Moc vás všechny prosím, NEPLEŤTE SI komentáře s poradnou a nepokládejte dotazy na různé výrobky, jejich vzájemné interakce apod., beztak je většina těchto dotazů určena pro lékárníky, nikoliv pro lékaře! Ani vaše onemocnění bez hlubších znalostí nemohu řešit, křišťálovou kouli dosud nevlastním. S mailem také neuspějete, poradna je, až do odvolání, uzavřená! RESPEKTUJTE TO PROSÍM!

čtvrtek 18. května 2017

Devětsil lékařský (Petasites hybridus) účinky: alergie, migréna a spasmy

Devětsil lékařský, latinsky Petasites hybridus, jo, tak to jsem já. Konečně vám předvedu, co dovedu, mých devět sil si můžete přepočítat! Na „kořen“ či správně oddenek budete potřebovat rýč ještě před rozkvětem. Prý páchne! Syrečky přeci taky nevoní - a jak si na nich pochutnáváte!

Rostu na březích potoků nebo řek, na okraji vlhčích lesů nebo v příkopech, často ve společnosti kopřiv, které popálily při focení i stvořitelku tohoto článku. Vlhko mi prostě vyloženě svědčí. Svými květy lákám motýly od března do začátku května. Výška lodyh je v březnu kolem 20 - 30 cm (může ale dosahovat i půl metru, v období dozrávání plodů to může být až 1 m). Moje listy, na spodu plstnaté, nepravidelně oble zoubkované s výraznou centrální rýhou v jinak zaokrouhleném řapíku. Mimochodem, ta plsť na spodu po čase mizí.  Listy rostou trochu sice již na konci období kvetení, ale hlavní rozvoj nastává až po odkvětu. V konečné fázi jsou široké až 90 cm!  A že nevíte, co to vlastně v překladu znamená petasos, ze kterého vzniklo i moje latinské pojmenování?! No přeci klobouk širák! Listy vás v krajním případě schovají i před deštěm - pokud tedy nebudou prožrané 😉.

A ještě jednu zajímavost bych měl: býval jsem slavným léčivem proti moru! No vždyť moje jméno auf Deutsch, gewöhnliche Pestwurz, je v překladu morový kořen (Pest znamená mor)! A když už jsme zabředli do těch jazyků, tak vám ještě prozradím, že in English mi říkají butterbur, po slovensky deväťsil lekársky и по русски Белокопытник гибридный.

Lidové názvy: koňské kopyto, lopušice nebo lopušnice..
.

ZÁMĚNA

Mladé devětsilové listy je možno zaměnit s listy:
 • podbělu lékařského (Tussilago farfara); listy podbělu jsou však menší, zhruba velikosti dlaně, kdežto listy devětsilu jsou po odkvětu větší, než dlaň a rostou rychle dál. Při zvažování, "kdo je kdo", berte vždy v úvahu i lokalitu, kde se listy vyskytují: pokud je v blízkosti potoka nebo jiného zdroje vláhy, budou to pravděpodobně listy devětsilu, který má rád spíše vlhko. V některých indikacích mají tyto dvě rostliny podobné využití, takže při záměně by se tak moc nestalo.
 • lopuchu většího (Arctium lappa); tvar listů je však naprosto jiný, podlouhle srdčitý (i když na spodu také s bílým povlakem chloupků). Ve stáří, kdy už jsou listy větší, rostou střídavě na vysokém stonku rostlin.

Devětsil lékařský - Petasites hybridus - deväťsil lekársky - butterbur - gewöhnliche Petwurz - Белокопытник гибридный
Devětsil lékařský - Petasites hybridus - deväťsil lekársky - butterbur - gewöhnliche Petwurz - Белокопытник гибридный

Devětsil lékařský - Petasites hybridus - deväťsil lekársky - butterbur - gewöhnliche Petwurz - Белокопытник гибридный

Další obrázky najdete v mém fotočlánku.
.

Dodatek pro redaktory z velkých serverů (a osoby jim podobné): nekopírujte, prosím, bez mého výslovného souhlasu celé odstavce. V mých článcích je spousta specifických prvků, co nikde jinde nenajdete. Pokud už se budete chtít inspirovat, obtěžujte se alespoň s přeformulováním vět. Za žádných okolností nepřebírejte, ani v upravené podobě, moje vlastní receptury. Já sama vždy zvažuju, co, jak (a jestli vůbec) z knih nebo jiných zdrojů smím použít!
 

ÚČINKY DEVĚTSILU (hvězdičkou* jsou označeny prokázané účinky):

 • antipyretikum: snižuje zvýšenou tělesnou teplotu / horečku.
 • analgetikum* (zvláště kořen): proti bolesti, včetně bolesti hlavy (cefalea) nebo páteře (VAS: vertebrogenní algický syndrom)
 • antiflogistikum*: proti zánětu; inhibuje SELEKTIVNĚ syntézu prozánětlivého enzymu COX-2 (cyklooxygenáza - 2). Slovo selektivně jsem zdůraznila, protože na rozdíl od devětsilu, protizánětlivé léky jako např. kyselina acetylsalicylová (Aspirin), ibuprofen (Brufen, Ibalgin, Nurofen), diklofenak (Voltaren, Dolmina) nebo naproxen (Nalgesin S) tuto selektivitu postrádají. Zmíněné léky totiž současně blokují i velmi důležitý enzym COX - 1, který mj. chrání žaludeční sliznici, zvyšuje průtok krve ledvinami a filtraci v ledvinných klubíčkách (glomerulární filtrace) nebo aktivuje destičky a krev se tedy může srážet! Devětsil tedy žaludeční sliznici nepoškozuje a nevede ke krvácení nebo perforacím v trávicím traktu!
 • antirevmatikum: proti revmatickým onemocněním; někdy se uvádí i dna (podagra)
 • antialergikum* (extrakt z listů): proti senné rýmě. Devětsil snižuje uvolňování histaminu a serotoninu, dalo by se tedy říci, že je to také rostlinné „antihistaminikum“ (viz Chevallier a mnohé studie). Používá se v prevenci i v boji proti příznakům, jako je nosní kongesce (překrvení nosní sliznice), bolesti v krku nebo kýchání. Je jasné, že s devětsilovým čajem nebo tinkturou se event. vystavujeme riziku poškození jater, protože u alergií je třeba dlouhodobější užívání.
 • antimigrenikum* (kořen): působí hlavně v prevenci migrény, snižuje četnost záchvatů. Extrakty (kapsle) bez pyrrolizidinových alkaloidů (v Německu je to Petadolex, v ČR bohužel zatím o ničem nevím), tj. ne obyčejnou tinkturu nebo čaj, mohou brát i děti od 6 let (viz Chevallier), a to i dlouhodobě (viz Leitfaden Phytotherapie). Plný účinek proti migréně nastupuje až po 2- 3 měsících užívání extraktu.
 • spasmolytikum* (kořen): proti křečím hladkého svalstva v žaludečně střevním traktu (syndrom dráždivého tračníku!), v močovém systému (ledvinná kolika), děloze (bolestivá menstruace), žlučníku (žlučníková kolika) ale i ve věnčitých tepnách (spasmy koronárních arterií při angina pectoris). Prof. H.-W. Bauer z Mnichova používá kapsle Petadolex u ledvinných kolik nebo syndromu hyperaktivního (dráždivého) močového měchýře (špatná souhra svalů sfinkteru a detruzoru). Účinek extraktu z devětsilu (Petadolex) je srovnatelný s lékem Buscopan.  Ve spasmolytické indikaci je čaj nebo tinktura velice vhodná, protože křeče hladkých svalů nemíváme často.
 • antitusikum: proti kašli, bronchitidě (zánět průdušek), ale i při jiných onemocněních dýchacích cest, chrapotu
 • antiastmatikum* (zejm. list): proti astmatu (spasmolytické působení - uvolnění hladkých svalů ve stěnách průdušek); může také zlepšit plicní rozedmu (emfyzém); bylo doloženo zlepšení plicních funkcí (viz Leitfaden Phytotherapie)
 • antiulcerosum*: výzkumy naznačují, že devětsil snižuje výskyt vředů: žaludečních, dvanáctníkových, při colitis ulcerosa - ulcerózní kolitida (viz také Chevallier) nebo Morbus Crohn - Crohnova choroba.
 • detoxikans: čistí krev, proto se uplatní i při kožních nemocech
 • diaforetikum*: podporuje pocení (v této indikaci může nahrazovat i list podbělu: 1 lžíce devětsilu na šálek, 3 x denně, viz Kresánek, Krejča); vhodný při nachlazení (dokáže urychlit i rekonvalescenci)
 • diuretikum: močopudný účinek, zejm. oddenek
 • cholagogum: zvyšuje vylučování žluče
 • antiparazitikum - anthelmintikum (kořen): proti střevním parazitům (červům)
 • antiepileptikum: proti epilepsii
 • metabolikum: reguluje látkovou výměnu (metabolismus)

ZEVNÍ POUŽITÍ DEVĚTSILU

Obklady z čerstvých listů: listy naklepeme na prkénku paličkou nebo přejedeme párkrát válečkem na těsto a přiložíme ve 2 vrstvách horní, zelenější stranou na bolavé místo (ovážeme a upevníme třeba bavlněnou utěrkou). Lze opakovat víckrát nebo necháme působit přes noc.

 • bolesti svalů
 • revmatické bolesti kloubů, ischias; Janča & Zentrich doporučuje na otoky kloubů (a zejm. výpotek v kloubu - „voda“ v kloubu) naklepané listy ještě ponořit do horkého oleje.
 • výrony, luxace (vykloubení)
 • odřeniny, rány, vředy; máte-li při pochodu Praha - Prčice odřené nohy a míjíte právě devětsil, neváhejte a do boty si vložte jeho list.
 • flebitis (zánět žil)
 • kožní nemoci, včetně lupénky (psoriáza)
 • v lidovém léčitelství se listy používaly i na zhoubné nádory, oteklé žlázy nebo sněti

ÚČINNÉ OBSAHOVÉ LÁTKY


Využívá se hlavně oddenek (Rhizoma seu Radix petasitidis), ale i list (Folium petasitidis) nebo květ (Flos petasitidis). Devětsil kvete v (únoru) - březnu až dubnu (květnu). Devětsilový kořen a list obsahuje seskviterpeny eremofilanového typu (petasin, isopetasin, neopetasin), 0,1% éterických olejů (silice), slizy, hořčiny, třísloviny, pektin, polysacharid inulin (nejedná se o inzulin!), cholin, glykosidické hořčiny, triterpenové glykosidy, beta-sitosterol, flavonoidy, toxické pyrrolizidinové alkaloidy (senecionin, seneciphyllin a senkirkin) a jejich N-oxidy, viz nežádoucí účinky. Z minerálních látek jsou to hlavně soli draslíku.

Květy, které příjemně voní, obsahují navíc ještě kyselinu tannovou (tříslovina) a dextrin.
.

SBĚR A SUŠENÍ DEVĚTSILU


Oddenek (nesprávně kořen) kopeme na konci zimy, kdy devětsil ještě nekvete, zhruba v únoru až březnu. "Kořen" mívá často typické dutiny. Jako všechny siličné drogy, oddenky se omyjí vodou a dají se do stínu na místo, kde je dobrá cirkulace vzduchu, vyžaduje rychlé schnutí. Poměr seschnutí kořene: 3 : 1.

Listy sbíráme bez řapíku od jara do podzimu (ideálně v květnu), květy na počátku kvetení. Listy a květy se dávají sušit v tenkých vrstvách. Při použití umělého tepla se nesmí přesáhnout teplota 35 - 40°C. Poměr seschnutí listů je 5 - 6 : 1, u květů pak 5 : 1.
.

Denní dávka:

4,5 - 7 g (Leitfaden Phytotherapie). Jednotlivá dávka by měla obsahovat 1,2 - 2 g. Doporučují se 2 - 3 šálky denně, avšak dlouhodobé užívání se nedoporučuje (viz nežádoucí účinky).
.

LÉKOVÁ FORMA

 • prášek z kořene smíchaný s vínem - viz recepty. Vše užíváme před jídlem nebo mezi jídlem.
 • macerát z kořene: 1 zarovnanou kávovou lžičku kořene vyluhujeme přes noc v 1/4 litru studené vody, ráno jen ohřejeme (nevaříme) a scedíme. Během dne pijeme po doušcích jeden nebo dva šálky čaje vyluhovaného z kořene.
 • nálev z listů: z 1 lžíce listů devětsilu se přelije 150 ml vroucí vody (jedná se o dávku na celý den). Nechá se louhovat 10 minut, scedí se a přelije do termosky. Toto množství se rozdělí do 3 dávek (viz Kresánek).
 • nálev z květů: 2 g na 100 ml vody. Přelije se vroucí vodou a 20 minut se nechá přikryté louhovat. Takto připravené se pijí 3 šálky denně (Kresánek).
 • tinktura (tato možnost se uvádí jako jediná v Leitfaden Phytotherapie: nálevy - čaje vůbec nejsou zmíněny!)
 • bylinný balzám - viz sedmikráska
.

KDE A CO KOUPIT

Devětsil kořen (Milota)
Devětsil list (Milota)
Devětsil sirup (Rolc)
.

KOMBINACE

Kvůli zápachu kořene (n-dodecanol) se droga většinou podává ve směsi. Hmotnostní podíl by kvůli škodlivým alkaloidům neměl překračovat 15%. Při trávicích problémech se droga může kombinovat například s artyčokem, heřmánkem, mátou, meduňkou nebo pelyňkem.
.

BYLINNÉ SMĚSI A RECEPTY - VNITŘNÍ POUŽITÍ

Prášek z kořene smíchaný s vínem nebo rýží proti infekčním nemocem - Anglie:

Recept pochází z roku 1597 a pochází z Anglie, kde se používal hlavně proti infekčním, ale i zhoubným chorobám. Svou platnost ale neztratil. Do 100 ml červeného vína přisypeme 1,5 g prášku z devětsilového kořene. Užívá se 2 x denně před jídlem po dobu 30 dní. Mně se více líbí následující recept.

Svařák z kořene devětsilu proti kašli, chrapotu a močovým obtížím - Německo:

V Německu se k vínu přidával i med a vše se krátce svařilo (na 100 ml červeného vína 1,5 g prášku z kořene devětsilu). Nebo se prášek přidal k rýži či ovesným vločkám a povařil se s nimi. V jiném receptu je vyšší dávkování a víno bílé. Nezapomínejte na to, že užívání devětsilu by mělo být, pro jistotu, vždy časově omezené!

Čistící čaj pro dobrou pohodu z devětsilových listů (modifikováno podle MUDr. Dorky D.):

Devětsil list 1 díl, sporýš lékařský nať 2 díly, anýz plod 1 díl, lékořice oddenek 1/2 dílu, křížaly 2 díly. 1 lžičku zalijte vroucí vodou a nechte louhovat 10 - 12 minut. Pijí se 2 - 3 šálky denně a ne déle, než měsíc. V tomto čaji je jen 15% zastoupení devětsilu, takže je vhodný i k delšímu užívání, než samotný devětsil (delší neznamená dlouhodobé nebo trvalé, to není vhodné u žádné byliny).

Bronchiektázie - chronickérozšíření průdušek:

Smíchejte stejným dílem: podběl list, tymián nať, violka trojbarevná (maceška) nať, anýz plod a devětsil kořen. 4 čajové lžičky se zalijí 250 ml studené vody (1 hrnek) a nechají louhovat 2 hodiny. Pak se 5 minut povaří a hned scedí do termosky. Toto množství se rozloží do 3 dávek, které se pijí během dne. Čaj by se neměl užívat dlouhodobě, viz nežádoucí účinky.

Čaj z devětsilu jako podpůrný prostředek při léčbě epilepsie:

Do 0,5 l vlažné vody dáme 1 lžíci rozdrceného kořene devětsilu a přes noc necháme macerovat (louhovat). Ráno necháme vařit 8 - 10 minut na mírném ohni, přidáme 1 lžíci směsi ze stejných dílů natě meduňky, zeměžluče a pelyňku a odstavíme z vařiče.  Po vychladnutí scedíme (Dugas ve své knize receptů lidové medicíny ještě doporučuje přidat lžičku kozlíkové tinktury). Tuto dávku si rozdělíme do celého dne. Čaj nedoporučuji užívat dlouhodobě, viz nežádoucí účinky.
.

KONTRAINDIKACE

Neužívat v období těhotenství a kojení. Neužívat při poškození jater a zánětech jater (hepatitis). Čaj či tinkturu by měly užívat až děti od 12 let.
.

NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY DEVĚTSILU

Ojediněle může vyvolat žaludečně střevní obtíže nebo ospalost (Chevallier), v jedné studii s 20 probandy (kombinovaný bylinný přípravek) se tento účinek ale nepotvrdil (str. 101).

Kvůli 0,06% obsahu pyrrolizidinových alkaloidů toxických pro játra se nedoporučuje delší užívání, než 4 - 6 týdnů v roce! Denní dávka nesmí obsahovat více, než 1 μg těchto alkaloidů (a jejich N-oxidů). Kvůli obsahu těchto hepatotoxických látek není devětsil v Austrálii legální. Pokud chcete na vlastní pěst riskovat užívání čaje nebo tinktury, měli byste si pro jistotu nechat udělat každé 3 měsíce jaterní testy.  

Potravinové doplňky (kapsle nebo speciální extrakty), tedy ne obyčejná tinktura nebo čaj jsou ze speciálně vyšlechtěných odrůd se sníženým obsahem pyrrolizidinových alkaloidů, v nichž je obsah těchto škodlivých látek prakticky pod hranicí prokazatelnosti.

A teď z druhé strany: V Leitfaden Phytotherapie z roku 2009 se uvádí, že sice byly OJEDINĚLE pozorovány nežádoucí účinky v podobě poškození jater, ale jednalo se o produkty, které nebyly fytochemicky nijak blíže definovány. Je nasnadě, že za těmito všemožnými zákazy bylin (devětsil, kostival, podběl, brutnák, andělika lékařská, ale i petržel nebo bazalka) stojí lidé, co hájí své zájmy, protože vyrábět preparáty z bylin je výnosné (o takových „výzkumech“ psal už Janča & Zentrich: kráva dostane ke žrádlu pouze podběl - a po čase, světe div se, pojde…).
.

PSYCHICKÉ PŮSOBENÍ

Devětsil zklidňuje, aniž by činil člověka ospalým. Podporuje vyrovnanost a pomáhá získat odstup od aktuální tíživé situace.
.

ZAJÍMAVOST

Víte, že devětsil může sužovat parazit? Záraza devětsilová! Je to něco podobného, jako jmelí na stromech (i když tento příměr není přesný, protože jmelí je, na rozdíl od zárazy, schopno fotosyntézy). 
.

DEVĚTSIL V KUCHYNI ANEB GURMÁNSKÉ TIPY A RECEPTY PRO ODVÁŽNÉ

Dnes zůstane tato rubrika téměř prázdná, ale jeden tip bych přeci jen měla: Po spálení listů se dá využít bílý popel (nikdy černý!) jako „koření“ či sůl (viz Fleischhauer, Guthmann a Spiegelberger).

Devětsil lékařský - Petasites hybridus - deväťsil lekársky - butterbur - gewöhnliche Petwurz - Белокопытник гибридный
.

BYLINY Z POHLEDU TČM - DEVĚTSIL

NEJEN PRO PRAKTIKY TRADIČNÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNY


V TČM se také používá celá rostlina.

Tepelné účinky podle TČM: teplý
Vlastnosti: vysušuje a otvírá.
Chuť: trochu nahořklý, sladký, lehce svíravý
Kořen má vztah ke drahám plic, jater, srdce, sleziny - slinivky a ledvin, list pak zejména ke slezině - slinivce.

*** Rozhýbává a reguluje QI:
Stagnace QI (zejm. jater):
 • PMS (premenstruační syndrom), dysmenorea (bolestivá menstruace), oligomenorea (menstruační cyklus je delší, než 35 dnů a přichází tedy vždy opožděně), amenorea (vynechání menstruačního krvácení, aniž by žena byla těhotná)
 • bolesti hlavy, migréna
 • gastritida (zánět žaludeční sliznice)
 • cholestáza (městnání žluči), žlučová kolika - spasmolytické působení
 • astma bronchiale
 • pocity strachu, napětí - i ve spojitosti s žaludečně - střevními problémy

*** Potlačuje tzv. vnitřní vítr (týká se zejm. jater):
 • bolesti hlavy, migrény (prevence)
 • žlučová kolika, křeče v žaludku nebo střevech
 • ledvinná kolika, mikční poruchy (poruch močení), prostatodynie (bolesti prostaty)
 • spastická bronchitida (zánět průdušek provázený jejich spasmem)

*** Rozpouští hlen, zejm. tzv. studený (zejm. v plicích - jako teplá bylina rozpouští studený hlen), vypuzuje vlhkost, tonizuje QI plic, podporuje klesání QI plic:
 • pocit tlaku v oblasti hrudníku
 • kašel, chronická bronchitida (chronický zánět průdušek)
 • asthma bronchiale, senná rýma (pylová alergie) - působí jako dekongescens nosní sliznice (účinkuje na snížení překrvení a otoku nosní sliznice a tím uvolní nos), dušnost (dyspnoe)
 • pertussis (černý kašel), pneumonie (zápal plic) - pouze pomocně
 • zúžení věnčitých tepen procesem aterosklerózy - rozpouštění hlenu v cévách

** Rozptyluje tzv. větrný chlad (nachlazení, viróza, chřipka):
 • kašel, bolesti hlavy, zvýšená teplota
 • silně podporuje pocení a díky tomuto mechanismu je využíván i jako detoxikans při očistných kúrách (zejm. odvar)

** Vypuzuje větrný chlad / vlhkou horkost (BI syndrom)
 • revma - bolesti kloubů
 • neuralgie (bolest v průběhu určitého nervu) - zejm. ve spodní části zad

** Vypuzuje vlhkost - diuretikum (močopudný):
 • bolesti v oblasti ledvin (to opravdu není někde nad pasem, ale zhruba tam, kde končí žebra), ledvinná kolika, mikční poruchy (poruchy močení)
 • prostatodynie (bolesti prostaty)

** Tonizuje QI srdce, uklidňuje ducha Shen:
 • rozšiřuje koronární tepny (věnčité cévy srdce) a ovlivňuje tak anginu pectoris (forma ischemické choroby srdeční, kdy vzniká v srdečním svalu přechodné nedokrvení)
 • edémy (otoky) srdečního původu (nedostatečnost srdeční QI)
 • zklidňuje psychiku

* Tonizuje QI sleziny - slinivky (podporuje tok lymfy v těle a tělní šťávy) - v této indikaci je to zejm. list, rozptyluje blokády vzniklé na pokladě vlhkosti:

 • Römheldův syndrom (stav, kdy plynem nebo natrávenou stravou roztažené střevní kličky tlačí zespodu přes bránici na srdce)

* Rozptyluje žaludeční oheň:
 • funkční dyspepsie („špatné trávení), gastritida (zánět žaludeční sliznice)

* Vypuzuje parazity - anthelmintikum:  
 • dříve se hojně využíval proti červům a nic nebrání užívání v této indikaci ani dnes.

ZEVNÍ PŮSOBENÍ DEVĚTSILU V TČM:


vysušuje, působí analgeticky (proti bolesti), protizánětlivě - viz klasická fytoterapie

Pozn.: se snižujícím se počtem hvězdiček klesá i účinnost v léčbě daného onemocnění. U všech závažnějších jmenovaných onemocnění je vždy na prvním místě návštěva lékaře!


Rozšiřující literatura:
J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin, Eminent 1994 - 1999
H. Schilcher, S. Kammerer, T. Wegener: Leitfaden Phytotherapie, Elsevier 2010, 4. Aufl.
Andrew Chevallier: Herbal remedies, 2007 Dorling Kindersley Limited
R. Hänsel,K. Keller, H. Rimpler, G. Schneider:
Hagers Handbuch der Pharmazeutischen Praxis: Drogen P-Z Folgeband 2
P. Váňa: Rady bylináře Pavla, ÁKA Čejkovo nakladatelství, 1990
Dyonýz Dugas: 500 nejlepších receptů lidové medicíny, Knižní Expres 2007
S. G. Fleischhauer, J. Guthmann, R. Spiegelberger: Enzyklopädie: Essbare Wildpflazen, AT Verlag 2013
J. Kresánek, D. Dugas: Príručný atlas liečivých rastlín, vydavatelství Osveta 1985
J. Kresánek, J. Krejča: Atlas liečivých rastlín a lesných plodov, vydavatelství Osveta 1988
I. und P. Schönfelder: Der Kosmos Heilpflanzenführer, 2010
F. Ploberger: Das Große Buch der Westlichen Kräuter, Bacopa Verlag, 2011
Ulrike von Blarer Zalokar u. Peter von Blarer: Praxisbuch Westliche Heilkräuter und Chinesische Medizin, Bacopa Verlag 2010
R. Traversier, K. Staudinger, S. Friedrich: TCM mit westlichen Pflanzen, Karl F. Haug Verlag 2012
Maria Treben: Zdraví z boží lékárny, nakl. Dona České Budějovice 1991
Pietro Andrea Gregorio Mattioli: Herbář , původní vydání z roku 1931
Další odkazy jsou přímo v textu.

32 komentářů:

 1. Devětsil si usmyslil,
  že lékem bude ze všech sil.
  Možná, že v něm prospěch najdu,
  a na kraj lesa pro něj zajdu.

  Henrieta

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No tak to vidíš, Henrietko,
   já ještě nesložila k devětsilu nic - a tys mě nádherně předběhla. 😊

   Vymazat
 2. Kdybys po mně chtěla vědět devět slabostí, to bych věděl :-).

  OdpovědětVymazat
 3. Holky, holky,holkiiii, potřebovaly by jste kilo tohoto preparátu, páč vás honily v noci tutově větry s Míšou ....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak v první chvíli jsem si myslela, že nás honily větry a ještě k tomu kocour Míša. Na druhé přečtení už se drátky spojily. 😀

   Nikdo nás nehonil a větry už vůbec ne. Jen jsme si s Míšou povídaly u tebe, bez tebe. Chudák Ferda, kam to dopracoval... Teda doskákal... Vlastně odskákal! 😉

   Vymazat
 4. Velice se mi líbí způsob šíření a zpracování. Také jeden z důvodů, proč jsem opakovaně chodím. A jsem potěšen i tou zmiňovanou rozšiřující literaturou. Přijdu zas. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milý Lukáši,
   mě samozřejmě také těší, že se článek líbí. Tady na Blogspotu je fajn, že už mě skoro nic nelimituje - a tak např. mohu přidat více odkazů nebo stati o sušení a záměně (postupně to doplňuji i do starších článků). 😊

   Vymazat
 5. Takový bohatství nám všude roste a lidi si toho neváží, je mi z toho smutno :-( Jinak moc pěkný článek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale no tak, Kosatečku,
   jsme na světě i my - a tak to vyvažujem. Já se zrovna najedla, tak to vyvažuju dokonce víc! 😉
   A děkuju za tvoje slova. 😊

   Vymazat
 6. Opět spousta zajímavých informací, za které moc děkuji :). Já devětsil jenom fotím, jako rostlinka se mi moc líbí :). Většinou ho nacházím kolem řeky a vždycky mu to mezi kameny moc sluší :). Stejně jako na tvých pěkných fotkách :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jíťo, já byla z devětsilu úplně nadšená, když jsem ho zas po tolika letech viděla. 😊 Jen se mi strašně špatně fotil.

   Vymazat
 7. Dobrý den, paní doktorko. Před třemi dny jsem se stal dědkem. Existují na to nějaké bylinky, nebo to mám nechat být a neléčit to.:-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Malkieli! Tys (zas jednou) vstal z mrtvých? 😊

   Doporučuji rozhodně léčit! Vezmi do ruky sklenku a nalij do ní spiritus! A nezapomeň, že je to dávka, co dělá lék. 😉

   Vymazat
  2. To, že nejsem na blogu, ještě neznamená, že bych měl být mrtvej. I když po tebou doporučené léčbě špiritusem možná mrtvej budu.��

   Vymazat
  3. U nás se říkalo i normálnímu (poživatelnému) alkoholu špiritus. 😊

   Vymazat
  4. Z nějakého záhadného mi u komentáře místo smajlíků naskočily otazníky v kosočtvercích. O nichž ani netuším, co vlastně znamenají. Tak jen doufám, že to není nic vulgárního.;-) Tvorba smajlíků je na tomto webu pro mne docela záhadou. Mám tím teda na mysli ty barevné smajlíky a ne smajlíky jen ze závorek a dvojteček.

   Vymazat
  5. Milý Malkieli,
   tvorba smajlíků na tomto blogu je sice tajemství, ale tobě to (výjimečně) prozradím: Komentáře (včetně smajlíků) jsou na Blogspot to jediné, co se moc nevyvedlo - a tak si smajlíky musíš KOPÍROVAT, pokud je tam chceš. Většinu zdrojů to asi nebere.

   Vymazat
 8. No tedy, netušila jsem že má devětsil až tolik léčivých účinků. Líbí se mně jak přehledně to máš napsané:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Vlčice,
   díky, o přehlednost se snažím (a stále vylepšuji). 😊

   Vymazat
 9. Momentálně by se mi bylinka hodila jako obklad na bolestivé klouby na rukou, budu se muset poohlédnout. Je až neskutečné jak obrovské léčivé účinky tato bylinka má, samozřejmě nejenom tato, v přírodě jich najdeme opravdu hodně, ale znám jenom některé. Chodím se přiučit a poznávat na Tvůj blog, díky za to ☺☺☺

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milý Evíku,
   každá bylinka je na něco: někdy s ní jen potíráme určité přínaky (pacient už to nemůže vydržet a potřebuje ulevit), v tom lepším případě 1 bylina "(s)maže" celou plejádu symptomů. A to je pak to správné bylinkářství. Když je člověku celkově líp (a srovnají se i takové detaily, jako třeba mastná pleť, stolice, moč nebo psychické rozlady).

   Jsem moc ráda, že tu nacházíš ty i jiní inspiraci. A taky jsem vděčná za formátovací možnosti Blogspotu. Ty moje strašně dlouhé články tu jdou přeci jen trochu zpřehlednit. 😊

   Vymazat
 10. Moje babička nám listy devětsilu přikládala na drobné úrazy, které jsme si jako děti občas přivodily.
  Díky tvému obsáhlému článku jsem si zase rozšířila vědomosti. :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak aby jsi pak prošla futrama, když jsi si něco rozšířila. 😉 😀
   U nás se devětsil nepoužíval. Ale je fakt, že rostl akorát u prababičky.

   Vymazat
 11. Tak s touhle bylinou jsem se zatím nikdy ke své škodě nesetkala.

  OdpovědětVymazat
 12. Děvětsil se věnoval magickému realismu!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Už mě zas nutíš přemýšlet? 😉
   Ale vzhledem k tomu, žes už jednou na Devětsil narážel, tak už jsem poučená. 😊

   Vymazat
 13. Prevenci migrény - asi by bylo dobré ho preventivně podávat manželkám před ulehnutím do lože :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Miloši,
   to jsou kecy v kleci!

   Budou-li se chlapi budou vhodně snažit,
   na loži se bude dobře dařit!

   Vymazat

Uveďte prosím nějakou přezdívku (pole NÁZEV/ADRESA URL - stačí vyplnit jen přezdívku). Jinak mi vaše komentářové kapky splynou v jedno nekonečné moře. 😉

DĚKUJI ZA VAŠE KOMENTÁŘE. 😊