krémy, šampony a přírodní / bio-kosmetika certifikát

Časopis dTest mi dal přinejmenším částečnou odpověď na to, proč už od dětství nemám ráda krémy a používám je jen výjimečně, proč jsem vždy nesnášela jelení lůj, balzámy na rty s obsahem placenty (v ČR dříve vlastně ani jiné výrobky, než ty na bázi ropných minerálních olejů nebyly), nebo proč mám odpor k líčení a nic z těchto „serepetiček“ kromě krátké epizody o prázdninách ve věku 17 let nepoužívám.

Spolkový úřad pro hodnocení rizik (BfR) ve zprávě z 2.prosince roku 2010 uvádí: „Byl podán důkaz o tom, že alkylované aromáty MOAH při přímém kontaktu migrují do kůže a mohou tak proto rovněž přispět ke zdravotnímu riziku.“ A pozdější prohlášení tohoto úřadu z roku 2015? „Minerální oleje v kosmetice: zdravotní rizika podle současné úrovně poznatků nelze očekávat“, tak zní nadpis. Že by se tam nahoře někdo ukvapil a zveřejnil nejprve omylem pravdu a pak se to pokoušel zatlouct?? Protože novější výzkumy ZNOVU potvrzují první verzi!

Zakoupíte-li si např. heřmánkovou mast v lékárně, paradoxně si nejspíš více uškodíte, než když si podobný výrobek obstaráte v některém z obchůdků s bylinkami.  Lékárenské výrobky, ale i masti NA PŘEDPIS, totiž většinou obsahují vazelínu (Petrolatum) a / nebo parafin (Paraffinum liquidum). Do těla se za celý život dostane 1 - 1,5 l (ropného) minerálního oleje - nejen z kosmetiky (mj. z vazelíny nebo parafinů!), ale i z potravin - přesněji z jejich obalů. Možná se tedy po přečtení tohoto článku rozhodnete toto obludné množství snížit. Nemusíte si shánět zrovna biokosmetiku, stačí, když se vyhnete látkám značeným hnědě a červeně.

Žádný z těchto výrobků již nepoužívám...


ZAKÁZANÉ LÁTKY V PŘÍRODNÍ KOSMETICE (CPK):


Pro úplnost ještě zmíním biokosmetiku: Kromě toho, že suroviny pocházejí z ekologického zemědělství, případně ze sběru bylin či plodů rostoucích ve volné přírodě (sběr musí probíhat šetrným způsobem), výroba musí být ekologicky únosná (včetně obalových materiálů a likvidace odpadů) a výrobky NESMÍ obsahovat, viz CPK standardy pro certifikaci kosmetických přípravků:
 • parafín (Paraffin, Paraffinum Liquidum), vazelínu (Petrolatum nebo Petroleum), ani další jiné ROPNÉ produkty
 • silikony (koncovka -cone, -thicone -thiconol, -siloxane nebo -silane)
 • SYNTETICKÉ, vonné, konzervační a barvící látky kosmetika nesmí obsahovat:

Polymery kyseliny akrylové nejsou povoleny v žádné formě!
Vonné látky SYNTETICKÉ povahy nesmí být obsaženy ani v tom případě, že se identická látka vyskytuje i v přírodě!
K parfemaci se používají výhradně přírodní esenciální oleje, nikoliv jejich IZOLOVANÉ složky
Chemické konzervanty jsou povoleny pouze tyto:
 • kyselina beznzoová - její soli a ethylester (v kosmetice oranžově, jde o alergen)
 • kyselina salicylová a její soli (ve složení značena oranžově, dráždí)
 • kyselina sorbová a její soli (ve složení značena oranžově, alergen)
 • benzyl alkohol (v kosmetice ho značím tučně oranžově, protože jde o silný alergen vysušující kůži, viz např. tady)
 • Tenzidy:
  • ANIONAKTIVNÍ:
   MÝDLA s amonnou a hlinitou skupinou nejsou povoleny (tj. např. aluminium palmitate, aluminium stearate, aluminium oleate nebo ammonium palmitate, ammonium stearate, ammonium oleate
   JINÉ anionaktivní tenzidy: Kromě výjimek se výslovně zakazují látky, které vzniknou zavedením kyseliny sírové do směsi.
   • KATIONAKTIVNÍ tenzidy nejsou povoleny
   • GM neboli geneticky modifikované suroviny
   • suroviny z mrtvých zvířat (kolagen a glycerin živočišného původu, vorvaňovina, norkový tuk a další) kromě včelího vosku a derivátů lanolinu, které jsou povoleny
   • chemické UV filtry v krémech na opalování jsou zakázány
   • elektronové nosiče a ethoxylované suroviny se také nesmí používat
   • není povoleno používat radioaktivní záření pro konzervaci výrobků 

   CPK BIO musí obsahovat minimálně 20 % bio-surovin.

    

   JAKÉ CERTIFIKÁTY PRO PŘÍRODNÍ KOSMETIKU EXISTUJÍ?


   Uvedu přehled jen těch nejznámějších certifikátů, úplnější seznam najdete zde (pokud na logo kliknete, dočtete se podrobnější informace). Loga si určitě prohlédněte - pak se nemůže stát, že vás někdo napálí, jako se to v současnosti děje.


     též bio varianta Cosmos Organic: min. 95 % bio surovin, které musí tvořit min. 20 % z celkové váhy produktu
       


     přírodní suroviny min. z 95 %
     mj. zde nenajdete žádné nanočástice
     též varianta, kterou nazývám "mini-bio", Eco Cert Organic Cosmetic: min. 10 % surovin musí pocházet z ekologického zemědělství

      • NaTrue přírodní kosmetika (mezinárodní certifikát)
       složky přírodního původu minimálně 75 %
       též varianta bio

       suroviny přírodního původu: maximální možné množství (100 %)

        

       JAK SE V BARVÁCH SLOŽENÍ VYZNAT


       Pokud není uvedeno jinak, používám tyto zdroje (1, 2, 3).
       • hvězdička* značí „obojetnost“, tj. v některých mastech či krémech dané firmy jsou problematické látky, V JINÝCH NE; složení se časem může měnit; také neznám všechny produkty, takže se na tento údaj plně NESPOLÉHEJTE - dříve než zatratíte celou firmu kvůli červené barvě, raději si vše ověřte.
       • zeleně jsou výrobky mající složení bez problematických látek
       tučně kurzívou jsou NEZÁVADNÉ látky PŘÍRODNÍHO původu, většinou rostlinné extrakty a oleje; u přírodní kosmetiky by těchto tučných zelených ingrediencí mělo být MAXIMUM.
       netučná matně zelená označuje látky v současnosti POVAŽOVANÉ za neškodné; bývají však většinou CHEMICKÉHO původu nebo látky přírodní, ale CHEMICKY UPRAVOVANÉ např. rafinací apod. (řadím sem např. Beeswax / Cera alba - bílý včelí vosk); hranice mezi těmito podskupinami je velice tenká a mnohdy sporná
       • Alcohol:
       Alcohol na začátku INCI složení je tučně oranžový nebo oranžový (ve vyšší koncentraci přeci jen škodí),
       Alcohol na konci INCI složení je matně zelený
       • případná dvoubarevnost (např. Benzyl Benzoate) značí, že látka stona hranici mezi těmito 2 skupinami.
       • Nedostatečně definované látky:
       k látkám v černé barvě není dostatek údajů
       šedivé látky je nutno posuzovat individuálně a nedají se jednoznačně zařadit bez některých upřesňujících informací; některé z těchto látek mají mírnou schopnost vyvolávat alergie nebo astma
       • Podezřelé látky vyvolávající pochybnosti jsou odstupňované:
       MÍRNÝ stupeň podezření (často jde jen o látky s alergenním potenciálem); tučnou oranžovou používám výjimečně, když je látka podle mě na přechodu k „červeným“ látkám.
       STŘEDNÍ stupeň podezření (sem patří často látky, o jejichž přínosu pro zdraví člověka existují studie, na které nejsou jednotné názory)
       VYSOKÝ stupeň podezření (patří sem mnohdy látky, z nichž mnohé byly silně omezeny, např. některé parabeny, nebo látky, u nichž se restrikce chystá, viz např. obsah MOAH a MOSH přítomné ve složkách ropného původu: MOAH by měly být časem zcela zakázány).

       KOUPIT ČI NEKUPOVAT: KONEČNÁ INTERPRETACE


       To, že kosmetika obsahuje „zelené“ látky pro mě osobně vůbec neznačí, že je přírodní, viz výše. Pokud je ve výrobku minimum výše uvedené tučné jasné zelené a zbytek je označen matně zelenou barvou plus třeba červená do toho, NENÍ to pro mě osobně výrobek, co by stál za nákup, ale jde spíš o chemický koktejl, co se snaží tvářit přírodně.

       Pokud je červená až někde na konci a výrobek je jinak plný tučné zelené, rozhodování není tak jednoduché. V takovém případě je lépe si o dané látce něco přečíst a až pak se rozhodnout. Výrobek může být v tomto případě totiž lepší, než ten, co je plný matně zelené a sem tam oranžové…
       Obsahuje-li výrobek hnědou, tak se u mě do nákupního košíku už nedostane. Čím blíže k začátku, tím hůř.

       Nepaušalizujte, dřív, než zavrhnete z důvodu výskytu ropných či jiných podezřelých látek CELOU FIRMU, PŘEČTĚTE SI SLOŽENÍ VÝROBKU, o kterém uvažujete. U některých firem je sice „ropa“ v mastech, zato tinktury mohou být velmi dobré! Navíc, časem se SLOŽENÍ některých výrobků MŮŽE MĚNIT.

       Kliknutím na písmeno se dostanete k vašemu oblíbenému výrobku (řazeno podle značek). Druhý rámeček u písmena B byste určitě neměli vynechat, dozvíte se, co všechno je v ČR možné...

       _________________________________________________________________________________
       .
       A   B   C   D   E   F   G   H   CH   I   J   Just  K   L   M   N  Naturinka  Nivea   O   P   Q   R   S   T  Topvet  U   V   W   X   Y   Z
       .
       ________________________________________________________________________________

       .
       Složení balzámů na rty je zde, zubní pasty vyjdou samostatně.
       .

       MASŤOVÉ ZÁKLADY ZALOŽENÉ NA ROPNÝCH SLOŽKÁCH (OBSAHUJÍ MOSH A MOAH)


       Ambiderman / Ambimed / Ambimedic / Cremor base-A / masťový základ A
       • složení, které se může mírně lišit v závislosti na výrobci, viz 1, 2: Aqua purificata, Paraffinum solidum, Paraffinum liquidum, Propylenglycolum, Slovasol 2430 neboli 1-(2-Methoxy-1-methylethoxy)propan-2-ol, Alcohol cetylstearylicus (směs, kde je cetylalcohol a stearylalcohol), Trolaminum neboli Triethanolamine, Carbomerum 980, Methylparabenum, Propylparabenum.

       Neoaquasorb / Neoaquamed / Neoaquamedic / Cremor Neoaquasorb / Cremor base-N / Unguentum base-N / masťový základ N
       • složení, které se může mírně lišit v závislosti na výrobci, viz 1, 2, 3, 4): Paraffinum perliquidum, paraffinum solidum, alcohol cetylicus et stearylicus, acidum stearicum neboli stearic acid, Slovasol 2430 neboli 1-(2-Methoxy-1-methylethoxy)propan-2-ol, Polynol A neboli glyceryl (mono)stearate, methylis parahydroxybenzoas neboli methylparaben, propylis parahydroxybenzoas neboli propylparaben.

       Synderman / Syndermed / Unguentum base-S / masťový základ S
       • složení, které se může mírně lišit v závislosti na výrobci, viz 1, 2, 3: Paraffinum liquidum, Paraffinum solidum, Cholesterolum, Vaselinum flavum neboli Petrolatum, Adeps lanae neboli bezvolanolin, Ceresinum, Cera alba, Monoglycerida adipis suilli (Dimodan S) neboli monoglyceridy vyrobené z destilovaného vepřového sádla.

        

       (POTENCIÁLNĚ) ŠKODLIVÉ LÁTKY


       Kromě něměckých zdrojů Codecheck.info a těchto odkazů (1, 2) se mi moc líbí zpracování škodlivin od Biooo.cz (jen chybí bohužel mnohé látky). V tomto článku budou jednotlivé látky doplňovány podle toho, jak budou postupně vycházet jednotlivá písmena. Proč jsou výrobky pocházející z ropy škodlivé, se dozvíte u balzámů na rty. 


       Hnědá (nejhorší) skupina:
       • BHT neboli butylhydroxytoluol či E321 (2,6-di-tert-butyl-p-kresol): antioxidant vyrobený z vedlejších produktů vznikajících při zpracování ropy schopný vyvolat rakovinu. Podle Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny IARC (International Agency for Research on Cancer) jde o prokázaný zvířecí karcinogen. Může způsobovat dermatitidu a alergie a působit toxicky na játra.
       • Butylparaben: viz ethylparaben. V Dánsku je v kosmetice pro děti do 3 let zakázán.
       • Butylphenyl Methylpropional / Lilial: Syntetická vonná látka, silný alergen. Astmatici a osoby s kontaktní alergií by se této látce měli vyhýbat. Lilial vykazuje i reprodukční toxicitu: v pokusech na zvířatech ovlivňovat schopnost rozmnožování. Tato látka podle všeho NENÍ BEZPEČNÁ v používaných koncentracích.
       • Cera microcristallina / Microscristalline wax (jiné názvy: Microcryst hydrocarbon waxes): reguluje viskozitu a zlepšuje pojivost, stabilizuje emulze. Pochází z ropy, může se ukládat v játrech, slezině a lymfatických uzlinách. Je v podezření, že podporuje vznik rakoviny. Dráždí kůži a vysušuje ji, podporuje tvorbu vrásek, má okluzivní efekt: brání dýchání pokožky, může vést k zadržování tepla.
       • CI 17200 (Red 33): Barvivo používané v kosmetice  - v EU je jeho používání omezeno.  V pokusech na zvířatech se jeví jako karcinogenní látka, čili způsobující rakovinu.
       • CI 19140 / E 102, tartrazin: Vyrábí se synteticky z kamenouhelného dehtu.
       o    CI 19140: Uvolňováním karcinogenních aminů může podporovat vznik rakoviny.
       o    přísada do potravin E 102: V poslední době se zvedá stále více negativních hlasů proti tomuto azobarvivu, které mj. může vyvolat vznik kožních nádorů, do praxe se však zatím omezení jeho výroby a použití nedostalo.
       • DMDM Hydantoin: konzervant bránící množení mikroorganismů, poškozuje buňky, karcinogen, dráždí kůži
       • Ethylhexyl Methoxycinnamate (EHMC): UV filtr, který působí jako endokrinní disruptor a vyvolává hormonální poruchy a změny na pohlavních orgánech na zvířatech, viz studie.
       • Ethylparaben (PARABENY!): konzervant bránící množení mikroorganismů v kosmetice. Vykazuje hormonální účinky a v pokusech na zvířatech se objevily změny pohlavních orgánů.
       • Homosalate:  homosaláty, hormonálně aktivní látky, jsou součástí UV-filtru. V organismu se hromadí. 
       • Hydrogenated polyisobutene (POSH): zvláčňuje a změkčuje pokožku, může se ukládat v játrech, slezině a lymfatických uzlinách. Tvoří pro vodu neprostupnou vrstvu a brání tak dýchání pokožky. Podporuje tvorbu vrásek.  Tuto látku obsahuje např. i ne právě levný krém firmy Vichy Aqualia Thermal Light.
       • Chlorhexidine Digluconate: toxický konzervant, ze kterého se mohou vytvářet karcinogenní (rakovinotvorné) nitrosaminy. Zabraňuje růstu bakterií v kosmetických přípravcích, usmrcuje ale i bakterie, které kůži prospívají. Alergizující účinky. 
       • Chlorphenesin: toxický konzervant zabraňující růstu mikroorganismů v kosmetických přípravcích. Mohou se z něho uvolňovat karcinogenní neboli rakovinotvorné nitrosaminy
       • Imidazolidinyl Urea: imidazolidinyl-močovina je konzervační prostředek zabíjející mikroby a poškozující buňky. Tato syntetická močovina uvolňuje formaldehyd (látka vyvolávající rakovinu), proto je imidazolidinyl-urea karcinogenní (rakovinotvorná), alergizující, dráždí pokožku a nedoporučuje se.
       • Isobutylparaben (PARABENY!): v EU je od října 2014 zakázán, nařízení vstoupilo v platnost až od 16. dubna 2015; ve zmiňovaném výrobku Dr. Müller Panthenol Krém na rty z února 2014 však ještě obsažen byl, účinky viz ethylparaben. Tento výrobek je doposud v nabídce!
       • Methylparaben (PARABENY!): viz ethylparaben.
       • Ozokerite neboli ceresin či mineral wax: reguluje viskozitu a zlepšuje pojivost. V podezření, že je karcinogenní. Ukládá se v játrech, slezině a lymfatických uzlinách. Podporuje tvorbu komedonů (černé tečky, jde o ústí ucpaných mazových žláz) může vést k hromadění tepla, vysušuje kůži a podporuje tvorbu vrásek.
       • Paraffin: účinky, viz výše, Paraffinum liquidum
       • Paraffinum liquidum (jiné názvy: Mineral oil, Paraffin oil, Prolatum oil, Petroleum white mineral oil, Liquid petrolatum, Deobase): pochází z ropy, zvláčňuje kůži, působí jako antistatikum a rozpouštědlo, vytváří pro vodu nepropustnou vrstvu, ucpává póry a podporuje tvorbu komedonů, zabraňuje dýchání pokožky, vysušuje a podporuje tvorbu vrásek, může dráždit pokožku. Možná kumulace v játrech, slezině a lymfatických uzlinách.
       • Petrolatum (jiné názvy: Vaseline, Vaselinum flavum - žlutá vazelína nebo Vaselinum album - bílá vazelína / White Petrolatum / White Petroleum Jelly): pochází z ropy, působí jako antistatická a zvláčňující látka. Může se hromadit v játrech, slezině a lymfatických uzlinách. Podezření z karcinogenity. Jde o látku toxickou, alergizující, vytváří pro vodu neprostupnou vrstvu, ucpává póry, brání dýchání pokožky, vysušuje kůži a podporuje tvorbu vrásek.
       • Propylparaben (PARABENY!): viz ethylparaben. V Dánsku je v kosmetice pro děti do 3 let zakázán.
       • Silica, oxid křemičitý (amorfní): V kosmetice se vyskytuje především synteticky vyrobený, amorfní oxid křemičitý, přičemž obvyklá velikost částic je mezi 5 - 50 nm, jedná se tedy o nanočástice, viz rakouská akademie věd (Institut für Technikfolgen-Abschätzung der Österreichischen Akademie der Wissenschaften). Patří sem i hydratovaná forma oxidu křemičitého neboli hydrated silica. Nanočástice se chovají naprosto JINAK, než větší částice (o jejich škodlivosti je pojednáno zde). Zatím se sice ZDÁ, že SiO2 je z nanomateriálů nejméně škodlivý, výzkum však zdaleka není u konce.
       • Sodium C14-16 Olefin Sulfonate je opět jedním z produktů petrochemického průmyslu a pochází z ropných břidlic (event. z uhelných nebo olejových břidlic). Ropa s sebou samozřejmě nese opět větší či menší (nikdy ale zcela nulové!) riziko MOAH a MOSH. 
       • Synthetic wax: jde o synteticky vyrobený parafín zaručující „hebkost“; může se ukládat v játrech a dalších orgánech, vysušuje kůži a podporuje tvorbu vrásek. 
       • Titanium dioxide / CI 77891: UV filtr, který ale vykazuje i významné nežádoucí účinky, viz samostatný článek (v podobě nanočástic rakovinotvorný, podporuje střevní záněty, prochází kůží a také přes bariéru, která je mezi krví a mozkem, většina látek se přes ni nedostane). Jak se ukázalo, téměř polovina částic v mnoha výrobcích je velikosti nanočástic, tedy velmi malých částic, které se chovají ZCELA JINAK. Záleží, na surovině: pokud je prášek hrubší (a výrobek neoplývá hladkým povrchem), je oxid titaničitý neškodný. Jenže právě v kosmetice je žádoucí mít prášek co co nejjemnější , aby mj. netvořil v krémech bílý "film" na pokožce atd. Proto jsem nakonec zvolila dvoubarevnost. 
       • Talc / talek / mastek: obecně je sice považován za bezpečnou látku. Ale to byl oxid titaničitý před objevem negativních účinků nanočástic také. Zde existuje, podle všeho, stejná problematika, a to, že částice MOHOU být příliš malé, tj. ve velikosti nanočástic. Protože škodlivost nanočástic je poměrně nové téma, zatím se mi nepovedlo dohledat, v jaké míře se nanočástice talku v kosmetice SKUTEČNĚ objevují (proto ta dvoubarevnost). Kvůli jemnosti a roztíratelnosti je žádoucí mít prášek co nejjemnější. Talek je spojován s rakovinou vaječníků a varlat a byl nalezen v lymfatických uzlinách. Zda se do lymfatických uzlin dostal z kosmetiky nebo z potravin v podobě E553b není známo. K tomu ještě přistupuje možnost kontaminace talku azbestem. Do té doby, než se vše ohledně nanočástic prozkoumá, se mu já osobně budu vyhýbat.  
       Jestli si myslíte, že vás zachrání to, že nanočástice je třeba na výrobku deklarovat, tak se nenechte mýlit: Např. potravinářský oxid titaničitý obsahuje množství nanočástic těsně pod hranicí (45 %), takže se jako nanomateriál NEMUSÍ uvádět (nanomateriál musí obsahovat min. 50 % nanočástic, tj. částic velikosti 1 - 100 nm).
       • Triethanolamine / trolamine (TEA): jde o tenzid (něco jako Jar) stabilizující pH a zajišťující emulgaci, karcinogenní (bývá mnohdy znečištěn karcinogenními nitrosaminy). Může vyvolávat poruchy imunitního systému a dráždit dýchací cesty nebo vyvolávat alergii. Více o něm zde.
       • TEA-Oleate:  V EU je jeho použití omezeno - možná příměs / vznik karcinogenních (rakovinotvorných) nitrosaminů. Tenzid snižující povrchové napětí vedoucí k rovnoměrnému nanášení krému. Též funkce emulgační (ve směsi dokáže spojit látky, které se spolu jinak nemísí) a čistící.
       • TEA-Lactate: Udržuje vlhkost a pečuje o kůži. Použití této látky v EU je však omezeno, protože z této látky mohou vznikat nitrosaminy, které jsou karcinogenní, tj. rakovinotvorné. 
       • Tromethamine: toxický pufr stabilizující pH a maskující zápach, ze kterého se vytváří karcinogenní (rakovinotvorné) nitrosaminy. V EU je jeho použití omezeno.
       • žluť SY (Sunset Yellow):  E110 / CI 15985
       E 110 v potravinách. Jde o vysoce škodlivé azobarvivo. Tento odstavec platí pro vnitřní užití v podobě E110 (viz také Fér potravina) a případně pro balzámy na rty a zubní pasty: V pokusech na zvířatech vyvolávala tato látka ve vysokých dávkách nádory ledvin (karcinogenní). Prokazatelně způsobuje alergii, zejm. u osob, které jsou citlivé na kyselinu acetylsalicylovou (Acylpyrin) nebo benzoovou kyselinu (E210). Pravděpodobně jde i o jeden ze spouštěčů atopického ekzému nebo astmatu. Může způsobovat hyperaktivitu u dětí. Pozn.: Tuto látku obsahují např. i tablety Celaskon!
       CI 15985: ve formě kosmetiky dráždí tato žluť pokožku
       • Zinc Oxide: viz oxid titaničitý.
        

       Červená skupina (případně tučně oranžově značená) skupina:
       • Acrylates / C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer: akrylát, který se získává se z ropy. Reguluje viskozitu, ale také uzavírá kožní póry. V těle jen obtížně odbouratelný.
       • Aluminum Chlorohydrate: antiperspirant (zabraňuje vylučování potu), deodorant (maskuje a zmenšuje nepříjemný tělesný pach), adstringent (utěsňuje povrch kůže).  Snadné překročení tolerované dávky. Souvislost s rakovinou prsu nejasná, zatím neprokázána.
       • Ammonium Acryloyldimethyltaurate / VP Copolymer: Patří mezi akryláty. Reguluje viskozitu v kosmetických přípravcích.  Zároveň však uzavírá kožní póry a hlavně je v lidském těle jen obtížně odbouratelný
       • Acrylates/Vinyl Isodecanoate Crosspolymer neboli Stabylen 30: Už sám název upomíná na vysokou stabilitu tohoto uměle vyrobeného polymeru a obtížnou odbouratelnost (viz 1, 2, 3). Jde o emulgátor a stabilizátor zahušťující emulzi. Na kůži vytváří voděodolný, nepropustný film, který ucpává kožní póry.
       • Benzalkonium Chloride: dráždí pokožku a alergizuje.
       • BHA neboli butylhydroxyanisol či E320: antioxidant vyrobený z vedlejších produktů vznikajících při zpracování ropy. V pokusech na zvířatech se u potkanů objevily nádory žaludku. Při vyšších dávkách hrozí kumulace v těle. Může vyvolat alergii. V Japonsku je tato látka zakázána. Podle organizace IARC bylo dostatečně prokázáno, že látka je zvířecí karcinogen. 
       • Butyl methoxydibenzoylmethane: vytváří UV filtr, který alergizuje a vyvolává podráždění kůže. Hromadí se v orgánech. 
       • Butylphenyl methylpropional neboli lilial (BMHCA): silný alergen (kontaktní alergie!). používaný k parfemaci. Poškozuje reprodukční schopnost u zvířat a pohlavní orgány, zejm. samčí. 
       • C13-14 Isoparaffin: má funkci rozpouštědla, změkčuje a zjemňuje kůži. Vysušuje, podporuje tvorbu vrásek, může se ukládat v játrech.
       • Ceteareth-12 a Ceteareth-20: tenzid zeslabující povrchové napětí (to samé dělají prostředky na mytí nádobí). Přispívá k rovnoměrnému nanášení. Oslabuje bariérovou funkci kůže.
       • CI 42051 / patentní modř, E 131: modré alergizující barvivo, které je v podezření, že vyvolává rakovinu.  V mnoha státech je jeho použití omezeno. V podobě potravinového E 131zakázáno v USA a Austrálii, dříve i v Norsku.
       • CI 60730: barvivo používané v kosmetice s dráždivým a alergenním potenciálem. Některé výzkumy poukazují i na rakovinotvorný potenciál.
       • Cyclomethicone (SILIKONY!): Cyklometikon je založen na SILIKONECH, konkrétně na cyklickém siloxanu. Obtížně odbouratelná látka, která se v organismu ukládá. Je v podezření, že působí toxicky na reprodukční o orgány. Navíc ohrožuje životní prostředí (vodu). Působí jako antistatikum, rozpouštědlo a látka udržující vlhkost s regulačním účinkem na viskozitu látek ve směsi. Zvláčňuje a vyhlazuje kůži. Činí vlasy snadno rozčesávatelné a lesklé, propůjčuje jim objem a lesk. 
       • Cyclopentasiloxane / silikonový olej (SILIKONY!): je podezřelý z hormonálního působení. Založen na SILIKONECH (cyklický siloxan). Jen obtížně odbouratelný, v živých organismech se hromadí. Ohrožuje čistotu vod. Působí jako rozpouštědlo jiných látek. Pěstí, zvláčňuje a vyhlazuje kůži. Udržuje vlasy v kondici, propůjčuje jim lesk a objem, usnadňuje rozčesávání. 
       • Dimethicone (SILIKONY!): zvláčňují kůži, ale zároveň ji také činí propustnější pro škodliviny, dráždí kůži, pochází z ropy.
       • Diphenyl Dimethicone (SILIKONY!): emulgující látka založená na SILIKONECH. Udržuje kůži v kondici, zvláčňuje ji a vyhlazuje.  Snižuje pěnivost. Působí jako vlasový kondicionér, usnadňuje rozčesávání, vlasům propůjčuje objem a lesk. 
       • Disodium EDTA: používá se k uchování barvy a jako konzervant; silně na sebe váže minerály (zejm. železo, zinek měď), což může vést k problémům v metabolismu, pokud je daných prvků v organismu nedostatek. Oslabuje buněčné membrány. V potravinách je E386 zakázán
       • Ethoxydiglycol: zadržuje vlhkost, dráždí kůži a činí ji narušením bariérové funkce propustnější (i pro event. škodliviny).
       • Ethylhexyl Salicylate: minimálně jedna studie dokládá poruchy imunitního systému a podráždění dýchacích cest či vznik alergie. Jde o látku, která může usnadňovat průnik škodlivin. UV filtr, absorbuje UV záření a chrání tak kosmetické prostředky před jeho působením. 
       • Glycereth-8 (estery této látky, které se objevují v jednom výrobku, nebudou myslím lepší): emulgující účinky, zvláčňuje, ale také dráždí pokožku. 
       • 1,2-Hexanediol: zabíjí bakterie na kůži, které jsou prospěšné a může způsobovat alergie.
       • Hydroxyethyl Acrylate/Sodium Acryloyldimethyl Taurate Copolymer: polymer, tj. syntetická výroba. Reguluje viskozitu a stabilizuje emulze. 
       • Hydroxyisohexyl 3-Cyclohexene Carboxaldehyde / Lyral, HMPCC: jde o syntetickou látku s vůní konvalinek maskující pach ostatních látek. Velmi silný alergen s vysokou schopností senzibilizace. Trpíte-li kontaktní alergií nebo astmatem, této látce se vyhněte.
       • Isobornyl Acetate: látka dráždící kůži. Data zříjna 2017 (akutní toxicita): podráždění spojivek při vniknutí do oka, degenerativní změny mozku, v krvi a aktivity enzymů u potkanů při inhalaci, změny na játrech a v zažívacím traktu, krvácivost, patologické změny v krevním oběhu a spavost u myší po požití.
       • Isoeugenol: Vyrábí se nebo se vykytuje i v přírodě (součást olejů Ylang-Ylang a muškátového oříšku), ale má velký alergenní potenciál, zejména by se jí měli vyhnout lidé s kontaktní alergií nebo astmatici a osoby s hyperaktivními dýchacími cestami.  Působí jako parfemační či ochucující látka v kosmetických přípravcích. 
       • Laureth-7: tenzid (v prostředcích na mytí nádobí), přispívá k rovnoměrnému nanášení. Emulgátor. Oslabuje přirozenou kožní bariéru a umožňuje snadnější průnik škodlivin do těla. 
       • Magnesium Laureth Sulfate: čistící látka s funkcí tenzidu („Jar“), která snižuje povrchové napětí a přispívá k rovnoměrnému nanášení.  Oslabuje bariérovou funkci kůže a umožňuje tak snadnější průnik zdraví škodlivých látek do organismu. 
       • Magnesium Laureth-8 Sulfate: platí totéž, co pro Magnesium Laureth Sulfate.
       • Magnesium Oleth Sulfate:  viz Magnesium Laureth Sulfate.
       • Methoxy PEG/PPG-7/3 Aminopropyl Dimethicone: slouží ke snadnějšímu rozčesávání a vlasům také propůjčuje větší objem a lesk. Založen na SILIKONECH. Oslabuje přirozenou bariérovou funkci kůže.
       • Octyl-methoxycinnamate (OMC): UV filtr s hormonálním působením, který se navíc v organismu ukládá. Ve studii na potkanech došlo po 5denní (!) aplikaci k poklesu hormonů štítné žlázy. Výzkum nadále pokračuje, ale podle všeho tato látka působí podobně jako endokrinní disruptory i na jiné hormony, včetně pohlavních, viz tato studie (2005), studie z roku 2008 (zde dokonce přímo označen jako endokrinní disruptor), studie tato publikace z roku 2011.
       • Octocrylene (2-ethylhexyl-2-ciano-3,3-diphenyl acrylate): součást UV-filtru, není odbouratelný a hromadí se v organismu.
       • PEG: Všechny látky obsahující PEG neboli polyethylenglycol (chcete-li polyethylenglykol) nebo PPG neboli polypropylenglycol (polypropylenglykol) pochází z jedovatých a karcinogenních látek či ropných derivátů, jako je např. ethylendioxid. 
       • PEG-5 Ethylhexanoate: emulgační látka, která umožňuje spojení jinak nemísitelných látek. Zeslabuje funkci kůže jako kožní bariéry.
       • PEG-5 Pentaerythrityl Ether: zvláčňuje a vyhlazuje kůži. Oslabuje přirozenou kožní bariéru.  
       • PEG-8: V kosmetice se používá jako rozpouštědlo. Oslabuje přirozenou kožní bariéru. 
       • PEG-25 Hydrogenated Castor Oil: viz PEG-40 Hydrogenated Castor Oil.
       • PEG-35 Castor Oil: tato látka působí jako emulgátor a tenzid („Jar“). Snižuje tak povrchové napětí a přispívá k rovnoměrnému nanášení kosmetického přípravku. Kromě toho, že oslabuje funkci přirozené kožní bariéry vykazuje též dráždivý a alergenní potenciál. 
       • PEG-40 Hydrogenated Castor Oil: emulgátor a tenzid (jakýsi „Jar“ na nádobí), oslabuje bariérovou funkci kůže a usnadňuje průnik škodlivin do organismu. 
       • PEG-100 Stearate: Tato látka oslabuje přirozenou kožní bariéru a dráždí kůži. Plní funkci tenzidu („Jaru“), tj. látky snižující povrchové napětí v kosmetických prostředcích, a přispívá tak k rovnoměrnému nanášení. 
       • Polybutene (POSH): reguluje viskozitu a zlepšuje pojivost, dráždí kůži, oči a dýchací cesty; zatím málo prozkoumaný.
       • Polyethylene (POSH): reguluje viskozitu, není biologicky odbouratelný. Vlastně máme v kosmetice svým způsobem ukrytý igelit, tj. plast! 
       • Polysorbate (všechna čísla): např. Polysorbate 20, Polysorbate 60, 65: vyrábí se z rostlinných tuků, mohou působit fotoalergické reakce.
       • Polysorbate 65 (jinak též Polyoxyethylen(20)-Sorbitantri-Stearat, Polysorbat 65 nebo E436):
        • emulgátor, stabilizátor, který se vyrábí ze sorbitolu (E 420) a mastných kyselin (většinou z rostlinných tuků
        • V podobě potravinářského E 436 zvyšuje vstřebávání event. přítomných škodlivin rozpustných v tucích. Neměl by se proto častěji konzumovat (zubní pasty nebo balzámy na rty!!!).
       • Polysorbate 80 neboli E 433 / polyoxyethylen(20)-sorbitanmono-oleat:
        • Polysorbate 80 jako emulgátor a stabilizátor. Může působit fotoalergicky, vyrábí se z rostlinných tuků.
        • E 433: V potravinách by dostala červenou. V pokusech na zvířatech se ukázalo, že v podobě potravinářské přísady může vyvolávat zánětlivou reakci ve střevním traktu i změnu střevní flóry. U myší se tak zvýšilo riziko chronických střevních zánětlivých onemocnění a obezity. Častá konzumace se nedoporučuje (zubní pasty nebo balzámy na rty!!!). 
       • Potassium Alum: „utěsňuje“ povrch pokožky, což je nežádoucí. Podezření z rakoviny prsu dosud neobjasněno. Možné překračování doporučených limitů výrobci.
       • PPG: Viz PEG
       • PPG-5 pentaerythrityl ether: zvláčňuje a vyhlazuje kůži, zároveň ji ale i dráždí
       • PPG-15 Stearyl Ether: zjemňuje kůži a vyhlazuje ji. Působí však také dráždivě
       • Slovasol 2430 neboli 1-(2-Methoxy-1-methylethoxy)propan-2-ol: rozpouštědlo, ve vyšších koncentracích působí jako anestetikum. 
       • Sodium Acrylate/Sodium Acryloyldimethyl Taurate Copolymer: polymer, který se většinou vyrábí synteticky. Látka regulující viskozitu a snižující transparenci kosmetiky (zakalující). Vytváří souvislý film na pokožce, vlasech či nehtech. Protispékavá látka zabraňující tvorbě hrudek. Stabilizuje emulze. 
       • Sodium Laureth Sulfate (neboli SLES): Oslabuje bariérovou funkci kůže a dovoluje tak vniknutí event. přítomných škodlivých látek. Čistící a pěnící tenzid zmenšující povrchové napětí podobně jako Jar sloužící k rovnoměrnému nanášení přípravku. Emulgační funkce sloužící k mísení vody a olejovitých látek.
       • Sodium Laureth-8 Sulfate
       • Sodium Lauryl Sulfate (SLS neboli také lauryl sulfát sodný): Podezření z toxicity a poškozování zdraví, dráždí oči, pokožku a dýchací cesty a vyhýbat by se mu měli zejména pacienti s atopickým ekzémem. V běžných přípravcích dostupných na trhu je jeho koncentrace většinou mezi 10 - 20 % (tj. 10- 20 x více, než je doporučováno!), Vysušuje pokožku a působí tvorbu komedonů. Může se ukládat v mozku, plicích a játrech (jeho detekce je možná ještě několik dní po aplikaci). Čistící a pěnící tenzid zmenšující povrchové napětí látek podobně jako Jar a přispívající tak k rovnoměrnému rozvrstvení při nanášení. Má i emulgační účinky (zabezpečuje mísení jinak nemísitelných látek). Vnáší do kosmetiky trpkou pachuť, která zabraňuje požití směsí obsahujících ethylalkohol. 
       • Sodium Oleth Sulfate: emulgační činidlo, které spojí i jinak nemísitelné látky na základě snížení povrchového napětí. Čistí a plní i funkci tenzidu („Jaru“) a pěnidla. Zeslabuje přirozenou funkci kůže jako kožní bariéry. 
       • Sodium saccharin: umělé sladidlo vyvolávající (mj.!) rakovinu u zvířat (i když pozdější výzkumy zpochybňují, že by tento mechanismus fungoval i u lidí). Může narušovat endokrinní systém.
       • Steareth-2: emulgátor (dokáže spojit jinak nemísitelné látky snížením povrchového napětí), tenzid (snížením povrchového napětí, jako to dělá např. Jar, přispívá k rovnoměrnému nanášení kosmetického přípravku). Oslabuje přirozenou kožní bariéru a tak dovoluje lepší průnik škodlivých látek do těla.
       • Steareth-21: viz Steareth-2
       • Trideceth-9: emulgační činidlo, pomocí něhož se dají míchat i nemísitelné látky.  Dále plní i funkci tenzidu („Jar“) přispívající k rovnoměrnému nanášení kosmetického přípravku. Dráždí. Oslabuje bariérovou funkci kůže a činí kůži propustnější pro zdraví škodlivé látky, které pak snadněji pronikají do těla. 
       • Triethylene Glycol: parfemační látka maskující pach či chuť kosmetiky a také regulující viskozitu. Nejspíše toxická a zdraví škodlivá látka - výzkumy teprve probíhají. Oslabuje každopádně funkci kůže jako kožní bariéry. 

       Kosmetika složení
       Kosmetika a útoky hackerů: nejnovější je z 1. 3. 2018


       Závěrečná poznámka na okraj: Víte, co je na blogu kosmetik-check.com, odkud pochází část informací o složení, mj. zmíněno? Výhrůžky, zastrašování právníky a útoky hekrů… Někomu leží pravdivé informace v žaludku...


       Rozšiřující literatura a odkazy:

       14 komentářů:

       1. Kdepak ropa, to je pane šmakuláda! Krakuji, kudy chodím :-).

        OdpovědětVymazat
       2. Tos mi dala, já se šla podívat do lékárny a našla tam pár mastí. Dvě byly prošlé, už visí v pytlíku a budou odtransportovány do lékárny. Zůstal tam jen Betadin.
        Maminka si dělávala masti z vepřového sádla a bylinek, např. kostivalu. Zda jí pomáhaly, či zda fungoval placebo efekt, netuším.

        OdpovědětVymazat
        Odpovědi
        1. No, na to mohu Alenko jen říct, že já měla nejprve vilínovou mat s ropou (před pár lety jsem si říkala, že tolik humbuku kolem trošky ropy 😉). A někdy na podzim jsem si udělala vlastní vilínovou mast ze sušených bylin od Grešíka a sádla. Nejen, že není horší, ona ta domácí mast tu kupovanou ještě předčila! A o finanční stránce nemluvím... Takže asi tak. 😊

         Jestli jsi po mně, potřebuješ důkazy. A ty ti nikdo nedokáže předat. Zkus - a budeš mít oči navrch hlavy, jako já. 😊

         Vymazat
       3. Koukám jako blázen, asi půjdu prohrabat svojí skříňku s kosmetikou a lékárničku!
        Díky ti!

        OdpovědětVymazat
        Odpovědi
        1. Milá Janinko,
         u firmy BC jsem taky koukala jak blázen... A přišla jsem na to úplnou náhodou.

         Já tu mám taky ještě několik "kostlivců". Aspoň mi posloužili na fotografie. 😊
         Zítra bude Nivea a jestli stihnu, tak Indulona.

         Vymazat
       4. Tak jsem nasadila brýle a luštím ta pidi písmenka na tom, co mám doma. Moc toho sice není, ale pár výrobků do odpadu půjde:-(.
        Henrieta

        OdpovědětVymazat
        Odpovědi
        1. Milá Henrietko,

         ono se to vyhodí snadno - ale horší je to někdy s hledáním, CO KOUPIT MÍSTO TOHO... 😊

         Vymazat
       5. Naštěstí zkrášlující kosmetika se mě netýká, ale ruce si myju, to zase ano :).
        Dorko, jak ale poznám, co v mýdlu jsou za látky a jestli si tím mytím vlastně neškodím? Na tom výrobku (za přibližně 10 Kč v růžovém, žlutém, zeleném papíru) se myslím žádné složení neuvádí.

        OdpovědětVymazat
        Odpovědi
        1. Napiš značku, Miloši - třeba se to dá zjistit. Nebo zkusím pro tu srandu napsat výrobci. 😊

         Vymazat
       6. Dobrý den, koupila jsem mast od bylináře, v základu je ambimedic a neoaquamedic, bohužel na internetu nemohu najít informace, jak a z čeho se tyto látky vyrábí. Jen jsem zjistila, že jsou to lékárenské základy do mastí a lotionů a neobsahují parabeny. Píšete, že jsou z ropy. Víte o nich něco více? Děkuji mamča

        OdpovědětVymazat
        Odpovědi
        1. Dobrý večer Mamčo,

         parabeny právě oba základy nejspíše OBSAHUJÍ (i když ne všechny zdroje je uvádějí: je otázka, zda je to jen vynechané, nebo zda se to opravdu vyrábí BEZ těchto látek). Pročtěte si složení, srovnejte zdroje, které jsem uvedla. Popis škodlivých látek je zde také uveden. Přesný postup výroby je mnohdy záměrně držen pod pokličkou. více by měl určitě vědět lékárník (i když, vždy, když jsem se ptala na daleko praktičtější a jednodušší věci, byla magistra, i když velice ochotná, TOTÁLNĚ BEZRADNÁ. Například mě odkázala na databázi, která je přístupná jen lékárníkům, ne lékařům apod...).

         Mně osobně stačí již obsah MOAH a MOSH, případně obsažené parabeny jsou jen třešnička na dortu...

         Vymazat
       7. Děkuji za odpověď. Mast, kterou jsem koupila obsahuje právě jen tyto dvě složky a extrakt z kaštanů. Jedná se o výrobek bylinare Jukla. Říkám si, jestli to má vůbec význam mazat. Mám to pro 83 letou maminku, je zdravá, má jen křečové žíly, tak aby se jí po chůzi trochu ulevilo. Pokud byste měla čas, byla bych vděčná, kdyby jste mi případně nějaký vyrobek nebo výrobce pro tento případ doporučila. Ještě jednou díky za odezvu. Máte velmi přínosné stránky. Mamča

        OdpovědětVymazat
        Odpovědi
        1. Milá Mamčo,
         Díky. 😊

         Jen na okraj, je dobré si uvědomit, že Ambiderman a Neoaquasorb NEJSOU 2 složky, nýbrž SMĚS, která se skládá z NĚKOLIKA škodlivin.

         Jukl je rozebraný samostatně ZDE.

         A teď k Vaší otázce:

         Pro mnoho pacientů bych na varixy doporučila kostivalovou mast (výrobce, o kterých si myslím, že za něco stojí, u kostivalu uvádím). Ale pro Vaší maminku mi to nesedí.

         Sestavila jsem sice recept, ale pokud nemáte listy pivoňky lékařské (ne květy!), tak to nepůjde (v obchodě listy nejsou dostupné):

         (JARNÍ) MAST NA KŘEČOVÉ ŽÍLY ZE SÁDLA PODLE MUDr. Dorky D.:

         arnika květ 33% (3,3 g), řepík nať 26 % (2,6 g), pivoňka lékařská LIST, nejlépe ca. 3 týdny před květem 41 % (4,1 g). Celkově 10 g bylin je optimální dávka na obvyklé množství masti.

         ----- Květ pivoňky působí o dost agresivněji, než list - a má hlavně trochu jiný účinek, takže list pivoňky prosím NENAHRAZUJTE květem!

         (POZDNĚ LETNÍ - PODZIMNÍ) MAST NA KŘEČOVÉ ŽÍLY ZE SÁDLA podle MUDr. Dorky D.:

         Pokud ještě teď, kdy je skoro podzim, někde zastihnete na zahrádce listy pivoňky lékařské, upravte dávkování, přidejte arniku a navyšte lehce výslednou CELKOVOU gramáž (není to ono, ale je to rozhodně lepší, než květ):

         arnika květ 3,3 g, řepík nať: 3,2 g, květ třezalky: 1,3 g, pivoňka lékařská LIST trhaný NA KONCI léta (kdy již nemá ideální složení účinných látek) 5 g.

         Postup na výrobu je TADY, jen s tím rozdílem, že při NÁZNAKU prvních bublinek OKAMŽITĚ stáhnout (tj. BÝT JEŠTĚ VÍCE ZDRŽENLIVĚJŠÍ, co se týče „varu“ či spíše smažení!).

         Vymazat

       Uveďte prosím nějakou přezdívku (pole NÁZEV/ADRESA URL - stačí vyplnit jen přezdívku). Jinak mi vaše komentářové kapky splynou v jedno nekonečné moře. 😉

       DĚKUJI ZA VAŠE KOMENTÁŘE. 😊