Moc vás všechny prosím, NEPLEŤTE SI komentáře s poradnou a nepokládejte dotazy na různé výrobky, jejich vzájemné interakce apod., beztak je většina těchto dotazů určena pro lékárníky, nikoliv pro lékaře! Ani vaše onemocnění bez hlubších znalostí nemohu řešit, křišťálovou kouli dosud nevlastním. S mailem také neuspějete, poradna je, až do odvolání, uzavřená! RESPEKTUJTE TO PROSÍM!

neděle 26. listopadu 2017

Domácí bylinné oční kapky, výroba: Zánět oka o víkendu

Dnes vám dám návod, jak si doma vyrobit bylinkové oční kapky. Recept vznikl na základě náhlé osobní potřeby a dlouho jsem zvažovala, zda to na blog vůbec dát (nic podobného jsem na netu nenašla). Vzhledem k popsání rizik a přesného postupu jsem se nakonec rozhodla pro publikování a vy rozhodně uvedená rizika nepodceňujte a zvažte, zda jste vůbec vhodným kandidátem pro tuto léčbu!

Hned v úvodu bych však chtěla upozornit, že je opravdu třeba dodržovat postup a čistotu při výrobě. Malé riziko infekce zde přeci jen existuje. Ale to i u dlouho načatých očních kapek, jejichž kapátkem se třeba nechtěně dotknete nemocného oka apod. Berte tento návod jako východisko z nouze o víkendu, kdy v dosahu nemáte lékárnu!

Kapky se využijí u všech očních zánětů, ať už jde o zánět spojivek nebo o ječné zrno spojené se silným zánětem (to byl můj případ). Tyto oční kapky jsou vhodné zejména pro nemocné se syndromem suchého oka (xeroftalmie), kteří dostali zánět spojivek (u takto oslabeného oka to není nijak vzácné). Většina obyčejných kapek proti očnímu zánětu totiž oko jen dále vysuší.

Himálajská sůl: výroba očních kapek
Tak takhle vypadá to množství soli pro 50 ml vody na čajové lžičce.


Dodatek pro redaktory z velkých serverů (a osoby jim podobné): nekopírujte, prosím, bez mého výslovného souhlasu celé odstavce. V mých článcích je spousta specifických prvků, co nikde jinde nenajdete. Pokud už se budete chtít inspirovat, obtěžujte se alespoň s přeformulováním vět. Za žádných okolností nepřebírejte, ani v upravené podobě, moje vlastní receptury. Já sama vždy zvažuju, co, jak (a jestli vůbec) z knih nebo jiných zdrojů smím použít!

 

Zánět spojivek (konjunktivitis) či ječné zrno (hordeolum): Recept na domácí bylinkové oční kapky podle MUDr. Dorky D.:


SUROVINY:
 • bez černý, květ: 1 zarovnaná čajová lžička
 • řepík lékařský, nať: 1 zarovnaná čajová lžička
 • event. kopřiva dvoudomá, kořen: na špičku čajové lžičky (opravdu jen pár kousků) - tuto přísadu LZE vynechat
 • necelého 0,5 g nejlépe himálajské soli (přesně 0,45 g): je to jen pár zrnek soli (vezměte v úvahu, že 1 zarovnaná lžička soli váží zhruba 8 g!)

Černý bez s řepíkem mají protizánětlivé účinky, bez navíc působí skvěle tím, že energeticky chladí horkou povahu zánětu.

1. Nejprve proveďte sterilizaci MALÉHO plechového hrnku varem: nechte v něm minimálně 5 minut vařit vodu a po vylití tekutiny ho neutírejte, ani se jej na vnitřní straně nedotýkejte.

2. Vložte do něj byliny a sůl a nechte je zhruba 6 - 10 minut ponořené v 50 ml studené vody.

3. Pak přiveďte k varu a nechte vařit zhruba 1,5 minuty, víc ne.

4. Po zchladnutí na vlažnou teplotu (kvůli možné kontaminaci nikdy necedím) vybalte novou 5ml injekční stříkačku tak, abyte se ničím, ani rukama, nedotkli jejího konce, kterým budete do oka kapky aplikovat (postupujte prostě podle návodu, na obalu to bývá označeno, kde otevřít). 

5. Vložte stříkačku do hrnečku s bylinným roztokem a nasávejte opatrně tekutinu, až bude stříkačka skoro plná (celý roztok ve stříkačce jsem ale stejně nikdy nepoužila, vždy zbylo). Pokud byste do injekční stříkačky nabrali stébla, tekutinu vystříkněte zpět a postup zopakujte. Jistě si nechcete nakapat do oka smítka!

Možná by šlo i dělat to přes širší jehlu, ale to jsem nezkoušela, takto to s trochou cviku šlo poměrně dobře.

6. Aplikujte několikrát denně pár kapek do oka. Hrotem stříkačky se ničeho nedotýkejte a zejm. pak nemocného oka ne. Nasaďte po každé aplikaci LEHCE na hrot stříkačky nově vybalenou sterilní jehlu s platovým chráničem. Tím zamezíte kontaminaci mikroby. Při aplikaci kapek do oka je jehlu s nasazeným chráničem nikam neodkládejte, nýbrž jehlu s chráničem držet v druhé ruce.

7. Injekční stříkačku s plastovým chráničem pak odložte do hrnku tak, aby se aplikační konec ničeho nedotýkal (viz fotografie).

CO VŠECHNO JE TŘEBA DODRŽOVAT:

Můžete to samozřejmě řešit i tak, že naplněnou stříkačku s bylinným roztokem vložíte do hrnku, a to tak, že aplikační konec se ničeho nedotýká a kouká ven. Tím už se ale určitě vystavujete určitému RIZIKU! Rozhodně v žádném případě injekční stříkačku NIKAM neodkládejte!Odvar by neměl být starší, než 6 - 8 hodin, tj. budete vařit vždy 2 x denně toto množství. Nastane-li zlepšení, po 2 - 3 dnech přejděte ještě na aplikaci druhé receptury, viz níže.Bezpečnější je použít každý den NOVOU injekční stříkačku a jehlu (cena se u stříkačky většinou pohybuje pod 1 Kč, u jehly je to podobné), snížíte tak riziko na naprosté minimum. První pozitivní výsledky byste mohli pocítit již zhruba po 2 hodinách, alespoň u mě to tak bylo.

Rozhodně nejsou vhodné byliny, které jsou příliš jemně rozdrcené - bylinný prach pak těžko bez cezení odstraníte.

Výroba bylinných očních kapek doma
Takto by to mělo vypadat: stříkačka je prázdná, protože jsem v době zánětu měla jaksi jiné myšlenky, než fotit na blog. 😉

BEZ SOLI TO NEZKOUŠEJTE!

Vzpomeňte na Marušku a myslete na to, že BEZ SOLI TO NEJDE! Solí z bylinného roztoku uděláte vlastně fyziologický roztok a zamezíte tak dalšímu dráždění oka! U jedné dávky jsem zapomněla - a vážně to není ono!

Nepoužívejte sůl s jódem, fluorem nebo sůl bez jodu, zato s protihrudkujícími látkami! Použijte buď sůl himálajskou, nebo mořskou (a zkontrolujte, že mořská sůl NENÍ obohacena jódem - vypadá to sice nelogicky, ale občas se to dělá!).Snad nemusím dodávat, že pokud by se zánět do 2 dnů nezlepšil, vyhledáte očního lékaře! Mějte na paměti, že v domácích podmínkách se sterilita očních kapek zajistí jen obtížně a berte tyto kapky jako nouzové řešení, které určitě není vhodné v každé situaci (např. deficity imunity)! Riziko infekce je sice zanedbatelné, ale existuje!
    

Doléčení zánětu spojivek podle MUDr. Dorky D. - Domácí bylinné oční kapky:


SUROVINY:
 • třezalka tečkovaná, nať: 1,5 čajové lžičky
 • tužebník jilmový, nať: 1 čajová lžička
 • smil písečný, květ: 0,5 čajové lžičky
 • 0,45 g soli (odměření, viz první receptura!)

Tento roztok je spíše vhodný na doléčení a navazuje tak na první bylinnou směs. Třezalka s tužebníkem mají mj. protizánětlivé, ale i antimikrobní působení.

1. Malý plechový hrnek opět „očistěte“ varem vody, viz bod 1 z prvního receptu.

2. Byliny se solí do něj vložte a zalijte 50 ml studené vody.

3. Přiveďte k varu a okamžitě stáhněte z vařiče (takto se bylinky budou ve vařící vodě o něco déle, než při pouhém zalití vroucí vodou, které v tomto případě nedoporučuji).

4. Nechte 12 - 15 minut louhovat. Neceďte a aplikujte 1 - 2 dny stejným způsobem (viz bod číslo 4 až 7 v první receptuře), jak je popsáno výše.

Platí stejná rizika, jako u první receptury, viz výše!

8 komentářů:

 1. Moje maminka používala na rychlou úlevu nálev z čerstvého světlíku lékařského, na oči si přikládala namočenou obvazovinu. Nálev si vždy připravovala čerstvý. Světlík rostl na okraji louky, už jsem ho mnoho let neviděla.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, světlík je nejnámějším očním léčivem. Já ho tu teď nemám a stejně mi přijde výhodnější pro tak silný zánět, jako jsem měla (fakt jsem zvažovala očního), bylina, která více chladí (bez). Je to ale individuální, však víš, že nejsem moc pro univerzální směsi, ač je tu prezentuji, ale každému doporučím něco jiného.

   Světlík je ale super pro všechna ostatní oční onemocnění, je to prostě takový oční všeuměl. 😊 Tady roste kdejaká rostlina, ale světlík jsem tu tedy neviděla...

   Vymazat
  2. Světlík neznám, ale občas si musím uklidnit oči očními kapičkami. Mám je už dost dlouho, takže účinek je spíš virtuální. Po kápnutí jdu spát - možná je tím dosaženo žádaného účinku nenamáhání očí. Ale tu himalájskou sůl si píšu - co kdybych potřebovala oční první pomoc? Květ černého bezu mám, vodu taky. A kdejaká sůl doma je s jódem

   Vymazat
  3. Jo, Kitty, ta sůl je fakt důležitá: Já to sice vím, ale jednou jsem teď taky zapomněla. A fakt to to oko (zvlášť, když je nemocné), dráždí, není to bez ní ono. 😊

   Vymazat
 2. Jednu dobu mě oko zvláštně pálilo, ale už to přešlo, tak snad nebudu muset si do něj nic kapat. Já se všeho, co souvisí s lékaři a léčbou, bojím, proto k nim vůbec nechodím.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsme dva. Proč myslíš, že jsem MUDr. a navíc ještě ovládám i jiné způsoby léčby? Abych k nemoudrým mudrům nemusela chodit! 😉

   Vymazat
 3. ÁJA Moje bývalá kolegyně původem z Ruska mě poradila kdysi dávno,(40let) uvařit černý čaj(je pravda že ona si ho vozila z Ruska a byl vynikající), namočit do něj tampon a přiložit na oko. Vždy nám to pomohlo. Jen se mi nikdy nepodařilo o této léčbě nic zjistit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý večer,

   to si umím představit u MÍRNÉHO, počínajícího, neinfekčního zánětu oka (tohle se používá třeba na otoky očí) nebo event. i u toho ječného zrna. Pokud ale budete mít už konjunktivitidu rozjetou, jako já, tak to nejspíš nepomůže.

   Vymazat

Uveďte prosím nějakou přezdívku (pole NÁZEV/ADRESA URL - stačí vyplnit jen přezdívku). Jinak mi vaše komentářové kapky splynou v jedno nekonečné moře. 😉

DĚKUJI ZA VAŠE KOMENTÁŘE. 😊