Moc vás všechny prosím, NEPLEŤTE SI komentáře s poradnou a nepokládejte dotazy na různé výrobky, jejich vzájemné interakce apod., beztak je většina těchto dotazů určena pro lékárníky, nikoliv pro lékaře! Ani vaše onemocnění bez hlubších znalostí nemohu řešit, křišťálovou kouli dosud nevlastním. S mailem také neuspějete, poradna je, až do odvolání, uzavřená! RESPEKTUJTE TO PROSÍM!

pátek 12. května 2017

Pelargonium sidoides (pelargonie sidonská) aneb Kaloba - náhražka


Stickpen (Wikipedia)
Není muškát, jako muškát! Většina jich sice pochází z jižní Afriky, dnes a příště ale bude řeč o těch léčivých. Tyto pelargónie neuvidíme v truhlících tak často, jako běžně pěstovanou pelargonii páskatou neboli známé muškáty (Pelargonium zonale). Pelargonie sidonská, Pelargonium sidoides, s květy rudofialovými, až téměř do černa, má listy okrouhle srdčité, na dlouhých řapících. Žláznaté trichomy listům propůjčují stříbrný nádech „ojínění“, listům zonální pelargonie se moc nepodobají.

K léčbě se používají kořeny. Znalosti o léčivých účincích kořene z P. sidoides byly převzaty od domorodců kmene Zulu a Xhosa. Pelargonium reniforme neboli pelargonie ledvinitá obsahuje podobné látky, jako P. sidoides a je s ní ve většině indikací zaměnitelná, stejně tak Pelargonium betulinum a P. cucullatum.

Další fotografie najdete např. u Pihovaté Vopice (kterou tímto zdravím), nebo zde

Viry, houby, bakterie,
kašleš na to, vředy máš?
Prvoci si vegetují,
všude, kam se podíváš? 

Imunitu chtěl bys lepší,
radikály z těla vyhnat?
Průjem, křeče už jsou jinde
- stačí kořen z hlíny vyndat!


PĚSTOVÁNÍ PELARGONIUM SIDOIDES

Pelargónie sidonská se množí semeny nebo řízkováním silných výhonů, které mají minimálně 3 - 4 listy.  Má ráda místo na slunci a propustný substrát s podílem jílu, nesnáší přemokření. Starší rostliny je vhodné seřezávat. V době zimního klidu omezíme citelně zálivku. Přes zimu zajistíme, aby teplota nepřesahovala 16 ° C, teplota ale musí být pár stupňů nad nulou, pelargonie není mrazuvzdorná. Ideální je zimní zahrada.  

Řízkování je nejlepší v únoru, po „zimním spánku“. Řízek se, podobně jako u sukulentů, nechá zhruba 1 hod zaschnout a sází se do směsi rašeliny a písku. Prsty dostatečně půdu upěchujte. Se zálivkou nejprve opatrně, jinak riskujete zahnívání. Více o pěstování najdete např. v tomto článku nebo zde. Nezapomínejte prosím, že chemické ošetřování rostlin v případě konzumace nepadá v úvahu! I s přihnojováním bych byla velice opatrná - co do rostlin vložíte, to si pak „vezmete“ zpět!

ÚČINKY PELARGONIE (hvězdička* značí, že jde o prokázané účinky):

Mukolytikum*: rozpouští hlen
Antiulcerosum*: vytváří na sliznicích ochranný povlak a z tohoto důvodu se hodí i k léčbě žaludečních a dvanáctníkových vředů. Byla prokázána i inhibice (zastavení) růstu bakterie Helicobacter pylori (která se vyskytuje v souvislosti s gastritidou neboli zánětem žaludku nebo žaludečními či dvanáctníkovými vředy) a nemožnost adheze (přilnutí) této bakterie ke stěně žaludku.
Antiflogistikum*: protizánětlivé účinky.  
Imunostimulans*: posiluje imunitu neboli obranyschopnost organismu (aktivace fagocytózy, což je pohlcení nežádoucího materiálu v organismu, jako jsou např. bakterie nebo poškozené buňky).

Antivirotikum*: působení proti některým virům (mj. brání adhezi virů k buňkám):
 • Extrakt z kořene P. sidoides (v ČR pod názvem Kaloba) se hodí i k léčbě akutních respiračních infektů, jako je zánět dýchacích cest při nachlazení (rýma, kašel) nebo akutní bronchitida (zánět průdušek). Tinktura z kořene P. sidoides je účinná mj. u sinusitis (zánět vedlejších dutin nosních), pharyngitis (zánět hltanu) nebo chřipky. Ve dvojitě slepé, placebem kontrolované studii se 468 dospělými s akutní bronchitidou (zánět průdušek) byl 7 dní podáván extrakt z Pelargonium sidoides EPs 7630 (Kaloba). Extrakt byl oproti placebu o dost účinnější a zkrátil dobu onemocnění téměř o 2 dny. Podobně dopadla i studie s dětmi. A zrovna tak i běžné nachlazení u dospělých. A s minimem vedlejších účinků!
 • In vitro (v laboratorních podmínkách) byl zjištěn účinek proti herpesvirům (virus oparu - Herpes simplex virus) typu HSV-1 a HSV-2.
Antibiotikum:
 • působí* prokazatelně proti grampozitivním bakteriím (Staphylococcus aureus neboli zlatý stafylokok, Streptococcus pneumoniae a beta hemolytický Streptococcus 1451) i gramnegativním bakteriím (Klebsiella pneumoniae, Moraxella catarrhalis, Proteus mirabilis, Pseudomonas aeruginosa, Haemophilus influenzae, Escherichia coli).
 • antituberkulotikum*: Zjištěn byl účinek proti Mycobacterium tuberculosis a dá se tedy pod dohledem lékaře využít i pro léčbu TBC (tuberkulóza). Působí i na následující kmeny mykobakterií: Mycobacterium aurum, M. smegmatis, M. fortuitum, M. abscessus a M. phlei.
 • tonsillitis: uvádí se účinky i proti angíně, ale nejsou tak průkazné, jako např. u akutní bronchitidy.
Antimykotikum*: působí proti houbám a plísním: Candida albicans, C. glabrata, C. krusei nebo Cryptococcus neoformans, dále proti Aspergillus niger a Fusarium oxysporum. P. sidoides sice nemá přímou antimykotickou aktivitu (a houby a plísně tedy přímo nezabijí), vytvoří však podmínky k jejich likvidaci (zabezpečí zvýšení fagocytické aktivity buněk imunitního systému, které pak nežádoucí mikroorganismy odstraní).
Antiparazitikum (proti parazitům), jmenovitě proti prvokům (antiprotozoikum*):
 • leishmanióza* proti Leishmania donovani a L. major (prvok, původce leishmaniózy)
 • antimalarikum*: proti malárii (Plasmodium falciparum, prvok) 
Anthelmintikum? Blíže neurčený druh pelargónie se tradičně podával i jako anthelmintikum (proti červům) nebo jako antibiotikum proti kapavce a syfilis nebo (vzhledem k tomu, že P. sidoides má obecně větší antibiotický potenciál, mohlo by se jednat o P. sidoides nebo P. reniforme).
Antioxidant: brání nežádoucí oxidaci a tvorbě volných radikálů.
Adstringens *: svíravé / stahující účinky.
Antidiaroikum: tradičně se používá proti průjmu.
Spasmolytikum: tradičně se uvádí vliv na břišní koliky nebo jako gynekologikum proti menstruačním obtížím a bolestivé menstruaci (dysmenorea).

Dodatek pro redaktory z velkých serverů (a osoby jim podobné): nekopírujte, prosím, bez mého výslovného souhlasu celé odstavce. V mých článcích je spousta specifických prvků, co nikde jinde nenajdete. Pokud už se budete chtít inspirovat, obtěžujte se alespoň s přeformulováním vět. Za žádných okolností nepřebírejte, ani v upravené podobě, moje vlastní receptury. Já sama vždy zvažuju, co, jak (a jestli vůbec) z knih nebo jiných zdrojů smím použít!
 

PELARGONIUM SIDOIDES - ZEVNÍ POUŽITÍ

Nadzemní části P. sidoides nebo P. reniforme lze využít k léčení ran (Kolodziej, 2002).

SBĚR A ÚČINNÉ OBSAHOVÉ LÁTKY

PELARGONIUM SIDOIDES neboli pelargonie sidonská a PELARGONIUM RENIFORME neboli pelargonie ledvinitá poskytují pelargoniový kořen (Pelargonii radix), který je obsažen i v Českém lékopisu z roku 2009 a ze kterého se vyrábí alkoholový extrakt (tinktura). Někdy se tyto dva druhy používají ve směsi. Sušené kořeny mají tmavou až červenohnědou kůru, na příčném řezu je barva žlutá či bílá se zřetelnými dřeňovými paprsky. Výzkumy ukázaly, že nejlépe je použít kořeny z 3letých rostlin.

P. sidoides obsahuje fenolické látky (kys. gallová, glucogallin), taniny, flavonoidy (kaempferol, orientin, kvercetin, afzelechin, katechin, gallokatechin, luteolin, vitexin), proanthokyanidiny (delphinidin, cyanidin), kumariny - 0,5% (scopoletin, fraxetin, artelin magnoliosid a umckalin), fytosteroly (beta-sitosterol), seskviterpeny (caryophyllen), monoterpeny a fenylpropanoidy (methyleugenol, elemicin).

Denní dávka:

viz tinktura.

LÉKOVÁ FORMA (PELARGONIE SIDONSKÁ):

Čím je kořen starší, tím je i tmavší. 3letý kořen je připraven ke sklizni a obsahuje optimální množství účinných látek. Jednotlivé kořeny jsou 1 - 3,5 cm silné.

Z KOŘENE Pelargonium sidoides se připravuje:
 • tinktura (v ČR koupíte pod názvem Kaloba). Dávkování: 3 x denně 30 kapek pro dospělé; 3 x denně 20 kapek pro děti od 6 do 12 let; 10 kapek 3 x denně pro děti od 1 do 5 let.
 • odvar z kořene P. sidoides (tradičně se však kořen vařil v mléce)

SUŠENÍ PELARGONIE SIDONSKÉ:

Kořeny lze sušit, ale v našich podmínkách v tom nevidím smysl. Myslím, že nejlépe je udělat z čerstvých kořenů tinkturu.

KDE A CO KOUPIT

Tuto pelargonii najdete i v některých přípravcích ve směsi s jinými bylinami.

 • Řízky rostlin lze objednat zde:

KOMBINACE:

Podle mě jde o poměrně silné léčivo, které by se nemělo bez rozmyslu míchat s jinými bylinami.

RECEPTY

Tinktura z kořene Pelargonium sidoides na nachlazení podle MUDr. Dorky D. aneb Náhražka kapek Kaloba - domácí výroba

Michael Wolf (Wikipedia): Pelargonium_sidoides im Alten Botanischen Garten Hamburg.
Nejdříve je třeba říct jednu zásadní věc: v ideálním případě potřebujete 3leté rostliny, které obsahují maximum účinných látek (alespoň tak se to dodržuje v jejich domovině, v jižní Africe). Rostliny samozřejmě odstraněním kořene zničíte. Můžeme to ale udělat chytře: minimálně jednou za čas potřebuje každá rostlina přesadit - nejlepší je období časného jara. Při přesazování je třeba často zakrátit kořeny. Takže pokud máte více rostlin a zrovna dosahují věku 3 let, použijte „odpad“ z přesazování na výrobu tinktury. Nebo při přemnožení prostě některé rostlinky obětujte ve jménu svého zdraví: kořeny použijte do tinktury a z nadzemních částí nasaďte nové řízky.

Postup na výrobu domácí tinktury je tradiční, já ho jen doplnila o poslední bod. Kořeny pelargonie umyjeme, kartáčem očistíme a pokrájíme na drobno. Vložíme je do sklenice až po okraj a zalijeme režnou, žitnou nebo jiným vysokoprocentním alkoholem (ideálně 40%). Kořeny musí být v alkoholu ponořené. Nechte zhruba 14 dní u zdroje tepla a pak sceďte. Ideální je, aby na konci této doby dosahovala teplota alespoň 10 hodin 37-40°C, ne více (zkuste po přeměření teploměrem třeba topení).

Na tomto místě ještě zdůrazním, že k léčení pomocí kořenů se hodí opravdu jen druh Pelargonium sidoides (případně P. reniforme), tedy nikoliv běžné muškáty s touto tmavou barvou květů!!!
.

NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY PELARGONIUM SIDOIDES (PELARGONIE SIDONSKÁ):

Přesto, že Kalobu (Pelargonium sidoides) smí užívat i děti od 1 roku věku, je Pelargonium sidoides v podezření, že je lehce hepatotoxické, tj. škodlivé pro játra (jednoznačné důkazy zatím stále chybí, viz 1, 2, 3), proto opatrně! Na druhou stranu, v tradičním léčitelství se tato rostlina užívá také při jaterních onemocněních. Také vícenásobná hydroxylace kumarinů, stejně jako jejich velice nízký obsah, mluví PROTI hepatotoxicitě (viz Leitfaden Phytotherapie).

Užívejte max. 3 týdny! Pokud by vás začalo bolet v podžebří a zežloutli jste, okamžitě přerušte léčbu a vyhledejte lékaře!

V letáku ke standardizovanému extraktu z kořene Pelargonium sidoides (EPs 7630) se uvádějí tyto vedlejší účinky:
 • příležitostně: bolesti žaludku, nauzea (nevolnost), pyróza (pálení žáhy), diarrhoea (průjem).
 • zřídka: lehké krvácení z dásní, nezávažná epistaxe (krvácení z nosu), projevy alergie (přecitlivělosti) jako kožní vyrážka, svědění nebo kopřivka.
 • velmi zřídka: závažné alergické reakce (otoky v obličeji, dušnost a pokles krevního tlaku), zvýšení hodnoty jaterních enzymů.

KONTRAINDIKACE PELARGONIUM SIDOIDES:

Opatrně při ledvinových onemocněních a zejména onemocnění jater, viz MOŽNÁ mírná hepatotoxicita. Neužívat u krvácivosti (např. hemofilie). Protože nejsou dostupné potřebné údaje, nepodávejte P. sidoides (a raději ani druhy vonných pelargonií) v období těhotenství a kojení!

LÉKOVÉ INTERAKCE:

Pelargonium sidoides by mohlo teoreticky zesilovat účinek léků ovlivňujících srážení krve - antikoagulancií (fenprokumon a warfarin!!), v krajním případě byste mohli být ohroženi krvácením! V praxi to ale dosud nikdy nebylo pozorováno (viz Leitfaden Phytotherapie).

ZAJÍMAVOST

Historie objevu sidonské pelargonie v Evropě je poměrně zajímavá: V roce 1897 se Angličan Charles Henry Stevens vydal na doporučení svého lékaře do jižní Afriky (dnešní stát Lesotho). Tuberkulóza, kterou trpěl, se dříve léčila hlavně změnou podnebí. Když viděl domorodý léčitel zdravotní stav Stevense, nabídl mu léčení. Dvakrát denně musel popíjet odvar z kořenů neznámé rostliny. Po 4 měsících, když už byl skoro vyléčen, odjel zpět do Anglie i s touto rostlinou. V Anglii ji pak sám pěstoval a prodával jako lék na TBC. Nazval jej Umckaloabo, což v jazyce Zulu znamená „silný kašel“. Poté, co byla objevena antibiotika (jako první byl objeven penicilín roku 1928), byla tato rostlina téměř zapomenuta. Až v roce 1970 si na tuto rostlinu „vzpomněli“ na mnichovské univerzitě a podrobili ji klinickým studiím. Od roku 1991 se v Evropě extrakt z Pelargonium sidoides používá už celkem běžně k léčbě nachlazení. A před pár lety dorazila tato „novinka“ konečně i do České republiky.

Mimochodem, v některých pramenech najdete i zmínky o tom, že už Hildegarda z Bingenu používala tuto rostlinku. Není to ale pravda, jde o záměnu (špatný překlad): tato léčitelka měla na mysli pravděpodobně Geranium robertianum neboli kakost smrdutý, jehož plod tak trochu vypadá, jako zobák čápa (jak pelargonie, tak kakost patří do stejné čeledi - kakostovité).

BYLINY Z POHLEDU TČM - PELARGÓNIE SIDONSKÁ

NEJEN PRO PRAKTIKY TRADIČNÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNY

Sbíraná část: kořen.
Tepelné účinky podle TČM: chladivá
Vlastnosti: antibiotické, antivirální a sekretolytické (rozpouští hlen) účinky, stimuluje imunitní systém. Lehce hepatotoxická (mírně toxická pro játra).
Chuť: hořká
Vztah k dráze plic, střev a žaludku.

***Pročišťuje horkost a odvádí toxiny (tj. pomáhá tělu zbavit se zánětů a původce infekce, tj. bakterií, virů a plísní - kandida!)
Oblast využití - viz klasická fytoterapie.

Pozn.: se snižujícím se počtem hvězdiček klesá i účinnost v léčbě daného onemocnění. U všech závažnějších jmenovaných onemocnění je vždy na prvním místě návštěva lékaře!


Rozšiřující literatura:
H. Schilcher, S. Kammerer, T. Wegener: Leitfaden Phytotherapie, Elsevier 2010, 4. Aufl.
http://www.academicjournals.org/journal/JMPR/article-full-text-pdf/054149D15942
Ulrike von Blarer Zalokar u. Peter von Blarer: Praxisbuch Westliche Heilkräuter und Chinesische Medizin
Další odkazy jsou přímo v textu (zde jsou uvedeny jen ty nejdůležitější).

14 komentářů:

 1. Miluji takovou barvu květů, je nádherný. Jsem nevěděla, že se dá lékařsky využít.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No musím uznat, že i mě tahle barva květů nenechává chladnou... Je to taková sametová barva. 😊

   Ale pozor, ne každý muškát s touhle barvou je P. sidoides. Já ten článek rozdělila (v následujících dnech budou ještě tzv. vonné pelargonie, ze kterých se užívá list) - a tak mi z této části vypadlo varování, že běžné domácí muškáty se k léčbě nedají použít. Jdu to tam dopsat. 😊

   Vymazat
  2. Já koukám jako puk doteď, že má pelargonie léčivé účinky O_O

   Vymazat
  3. No, já vidím dokonce v tom smajlíku 2 puky! 😀

   Vymazat
 2. Dodatek dopsán, článek je v tomto směru úplný.
  U pořadu "Prostřeno" je pořád reklama na KALOBA, je to ono? Mělo by se s tím opatrně a tam to reklamují - vlastně ani nevím na co. Když hned při začátku reklamního bloku najede KALOBA, přepínám nebo jdu sázet růžičkovou kapustu ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milý Kittíku,
   to, že je na to reklama (a že je to drahé), ještě neznamená, že je to špatné. A proto tady o Kalobě taky mluvím jen okrajově (či spíš využívám poznatků studií). Sežeň tu správnou pelargonii - a za 3 roky si doma můžeš vyrobit tinkturu. 😉

   Vymazat
 3. A pak že pelargonie dělají akorát parádu na balkoně...:-)
  Henrieta

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Henrietko,
   já, když jsem slyšela poprvé o léčení pomocí pelargonií, tak jsem koukala, jak puk. 😊

   Vymazat
 4. To je vědecká práce i se seznamem literatury.
  Protože umím jen ohřát vodu a zalít kávu/čas, obávám se, že text zcela mimo mé schopnosti chápání :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Seznam lit. mám vždy. A teď, když tady mám místo a nemusím šetřit znaky, mohu konečně dávat u důležitých věcí i odkazy, ODKUD jsem to vzala. A to se mi moc líbí. 😊

   Vymazat
 5. Muškát že je léčivka? To tedy zírám, by mě to nenapadlo... a barevně skoro podobný mám muškát na okně, jen je víc do fialova a plnokvětý a převislý a vlastně vypadá dost jinak a Sidonský to není :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak ten nejez! 😊
   To mi připomíná, že dnes jsem "tě" v sušeném stavu přidala k žlutému hrachu a saturejce. 😉 A chutnala jsi v tom dobře. 😊

   Vymazat
  2. Já se piju jenom v čaji, do jídla mě nenapadlo se přidat, no vida, co já všechno nevím :-D
   Tebe se rozhodně vyplatí číst, a nejen pro poučení :)

   Vymazat
  3. No oficiálně nevím (negooglovala jsem to), ale já už to párkrát někam přidala, protože tu mám jednu prvotřídní sušenou meduňku od pacientky a v čaji ji nemusím - a fakt dobrý. Taková ta svěží "citronová" příchuť mi na tom sedne.
   Ale vždy to jen někam přidám. A koupenou nevím, tahle je i po usušení nádherně zelená - a voňavá. :-)

   Vymazat

Uveďte prosím nějakou přezdívku (pole NÁZEV/ADRESA URL - stačí vyplnit jen přezdívku). Jinak mi vaše komentářové kapky splynou v jedno nekonečné moře. 😉

DĚKUJI ZA VAŠE KOMENTÁŘE. 😊