Moc vás všechny prosím, NEPLEŤTE SI komentáře s poradnou a nepokládejte dotazy na různé výrobky, jejich vzájemné interakce apod., beztak je většina těchto dotazů určena pro lékárníky, nikoliv pro lékaře! Ani vaše onemocnění bez hlubších znalostí nemohu řešit, křišťálovou kouli dosud nevlastním. S mailem také neuspějete, poradna je, až do odvolání, uzavřená! RESPEKTUJTE TO PROSÍM!

pátek 29. září 2017

Včelník moldavský (Dracocephalum moldavica), účinky: Infarkt, ateroskleróza a ozařování

Pochází z čeledi hluchavkovitých a voní podobně jako meduňka po citronu. Kromě jeho vzhledu to byla právě vůně, co mě na této rostlině zaujala. U nás se pěstuje jako jednoletá okrasná rostlina na zahrádkách od roku 1594. K léčení se zatím kromě mexické a ujgurské tradiční medicíny moc nevyužívá, protože není příliš známý. Studií o jeho účincích ale přibývá, inu farmaceutický průmysl bylinkám věří -  v případě, že z nich něco sám za patřičně tučnou finanční provizi může vyrábět. Řeč je o včelníku moldavském (někdy se uvádí i název turecká meduňka). Český název také napovídá, že pro včely je výbornou potravou. Květy totiž produkují nektar s nejvyšším obsahem cukru, který předčí dokonce takové rostliny, jako je řepka. Včelník v některých zemích dokonce objevil i potravinářský průmysl pro výrobu lihovin a osvěžujících nápojů.

Rostlina dosahuje výšky 22 až 40 cm a kvete v červenci až srpnu (či v září jako tady). Má rád sušší místa, kamenité břehy řek nebo údolí. Najdeme ho v nadmořské výšce mezi 200 až 2700 m. V České republice se objevuje jako původní druh ojediněle, většinou jde o jiný druh, a to včelník rakouský (Dracocephalum austriacum). Ve volné přírodě v Rakousku je k mání i včelník moldavský: v oblastech Burgenland, Štýrsko (Steiermark) a Vorarlbersko (Voralberg), dříve i v Jižním Tyrolsku. Roste nejen v Evropě, ale i v Asii, vyskytuje se mj. v Rusku, Tádžikistánu, Turkmenistánu, Indii a v Číně.

V němčině se včelníku moldavskému říká turecká dračí hlava (auf Deutsch: türkischer Drachenkopf), v latině (Dracocephalum moldavica) moldavská dračí hlava, v angličtině dračí hlava, moldavská meduňka či moldavský balzám (in English: Moldavian balm / dragonhead), по-русски Змееголовник молдавский.

Srdce pláče po kyslíku,
tlak ti lítá nahoru,
tepny se ti ucpávají,
chtěl bys zklidnit letoru?

Omládneš a zředíš krev si,
spánek sladký budeš mít,
bolesti a zánět běsní,
prd i kašel odezní!

Bakterie, viry hledí,
že neděláš svoje hepčí,
trávení si tiše přede,
stolice je hnedle měkčí!
 
Včelník moldavský Dracocephalum moldavica - Moldavian dragonhead - Türkischer Drachenkopf / Moldawische Melisse / Moldawien-Drachenkopf - Змееголо́вник молда́вский - Melissa Moldavica
Včelník moldavský (Dracocephalum moldavica), z minulého víkendu.
Dodatek pro redaktory z velkých serverů (a osoby jim podobné): nekopírujte, prosím, bez mého výslovného souhlasu celé odstavce. V mých článcích je spousta specifických prvků, co nikde jinde nenajdete. Pokud už se budete chtít inspirovat, obtěžujte se alespoň s přeformulováním vět. Já sama vždy zvažuju, co, jak (a jestli vůbec) z knih nebo jiných zdrojů smím použít!


Lepší fotky už se asi nepovedou, počasí moc nepřeje a včelník odkvétá (toto je z parku). Další (podařenější) fotografie najdete zde (1, 2).

 

ZÁMĚNA VČELNÍKU MOLDAVSKÉHO:

Není prakticky možná, viz foto včelníku moldavského a rakouského.

 

VČELNÍK MOLDAVSKÝ, ÚČINKY (VNITŘNÍ UŽITÍ):

 • Antioxidant: významný „zametač“ (scavenger) volných radikálů, brání nežádoucí oxidaci (viz 1, 2); uvádí se i anti-aging účinky (proti stárnutí). Byla provedena i studie na samečcích albínských potkanů: 2 týdny před ozářením celého těla (6 Gy) jim byl žaludeční sondou podáván včelník moldavský. Včelník prokazatelně zeslabil účinky radioaktivního záření a oxidativního stresu v játrech a ledvinách a zlepšil biochemické parametry.
 • kardiotonikum: posiluje činnost srdce
 • kardioprotektivum (ve formě čaje): působí v prevenci i jako léčivo proti infarktu myokardu: zlepšuje prokrvení myokardu a snižuje následky ischemie (nedokrevnost), proto se užívá i při angina pectoris (forma ischemické choroby srdeční), projevující se přechodnou bolestí na hrudi (zapamatujte si prosím, že angina pectoris nemá nic společného s angínou!!!).
 • antihypertenzivum: proti hypertenzi neboli zvýšenému krevnímu tlaku (viz 1, 2, 3)
 • antisklerotikum: proti ateroskleróze, tj. „kornatění“ tepen - usazování tukových látek ve stěně tepen a druhotně i vápníku (důležité je to zejm. u věnčitých tepen). Dřívější pojetí aterosklerózy (prosté mechanické ukládání tuku) už dávno neplatí. U aterosklerózy jde vlastně o zvláštní typ chronického zánětu stěny tepen (arteritida).  TNF-alfa (tumor necrosis factor-α), látka produkovaná některými typy bílých krvinek hrající významnou roli v imunitních reakcích, působí při zánětlivých procesech jako katalyzátor a podporuje zánět.
Jedna ze studií ukázala, že flavonoidy obsažené ve významné koncentraci mj. i ve včelníku moldavském podstatně snižují proliferaci neboli zmnožení buněk hladké svaloviny cév při ateroskleróze na podkladě inhibice („zablokování“) tohoto TNF-alfa. Flavonoidy dále snižují i lipidy v krvi (krevní tuky) a blokují agregaci krevních destiček. Právě zmíněné abnormální množení buněk hladké svaloviny cév je v procesu aterosklerózy klíčové.
 • snižuje viskozitu krve a inhibuje agregaci trombocytů (ve formě čaje): „ředí krev“; zlepšuje chronickou horskou nemoc (Chronic mountain sickness, CMS), kdy vzrůstá hematokrit a objevuje se excesívní polycytémie (v krvi narůstá počet červených krvinek a zvyšuje se tak „hustota“ krve). Dochází k hypoxii (nedostatek kyslíku v buňkách). CMS je často spojena i s plicní hypertenzí (zvýšení tlaku v arteria pulmonalis).  Včelník dokázal zlepšit plicní hypertenzi a zásobení buněk kyslíkem u potkanů, a to bez vedlejších účinků (ve srovnání s nifedipinem, který se na CMS předepisuje).
 • sedativum: uklidňující účinky při stresu a neklidu, při nervové vyčerpanosti (přes inhibici centrálního nervového systému); u myší působí svalovou relaxaci a útlum celkové aktivity až narušení motoriky (?); jako anxiolytikum, tj. proti úzkosti zřejmě neúčinkuje, viz výsledky studie; FST (the forced swimming test) také naznačuje, že bylina nemá ani antidepresivní účinky (myšky se hodí do vody a pozoruje se, s jakou vervou budou plavat, aby se neutopily; ty depresivní se moc nesnaží). Na druhé straně jsou i studie (Kakasy et al., 2006; Dastmalchi et al., 2007), které tvrdí, že včelník působí jako stimulant (?) - tak si vyberte. 😱 Vzhledem k výsledkům FST to na přílišné povzbuzující účinky nevypadá.
 • analgetikum (viz studie 1, 2): proti bolesti, včetně bolesti hlavy, zubů nebo neuralgie
 • antirevmatikum: proti revmatickým obtížím, viz tradiční medicína
 • antiflogistikum: uplatní se např. u gastroenteritis: zánět žaludeční a střevní sliznice (bolesti žaludku, zvracení průjem). Klinické texty také prokázaly, že jako odvar je včelník moldavský účinný i proti pyelonefritis (bakteriální zánět ledvin) u dětí (v tradiční medicíně se používá i u jiných ledvinových chorob).
 • acidum: podporuje tvorbu žaludečních šťáv
 • digestivum: podporuje pozitivně trávení, ovlivňuje i žlučník a játra (jsou zaznamenány i účinky proti infekcím žlučového traktu a hepatitis - zánět jater, žloutenka)
 • deflatulens / antiflatulencium: snižuje tvorbu střevních plynů v trávicím traktu
 • slabé spasmolytikum: proti křečím hladkým svalů zejm. v trávicím traktu
 • laxativum: proti zácpě - mírně projímavé účinky
 • antibiotikum: proti Helicobacter pylori viz (studie 1, 2); proti Escherichia coli, Salmonella typhimurium, Staphylococcus aureus and Listeria monocytogenes však včelník vykazoval SLABŠÍ antibiotické účinky, než meduňka lékařská (viz studie)
 • antivirotikum: proti virům; vzhledem k obsahu kyseliny rozmarýnové jsou MOŽNÉ účinky i na HSV-1 (Herpes simplex virus 1) a HIV-1 (Human immunodeficiency virus) proti kterým zmíněná kyselina rozmarýnová působí
 • anthelmintikum: proti parazitickým červům
 • antiemetikum: proti zvracení (potlačuje nauzeu, tj. pocit na zvracení)
 • diaforetikum: podporuje pocení
 • antitusikum a antiastmatikum: proti kašli; v tradiční medicíně se včelník využívá při nachlazení, kašli, astma, bronchitidě (zánět průdušek) ad.
 • antineoplastické účinky: proti rakovině, viz tradiční medicína

 

ZEVNÍ POUŽITÍ VČELNÍKU MOLDAVSKÉHO

 • antimykotikum: proti kvasinkové infekci (nejčastěji Candida - kandidóza) - jako kloktadlo: ve srovnání s chlorhexidinem používaným v klasické medicíně měl včelník moldavský v laboratorních testech lepší výsledky
 • antibiotikum
 • antiflogistikum: protizánětlivé účinky např. v případě zánětu v dutině ústní
 • hojivé účinky, např. proti hmyzímu štípnutí (a dříve i proti uštknutí)

 

VČELNÍK MOLDAVSKÝ, ÚČINNÉ OBSAHOVÉ LÁTKY

Ve včelníku moldavském najdeme stopové prvky, terpenoidy (oleanolová a ursolová kyselina), fenolické kyseliny (hydroxyskořicové kyseliny: kyselina kávová, rozmarýnová a ferulová), flavonoidy tvořící jednu z nejúčinnějších komponent (apigenin, luteolin, kaempferol, isorhamnetin, tilianin, agastachosid, acacetin a syringaresinol), polysacharidů, poměrně mnoho taninů a samozřejmě i obsahuje 0,06–0,92 % esenciálních olejů (maximum v období květu), zejm. geraniol, geranylacetát, geranial, neral a nerylacetát.

Ve výzkumu bylo prokázáno, že vnější podmínky zcela zásadně ovlivňují obsah účinných éterických olejů: dle geografické polohy a způsobu pěstování se obsah účinných látek liší, např. růstové inhibitory zvýší obsah těchto éterický olejů (viz studie 1, 2, 3, 4).
a další látky

Srovnání obsahu éterických (esenciálních) olejů ve včelníku moldavském: ten z východního Ázerbájdžánu vykazoval především tyto látky: citral (31,14 %), 3,7-dimethyl-2,6-octadienal (21,43 %), cis-geraniol (17,08 %), neral (9,63 %) a nerylacetát (4,03 %). U včelníku moldavského ze severního Íránu to vypadalo takto: limonen (19,8 %), α-pinen (14,4 %), methylgeranát (8,5 %), geranylacetát (7,9 %), carvacrol (7,8 %) a geranial (5,4 %). Dost rozdíl, že?

 

SBĚR A SUŠENÍ VČELNÍKU MOLDAVSKÉHO

Ze včelníku se sbírá nať v plném květu (Dracocephali herba), tehdy je obsah éterických olejů nejvyšší.  

Včelník moldavský Dracocephalum moldavica - Moldavian dragonhead - Türkischer Drachenkopf / Moldawische Melisse / Moldawien-Drachenkopf - Змееголо́вник молда́вский - Melissa Moldavica
Včelník moldavský (Dracocephalum moldavica).

 

DENNÍ DÁVKA

? Oficiálně není stanovena; viz také léková forma a příprava čaje.

 

ZPŮSOB UŽÍVÁNÍ (LÉKOVÁ FORMA)

 • nálev (čaj) ze včelníku: Na 150 ml vroucí vody se doporučují 1 - 3 čajové lžičky sušené byliny, nechá se louhovat 10 - 12 minut, pije se několik šálků denně, vždy čerstvě připravených.
 • tinktura se zřejmě používá méně, v alkoholu jsou rozpustné jiné látky (viz dizertační práce nebo tento zdroj): V tinktuře převažoval z éterických (esenciálních) olejů geranylacetát (58,2 %), v nálevu pak geraniol (60,1%).

 

KDE A CO KOUPIT

Včelníková mouka od Adveni. Na kolik ale v mouce zůstanou obsaženy léčivé látky, nedokážu odhadnout. U některých kardiaků by ale její občasné přidávání do jídel jistě stálo za úvahu.

 

KOMBINACE VČELNÍKU A BYLINNÉ SMĚSI A RECEPTY

Včelník se v Ujgurské medicíně nazývá Baeiranjiboya, v Mexiku se španělsky označuje jako „toronjil chino“ („čínský yzop“), „toronjil extranjero“ („cizokrajný yzop“) nebo „toronjil azul” („modrý yzop“). V tradiční medicíně se často kombinuje s dvěma poddruhy agastache mexické: s bílou, po meduňce vonící “toronjil blanco” (Agastache mexicana ssp. xolocotziana) a červenou nebo růžovou, po anýzu vonící “toronjil morado” (Agastache mexicana ssp. mexicana). Tato „směs tří yzopů“, “los tres toronjiles” se doporučuje zejména u nervových chorob. Pozn.: Díky chybnému překladu tak nejspíš vzniklo doporučení kombinace včelníku a yzopu.

 

NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY A KONTRAINDIKACE VČELNÍKU

Nejsou popsány. Vzhledem k ředění krve bych VYŠŠÍ A PRAVIDELNÉ DÁVKY včelníku TEORETICKY více zvážila u medikace jako: Warfarin, Xarelto, Pradaxa, Eliquis, kyselina acetylsalicylová (např. Anopyrin, Aspirin), klopidogrel (Plavix, Trombex), Heparin, Clexane, Fragmin (zde nejsou vypsané všechny látky a obchodní názvy, více je jich popsáno např. zde).  

V PRAXI se ale nejspíš u naprosté většiny pacientů nic špatného při užívání včelníku a zmíněných léků dít nebude, už i proto, že se v jiných státech přidává DO POTRAVIN. Pokud byste však nově pozorovali prodloužený čas krvácení, epistaxis (krvácení z nosu) nebo zvýšenou tvorbu modřin, zvažte i tuto nepravděpodobnou eventualitu.

 

VČELNÍK V KUCHYNI ANEB GURMÁNSKÉ TIPY A RECEPTY PRO ODVÁŽNÉ

Doma jej můžeme použít na výrobu dipů, likérů, dezertů nebo jako dekoraci, co se dá jíst. Protože má podobnou chuť jako meduňka, určitě jí můžete jako koření přidávat i do jídel, kde je žádoucí citronové aroma (já takhle netradičně používám meduňku občas do slaných jídel).

Zajímavý recept (pokud nebudete smažit na oleji, nelze mu z hlediska TČM mnoho vytknout): Bramboráky z červené řepy s včelníkovou moukou.

 

PĚSTOVÁNÍ VČELNÍKU MOLDAVSKÉHO NA ZAHRÁDCE

Včelník moldavský nemá žádné zvláštní nároky na pěstování.  Má rád teplo a prospívá nejlépe na slunci ve vápenité půdě.  Vysévá se v dubnu až květnu do řádek v odstupu asi 20 cm do hloubky 2 - 3 cm (doporučuje se 10 g na 10 m²). Rostlinky vyklíčí do 1 - 2 týdnů. Včelník ale rozhodně nemá rád přílišné vlhko, kyselejší půdy nebo vysoký podíl jílu. Včelník moldavský se ochotně vysemeňuje a další rok byste tedy neměli mít žádnou starost s výsevem.

 

TRADIČNÍ MEDICÍNA

Energetické tepelné účinky dle TČM: včelník je © teplé povahy s lehce chladivým mátovým "podtónem". 
Chuť: citronová s lehkou příchutí máty

Včelník moldavský Dracocephalum moldavica - Moldavian dragonhead - Türkischer Drachenkopf / Moldawische Melisse / Moldawien-Drachenkopf - Змееголо́вник молда́вский - Melissa Moldavica
Včelník moldavský (Dracocephalum moldavica).

Rozšiřující literatura (zde jen hlavní odkazy, další přímo v textu):

17 komentářů:

 1. Je krásný. Už ale asi nikde nebude tak hezky kvést, není srpen. Ale je aspoň potěchou pro moje oko - krásná modrá barva přímo září :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Uvidíme, tohle je focené před týdnem. Ještě to není úplně ztracené. Jen potřebuju světlo a ne zataženo... 😊

   Vymazat
 2. Melissa. Víš o tom, že v Benátsku je to od roku 1710 nosný "bussines program" Bosých karmelitánů? :-D...mrkni na odkaz ( https://melissa.carmeloveneto.it/home/index.php )

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hele, Lucíku, ty umíš číst myšlenky?
   Nechtělo se mi to hledat, ale říkala jsem si, že bych ráda viděla nějaké výrobky ze včelníku. Takže díky za odkaz. 😊

   Vymazat
  2. To ještě zatím neumím. To já jen, že jsem nadšenec do výrobků mnichů a jeptišek, tak to mám mapované od severu po jih. :-D

   Vymazat
  3. Fakt? Tak jestli máš nějaké zajímavé tipy, sem s nimi! 😊

   Vymazat
  4. Přijde na to, co je pro tebe zajímavý tip. Budeš mě muset trochu nakopnout :-D

   Vymazat
  5. Tos mi nasadila broučína do makovičky... 😊 Já nevím... Ale samozřejmě mám hlavně zájem o léčivé věci. 😊

   Vymazat
  6. Koukni na http://www.terraincielo.it . V horní liště najdeš "monasteri" a zvolíš zemi. Jsou tam ale všechny výrobky, takže i kosmetika, alkohol atd. Potom jsou ale i malinkaté konventy, které mají pidiprodukci, ale ta snad na netu ani není. Tu mám já růčo opsanou z Vatikánské knihovny.

   Vymazat
  7. Skvělý! 😊 Přesně něco takového jsem si představovala.
   Grazie molte, Lucia. 😊

   Vymazat
 3. Příroda je opravdu fascinující záležitost.

  OdpovědětVymazat
 4. Moldavané by se s Turky už měli domluvit.

  Omládnout bych potřeboval, tak 20 let, ale jaké bych měl volit dávkování? :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aby se z tebe nestalo profesorský mimino, viď?! 😉 Poraď se s vílou. 😉

   Vymazat
 5. Prdy a stolice,
  trápí lid nejvíce.
  U leckoho i ten kašel,
  snadno by se jistě našel.
  Proto včelník nutno píti,
  trávení jím napraviti.

  Henrieta

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hlavní role včelníku,
   nejsou prdy dělníků!
   Na srdce je kadet,
   MUDrům práci krade!
   😊

   Vymazat

Uveďte prosím nějakou přezdívku (pole NÁZEV/ADRESA URL - stačí vyplnit jen přezdívku). Jinak mi vaše komentářové kapky splynou v jedno nekonečné moře. 😉

DĚKUJI ZA VAŠE KOMENTÁŘE. 😊