Moc vás všechny prosím, NEPLEŤTE SI komentáře s poradnou a nepokládejte dotazy na různé výrobky, jejich vzájemné interakce apod., beztak je většina těchto dotazů určena pro lékárníky, nikoliv pro lékaře! Ani vaše onemocnění bez hlubších znalostí nemohu řešit, křišťálovou kouli dosud nevlastním. S mailem také neuspějete, poradna je, až do odvolání, uzavřená! RESPEKTUJTE TO PROSÍM!

středa 29. listopadu 2017

Qi gong pro začátečníky nebo pro lenochy podle Doktorky se srdcem

Aktualizace 25. 2. 2018 (důležitá změna u plic!)
Léčebné cvičení Qi gong [čchi kung] a tai chi [tai čchi] jsem dělala zhruba 3 roky pod vedením soukromého učitele. Bylo to fajn, ale pro pohybově nenadanou osůbku, jako jsem já, celkem fuška. V posledních měsících ve mně postupně zrálo přesvědčení a pocit, že by určitě šlo něco vymyslet, aby se jednotlivé orgánové okruhy dostaly do lepší kondice, a nestálo to ani moc času ani námahy. A zde je výsledek. 😊 To, co je popsáno na 6 stranách, trvá dvakrát 6 - 10 minut s přestávkou, která může trvat i několik hodin. Takže se vyplatí to prostudovat (či později poslechnout ze záznamu - doporučuji, abyste si to zatím sami nahráli a při tom cvičili). 

Rýže natural černá a bílá
Harmonie jin a jang se může ukrývat i v rýži.

 

PROČ VŮBEC CVIČIT?

 • Chcete se celkově cítit lépe? 
 • Být vyrovnanější a prožívat víc radosti? 
 • Mít méně bolestí?
 • Nebo chcete omládnout? 😉 Tak teď už trochu kecám, ale pravda je, že qi gong slouží k doplňování QI, tedy naší životní energie.

 

PRO KOHO JE TENTO QI GONG URČEN

 • Ty, co již léta cvičí náročné sestavy, tento qi gong neuspokojí. Tato sestava cvičení je určena začátečníkům nebo těm, co jsou časově příliš vytížení. Je poměrně jednoduchý a nejde energeticky tak moc do hloubky, jako jiné druhy qi gongu, což považuji v domácích podmínkách bez odborného dozoru za plus. 
 • Je to první pomoc pro ty, co by chtěli někam do kurzů, ale zatím k tomu nenašli odvahu nebo dostatek času.

 

JAK TENTO QI GONG (NE)CVIČIT

 • Vše dělejte zvolna, vláčně a PLYNULE jako ve zpomaleném filmu. 
 • Nemáte-li žádné zkušenosti se cvičením qigong a energiemi, možná pro vás bude zpočátku obtížnější zklidnit se. Pokud tomu tak je, doporučuji před vlastním cvičením sed na židli se zavřenýma očima a koncentraci na zářivý bod ve svém středu. Nic víc, nic míň. 😊 KDE SE TENTO BOD NACHÁZÍ, určitě dříve či později rozpoznáte sami.  
 • Jestliže jste příliš rozrušení a neklidní, můžete cvičení zkusit, ale pravděpodobně vám to nepůjde. Nastane-li tento případ, nevěšte hlavu a cvičení prostě doložte na vhodnější dobu. 
 • Všímejte si proudění energie, ale sami jí NIJAK NEŘIĎTE A NESMĚRUJTE! U někoho může příliv energie nastat AŽ PO cvičení, každý to máme jinak a tak je to v pořádku.
 • Cvičit brzy po jídle není dobrý nápad. 😉
 • Polohu "Rozpláclé žáby" necvičte na posteli, ale opravdu na zemi na koberci či podložce. 
 • U všech těchto cvičení nesoutěžíte a o to, abyste ohnuli ruku co nejvíc (nejlépe víc, nežli váš soused). Dbejte na hranice svého těla a nikdy nejděte do přílišného napětí nebo dokonce  bolesti!
 • Až vše budete ovládat, cvičte jednotlivou pozici vždy pár sekund (zejm. u ledvin) a raději celý cyklus zopakujte víckrát za sebou, než že prodloužíte dobu v jednotlivých pozicích. Chcete-li,  můžete déle setrvat v jaterní nebo srdeční pozici.
 • Pro většinu osob je nejlepší začínat a končit slezinou - slinivkou (problémy s trávením, tzv. měkká stolice, která bývá i tenčí apod., moji pacienti tohle znají z dotazníku). Ale není to dogma a může se to v čase i měnit (pořadí při změně výchozí pozice zůstává): jestliže nebudete psychicky úplně v pohodě, možná budete chtít začít některý den pozicí srdce. V případě stagnace energie QI (studené ruce a nohy současně, zejm. prsty, bobkovitá stolice a další příznaky) bude výhodnější začít játry apod. Pokud nic z toho neznáte, ale máte dobrou intuici, nechte se jí vést. 
 • Pokud máte chuť, tak můžete cvičit i víckrát denně. Mně se osvědčilo mezi I. a II. cyklus vložit přestávku. Takže o víkendu můžete cvičit několikrát denně po 6 - 10 minutách (při každém cvičení vždy jiný cyklus). 
 • Stihnete-li některý den výjimečně jen jediný cyklus, tak by to měl být ten druhý, tj. pořadí cviků jde podle cyklu Rození.
 • Jakákoliv energetická cvičení, a tudíž ani qigong, by se neměla cvičit za bouřky nebo vichřice.

_________________________________________________________________________________

Necvičte, prosím, jednotlivé pozice vytržené z kontextu CELÉHO cvičení, 
 jedinou výjimkou je cvik pro okruh srdce.
_________________________________________________________________________________

 

pentagram v TČM
Pentagram používaný v tradiční čínské medicíně. Pro zvětšení obrázku klikněte.

 

ÚČINKY QIGONGU ANEB CO MŮŽETE V PRŮBĚHU CVIČENÍ NEBO PO JEHO DOKONČENÍ CÍTIT:

Předesílám, že toto je hodně individuální záležitost. Hodně z vás nebudou zpočátku možná cítit vůbec nic i při správném provedení. Účinky TOHOTO qigongu jako celek (postupně budou doplňovány):

_________________________________________________________________________________

 • zlepšuje výrazně poruchy menstruace, jako je např. hypomenorea: snížená intenzita menstruačního krvácení; z hlediska TČM doplňuje krev; zlepšení nastane už po jednom měsíci cvičení
 • ve spojení s cvikem na posílení Trojohřívače a Perikardu (brzy bude publikováno) rozpouští hlen: nejspíš si všimnete, že zmizely lepkavé sliny v ústech a že máte citelně zvýšené množství slin ještě několik hodin po skončení qi gongu
 • analgetické účinky (výrazně omezuje např. bolesti zad)
 • stabilizace psychiky
_________________________________________________________________________________


Jednotlivé cviky vám popíšu ze svého pohledu:

 • Při cviku „Sladké nicnedělání“, slezina - slinivka, můžete pociťovat něco, co vystihuje věta: „Všechno je v pořádku a běží podle plánu.“
 • Ledviny, „Volný jako pták“: jde opravdu o pocit větší volnosti, který však prožijete až postupně s posílením zapojených svalů. Věta pro tento okruh by zněla „Mám odvahu být sám sebou.“ Pokud vás pobolívají záda, je možné, že harmonizace právě tohoto okruhu napomůže k jejich odstranění nebo zmírnění.
 • Plíce, „Vítr do plachet“:  Tento okruh pociťuji hlavně ve fyzické rovině. Cvik napravuje alespoň na chvíli povrchní dýchání a nutí člověka k jeho prohloubení. Co se týče energií, možná někteří z vás ucítí proudění energie v nohách, zejm. na vnitřní straně. Ruce jsou totiž opřeny v místě, kde končí dráha sleziny - slinivky začínající na vnitřní straně nohy (pro ty co znají: jde o problematiku vrstev: dráha plic je ve vrstvě spojena s dráhou sleziny - slinivky).
 • Játra, „Rozpláclá žába“: Při tomto cvičení vnímám vždy hodně své dlaně. Vysvětluji si to propojením dráhy jater s dráhou perikardu (pro ty, co vědí: jde opět o tzv. vrstvy), která má na dlaních bod Pe 8 (osmička perikardu), lao gong [lao kung].
 • Srdce, „Labutí objetí“: Při tomto cvičení budete možná pociťovat zvláštní druh vyrovnanosti ve smyslu vnitřní síly a „čistoty“. Proto tuto pozici doporučuji, pokud je člověk v nepohodě. Postavení kolen do pravého úhlu je mj. důležité z toho důvodu, že tudy po vnitřní straně probíhá dráha ledvin - a ta je ve vrstvě spojena právě s dráhou srdce.
 
I. Cyklus
 • pro ty, kdo znají: pořadí je podle cyklu "Ovládání"
 Pozn.: Obrázky drah jsou jen pro ty, co se trochu vyznají v tradiční čínské medicíně (TČM).
 

1. "Dolce far niente" [dolče far njente], "Sladké nicnedělání": SLEZINA - SLINIVKA

a. Posaďte se na židli až k opěradlu, nohy dejte od sebe (vaše kolena budou v rozích židle), bérce a stehna budou v kolenním kloubu svírat zhruba pravý úhel.

Kolena musí být opravdu v pravém úhlu. Kromě vašeho správného nastavení je třeba mít správnou výšku židle. Věřte, že to není prkotina, dáte-li si nohy jinak, energie moc proudit nebude.

b. Narovnejte se tak, že napřímíte svou hrudní kost a opřete se o opěradlo tak, že budete mít pocit, že ramena se TAHEM rozestupují SAMA do šířky (budete velice mírně zakloněni dozadu, což je žádoucí). Ideální je taková výška opěradla, kde při tomto úkonu pocítíte spodní okraj lopatek.

c. Propleťte prsty obvyklým způsobem a dejte ruce za hlavu. Ruce by měly být ve výšce bodu hou ding [chou ting] GV19 / DU 19 (devatenáctka na dráze Zadní střední) tj. tam, kde se plocha temena začíná zakřivovat, je plus mínus 5,5 cunu od STŘEDU zadní hranice vlasů frontálním směrem (tj. nahoru), viz obrázek č. 1, kde je znázorněn červeně (pokud už jste prošli svým osobním listopadem vlasopadem, váš úkol bude trochu ztížen 😉).

Pozn.: 5,5 cunu, to je šířka 3 cunů (což je spojený 2. - 5. prst, viz článek, co je to cun) plus dalších 2,5 cunu (což je spojený 2 - 4. prst plus ještě půl palce k tomu).

d. A nyní, dřív než si ruce dáte za hlavu, stále propojené prsty zrotujte tak, že palce se dostanou dopředu a vy se opřete hranou ukazováčků přímo do bodu GV19.

e. Nebuďte v křeči, v podpaží byste měli pouze cítit příjemný tah. Určité napětí je i v dlaních a slouží k tomu, aby se vám ruce příliš velkým uvolněním nerozpojily.

f. Měli byste po chvíli ucítit, jak se oblast po stranách hrudníku v okolí koncových bodů sleziny - slinivky vlevo i vpravo uvolňuje a jakoby rozšiřuje, viz obrázek č. 3 (jde o body SP17 - SP21). Určité příjemné napětí je v oblasti pod lopatkami, tedy pod místem, kde se v ideálním případě opíráte (v podstatě jde o místo, kde je prsní kost, jen je to na druhé straně, na zádech).

g. V této pozici dýchejte až půl minuty a vybavte si v mysli koncové body dráhy sleziny - slinivky (stačí jen myšlenka, nepředstavujte si prosím žádné toky energie ve směru dráhy apod., nic takového!).

Optimální délka tohoto cviku: 1 - 2 minuty.


Pozn.: Dráha sleziny - slinivky je znázorněna zde.

.

2. "Volný jako pták": LEDVINY

a. Stoj rozkročmý, nohy jsou od sebe jen o kousek víc, než je šířka ramen, ruce podél těla, dlaně volně přivrácené ke stehnům, kolena mírně pokrčená. Pokud byste nohy měli příliš daleko od sebe, budete více namáhat bederní oblast, což není žádoucí.

b. Posuňte své těžiště mírně DOPŘEDU, čehož dosáhnete tak, že pokrčená kolena budou více vpředu a pánev s břichem se automaticky dostane dozadu (je to v podstatě téměř jedna z variant qi gong postoje s podsazenou pánví, viz obrázky č. 45 - pozice rukou si na těchto obrázcích nevšímejte). Vyzkoušejte tento stoj, pohupujte se vpřed a vzad a hledejte, v které poloze se cítíte nejlépe.

c. Narovnejte se tím způsobem, že se napřímíte POUZE v místě prsní kosti (jako kdybyste tu kostěnou destičku chtěli postavit více zpříma).

 
d. V této pozici pomalu upažujte (pohyb vedou vaše ukazováčky, které ale přesto zůstávají naprosto ochablé). Důležitý je tah paží od celého nadloktí až do podpaží.

Při upažování jsou dlaně stále přivrácené ke stehnům, ale ruce a DLANĚ musí být zcela UVOLNĚNÉ a svěšené, jako „ ochrnuté“ (konečky prstů volně směřují k zemi).

Upažovat je třeba NE tak, jak se to obvykle dělá, tedy lopatky u sebe a ruce skoro za zády, ale naopak ZCELA VOLNĚ, lehce vpředu, V ROVINĚ procházející zhruba tam, kde jsou vaše prsa (pánové si vpředu holt něco musí přimyslet 😉).

e. Upažte až zhruba do 70 -80°, tedy ne až do ideální horizontály, jak se to obvykle dělá!

f. V této pozici proveďte mírný a velmi pomalý záklon POUZE v HORNÍ hrudní páteři (žádný záklon v celé páteři!) - dávejte při tom pozor, aby nevznikla příliš velká lordóza (prohnutí) v bederní páteři, podsaďte v případě potřeby svou pánev a přílišnému prohnutí v bedrech se braňte! Tento mírný záklon si lze spíše představit jako by byla vaše hrudní polovina gumová a chtěli jste se MALIČKO ohnout - akorát opačně, na druhou stranu, dozadu.

Pokud v této chvíli cítíte stehenní svaly a svaly břicha, děláte to pravděpodobně dobře.

g. Tento velice mírný záklon ještě LEHCE prohlubte, a to tak, že si budete představovat, že máte v koncových bodech ledvin KI27 shu fu  [šu fu] pod klíční kostí postavené svíčky a budete se snažit, aby stály zpříma, viz obrázek č. 6, je opět znázorněn červeně.

Správný záklon v bedrech vás donutí zapnout krční svaly. Hlava se nezaklání, spíše ji jen držte v přímém prodloužení krku (při správném záklonu v hrudní páteři ucítíte tedy krční svaly).

h. Po několika sekundách (nepřepínejte se, zpočátku stačí i 2 - 3 sekundy!) záklon v horní hrudní páteři opět vyrovnáte (a paže jdou jako u loutky automaticky s tělem).

ch. Teprve pak, když zas stojíte vzpřímeně, s mírně pokrčenými koleny a lehce podsazenou pánví, začnete pomaličku připažovat

Optimální délka tohoto cviku: Zpočátku zmíněné 2 - 3 sekundy plně stačí, později, až se zpevní svaly, to je max. 10 sekund.


Pozn.: Dráha ledvin je zachycena zde (klička za vnitřním kotníkem je lépe patrná tady).

 

3. "Vítr do plachet": PLÍCE

PRVNÍ (PŘÍPRAVNÁ) ČÁST:
a. Stoj rozkročmý, nohy jsou od sebe zhruba na šířku ramen, předkloňte se, kolena pokrčte a ruce oviňte kolem kotníků jako liány směrem zevnitř ven: Ruce dáte nejprve mezi vnitřní kotníky a zevnitř pak „obtočíte“ bérce a chytnete se zevních kotníků (vaše lokty jsou tedy NA VNITŘNÍ STRANĚ kolen).

b. A teď se v této poloze zkuste podívat tam, odkud jsme se všichni narodili (císařský řez sem nepočítám 😉), hlava VOLNĚ VISÍ dolů, záda kulatá. Stlačení břicha a hrudníku regulujte mírou předklonu, ne sklonem hlavy k hrudníku. Lokty se opírají o lýtka a podkolení. V této pozici, kdy je hrudník stlačený a hlava uvolněná, VYDECHNĚTE.

V této poloze setrvejte jen po dobu výdechu (vydechněte normální rychlostí, ne nějak extrémně pomalu).

c. Pak paže uvolněte (dlaně se tak samovolně otočí naproti sobě) a nechte je s postupným NAPŘIMOVÁNÍM klouzat po svých dolních končetinách: pohyb nejprve „vedou“ LOKTY, které projedou přes vnitřní stranu kolen, kde vede dráha ledvin, a dále tudy sklouzne i celé předloktí.

d. Postupně se do té doby silně pokrčená kolena lehce vyrovnávají a ruce se dostávají z vnitřní strany kolen přes střed stehen až na jejich zevní stranu. Napřimování zakončíte ve známé pozici s lehce pokrčenými koleny.

Ruce i paže jsou kromě loktů, které vedou pohyb, jsou po CELOU DOBU zcela uvolněné a prsty lehce pokrčené.


PLÍCE DRUHÁ ČÁST:
 • e. Až se napřímíte, začne teprve vlastní posilování dráhy plic (jste tedy ve stoji rozkročmém, nohy jsou od sebe na šířku ramen, kolena lehce pokrčená, ruce volně visí podél těla, dlaně lehce přivrácené k tělu, nyní se ale nezaklánějte ani nepřesouvejte těžiště dopředu!).
 • f1. Otočte svůj trup a pánev (pohyb vede spíše pánev!) po směru hodinových ručiček, až se levé rameno a s ním i celá levá polovina hrudníku dostane dopředu (levé koleno se automaticky více pokrčí a pravé naopak skoro narovná).
    Neměli byste cítit tah v hrudní páteři: to značí, že jste rotovali jen trup a ne i pánev.
 • g1. Místo ruce v bok si dejte ruce stejným způsobem, jen výše: do výšky prsou: tj. prsty budou po stranách prsou anterolaterálně, tj. na boku prsou a palce budou vzadu (hlavní tlak spočívá přirozeným způsobem na palcích).. Několikrát se nadechněte, a to tímto způsobem:
 • h1.Při každém nádechu se narovnejte v místě hrudní kosti, "postavte" svou hrudní kost zpříma, při výdechu se uvolněte a lehce SAMOVOLNĚ nahrbte.
 • ch1. Pozorujte, jak při HLUBOKÉM nádechu hrudník jakoby roste do výšky a rozšiřuje se do stran. Soustřeďte se vždy na tu stranu, která je vpředu.
    Je možné, že při rotaci ucítíte mírný tah v levém boku v oblasti pasu.
 • i1. Pak se vraťte do výchozí pozice.

Nyní vše zopakujte vpravo:
 • f2. Otočte svůj trup a pánev (pohyb vede spíše pánev!) proti směru hodinových ručiček, až se pravé rameno a s ním i celá pravá polovina hrudníku dostane dopředu (pravé koleno se automaticky více pokrčí a levé naopak skoro narovná).
 • g2. Místo ruce v bok si dejte ruce stejným způsobem, jen výše: do výšky prsou: tj. prsty budou po stranách prsou anterolaterálně, tj. na boku prsou a palce budou vzadu (hlavní tlak spočívá přirozeným způsobem na palcích). Několikrát se nadechněte, a to tímto způsobem:
 • h1. Při každém nádechu se narovnejte v místě hrudní kosti, "postavte" svou hrudní kost zpříma, při výdechu se uvolněte a lehce SAMOVOLNĚ nahrbte.
 • ch2. Pozorujte, jak při HLUBOKÉM nádechu hrudník jakoby roste do výšky a rozšiřuje se do stran. Soustřeďte se vždy na tu stranu, která je vpředu.
          Je možné, že při rotaci ucítíte mírný tah v pravém boku v oblasti pasu.

 • i2. Vraťte se do výchozí pozice

Pozn.: Dráha plic je znázorněna 
zde.

 

4. "Rozpláclá žába": JÁTRA

a. Lehněte si na břicho a ruce nechte BEZ NAPĚTÍ ohnuté v lokti, dlaně vedle prsou (pokud si lehnete na břicho z polohy na kliky, která se podobá pozici kobry, tak vám ruce v této pozici automaticky zůstanou). Hlavu položte na stranu (zvolte nejprve tu, které vám je příjemnější)

b. Pak roznožte nohy od sebe, co nejvíc, ale tak, aby to bylo pohodlné (vaše pánev se tak dostane do většího kontaktu se zemí) a nohy napněte tak, že přitisknete horní plochu meziprstí nohou ("plovací blánu") mezi 1. a 2. prstem a vnitřní část nártu k zemi.

c. Po 2 sekundách uvolněte napětí, až se celé dolní končetiny samovolně dostanou na svou vnitřní hranu (maličko tomu můžete napomoci). Po vnitřní straně dolních končetin pánevní oblasti vede dráha jater.

d. Ležte v této pozici zcela relaxovaní a vnímejte kontakt s podložkou. Ruce jsou celou dobu pokrčené a zcela volně se dlaněmi opírají vedle prsou. Po chvíli změňte polohu hlavy a otočte ji na druhou stranu.

e. Po chvíli hlavu opřete o přední stranu brady.

f. Po pár sekundách v pozici na bradě ruce uvolněte a na pár vteřin položte "kulatě" podél těla, dlaněmi vzhůru 
("ruce do O") a zaměřte se v představě na střed dlaní (ti, kdo znají, se zaměří přímo na body perikardu Pe 8 (osmička perikardu), lao gong [lao kung].

g. Nohy dejte k sobě a zvedněte se z této pozice velice pomalu a opatrně přes polohu na boku a zůstaňte klidně, je-li to potřeba, chvilku sedět, než se zvednete. 

Optimální délka tohoto cviku:  Tady to nechte na svém pocitu. V leže lze setrvat v případě chuti klidně o něco déle.

Pozn.: Dráhu jater najdete na tomto obrázku.

 

5."Labutí objetí": SRDCE

a. Posadíte se na židli do stejné pozice, jako u sleziny - slinivky, dáte tedy nohy od sebe a kolena budou zhruba v rozích židle. Seďte rovně a napřimte opět svou prsní kost.


LEVÝ OKRUH

 • b1. Pak položte ruce na sebe (nejprve pravou dlaň na levý hřbet ruky) a ohněte je v zápěstí TÉMĚŘ do písmene „L“ tak, jak je na obrázku, tedy u levé ruky se k předloktí přiklání dlaň a u pravé ruky hřbet ruky. Dlaněmi tlačte lehce proti sobě, prsty dlaně vždy přesahují: u LEVÉ ruky směřují prsty VODOROVNĚ vpřed (dlaň musí být uvolněná), prsty a dlaň pravé ruky jsou lehce napjaté nad hřbetní stranou zápěstí levé ruky.
         Je důležité, abyste měli dlaně VELMI PŘESNĚ NA SOBĚ a neměli je "křivě" do kříže.
 
 • c1. Nejdůležitější je v této pozici správná rotace zápěstí (není tedy důležité to, jestli dáte ruce až do pravého úhlu, to se stejně povede jen hyperbomilním osobám): prsty by měly směřovat co nejvíce horizontálně, což platí v levém okruhu HLAVNĚ pro levou ruku. Zde je mírné (a přiměřené) napětí velmi žádoucí.
 • d1. Druhou veledůležitou věcí je následující fakt: Na obrázku si všimněte, že v levém okruhu jsou ruce LEHOUČCE posunuty DOLEVA, k úrovni levého okraje prsní kosti.
    Ruce nemějte příliš u těla, vznikl by příliš ostrý úhel v loktech.
 • e1. Dbejte na to, aby byly oba lokty ve výši ramen, paže jsou tedy v JEDNÉ rovině. Toho v levém okruhu docílíte zejm. zvednutím a vyrovnáním PRAVÉHO loktu a nadloktí.
 • f1. Velmi důležitý je tah v podpaží, kde dráha srdce začíná: docílíte toho tak, jako kdybyste byli v podpaží nepříjemně propocení a snažili se od vlhkého trička v těchto místech co nejvíce oddálit. 😉
 • g1. V této pozici chvíli setrvejte a pozorujte, jak začíná proudit energie v levé paži a zejm. dlani. Pokud nic necítíte, zkuste pohnout rukama od těla nebo více doleva, zde hraje roli i pár milimetrů.

PRAVÝ OKRUH

 • b2. Položte ruce na sebe (nejprve levou dlaň na pravý hřbet ruky) a ohněte je v zápěstí TÉMĚŘ do písmene „L“ tak, jak je na obrázku, tedy u pravé ruky se k předloktí přiklání dlaň a u levé ruky hřbet ruky. Dlaněmi tlačte lehce proti sobě, prsty dlaně vždy přesahují: u PRAVÉ ruky směřují prsty VODOROVNĚ vpřed (dlaň musí být uvolněná), prsty a dlaň levé ruky lehce napjaté nad hřbetní stranou zápěstí pravé ruky. 
    Je důležité, abyste měli dlaně VELMI PŘESNĚ NA SOBĚ a neměli je moc "křivě" do kříže.

 • c2. Nejdůležitější je v této pozici je opět správná rotace zápěstí: prsty by měly směřovat co nejvíce horizontálně, což platí v pravém okruhu HLAVNĚ pro pravou ruku. Mírné (a přiměřené) napětí velmi žádoucí.
 • d2. Druhou veledůležitou věcí je následující fakt: Na obrázku si všimněte, že v pravém okruhu jsou ruce LEHOUČCE posunuty DOPRAVA, k úrovni pravého okraje prsní kosti.
    Ruce nemějte příliš u těla, vznikl by příliš ostrý úhel v loktech.
 • e2. Dbejte na to, aby byly oba lokty ve výši ramen, paže jsou tedy v JEDNÉ rovině. Toho v pravém okruhu docílíte zejm. zvednutím a vyrovnáním LEVÉHO loktu a nadloktí.
 • f2. Velmi důležitý je tah v podpaží, kde dráha srdce začíná: docílíte toho tak, jako kdybyste byli v podpaží nepříjemně propocení a snažili se od vlhkého trička v těchto místech co nejvíce oddálit. 😉  
 • g2. V této pozici chvíli setrvejte a pozorujte, jak začíná proudit energie v pravé paži a zejm. dlani. Pokud nic necítíte, zkuste pohnout rukama od těla nebo více doprava, zde hraje roli i pár milimetrů.
Optimální délka tohoto cviku:  Na každý okruh stačí 0,5 - 1 minuta.

Pozn.: Dráha srdce je znázorněna zde.

 

6. CELOU SÉRII OPĚT ZAKONČETE SLEZINOU - SLINIVKOU: "Dolce far niente"


II. Cyklus
 • V TČM se mu říká cyklus "Rození"
Po přestávce, která může být i několikahodinová vše zopakujte, jen v odlišném pořadí:

1."Dolce far niente": Slezina - slinivka
2. "Vítr do plachet": Plíce
3. "Volný jako pták": Ledviny
4. "Rozpláclá žába": Játra
5. "Labutí objetí": Srdce
6. A nakonec opět "Dolce far niente": Slezina - slinivka.

Brzy pořídím ještě zvukovou nahrávku, abych vám to trochu ulehčila, zatím vše ještě vylepšuji, takže by to bylo předčasné a musela bych to předělávat.

Tak teď už vám jen popřeju hodně zdaru při cvičení Qi gongu pro lenochy!

12 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Hele, Kosatečku, v tvém věku by to mohlo být nebezpečné, pak by se z tebe stalo třeba mimčo! 😱

   Vymazat
 2. Nakonec jsem dala obě polohy SRDCE, ale od té doby mám tak zamotaný dlaně a hřbety rukou, že píšu a dělám nesmyslné chyby.
  Navíc jsem musela pochopit, že "obrázky", které jsem různě hledala a nenašla, jsou upraveny na kliknutí přímo v textu. Jen mi to pořád nic nedělá, nevím totiž, co mi to má dělat. Je to ale asi tím (což teď přísahám), že si to ještě nejmíň dvakrát v klidu i s obrázky přečtu a potom teprve začnu zalamovat ruce. Bude to tak dobře?
  Jen - co mám čekat? Že mi to zprůchodní srdeční tepny při případným infarktu? To se načekám!
  Odpověz mi, určitě jsou i další stateční, co se do toho chtějí (nepoučení) vrhnout, a budou vděční. A nečepejři se pro komentář - když nevím, zeptám se!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, dobrá výmluva na chyby, to budu používat taky. 😉

   A hele, Kittísku, co by to jako mělo dělat? Že ty chceš omládnout, a nejlépe hned na místě, jako Kosateček?! 😉

   Jasně, že nejprve číst a studovat - a až teprve pak zkoušet! Přesto, že jsou ty pozice tak jednoduché, záleží fakt často na milimetrech nebo úhlu sklonu. Když to uděláš jinak, tak bude účinek menší či žádný. Ale tak je to u každého qi gongu.

   Počkej, až budeš mít infarkt, tak už nic cvičit nemusíš, protože pak se na mě budeš dívat - akorát z jiné dimenze. 😉

   Já bych to vlastně měla dopsat do textu: takže zatím pro tebe stručně:
   U Sleziny - slinivky cítím pozitivní energii.
   U Ledvin, tam psychicky nic zvláštního, ale při dalekém chození mě přestaly pobolívat záda, což s ledvinami často souvisí.
   Plíce, ty taky vnímám spíše fyzicky: Opravdu mám pocit, že se mi tak nějak lépe dýchá - aspoň na chvíli.
   Játra: Tady vnímám vždy velice pozitivně své dlaně, těžko popsat. Já si to vysvětluju propojením dráhy perikardu s dráhou jater (pro ty, co vědí: jde o tzv. vrstvy), která má na dlaních bod Pe 8.
   Srdce: Tam vždy cítím něco jako neohroženost, takovou zvláštní vyrovnanost a čistotu. Proto tuto pozici doporučuji, pokud je člověk v nepohodě.

   U KAŽDÉHO BÝVAJÍ ALE POCITY PRO QI GONGU JINÉ!

   Mimochodem, proč si myslíš, že se budu čepejřit, když se mi to u tebe ještě nikdy nestalo? 😉 Naopak, tvoje otázky už mě TOLIKRÁT dovedly k vylepšení mých článků! A za to dík. 😊

   Vymazat
 3. Já bych se radši napil elixíru mládí a energii do sebe naléval trychtýřem :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No jo, ale recept na elixír mládí jsem zatím ještě nevymyslela. Ale až k tomu dojde, ty budeš Miloši určitě první, kterému dám vědět! 😉 Ze známosti. 😊

   Vymazat
  2. No teda, a co já? Taky bych mnohdy nejaký potřebovala. A v zimě? Litry. Bádej, vymýšlej, přeháněj!

   Vymazat
  3. Co, v zimě Kitty stárněš rychleji, nebo co? 😉

   Hele - tady máš takový pěkný cvičení, tak až když to nepůjde s ním, tak máš nárok na elixír! 😉

   Dobrou. 😊

   Vymazat
 4. Aha, článek uvedený vlastnoručním obrázkem z rýže? Dobrý nápad - oba principy jsou zde jako na dlani. A poznávám stejný článek, ale doplněný i o moje cvičební a zkoumací poznatky.
  Ale pro plíce je to hodně účinný - odkašlávám o hodně víc než jsou moje odhleňovací čajíky. Vyšlo to i pěkně graficky...
  Žába na koberci u mě nebude, do konce života bych v poloze zůstala a nezvedla se. Třeba časem... Alternativa jógy, s jejími uklidňujícími poznatky šlo teď všechno líp ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moje milá Kitty,
   jasně, že článek je stejný. Jen jsem doplnila a upravila pár vět. Ono mnohdy záleží na volbě slov - já potřebuju, aby si člověk představil (a udělal) to, co já. 😊

   Tenhle qigong je účinný vždy tam, kde je to zapotřebí. U tebe jsou to teď plíce, za čas můžeš cítit i jiné účinky.

   S tou žábou ještě uvidíme, probereme mailem, protože vynechat celý jeden orgán, to není z dlouhodobého hlediska dobré. Popravdě, nikdy by mě nenapadlo, že zrovna ty bys tohle cvičení zkusila. 😊

   Už jsem někomu nahradila jednu pozici, kterou zatím nezvládá, jinou, snadnější, tak to zkusíme i u tebe. Já se nad tím zamyslím a dám prostor své intuici. 😊

   Heh, už to možná mám! Ale k tomu budu ještě něco potřebovat vědět - a taky to na sobě musím vyzkoušet, zda to funguje.

   Vymazat
  2. Ty dvě nové "berličky" fungují. Zkusila jsem a přiřadím je na každé odpoledne, abych byla v poho, když vyrážím do místní obce v době, kdy začnou topit ;-)

   Vymazat

Uveďte prosím nějakou přezdívku (pole NÁZEV/ADRESA URL - stačí vyplnit jen přezdívku). Jinak mi vaše komentářové kapky splynou v jedno nekonečné moře. 😉

DĚKUJI ZA VAŠE KOMENTÁŘE. 😊