Moc vás všechny prosím, NEPLEŤTE SI komentáře s poradnou a nepokládejte dotazy na různé výrobky, jejich vzájemné interakce apod., beztak je většina těchto dotazů určena pro lékárníky, nikoliv pro lékaře! Ani vaše onemocnění bez hlubších znalostí nemohu řešit, křišťálovou kouli dosud nevlastním. S mailem také neuspějete, poradna je, až do odvolání, uzavřená! RESPEKTUJTE TO PROSÍM!

úterý 22. srpna 2017

Nanočástice v potravinách, lécích, kosmetice: Oxid titaničitý (titanium dioxide)


Aktualizace 20. 1. 2018
Pokud máte rádi hladký povrch na dražé, potahovaných tabletách, žvýkačkách, používáte v televizi propagované značky zubních past či opalovacích krémů nebo užíváte tablety či potravinové doplňky, jste pravděpodobně také obětí „pokroku“. Trpíte-li některou z forem chronických střevních zánětů (Crohnova nemoc nebo ulcerózní kolitida) nebo se chcete-li vyhnout rakovině, zploštěte oblast pod zády na židli a čtěte. Na otázku, zda je oxid titaničitý zdraví škodlivý, už existuje dost jednoznačná odpověď. Zbývá to jen veřejně přiznat. Po zveřejnění studie (Bettiniová a kol.) v lednu 2017 nařídila francouzská vláda bezpečnostní přezkoumání této látky. 

Oxid titaničitý - Titanium dioxide - mýdlo - nanočástice
V těchto mýdlech najdeme oxid titaničitý. Ani "bio" nás před ním neochrání. Mýdlo Alverde má daleko hrubší strukturu, takže by na tom mělo být lépe.
Dodatek pro redaktory z velkých serverů (a osoby jim podobné): nekopírujte, prosím, bez mého výslovného souhlasu celé odstavce. V mých článcích je spousta specifických prvků, co nikde jinde nenajdete. Pokud už se budete chtít inspirovat, obtěžujte se alespoň s přeformulováním vět!

Oxid titaničitý se v přírodě vyskytuje jako minerál ve 3 různých krystalických modifikacích: jako rutil, anatas nebo brookit (význam pro výrobu pigmentů má jen rutil a anatas). V krystalické formě rutilu, která má lepší krycí schopnost, se používá do nátěrových a tiskařských barev nebo plastů, jako anatas pak spíše v textilním průmyslu.

TiO2 je také součástí minerálu ilmenitu (oxid železnato-titaničitý, FeTiO3) nebo směsi minerálů s názvem leukoxen (obsahuje většinou mj. hematit, titanit, anatas, rutil a ilmenit). Pro potravinářské a farmakologické účely se však vyrábí chemickou rafinací podzemní rudy obsahující ilmenit, chloridovou (přidáním chloru) nebo síranovou metodou (přidáním kyseliny sírové). Tváří v tvář těmto chemikáliím tvrzení „přírodní“ jaksi neobstojí.

TiO2 vnáší do výrobku bílou barvu, lesklý a hladký povrch a také zahušťuje. Kromě potravin a kosmetiky jej najdeme např. v mnohých tabletách na vysoký krevní tlak, které se polykají několikrát denně. Společným jmenovatelem zmíněných výrobků je fakt, že se v nich nachází látka podezřelá z karcinogenity pro člověka (dle IARC třída 2B).

TiO2, oxid titaničitý neboli titanová běloba (titanium dioxide / Titandioxid), v potravinách E 171 v kosmetice CI 77891 nebo v barvách a lacích jako PW6 (Pigment White 6).  Z následujícího výčtu vám bude okamžitě jasné, že vyhnout se této rakovinotvorné a prozánětlivé látce je dnes nadlidský úkol:
 • Léčiva: tablety s hladkým povrchem (od tablet na vysoký krevní tlak až po doplňky stravy doplňující např. hořčík). Nepropadejte panice a přečtěte si složení svých léků, ne v každé tabletce je oxid titaničitý! Celkově je to však bída… Pozor, oxid titaničitý se může skrývat i pod pojmem „POTAHOVÁ SOUSTAVA“: v léku na bolest Nalgesin S např. Opadry YS-1-4215 modrá. To bylo napsáno v příbalovém informačním letáku a až na internetu najdete složení, kde je opět oxid titaničitý (E 171)! Zdá se, že jakmile je na léku uvedeno POTAHOVANÉ TABLETY, nemusíte číst dál, protože vždy bude přítomen i oxid titaničitý… 

Nalgesin S - oxid titaničitý - Titanium dioxide - nanočástice
Leták Nalgesinu S, kde NENÍ uvedeno E171 ani oxid titaničitý.

 
o   Namátkou jsem vybrala např. lék na bolest obsahující paracetamol Panadol Novum, (Paralen 125 nebo Paralen 500 tuto látku neobsahují), lék na bolest ibuprofenem Ibalgin 400 nebo Nurofen 200,
o   lék na alergii obsahující cetirizini dihydrochloridum Zyrtec, Zodac, Alerid, Apo-Cetirizin, Cetixin, Cerex, Livoreactine nebo Analergin (s touto nejčastěji používanou látkou momentálně nenajdete ANI JEDEN lék bez TiO2!); lék na alergii s loratadinem je momentálně naopak snad jen bez oxidu titaničitého (díky možným změnám to ale vždy prověřte!): Claritine (viz zde), Loratadin-ratiopharm, Flonidan (viz zde).
 • bonbony Ne každý lesklý hladký povrch znamená automaticky oxid titaničitý: např. bonbony Tic Tac TiO2 ve složení nemají, protože jako leštící látku využívají karnaubský vosk.
 • želé (např. želé medvídci) - naproti tomu Haribo medvídci jsou v tomto směru pořádku.
 • některé koláče, džemy, výjimečně i tvrdé sýry; Býval i v některých sýrech typu mozzarella, v těch běžných, které jsem prohlédla, se už ale nevyskytoval.
 • zubní pasty (problematický je už fluorid a v zubní pastě známé značky také rakovinotvorný triclosan). S vhodnými zubními pastami je to potíž, obsahují často SLS (sodium lauryl sufate neboli laurylsulfát sodný), který také není hitem.
o   Vyhovující je snad jen měsíčková zubní pasta Weleda (zatím jsem neměla) nebo jiné pasty od této firmy. Je to však poněkud jiná cenová kategorie, uznávám. Cenově dostupná zubní pasta, která neobsahuje fluorid, TRICLOSAN, titanium dioxide, ale najdeme v ní diskutabilní SLS, je zubní pasta Medamint, sama ji tady teď mám (a hledám již jinou nepředraženou alternativu). Některé přírodní zubní pasty by celkem vyhovovaly - kdyby neobsahovaly právě triclosan (zde není uveden, ale já tu pastu měla v ruce a na internetu to lze dohledat).
 • opalovací krémy, (až na výjimky) všechna TUHÁ mýdla včetně těch pro děti, některé antiperspiranty a jiná kosmetika. Krémy na opalování, to je samostaná kapitola. Oxid titaničitý v nich tvoří součást minerálního UV filtru. Ve vyšších koncentracích, které jsou třeba k dosažení účinku proti UV záření, jsou kosmeticky hůře použitelné, protože zanechávají na kůži bílý film. A právě to se začalo řešit novou aplikační formou, nano-suspenzí. To by mohl být jeden z faktorů, proč jsou krémy na opalování pravděpodobně toxičtější, než samotné sluneční záření.
o   Cenově dostupné mýdlo na Heuréce neobsahující CI 77891 je pouze BioFresh přírodní olivové, CD glycerinové, mýdlo z mýdlových ořechů Klar (bezkonkurenční a velice krátké složení!) a dětské mýdlo Hemp Production Konopátko.
o   V opalovacích krémech zatím nemám úplně jasno, ale můj pocit od dětství říká, že lepší je se nemazat ničím (pokud to jen trochu lze). A to ani normálními krémy. Všechno je to „těžká chemie".
 • Dále je titanová běloba, jak již název napovídá, součástí barev a nátěrových hmot a je samozřejmě i v lacích, plastech, ale i v textiliích nebo vysoce kvalitním papíru.  
Některé články převzaté z anglického jazyka tvrdí, že se titanová běloba nalézá i v odstředěném mléce, kečupu (?), dresincích (?) či majonéze (?). Já v databázi Fér potravina nenašla E 171 ani v jednom výrobku.

A k údajnému výskytu TiO2 v mléce (chybný údaj hned v několika novějších diplomových pracích!) uvádím mail z Madety, kam jsem vznesla dotaz: "Potravinářské barvivo E 171 (oxid titaničitý - bílý prášek) k bělení mléka zcela jistě žádný výrobce na území EU nepoužívá, neboť do neochuceného mléka, neochucené smetany, neochucených kysaných mléčných výrobků, neochuceného podmáslí a másla je to výslovně zakázáno evropským nařízením č. 1129/2011, kterým se mění příloha II nařízení EP a Rady (ES) č. 1333/2008 vytvořením seznamu potravinářských přídatných látek Unie.

Barvivo E 171 je zařazeno mezi schválená potravinářská barviva a je možné jej TEORETICKY použít (ne v rozporu s předpisy) do ochucených fermentovaných mléčných výrobků, zahuštěného nebo sušeného mléka, ochucené smetany a sýrů. Madeta však toto barvivo do žádných výrobků nepoužívá."
.

Nanočástice mají jiné vlastnosti, než stejná látka s většími částicemi

Oxid titaničitý vypadá po rozemletí jako jemný bílý prášek. Čím pečlivěji rozdrcený, tím lepší vlastnosti v kosmetice, ale horší biologické účinky. Proč jemně rozemletý oxid titaničitý (nebo oxid zinečnatý) tak vadí? URČITÁ ČÁST jemného prášku je totiž VŽDY ve formě nanočástic.

Tito malí TiO2-zmetci se protáhnou škvírkami i tam, kde jiné molekuly musí zůstat stát před branou. A právě v tom je kámen úrazu. Část těchto nanočástic v těle zůstává a škodí, jak bohužel nedávno PROKÁZALY studie. Studie z ledna 2017 došla k závěru, že se TiO2 v těle kumuluje, oslabuje imunitní systém a může vyvolat zánět i rakovinu. Horší už je jen zinková běloba / ZnO / oxid zinečnatý / zinc oxide / Zinkoxid (CI 77947).

Nanočástice mají o dost větší plochu - a tím o dost větší biologickou aktivitu. Vykazují tím pádem vlastnosti, které nejsou u větších částic téhož materiálu obvyklé (mění se např. teplota tání, rozpustnost, barva nebo adhezivita). Zlato je např. inertní (nereaktivní), zato v podobě nanočástic lze pozorovat poměrně čilou chemickou reaktivitu. V podstatě totéž se uvádí v prezentaci bývalého hlavního hygienika ČR, Michaela Víta, Ph.D. a RNDr. Bohumila Kotlíka, Ph.D., Státní zdravotní ústav Praha (str. 4): „Dosud platné bezpečnostní standardy vycházejí z limitních hodnot pro látky, z nichž se  nanomateriály skládají, avšak neberou v úvahu experimentálně ověřený fakt, že na rozdíl od větších částic mohou nanočástice v lidském těle pronikat do řady orgánů a tkání a vyvolávat tam nežádoucí toxické účinky.“

Nanočástice jsou schopny projít i pokožkou nebo skrz sliznici přímo do těla. A to je právě problém KRÉMŮ NA OPALOVÁNÍ s oxidem titaničitým (nebo ještě hůř, s oxidem zinečnatým - tohle např. napsal již v roce 2010 Medical Tribune). I krátké čištění zubů vám zaručí malou denní dávku tohoto nenápadného a zákeřného jedu.

Skoro polovina TiO2 v potravinách (E 171) je v podobě nanočástic!

Ve studii od Bettiniové a kol. (viz dále) se ukázalo, že vzorek E 171 obsahuje až 45 % nanočástic (10-9) !!!, tj. částic menších, než 100 nm (původní odhady byly jen 5 - 10 %). Nanomateriály jsou definovány jako látky obsahující alespoň 50 % částic ve velikosti od 1 nm do 100 nm, z čehož vyplývá, že E 171 se již velmi blíží svými vlastnostmi nanomateriálům!

Oxid titaničitý - Titanium dioxide - mýdla - nanočástice
Mýdla z druhé strany. Všimněte si, že v Dove je jak ZnO (Zinc oxide), tak TiO2 (CI 77891). A to jsem se bála, že nebudu mít co fotit. 😉

Rakovinotvornost nano-TiO2 se zkoumá a možná bude přehodnocena

TiO2 nanočástice jsou již nyní dle IARC (International Agency for Research) řazeny do třídy 2B, tj. pravděpodobný karcinogen pro člověka. Už v květnu 2015 (!) však byl podán návrh na přeřazení do kategorie 1 - karcinogen s dostatečně prokázaným účinky na člověka (do konce roku by se snad mělo rozhodnout). Při pohledu na tabulku, si lze domyslit, PROČ rozhodování tak DLOUHO trvá (a nepřekvapí mě, když zůstane třída 2B).

Co způsobuje oxid titaničitý: Novodobý "azbest"

S oxidem titaničitým je to podobné, jako před lety u azbestu (má bohužel i podobné účinky): nějaký čas trvalo, než se shromáždil dostatek důkazů o tom, že je karcinogenní.  Jedna z prvních významných studií z roku 2004 např. prokázala malý, ale signifikantní nárůst rizika rakoviny plic (jiné to však neprokázaly). Škodlivost TiO2 v plicích při vstupu dýchacími cestami prokazuje i studie z roku 2010 (Yazdi a kol.). Další studie prokazující poškození DNA u myší, které může vést k rakovině, je zde.

Oxid titaničitý (E 171): snížená schopnost střevní absorpce

První důležitá studie prokazující škodlivé účinky je tato: Titanium dioxide nanoparticle ingestion alters nutrient absorption in an in vitromodel of the small intestine (Guo, Martucci, Moreno-Olivas. Tako, Mahler; leden 2017).

Dlouhodobé vystavení organismu nanočásticím TiO2 vedlo k významnému zeslabení střevní bariéry. Zvýšila se tvorba reaktivních forem kyslíku (volných kyslíkových radikálů - právě proti nim se kupují antioxidanty) a také se zvýšila prozánětlivá aktivita. A co hůř, ve střevních mikroklcích se pod jeho vlivem omezila schopnost vstřebávat látky a tím se také snížil transport železa (obsaženo např. v hemoglobinu, který přenáší kyslík!), zinku (součástí mnoha enzymů, ve formě tzv. zinkových prstů stabilizuje i DNA!) a mastných kyselin.

Oxid titaničitý (E 171): záněty či rakovina střev

Průlomová studie prokazující škodlivé účinky E 171, která vyděsila francouzskou vládu, je tato: Food-grade TiO2 impairs intestinal and systemic immune homeostasis, initiates preneoplasticlesions and promotes aberrant crypt development in the rat colon (Bettini, Boutet-Robinet, Cartier, 20. ledna 2017). Francouzský tým z Národního institutu pro zemědělský výzkum (INRA) ve studii provedené na potkanech prokázal, že ve vodě podaný oxid titaničitý (E 171) vede u zvířat v 36 % k nádorům střevního traktu (kolorektální karcinom!) a také k chronickým střevním zánětům (Crohnova choroba nebo colitis ulcerosa).

Potkani byli nejprve vystaveni po dobu 1 týdne podobným hladinám E 171, jako to zažíváme my všichni dnes a denně. Už po těchto 7 dnech byly částice TiO2 pozorovány v imunitních buňkách střevní sliznice (v tzv. Peyrových placích). Poklesl počet Th buněk imunitního systému (právě ty potřebujeme při zánětech) a klesla sekrece gamma interferonu (IFNγ - podílí se na správné imunitě), naopak počet prozánětlivých buněk prudce vzrostl. Po této týdenní expozici ještě nebyly pozorovány zánětlivé procesy ve střevě.

Zato při 100denním pokusu již ano. Po této době byly také pozorovány prekancerózní léze (předrakovinový stav - buňky jsou změněny, např. v gynekologii jsou známé prekancerózy děložního čípku). Výzkum z výše uvedené studie dále prokázal „cestování“ TiO2 krví do jater. Vědci se také domnívají, při pravidelném přísunu E 171 oxid titaničitý hraje roli i u autoimunitních chorob.

TiO2 (E 171) vyvolá u pacientů s chronickým střevním zánětem ataku onemocnění

K podobným závěrům, jako ve Francii, dospěl v červenci 2017 i švýcarský vědec Dr. Gerhard Rogler a výsledky prezentoval v odborném časopise Gut. I on popsal ukládání TiO2 do buněk střevní sliznice, následné zhoršení zánětu a uvolňování volných kyslíkových radikálů do střeva. V konečném důsledku pak vzniká porucha střevní bariéry. Mluvíme o tzv. leaky gut syndromu (syndrom zvýšené propustnosti střeva).

Při vyšetřování krevních vzorků pacientů s ulcerózní kolitidou v klidové fázi onemocnění se nejprve v souvislosti s expozicí TiO2 neobjevila žádná nápadná změna. Když se ale odebraly vzorky BĚHEM ATAKY onemocnění, objevily se V KRVI ZVÝŠENÉ HODNOTY TiO2!!! Vědci se proto domnívají, že vzplanutí onemocnění vyvolává právě TiO2. Proto prof. Rogler doporučuje pacientům s chronickým střevním zánětem (Crohnova nemoc a colitis ulcerosa) vyhýbat se oxidu titaničitému.

Oxid titaničitý projde všude - i do mozku přes hematoencefalickou bariéru

I tahle studie z roku 2017 (Kreyling a kol.) potvrzuje výskyt nanočástic oxidu titaničitého po týdenní expozici ve všech důležitých orgánech (uvedeno v sestupném pořadí): kosti, děloha, slezina, mozek (to znamená překonání tzv. hematoencefalické bariéry, tj. bariéry mezi krví a mozkem - tudy spousta látek neprojde!!), ledviny, plíce a játra.

Nanotechnologie má i svá negativa

Bylo by fajn mít ponožky nebo spodní prádlo, které by zabraňovalo rozkladu lidského potu a tedy i vzniku zápachu. Ne však za cenu ošetření pomocí nanočástic, jak se to již u některých výrobců děje. Kdo nám zaručí, že ty pidi-malinkaté částečky nepřeskočí z oblečení do našeho těla?! „Antibakteriální úprava“ nebývá výhodou.

A to jsou tu i jiní zákeřní trpajzlíci, v tonerových kazetách do kopírek a laserových tiskáren. Velikost jejich pigmentů je totiž také nano…

Oxid titaničitý - Titanium dioxide - léky - nanočástice
Lék proti bolesti a antibiotikum. V obou je přítomen oxid titaničitý.

Oxid křemičitý (E 551) - nejbezpečnější?

Nejbezpečnějším ze skupiny nanočástic je, zdá se, amorfní oxid křemičitý, SiO2 (E551). To ale neznamená, že je SiO2 ve formě nanočástic je zcela bez rizik! Dlouhodobé studie zatím neexistují. EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) vydala 17.1. 2018 stanovisko k oxidu křemičitému. Uvědomuje si možná rizika této látky ve formě přídatné látky („éčka“) E 551. Nikde totiž NEJSOU SPECIFIKOVÁNY vlastnosti tohoto aditiva používaného i v kosmetice. Tak se snadno může stát, že velikost částic bude menší, než 100 nm - a tudíž půjde již o nanočástice. Dáme-li si dohromady všechny známé poznatky, pak podle mého názoru nemůže být ŽÁDNÁ látka ve formě nanočástic zcela bezpečná, viz níže!

CO S TĚMITO INFORMACEMI V PRAXI

Rozhodně udělejte inventuru ve všech zmíněných produktech, pročtěte si složení a zbavte se pokud možno těch výrobků, které zmíněnou látku obsahují. Zeptejte se v lékárně, KTERÉ LÉKY ČI DOPLŇKY STRAVY (POTRAVINOVÉ DOPLŇKY) OBSAHUJÍ STEJNOU ÚČINNOU LÁTKU A E 171 V NICH NENÍ - a nechte si je pak předepsat od vašeho lékaře (složení léků je přední záležitostí lékárníka, který to vyhledá v počítači ). V EU je sice povinnost označovat produkty s nanotechnologií, ale jak jsem uvedla, oxid titaničitý do této kategorie nespadá.

A perlička na závěr: právě jsem objevila práškový oxid zinečnatý (horší bratr oxidu titaničitého) pro kosmetické účely, kde několik prodejců uvádí „bez nanočástic“. Je otázka, zda je prášek opravdu tak hrubě nadrcený, že obsahuje minimum nebo žádné nanočástice, když výrobci kvůli vlastnostem potřebují co nejjemnější materiál., zejména při nanášení v podobě např. krémů na kůži. Spíš se domnívám, že ve většině případů půjde o obchodní trik...

Na druhou stranu, je otázkou, zda KAŽDÉ mýdlo, i to s hrubší  strukturou, obsahuje tak vysoké procento nanočástic TiO2. Na to ale asi hned tak nikdo neodpoví. Jedno je ale jisté: u potravinářského barviva E 171 je škodlivost zaručená, protože právě s ním byly studie prováděny.Leden 2018:  Ve Francii ze 40 analyzovaných kosmetických produktů obsahovalo 87 % nanomateriál, ze 74 zkoumaných potravin pak nanočástice obsahovalo 39 %. Jen jediný výrobek na svém obalu zmínil, že může obsahovat nanočástice. Tak to mluví samo za sebe, že? Přesně to odpovídá tomu, co jsem předpokládala i bez těchto analýz, viz výše.
    


Rozšiřující literatura a studie:

25 komentářů:

 1. Inu, je to jako v tom slavném velkofilmu: Souboj Titanů :-) Popravdě - ten zmíněný způsob výroby "rafinací podzemní rudy" mi připadne dost podezřelý. Myslel jsem, že rudy obsahující titan jsou právě ty, které jsi vyjmenovala. Ale možná jde jen o nesprávné pochopení z mé strany.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky Čerfe za tvou poznámku, zrovna tuhle věc chtěla ověřit (taky se mi to nezdálo) a zapomněla jsem. Vyloženě špatně to (snad) nebylo, spíš to bylo tak trochu nešťastně pomíchané dohromady. Takže doplněno a přeformulováno. 😊

   Vymazat
 2. Teda Virtulko, Ty vždycky dokážeš potěšit. Já se příkladně vytahuju tím, že prakticky nepojídám prášky ( beru 1 denně na vysoký tlak, což není potahová tableta - hurá, hurá; zato beru jeden Magrilan = potahová a občas do sebe lupnu 2 ibalginy 400...).No už se budu vytahovat leda tím, že pojídám prášky na praní.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ...nepojídám, jistěže NEpojídám prášky na praní :-)

   Vymazat
  2. Hele, Alenko, kdo ví, co ty jíš!
   Tobě bych věřila i ty prášky na praní. 😉

   Vymazat
 3. Až tě přestane bavit doktořina, měla by sis otevřít obchod s věcma běžné a vlastně i neběžné denní potřeby, které prošly tvým sítem! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, možná by nebylo co prodávat! 😉 😀

   Víš Bloudíku, ono to může vypadat, že jsem fanatik, ale není to tak. Mýdlo si doma nevyrábím a nemám tu (zatím 😉 ) ekokologické čisticí prostředky. Je ale fakt, že krémy (jakékoliv) prakticky nepoužívám, nelíčím se, tablety beru jen zcela výjimečně a ty 2,5 roku chemie na LF, kde jsme třeba dělali titraci s kyselinou, pro mě byly utrpení.

   K chemikáliím nemám odpor proto, že bych si o tom něco přečetla. Mám k těmto věcem od dětství vrozený odpor a nedůvěru a až v posledních letech se postupně dozvídám i z teorie proč. Taky většinu umělých textilií odjakživa nesnesu. Mohu říct, že čím silnější pocit (odpor), tím větší jistota, že něco JE ŠPATNĚ. Intuice mě v těchto případech ještě nikdy nezklamala.

   Bohužel (či bohudík?) v poslední době dokážu lépe vnímat povahu potravin. A to, co jsem dřív hojně konzumovala, už mi prostě nechutná. Co já za ta léta všechno spásla! Hlavně jsem ale zjistila, že od doby, co si (velice jednoduše) vařím a nejím všechny ty potravinářské s*ačky, se celkově zlepšil můj stav. Doma se sice vařilo, ale taky se pak v období mé puberty hodně nakupovaly právě ty průmyslově zpracované potraviny: paštiky a „jogurty“ patřily ještě k těm lepším... Průšvih je, že někdy i výchozí suroviny (např. moje oblíbená čočka) mohou být od některých výrobců velice nekvalitní. Kvalita (nejen) potravin jde (zejména v Česku) jaksi stranou, přisypme do „jogurtu“ to či ono, ať je TOHO VÍC…

   Nikdy nezapomenu na tvrdý sýr v akci v modrém balení, před asi 10 lety (pokud se nemýlím, od firmy A*), který byl tak hnusný, že se nedal s prominutím žrát. Většinu jsem ho nakonec vyhodila (a to strašně nerada vyhazuji!) a od této firmy už nic nekoupila, přestože si myslím, že se nejspíš jednalo o nějakou jednorázovou podivnou šarži kdovíjak vyrobenou.

   Vymazat
  2. Však já jsem na fanatičnost vůbec nemířila :) Jen jsem vždycky překvapená kde všude co číhá, třeba v zubní pastě by mě to vůbec nenapadlo :)

   Vymazat
  3. Nejsi jediná překvapená. Já se mnohdy taky nestačím divit! Už nějaký čas o tom vím, ale neznala jsem podrobnosti - a netušila jsem, že je to až tak zlý. A to, že je to skoro ve všch pevných mýdlech, to mě taky překvapilo... A navíc Dove tam má obojí, jak ZnO, tak TiO2. Ještě, že už se tím nemyju, teď jsem si ho koupila jen z nouze.

   Utěšuju se tím, že to bio DM-mýdlo povrchově vůbec není tak hladké, jak Nivea nebo Dove, takže je šance, že obsažené TiO2 obsahuje minimum nanočástic. 😀

   Vymazat
 4. Takže jsem nabyla dojmu, že křoupání domácí mrkvičky (už mi leze krkem) a kedlubny s rajčaty mě zachrání?! Schválně si projdu léky, který má brát hospodář. Kdo ví, z čeho svoje obtíže dostala Ježurka. Jsem se vyděsila, ale přiměřeně. Když nejím s*ačky, tak mi strava neleze na mozek? ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Kitty,
   to je dost dobře možné, že u Ježurky byl TiO2 poslední kapkou. Kdo ví...

   Já nevím, jak je to u tebe, ale mně leze strava krkem. Asi tak 5x denně. 😉

   Vymazat
 5. Tak jsem teď, Dori, poněkud zneklidněla. Vzhledem k tomu, jaké množství krémů na sebe mažu, kolik Orbitek vyžvýkám a čím si pravidelně čistím chrup...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No hele, Meduňko,

   můžeš se teď uklidňovat třeba větou, že "na něco umřít musíme". 😉

   Vymazat
 6. Vítejme v době jedové! Nejlepší na tom je, že se ani nedozvíme, které to svinstvo ze všech nás nakonec dostalo.
  Vraťme se zpátky ke sporákům a vařme jen z kvalitních základních surovin, a snad to přežijeme o něco déle.
  Henrieta

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Henrietko,

   lépe bych to nenapsala. Ty bys mohla za mě přednášet. 😊

   Vymazat
  2. Haha, to bych nemohla. Nemám takovou vyřídilku jako Ty:-).

   Vymazat
  3. Bohužel, zdání klame. Jsem silná hlavně v písemném projevu. 😊

   Vymazat
 7. No vida, vezmu si žvýkačku pro svěží dech a zaútočí na mě rakovinotvorné nanočástice oxidu titaničitého.
  Asi před 10 lety jsem si koupil lyže, kde také lákali na převratnou technologii s vrstvou z nanočástic. Ale ty naštěstí neolizuju.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prochází to i kůží a někde jsem četla, že se to uvolňuje i z některých plastů... 😱

   Vymazat
 8. Dobrý den,
  chtěla bych poděkovat za tento článek, je to krásné shrnutí toho, co já jsem kvůli alergii na titan a i jeho sloučeniny musela vysledovat reakcemi mého těla a studováním, kde všude to může být po tom, co jsem zareagovala a hledala z čeho. Škoda, že jsem na tento článek narazila až nyní.
  Bohužel jsem měla i 7 let voperován titan, ale jelikož se můj zdravotní stav čím dál více zhoršoval a nakonec už jsem nemohla ani jíst, pít, jen jsem spala, tak byl do týdne vyjmut a ze dne na den bylo lépe, nicméně reakce pokračovaly a tak jsem se o to víc začala zajímat, čeho všeho se musím vyvarovat a je toho opravdu hodně. Nakonec jsem za tu reakci mého těla ráda, protože jsem se alespoň do řešení tohoto problému obula. Hold lidstvo se pořád učí.
  Rose

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Rose,

   Váš komentář mě moc potěšil. 😊 Podle Vašeho popisu se jedná o přecitlivělost na titan VŠEOBECNĚ, což není časté. Tenhle článek se zaměřuje na rizika nanočástic, což je problém nejen u titanu. Jsem ráda, že výčet, kde se vyskytuje oxid titaničitý pomohl i Vám. 😊

   Vymazat
 9. Dobrý den, chtěla bych se zeptat na přítomnost oxidu titaničitého v lécích. Pokud se používá pro lesklý povrch, tak kdyby se teoreticky onen prášek opláchl, aby se onen lesklý povrch smysl, dal by se pak takový lék považovat za "neškodný"? Tak trochu jsem se nedobrovolně stala závislá na guajacuranu, původně jsem brala na úzkost kozlík, ale zoufale nepomáhal. Studuju medicínu a guajacuran je jediný lék, který mě dokázal dostat do klidu z blížících se zkoušek a zároveň mě udržel v bdělosti. Nechci ale brát něco, co je tak extrémně škodlivé.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Uchazečko,

   to je opět otázka na lékárnici, ne na lékaře (na farmakologii se to nejspíš nedozvíš, neb se zabývá primárně účinky). Koukla jsem na složení Guajacuranu, je tam i karnaubský vosk, který je právě na povrchu. Podle mě TiO2 není jen lesklý povrch, ale v celé "hmotě". Jistá si tím však nejsem a čas na zdlouhavé ověřování také nemám. Směřuj prosím svůj dotaz na lékárnici.

   To, co by tě mělo znepokojovat, je však to, že UŽ TEĎ potřebuješ Gujacuran ke studiu. Co pak, po medicíně? To nebude lepší, spíše naopak! Tam už máš zodpovědnost za pacientovo zdraví! A jestli si myslíš, že existuje obor, kde se nic moc neděje, třeba kožní, tak tě vyvedu z omylu. I tam ti může zkolabovat pacient a rázem jde v nejhorším i o život a ty budeš muset adekvátně zareagovat.

   Zní to tvrdě, ale rozmysli si DOBŘE, OPRAVDU DOBŘE, zda chceš v medicíně pokračovat. Časem by se to mohlo odrazit i na tvém zdraví. Není výjimkou, že člověk dostuduje tohle náročné studium a pak se zdravotně sesype. Já sama si nejsem jistá, zda bych medicínu zvolila, kdyby byla možnost, podruhé.

   Vymazat

Uveďte prosím nějakou přezdívku (pole NÁZEV/ADRESA URL - stačí vyplnit jen přezdívku). Jinak mi vaše komentářové kapky splynou v jedno nekonečné moře. 😉

DĚKUJI ZA VAŠE KOMENTÁŘE. 😊