Moc vás všechny prosím, NEPLEŤTE SI komentáře s poradnou a nepokládejte dotazy na různé výrobky, jejich vzájemné interakce apod., beztak je většina těchto dotazů určena pro lékárníky, nikoliv pro lékaře! Ani vaše onemocnění bez hlubších znalostí nemohu řešit, křišťálovou kouli dosud nevlastním. S mailem také neuspějete, poradna je, až do odvolání, uzavřená! RESPEKTUJTE TO PROSÍM!

úterý 17. října 2017

Nejlepší balzám na rty: Vyberte si ten, co nezpůsobuje rakovinu a nepoškozuje orgány

Používáte balzám na rty? A víte, že za rok tímto způsobem "sníte" až 20 g, tj. celá 4 balení těchto kosmetických výrobků (při 6násobném nanesení na rty 57 mg denně), které z velké části obsahují minerální oleje pocházející z ropy? Ani v krémech, které nejíte, nemáte vyhráno, ruce pryč od vazelíny!

Pokud zastáváte názor, že lékárna vás v těchto případech ochrání před nesprávným výběrem, vyvedu vás z omylu: opak bývá pravdou! Před 2 roky jsem si v jedné lékárně vybírala pomádu na rty. Z nouze jsem si koupila oranžový výrobek, který vidíte na obrázku. Použila jsem ho za tu dobu méněkrát, než mám prstů na jedné ruce a prakticky celé balení s cenovkou 83 Kč poletí do koše. Po přečtení článku budete vědět i vy, proč.


Dr. Müller Pharma Panthenol krém na rty složení

Dodatek pro redaktory z velkých serverů (a osoby jim podobné): nekopírujte, prosím, bez mého výslovného souhlasu celé odstavce. V mých článcích je spousta specifických prvků, co nikde jinde nenajdete. Pokud už se budete chtít inspirovat, obtěžujte se alespoň s přeformulováním vět!

VELKÉ TESTY V RŮZNÝCH ZEMÍCH


Vodu kolem zkratek MOAH a MOSH v minerálních olejích rozvířila mj. tato studie, rozhodně však není jediná svého druhu. Nejprve to zašumělo v Dánsku. Pak v Německu. U nás se nechal časopis dTest inspirovat právě německým Stiftung Warentest testem balzámů na rty, kde z 25 výrobků prošlo jen 15, a otestoval přítomnost právě těchto dvou škodlivých složek ropných minerálních olejů (v Německu testovali navíc ještě POSH). A výsledek? 11 značek z 18 testovaných, většinou velice známých, propadlo! 

 

RIZIKO RAKOVINY Z MOAH JE ZNÁMÉ JIŽ LÉTA, ÚČINNÁ OPATŘENÍ VŠAK VÁZNOU


Uhlovodíky minerálních olejů pocházejí z ropy a zahrnují tisíce chemických sloučenin (mj. skupiny označené MOAH, MOSH). Volně se k nim řadí i POSH syntetického původu, které se svými účinky velice podobají MOSH.

Minerální oleje najdeme také v recyklovaných papírových obalech nebo lepenkách z recyklovaných surovin přicházejících do styku s potravinami (do potravin minerální oleje samozřejmě, stejně jako z pomád na rty, přechází). Lepenky z recyklované vlákniny překračují limity již po půl roce až desetinásobně!

Ropné minerální oleje obsahují zdraví škodlivé látky, které bohužel prostupují i kůží, a vstřebáte je tak do těla třeba z krému. A výsledná koncentrace v těle bude ještě vyšší, pokud bude pokožka poškozená, jako je tomu např. u rozpraskaných rtů nebo prsních bradavek. U kojících žen nanášejících masti nebo vazelínu na rozpraskané bradavky stoupl velice rychle a zřetelně obsah minerálních olejů v mateřském mléce! Důkaz pro skutečnost, že MOAH prostupují kůží, je Spolkovému úřadu pro hodnocení rizik v Německu (BfR) známý již minimálně od roku 2010, přesto se nic neděje (viz str. 6 předposlední odstavec „Es wurde auch der Nachweis erbracht…“).

To Dánsku se v dubnu tohoto roku vedlo lépe a po zveřejnění výsledků nevládní spotřebitelskou organizací (obdoba našeho časopisu dTest) došlo ke stažení nejhorších výrobků z trhu (mimochodem, bylo testováno 20 výrobků a ve 14 z nich byly prokázány MOAH a MOSH, složky ropných minerálních olejů). 

V pomádě na rty jsou levné minerální oleje kvůli svému zvlhčujícímu efektu a schopnosti vytvářet lesklý povlak. Podle Dr. Koni Groba se dodatečnou expozicí z tyčinek na rty riziko těchto nebezpečných látek zdvojnásobí.

V potravinách nebo balzámech na rty by rozhodně tyto škodlivé látky být neměly. V budoucnu dojde zřejmě k restrikci používání minerálních olejů: v Evropském parlamentu byl již podán návrh na omezení ropných minerálních olejů v potravinách a ve sprchových gelech (přísné omezení MOSH a zákaz MOAH).

 

CO ZPŮSOBÍ ZKRATKY MOSH, MOAH, POSH VE VAŠEM TĚLE?

 • MOSH (Mineral oil saturated hydrocarbons) neboli nasycené uhlovodíky minerálních olejů se hromadí v orgánech (zejm. v játrech, dále také ve slezině a lymfatických uzlinách) a poškozují tak jejich funkci. Výzkumy ukázaly, že mnozí lidé mají ve svém těle alarmující hladiny, a to více než 5 g MOSH! Více o akumulaci MOSH se můžete dočíst např. těchto studiích (1, 2).
 • MOAH (Mineral oil aromatic hydrocarbons) neboli aromatické uhlovodíky minerálních olejů řadí EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) mezi mutagenní a karcinogenní látky, tj. mezi genotoxické látky poškozující naší DNA a schopné vyvolat rakovinu. Výrobci nejčastěji používaná UV-spektroskopie je bohužel nedokáže spolehlivě odhalit.
 • Mezi látky obsahující vůbec nejvíce MOAH (ve Stiftung Warentest to bylo 5 - 9 % !), patří, světe div se, v lékařství často používaná vazelína nebo chcete-li, petrolatum! Vazelína kromě MOAH obsahuje i MOSH. Můžeme jen doufat, že ta v lékopisné kvalitě je čistší a obsah těchto nebezpečných látek v ní nižší.  Podle tabulky ze zmíněné studie to vypadá spíše naopak!
 • Nejhorší je BÍLÁ vazelína. Na rozdíl od vazelíny žluté se bělí pomocí oxidačních látek. K jejich „zneškodnění“ se následně musí použít látky redukující. A právě zbytky těchto redukujících látek jsou další zátěží, připomíná to vyhánění čerta ďáblem. 
 • V dětském (!) krému Penaten bylo naměřeno dle Stiftung Warentest 3,2 % MOAH! Na rozdíl od bylinného krému Hirsch Talg Creme, kde bylo "jenom" 0,5 % MOAH! U žádného výrobku na bázi ROPNÝCH minerálních olejů nikdy nebude obsah MOAH a MOSH naprosto nulový! Myslete na to, až si zas půjdete koupit svůj oblíbený balzám na rty, krém nebo mast - nebo až si necháte předepsat mast od svého lékaře.
 • POSH (Polyolefin oligomeric saturated hydrocarbons / Polymer oligomeric saturated hydrocarbons) jsou polymerní oligomery nasycených uhlovodíků pocházející ze syntetické výroby. Za svými ropnými sestrami rozhodně nezaostávají, svými účinky se podobají MOSH: poškozují orgány, protože tělo je, stejně jako MOSH, nedovede vyloučit. V podobě polyolefinů, např. polyethylenu, polypropylenu přechází do potravin z obalů. Ať už jsou obsaženy v potravině nebo tyčince na rty (prokázány byly v La Roche-Posay a Vichy), nakonec skončí uvnitř vašeho těla.

 

KTERÉ LÁTKY UKAZUJÍ NA PŘÍTOMNOST MOSH, MOAH NEBO POSH?


Naprostá většina níže vypsaných látek je v hnědé, tedy nejhorší skupině:
 • Cera microcristallina (Microcristalline wax / Microcryst hydrocarbon waxes)
 • Deobase
 • Hydrogenated polyisobutene (POSH)
 • Liquid petrolatum
 • Microcrystalline wax (Microcristalline wax)
 • Microcryst hydrocarbon waxes
 • Mineral oil 
 • Oleum paraffini
 • Oleum vaselini
 • Ozokerite (Ceresin / Mineral wax)
 • Paraffin / Paraffinum liquidum
 • Paraffin oil
 • Paraffinum liquidum (Mineral oil / Paraffin oil / Prolatum oil / Petroleum white oil / Liquid petrolatum / Deobase)
 • Paraffinum liquidum nebo Petrolatum mimochodem najdeme např. i ve složení krémů firmy Just, např. Natural Cream Tymián, Natural Cream Jalovec nebo v krému na nohy Pedicream (většinou na 2. místě hned za vodou), Dove, např. Intenzivní krém (na 2. a 3. místě je Petrolatum resp. Paraffinum liquidum) nebo Nivea, např. krém ve známé modré dóze (na 2. a 3. místě je Paraffinum liquidum resp. Cera microcrystallina).
 • I u velmi dobré firmy Naděje (Podhorná) stojí v mastech na 1. místě Petrolatum. O složení  se můžete sami přesvědčit (viz obr. 1, 2, 3, 4). Ostatně, chystám se vydat samostatný článek o složení mastí a některých krémů.
 • Petrolatum (Vaseline / Vaselinum flavum - žlutá vazelína nebo Vaselinum album - bílá vazelína / White Petrolatum / White Petroleum Jelly)  
 • Petroleum white mineral oil
 • Polybutene (POSH)
 • Polyethylene (POSH)
 • Prolatum oil
 • Vaseline
 • Vaselinum album - bílá vazelína
 • Vaselinum flavum - žlutá vazelína

Poznámka: v některých zdrojích jsou pojmy paraffin, petrolatum a paraffinum liquidum braná jako synonyma, ve výrobcích se však uvádí rozhodně odděleně (viz Jelení lůj tradiční).

ZNÁMÉ ZNAČKY BALZÁMŮ NA RTY PROPADLY!


Seznam škodlivin v němčině, který by měl být aktualizován každý týden, najdete zde (je spolehlivější, než dosud nezaktualizované údaje ve složení jednotlivých výrobků):
 • Nezávadné látky:  
tučně jsem vyznačila ty opravdu přírodní, jako např. rostlinné oleje, kakaové máslo, bambucké máslo, rostlinné vosky, žlutý včelí vosk (Cera flava), sádlo, lůj, vodu a všechny extrakty z bylin); 
Beeswax / Cera alba jsem nakonec vzhledem k bělení oxidačními činidly (např. peroxidem vodíku nebo kyselinou sírovou) tučně neoznačila (stejně tak i jiné látky).
 • Nedostatečně definované látky:    
k látkám v černé barvě není dostatek údajů 
šedivé látky je nutno posuzovat individuálně a nedají se jednoznačně zařadit; někdy je zapotřebí upřesňujících informací; některé z těchto látek mají mírnou schopnost vyvolávat alergie nebo astma
 • Podezřelé látky vyvolávající pochybnosti jsou odstupňované:
MÍRNÝ stupeň podezření (často jde jen o látky s alergenním potenciálem)
STŘEDNÍ stupeň podezření (sem patří často látky, o jejichž přínosu pro zdraví člověka existují studie, na které nejsou jednotné názory)
VYSOKÝ stupeň podezření (patří sem mnohdy látky, z nichž mnohé již byly silně omezeny, např. některé parabeny, nebo látky, u nichž se restrikce chystá, viz např. obsah MOAH a MOSH přítomné ve složkách ropného původu)

1. Astrid Ochranný lůj na rty regenerační
 • Složení / Ingredients (INCI): Petrolatum, Synthetic Wax, Hydrogenated Vegetable Oil, Helianthus Annuus Seed Oil, Cetyl Palmitate, Lanolin, Theobroma Cacao Seed Butter, Cera Alba, Palmitic Acid, Stearic Acid, Parfum, Tocopheryl Acetate, Benzyl Alcohol, Geraniol.
.
Bebe Young Care Classic vyšlo v německém Stiftung Warentest jako vůbec nejhorší, co se týče obsahu MOSH.
 • Složení: Hydrogenated Polyisobutene, Hydrogenated Microcrystalline wax, Polyisobutene, Synthetic Wax, Polyglyceryl-3 Diisostearate, Caprylic/Capric Triglyceride, Disteardimonium Hectorite, Tocopheryl Acetate, Copernicia Cerifera Cera, Alcohol, Aqua, Tocopherol, Vanillin, Sodium Saccharin.
.
3. Blistex Lip Relief Cream (Blistex se stal v Německu „výhercem“ v obsahu MOAH, avšak s jiným výrobkem, více naleznete v tabulce).

 • Složení: Aqua, Hydrogenated Polyisobutene, Cera Alba, Petrolatum, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Sorbitan Isostearate, Hydrogenated Soy Polyglycerides, Alcohol Denat., Glycerin©, Polysorbate 60, Polyglyceryl-3 Diisostearate, Cetyl Alcohol, Stearyl Behenate, Allantoin, Aroma, Camphor, Dimethicone, Mentha Piperita (Peppermint) Oil, Olea Europaea (Olive) Fruit Oil, Hydrated Silica, Butyrospermum Parkii (Shea Butter), Lanolin Alcohol, Phosphoric Acid, Sorbitan Olivate, Arachidyl Alcohol, Ammonium Hydroxide, C 15-23 alkane, Sodium Hydroxide, Behenyl Alcohol, Thymol, Myristic Acid, Palmitic Acid, Arachidyl Glucoside, Oleic Acid, Lauric Acid, Sodium Saccharin, Citric Acid, Limonene,  Calcium Disodium EDTA, Linalool.
.
4. Carmex Classic
 • Složení         Active Ingredients: Camphor (1.70%), White Petrolatum (45.30%).
Inacive Ingredients: Lanolin, Cetyl Esters, Theobroma Cacao Seed Butter, Paraffinum Liquidum, Beeswax, Menthol, Salicylic Acid, Phenol, Vanillin, Flavor.

5. Eucerin Lip Aktiv
 • Složení: Cera microcristallina, Octyldodecanol, Hydrogenated Polydecene, Ricinus Communis Seed oil, Cetyl Palmitate, Polyglyceryl-3 Diisostearate, Panthenol, Ethylhexyl Triazone, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Cetearyl Alcohol, Bis-Diglyceryl Polyacyladipate-2, Myristyl Myristate, C20–40 Alkyl Stearate, Glycerin©, Copernicia Cerifera Cera, Aqua, Tocopheryl Acetate, Simmondsia Chinensis Seed Oil, Butyrospermum Parkii Butter, Bisabolol, Cera Alba.
.
6. Helle Balzám na rty Neutral
 • Složení (přímo od výrobce): Petrolatum, Paraffinum Liquidum, Paraffin, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Octyldodecanol, Copernicia Cerifera Cera, Lanolin, Isopropyl myristate, Calendula Officinalis Flower Extract, Butyl Methoxydibenzoylmethane, Phenoxyethanol, Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Butylparaben, BHT.
.
7. La Roche-Posay Nutritic
 • Složení: Polyethylene, Polybutene, Bis-diglyceryl polyacyladipate-2, Butyrospermum parkii (shea butter), Hydrogenated polyisobutene, Myristyl myristate, Cera alba / beeswax, Octyldodecanol, Ricinus communis / Castor seed oil, Cetyl alcohol, Limnanthes alba / Meadowfoam seed oil, Cetyl palmitate, glycerin©, Ribes nigrum / Black currant seed oil, Echium lycopsis / Echium lycopsis fruit oil, Coriandrum sativum / Coriander fruit oil, Prunus armeniaca / Apricot kernel oil, Tocopheryl Acetate, Hydroxapalmitoyl sphinganine, Tetradibutyl pentaerithrityl hydroxyhydrocinnamate, CI 77891Titanium dioxide,  Stearyl alcohol, Glycine soja / Soybean oil, Myristyl alcohol, Citric acid, Tocopherol, Ascorbyl palmitate.
.
8. Labello Original (s jiným výrobkem, Lip Butter Vanilla & Macadamia, obsadilo Labello v Německu 3. příčku, co se týče nejvyššího obsahu MOAH, viz tabulka; v Německu dále neprošlo ani Labello Sun Protect).
 • Složení Labello Original: Cera microcristallina, Octyldodecanol, Hydrogenated polydecene, Cetyl palmitate, Ricinus communis seed oil, Myristyl myristate, VP/Hexadecene copolymer, Cetearyl alcohol, Polyglyceryl-3 diisostearate, Butyrospermum parkii butter, Caprylic/capric triglyceride, Pentaerythrityl tetraisostearate, VP/eicosene copolymer, C20-40 alkyl stearate, Panthenol, Copernicia cerifera cera, Cera alba, Aqua, Glycerin©, Limonene,  Linalool, Geraniol, Benzyl alcohol, Citral, Parfum.
.
9. Neutrogena Lippenpflege
 • Složení: Ricinus communis oil, Paraffin, Cera alba, Cetyl palmitate, Ethylhexyl methoxycinnamate, Cetearyl alcohol, Isopropyl myristate, Cetyl alcohol, Candelilla cera, Cera microcristallina, Bisabolol, Isopropyl palmitate, Isopropyl laurate, Stearic acid, Palmitic acid, Propylene glycol, Sodium cetearyl sulfate, Sodium sulfate, Citric acid, BHA, BHT, Parfum.
.
10. Regina Jelení lůj tradiční
 • Složení: Adeps bovis, Paraffin, Petrolatum, Paraffinum liquidum, Parfum, D-Limonene, Linalool, Butylphenyl methylpropional, Hydroxycitronellal, Amyl cinnamal, Coumarin, Alpha-isomethyl ionone, Benzyl alcohol, Eugenol, Citral.
.
11. Yves Rocher Lipbalm Macadamia
 • SloženíBis-diglyceryl Polyacyladipate-2, Isopropyl palmitate, Ethylhexyl stearate, Cocoglycerides, Cera alba, Polybutene, Ricinus communis seed oil, Ethylhexyl caprylate/caprate, Synthetic wax, Hydrogenated microcrystalline wax, Butyrospermum parkii butter, Macadamia integrifolia seed oil, Hydrogenated castor oil, Parfum, Mica, Tocopherol, Glycine soja oil, Limonene,  CI 77891Titanium dioxide.

Další výrobky obsahující ropné složky - nebo parabeny:12.  Bioderma Atoderm balzám na rty
 • Složení: Water (Aqua), Glycerin©, Octyldodecanol, Mineral Oil (Paraffinum liquidum), Persea Gratissima (Avocado) Oil Unsaponifiables, Cetearyl Alcohol, Glyceryl Stearate, Ceteareth-12, Ceteareth-20, Dimethicone, Stearic Acid, Xanthan Gum, Mannitol, Xylitol, Rhamnose, Fructooligosaccharides, Laminaria Ochroleuca Extract, Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer, Disodium EDTA, Sodium Hydroxide, Caprylic/Capric Triglyceride, Phenoxyethanol.

13. Dr. Müller Panthenol krém na rty 7 %
 • Složení: Aqua, Petrolatum, Glycerin©, Panthenol, Cetearyl Ethylhexanoate, Cera Flava, Paraffin, Polyacrylamide, C13-14 Isoparaffin, Laureth-7, Sorbitan Oleate, Polysorbate 80, Tocopheryl Acetate, Aroma, Phenoxyethanol, Methylparaben, Butylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Isobutylparaben (!!! od října 2014 je tato látka v EU zakázána, ale v platnost toto nařízení vstoupilo až od 16. dubna 2015; vzhledem k tomu, že výrobek má 3letou expiraci, jde zřejmě o doprodej !!!), DMDM Hydantoin, Mentha Piperia Oil. 
.
 • Složení: Cera microcristallina/microcrystalline wax, Polybutene, Hydrogenated polyisobutene, Octyldodecanol, Ricinus communis oil/castor seed oil, Myristyl myristate, PPG-5 pentaerythrityl ether, PEG-5 pentaerythrityl ether, Polyglyceryl-3, Beeswax, Butyrospermum parkii butter/shea butter, Ozokerite, Cetyl palmitate, Glycine soja/soybean sterols, Allantoin, Ascorbyl palmitate, Cera alba/beeswax, Coriandrum sativum oil/coriander fruit oil, Echium lycopsis/echium lycopsis fruit oil, Prunus armeniaca kernel oil/apricot kernel oil, Ribes nigrum oil/black currant seed oil, Tocopheryl Acetate, Ethylhexyl methoxycinnamate, CI 77891 / Titanium dioxide, Parfum/fragrance, Citronellol, Linalool.
.
15. Naturprodukt Doliva Olivový balzám SOS na rty
 • Složení: Aqua, Paraffinum Liquidum, Petrolatum, Ozokerite, Panthenol, Olea Euroaea Oil, Glyceryl Oleate, Lanolin Alcohol, Cetyl PEG/PPG-10/ Dimethicone, Cera Alba, Lanolin, Magnesium Sulfate, Polyglyceryl-4 Isostearate, Melissa Officinalis Leaf Extract, Mentha Piperita Oil, Phenoxyethanol, Stearyl Alcohol, Cetyl Alcohol, Benzoic Acid, Dehydroacetic Acid, Limonene.

16. Regina Placenta
 • Složení: Paraffin, Petrolatum, Adeps Bovis, Lanolin, Paraffinum Liquidum, Ceresin, Butylene Glycol (and) Aqua (and) Glycine Soja Extract (and) Triticum Vulgare Germ Extract, Polyglyceryl-4 Diisostearate / Polyhydroxystearate / Sebacate, Parfum, Citral, Benzylalcohol, Hydroxycitronellal, Methylparaben.
.
17. Vitalos Vitamínový balzám na rty neutral 
 • Složení: Petrolatum, Paraffinum Liquidum, Ceresin, Paraffin, Retinylacetate, Retinyl  Palmitate, Tocopherol, Ethyl Linoleate, Carnauba, Lanolin, Cera Alba, Octyl-Methoxycinnamate, Hypericum Perforatum, Calendula Officinalis, Candelila Cera.

Je otázka, jaké množství MOAH a MOSH v těchto dalších výrobcích skutečně je, protože nebyly časopisem dTest testovány. Barevně označené složky jsou jen indikátorem, varovně zdviženým prstem, že je třeba se mít na pozoru. Mějte prosím na zřeteli, že úplně se těchto látek (jsou-li vyrobeny na bázi minerálních olejů), nelze nikdy zbavit.


NEJVÍCE (POTENCIÁLNĚ) ZDRAVÍ ŠKODLIVÉ LÁTKY V UVEDENÝCH VÝROBCÍCH:


viz tento článek.


Balzám na rty Neobio

 

ZNAČKY BALZÁMŮ, KTERÉ SKUTEČNĚ PEČUJÍ O VAŠE RTY


Z tohoto článku můžeme snadno vylučovací metodou odvodit, že prošlo těchto 7 výrobků: 
.
1. dm/Balea Lippenpflege Sensitive (29,90 Kč)

Tento produkt mě zklamal, suchosti rtů prakticky nezabránil, za mě rozhodně palec dolů.
 • SloženíEthylhexyl stearate, Ricinus communis seed oil, Synthetic beeswax, Hydrogenated palm oil, Cera alba, Candelilla cera, Butyrospermum parkii butter, Hydrogenated castor oil, Persea gratissima oil, Prunus amygdalus dulcis oil, Aloe barbadensis leaf extract, Aroma, Aqua, Ascorbyl palmitate, Polyglyceryl-2 dipolyhydroxystearate, Citral, Limonene,  Lecithin, Tocopherol.
.
2. Dr. Hauschka Lip Balm
 • Složení: Ricinus communis seed oil, Cera alba, Arachis hypogaea oil, Daucus carota sativa root extract, Anthyllis vulneraria extract, Prunus armeniaca kernel oil, Calendula officinalis flower extract, Helianthus annuus seed oil, Theobroma cacao seed butter, Hypericum perforatum flower/leaf/stem extract, Serica powder, Triticum vulgare germ oil, Simmondsia chinensis seed oil, Triticum vulgare bran extract, Lecithin, Parfum*, Citronellol*, Geraniol*, Linalool*, Farnesol*, Benzyl Benzoate*, Citral*, Eugenol*, Benzyl alcohol*, Benzyl salicylate*, Limonene*. *z přírodních éterických olejů
.
3. Eos Lip Balm Pomegranate Raspberry

Pozor, zhruba před rokem proběhla aféra, protože některým lidem způsobil na rtech alergické puchýře, viz zde!
 • Složení: Olea europaea (olive) fruit oil (organic), Bees wax/Cera alba (Cire D'Abeille) (organic), Cocos nucifera (coconut) oil (organic), Simmondsia chinensis (jojoba) seed oil (organic), Natural flavor (aroma), Butyrospermum parkii (shea butter) (organic), Stevia rebaudiana leaf/stem extract (organic), Punica granatum (pomegranate) seed oil (organic), Tocopherol, Helianthus annuus (sunflower) seed oil (organic), Rubus idaeus (raspberry) leaf extract (organic), Linalool, (component of Natural flavor).
.
4. Lavera Basis Sensitive (75 Kč; pokud si koupíte dvojité balení, vyjde téměř na polovinu!) 
 • Složení: Ricinus communis (castor) seed oil*, Euphorbia cerifera (Candelilla) wax, Beeswax (Cera alba)*, Copernicia cerifera (carnauba) wax*, Glycine soja (soybean) oil*, Polyglyceryl -3 polyricinoleate, Simmondsia chinensis (jojoba) seed oil*, Prunus amygdalus dulcis (sweet almond) oil*, Hippophae rhamnoides fruit extract*, Olea europaea (olive) fruit oil*, Arnica montana flower oil*, Calendula officinalis flower extract*, Dipotassium glycyrrhizate, Tocopherol, Helianthus annuus (sunflower) seed oil, Ascorbyl Palmitate, Alcohol*, Flavor (Aroma), Limonene**. * Suroviny z kontrolovaného ekologického zemědělství ** Přírodní esenciální oleje
.
5. Lidl/Cien Lip Balm Care (22,90 Kč)
 • Složení: Caprylic/capric triglyceride, Ricinus communis seed oil, Tribehenin, Olea europaea fruit oil, Candelilla cera, Glyceryl ricinoleate, Cetearyl ethylhexanoate, Stearyl beeswax, Behenyl beeswax, Butyrospermum parkii butter, Polyglyceryl-3 diisostearate, Tocopheryl acetate, Orbignya oleifera seed oil, Persea gratissima oil, Panthenol, Aqua, Parfum, Limonene,  Linalool, Bisabolol, Farnesol, Tocopherol, Hydrogenated palm glycerides citrate, Citric acid.
.
6. Rossmann/Isana Lippenpflege Classic mit Mandelöl (31,90 Kč). Německý Stiftung Warentest doporučuje také Rossmann Alterra Lippenpflege Bio-Kamille.
 • Složení Isana balzámu na rty Classic s mandlovým olejem: Octyldodecanol, Ricinus communis seed oil, Ethylhexyl stearate, Hydrogenated palm oil, Cera alba, Candelilla cera, Stearic acid, Prunus amygdalus dulcis oil, Aroma.
.
7. Saloos naturcosmetic Bio Karité Balzám na rty
 • Složení: Butyrospermum parkii butter bio, Ricinus communis oil, Cera alba, Lanolin, Simmondsia chinensis oil, Hippophae rhamnoides extract, Parfum, Vanilla planifolia fruit extract, Tocopherol, Ascorbyl palmitate, Ascorbic acid, Linalool, Limonene,  Citronellol, Coumarin, Geraniol, Citral, Eugenol.
.
Další "zelené" výrobky:


 • Složení: Butyrospermum Parkii Butter, Cannabis Sativa Seed Oil, Glyceryl Stearate, Eugenia Caryophyllus Oil, Tocopherol, Stearic Acid, Palmitic Acid, Cera Alba, Abies Sibirica Oil, Cetearyl Alcohol, Salvia Triloba Leaf Extract, Salvia Officinalis Leaf Extract, Helianthus Annuus Seed Oil, D-Limonen, Eugenol, Geraniol.

9.  Logona Balzám na rty Calendula (bio-měsíček) - dvojbalení nevyjde až tak moc draho.
 • Složení: Ricinus Communis (Castor) Seed Oil*, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil*, Hydrogenated Coco-Glycerides, Euphorbia Cerifera (Candelilla) Wax, Cera Alba (Beeswax)*, Copernicia Cerifera (Carnauba) Wax*, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil*, Calendula Officinalis Flower Extract*, Magnesium Stearate, Tocopherol, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil*, Cananga Odorata Flower Oil**, Linalool**, Benzyl Benzoate**, Benzyl salicylate**, Farnesol**. * z kontrolovaného ekologického zemědělství; ** přírodní esenciální oleje 

10. Naturinka Rakytníkový balzám (Konopný či Heřmánkový balzám mají totožné složení, jen na 2. místě je uveden konopný, resp. heřmánkový olej). Tato firma má přímo VZORNÉ složení a líbí se mi nejvíce ze všech.
 • Ingredients (INCI): White beeswax, Hippophae rhamnoides oil, Argania spinosa oil, Simmondsia chinensis oil, Butyrospermum parkii, Cocoa butter.
 
11. Tyčinka na rty, se kterou mám dobré zkušenosti, je Neobio Balzám na rty Bio Aloe Vera & Oliva. Dvojité balení tohoto balzámu na rty jsem koupila v jednom obchodě zdravé výživy v Praze (na Heuréce za 2 ks od 88 Kč). Lavera, kterou jsem měla předtím, mi ale „chutná“ o trochu víc. 
 • Složení: Ricinus communis (castor) seed oil*, Helianthus annuus hybrid oil*, Euphorbia cerifera (Candelilla) wax, Copernicia cerifera (carnauba) wax, Cera alba (Beeswax)*, Prunus amygdalus dulcis (sweet almond) Oil*, Olea europaea (olive) fruit oil*, Canola oil*, Simmondsia chinensis (jojoba) seed oil*, Coco-caprylate, Aloe barbadensis leaf extract*, Tocopherol, Magnesium stearate, Helianthus annuus (sunflower) seed oil*, Parfum (essential oils), Geraniol, Linalool, Citronellol * Suroviny z kontrolovaného ekologického zemědělství.

12. Topvet Balzám na rty - Kokos a mandlový olej; chybu neuděláte ani u jiných balzámů této firmy
 • Složení: Butyrospermum Parkii Butter, Cera Alba, Candelilla Cera, Cocos Nucifera Oil, Lanolin, Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Persea Gratissima Oil, Simmondsia Chinensis Seed Oil, Tocopheryl Acetate, Parfum, Stevia Rebaudiana Extract.

JAK SE VYZNAT VE SLOŽENÍ VÝROBKŮ: DATABÁZE


Pokud jste zde svůj výrobek nenašli, nezoufejte! Stačí, když se budete držet 2 zásad: 
 • Pokud výrobek ještě nemáte doma a neznáte složení svého favorita, zadejte na tuto adresu do okénka vpravo nahoře název značky (a pokud umíte, k tomu v němčině třeba Creme, hledáte-li krém). Vlevo pak uvidíte složení, kde je i barevné značení (datum vytvoření a aktualizace zjistíte kliknutím na „mehr Infos“, já pro tento článek vybírala samozřejmě ty nejnovější a ještě jsem vše kontrolovala a doplňovala ze seznamu škodlivých látek, viz druhý bod. Najdete zde i výrobky, jejichž složení nikde na českých stránkách nedohledáte.
 • Bohužel barevné označení a komentáře zdaleka nejsou všude aktuální, takže to MUSÍTE kombinovat ještě s další stránkou, kde jsou vypsané všechny škodliviny (toxicita se tam značí jednou až třemi hvězdičkami), tento seznam je většinou nejlepší. 

 

POZNÁMKY K INTERPRETACI:


Složení se může měnit, zde uvedené informace proto vždy porovnejte s těmi, které jsou uvedeny na konkrétním výrobku! 

Ceny sice všude neuvádím, ale právě když uvedena není, značí to, že je buď vyšší, nebo přímo nehorázná. 

© GLYCERIN (GLYCEROL), E422: Tady je sice zeleně, ale já k němu mám v případě „jedlé“ kosmetiky výhrady. Můj pocit říká jednoznačně NE (kromě kosmetiky je i v některých čokoládách a v bylinných tinkturách). Buď je to moje osobní antipatie - nebo se můj pocit po létech potvrdí, jako ostatně u mnoha jiných věcí (sázím spíš na tu druhou možnost). Všimněte si, že část netučné zelené kurzívy označuje i nepěkné chemické sloučeniny, takže to, že je něco zeleně, ještě neznamená, že bych to tam bezpodmínečně chtěla mít. 😉


Rozšiřující literatura a odkazy (zde jen hlavní přehled, další jsou přímo v textu):

22 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Milá Katko,
   díky za tvé díky. 😊 Doufám, že článek nezapadne a že to poslouží více lidem. Já teď aspoň rozumím lépe svým negativním pocitům vůči některým výrobkům. 😊

   Vymazat
 2. Doktorko, tak toto jsem vůbec nevěděla. Já používám Astrid, takže od teď jen do DM. Na výrobky Balea jsem už slyšela hodně chvály.
  Přeji krásný večer. D.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Dášo,
   přeci si nemyslíš, že budu psát o něčem, co všichni znáte?! 😉 😀
   Díky za komentář a i tobě hezký večer. 😊

   Vymazat
 3. Proto raději používám balzámy na duši:-).
  Henrieta

  OdpovědětVymazat
 4. To je čistě ženské téma, ale občas použiju mast (Herpesin) na opar na rtu. Ta taky obsahuje ropu?
  A jak je to s balzámem na duši? :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jedná se i o krémy, takže žádné ženské téma. Prostě veškerá kosmetika. A mě to fakt zaujalo hlavně z toho důvodu, že ke kosmetice a chemii vůbec mám odmalička dost velký odpor.

   Herpesin krém obsahuje taky ropu, byť nejspíše ne MOAH a MOSH:
   máš tam dimeticone (silikony) - "červená sekce" a parabeny, tj. "hnědá sekce", takže nic moc. Já ti ani nevím, zda existuje léčivý přípravek z lékárny BEZ těchto látek, asi ne. To je ten paradox. Lidi si myslí, že když to doporučí či předepíše MUDr., tak je to O.K. Jednu věc si s tím (možná) vyléčíš - a na další, daleko horší, zaděláš...

   Balzám na duši? Tak ten je jen na předpis. Máš recept? 😉

   Vymazat
  2. Pro mě balzám na duši je pustit si oblíbenou hudbu a ani recept není třeba.

   Vymazat
  3. Ano, správná poznámka, hudba (ideálně, když ji provozuje člověk sám), je opravdu balzámem. A velice účinným. 😊

   Vymazat
 5. Já mám kokosový olej a kakaové máslo :-)
  No, tak se to trošku maže, no :-) Zvlášť v teple, ale to přeci nevadí, že?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé, Baru u mě. Počkej, jdu vyvěsit vlajku. 😊

   A nemáš pak mastný kapsy? 😀

   Vymazat
 6. Eliska
  Tip-kokosovy i jiny olej je dobre vtirat do kuze jeste kdyz je vlhka,lepe se vstreba a tolik nemasti

  OdpovědětVymazat
 7. To koukám a děkuji. Myslím, že z toho nepoužívám téměř nic, ale není na škodu vědět, kdyby náhodou bylo potřeba. Tak ani doporučení od vrača není spolehlivé? V nouzi použiju sádlo a dělám si sádelnou měsíčkovou mast, to stačí na všechno a nic dalšího do toho nedávám. Ropné produkty? Zrovna jsem se orosila!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kittísku, vsadím se, že škodliviny (včetně ropných produktů) používáš třeba v zubní pastě nebo jinde. Je to všude, když nevíš, KAM sáhnout... Takže mi řekni, čím si čistíš zuby - a já tě "uzemním". 😉 😀

   Vymazat
 8. Dobrý den, neudělalo mi radost, že vypadl i Yves Rocher, což má být bylinná kosmetika, kterou používám, já se tedy hlavně snažím dávát do pusy co nejvíc přírodní jídlo, mám odmalička odpor k tabletám, mám už kvůli tomu i firmu: www.sklenicezdravi.cz a udělala jsem sádlovou mast, která je super, v lednici už ji mám několik let, stále voní a pomáhá, i když jsem to dělala opravdu podle herbářů co nejlépe, tj. z vnitřního sádla vepřového, odlučovaného párou, ne škvařením. Stejně, takovou mast lékárny nechtějí, ani ty bylinné, nechtějí to mít v lednicích. Tak ji vyrábím pro sebe a daruju jí, po přectení článku jsem ji dneska dala na svůj web, kde mám normálně potraviny a uvidíme, jestli spotřebitel bude mít raději přírodu v lednici nebo sajrajt v poličce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den,

   to mě trochu mrzí, že jste (zatím) neuspěla. Ale rozhodně není všem dnům konec. Radila bych facebook (i přesto, že ho nemusím), na tyhle věci je myslím neocenitelný.

   Já musím říct, že jsem s vlastní mastí (např. vilínová) také spokojená a ráda pominu pro mě lehce nepříjemný pach sádla. Účinky jsou skvělé a už bych si vilínovou mast z lékárny nikdy nekoupila. Takže Vám určitě fandím. 😊

   Vymazat
 9. Probírám se všemi informacemi zde u Vás již pár hodin a jsem za ně moc ráda. Balzámy na rty používám velice vyjímečně, ale jeden ze synů celkem dost, takže hned mu budu referovat a doporučím Vaše uvedené "zelené". Zrovna řeším problém s pletí, kdy se mi přes zimu objevily červené svědivé a pálivé skvrny hlavně na bradě, v obočí a víčkách. Hledám nové pleťové krémy, kosmetiku, obávám se alergie, a velmi mi pomáhá Vaše shrnutí, doporučení, přehled o škodlivých příměsích. A tak se snažím mít lepší přehled. Moc děkuji.
  Alena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Alenko,
   rádo se stalo. Avšak nic se nemá přehánět, nechte si něco i na následující dny. 😊
   K tomu balzámu (musím to tam dopsat): ten Dm "zelený" produkt mě zklamal (rty to moc nezvlhčilo). Sama za sebe mohu doporučit Neobio a Laveru.

   Tyhle malůvky jsou sice fajn, ale u běžně dostupných produktů pak vždy skoro vše "nedoporučím" - a mám málo vhodných alternativ... Jsou, ale člověk je musí hledat jak jehlu v kupce sena...

   Vymazat
 10. Dobrý den, jaký máte názor na kosmetiku Saloos?
  Děkuji za odpověď.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý večer Jani,

   Saloos jsem ještě podrobně neanalyzovala, takže jen krátce: tady je odkaz, z kterého je patrné, že i Saloos obsahuje škodliviny typu PEG-40 či Laureth-4. V jaké míře jsou ale celkově ve výrobcích zastoupeny, to nemohu bez bližší analýzy (na kterou se v nejbližší době nechystám) říci. V Saloos Naturcosmetic Bio Karité Balzám na rty (jeden druh je ve zmíněném odkazu také rozebrán) např. nic vysoce škodlivého není (je tam jen červená poznámka, že obsahuje palmový olej - ale i to je jinde rozebráno, že to tak NEMUSÍ být).

   https://www.codecheck.info/product.search?q=saloos&OK=Suchen

   Vymazat

Uveďte prosím nějakou přezdívku (pole NÁZEV/ADRESA URL - stačí vyplnit jen přezdívku). Jinak mi vaše komentářové kapky splynou v jedno nekonečné moře. 😉

DĚKUJI ZA VAŠE KOMENTÁŘE. 😊