Moc vás všechny prosím, NEPLEŤTE SI komentáře s poradnou a nepokládejte dotazy na různé výrobky, jejich vzájemné interakce apod., beztak je většina těchto dotazů určena pro lékárníky, nikoliv pro lékaře! Ani vaše onemocnění bez hlubších znalostí nemohu řešit, křišťálovou kouli dosud nevlastním. S mailem také neuspějete, poradna je, až do odvolání, uzavřená! RESPEKTUJTE TO PROSÍM!

úterý 31. ledna 2017

Lomikámen zrnatý (Saxifraga granulata): Léčivé účinky

Jsem vytrvalá bylina, vysoká 15-50 cm. Najdete mě v teplejších oblastech na loukách, travnatých stráních nebo na okraji lesů. Vápenité půdy moc nemusím a preferuji hlinité nebo písčité půdy. Z mého krátkého plazivého oddenku vyrůstají na kořenech pacibulky (odtud pochází např. mé alternativní pojmenování v němčině), které ale uvidíte až po vyjmutí z půdy (a já pevně doufám, že tak zvědaví nebudete). Lístečků na lepkavě chlupatém stonku moc nemám a i v přízemní listové růžici na mě s listy poněkud šetřili. Mé listy mají docela dlouhý řapík, jsou ledvinovité, laločnatě vroubkované. Lodyžní listy jsou klínovité. Kvetu od května do června. Korunní lístky nemají barevné tečkování a jsou zhruba třikrát delší než kališní lístky.

Abatyše Hildegarda se o mně zmiňuje již ve 12. století, Paracelsus v 16. století, takže nejsem nějakej hej nebo počkej. Dříve se používal oficiálně s natí i můj kořen. Asi už tušíte, jaké mi dali jméno: jsem lomikámen zrnatý (Saxifraga granulata), po slovensky lomikameň zrnitý, auf Deutsch Knollen-Steinbrech (Körner- Steinbrech / weißer Steinbrech), in English meadow saxifrage и по-русски Камнеломка зернистая.

Lidové názvy: lomkámen, lupkámen, mejdlíčko skalní koření, kameníček, kameník, roupové koření.

Sbírá se i příbuzný lomikámen okrouhlolistý (Saxifraga rotundifolia), který má podobné vlastnosti.


Moč proudí ven,
kaménky o stěnu cinkají,
játra a slezina ožívá,
průjem i hleny snadno prohrají!

Škoda nevyužít tenhle poklad,
co své síly měří se skálou,
lomikámen zrnatý je
dosud velkou neznámou.

Lomikámen zrnatý.
 

LOMIKÁMEN ZRNATÝ A JEHO ZÁMĚNA


Pozor na rožec rolní, Cerastium arvense (ale i jiné druhy rožce), který snadno odlišíte podle listů, a lomikámen cibulkatý (Saxifraga bulbifera), který má na stonku v úžlabích listů cibulky (viz odkazy).
.
Dodatek pro redaktory z velkých serverů (a osoby jim podobné): nekopírujte, prosím, bez mého výslovného souhlasu celé odstavce. V mých článcích je spousta specifických prvků, co nikde jinde nenajdete. Pokud už se budete chtít inspirovat, obtěžujte se alespoň s přeformulováním vět. Za žádných okolností nepřebírejte, ani v upravené podobě, moje vlastní receptury. Já sama vždy zvažuju, co, jak (a jestli vůbec) z knih nebo jiných zdrojů smím použít!
.

ÚČINKY: LOMIKÁMEN ZRNATÝ - VNITŘNÍ UŽITÍ

 • diuretikum: močopudný
 • urolitiáza (močové kameny) / nefrolitiáza (ledvinové kameny - lidová medicína v Maďarsku): I když není vědecky potvrzeno, že by lomikámen rozpouštěl ledvinové kameny, vliv na vyplavování písku a malých kaménků je neoddiskutovatelný
 • antidiaroikum: proti průjmu
 • mukolytikum: proti zahlenění dýchacího traktu
 • imunostimulans: podporuje imunitu
 • hepatopatie: jaterní onemocnění včetně žloutenky (v této indikaci se používá v Dánsku)
 • splenopatie: onemocnění sleziny (Dánsko)
 • dermatologikum (jako tinktura z čerstvé natě): proti kožním nemocem (viz Richter - Severa).
 • antipyretikum: snížení zvýšené tělesné teploty (horečky)
 • analgetikum: pravděpodobně působí i proti bolesti. Používal se v lidové medicíně i proti žaludečním křečím (Madaus 1938)
 • diaforetikum: vyvolává pocení (lidová medicína v Polsku)

LOMIKÁMEN - ZEVNÍ POUŽITÍ

 • ORL, oční: šťáva se používala zevně při bolestech očí a uší nebo nedoslýchavosti.
 • Alopecie?: padání vlasů (podle lidové medicíny v Dánsku - účinky v této indikaci mi nepřijdou pravděpodobné).
.

SBĚR A ÚČINNÉ OBSAHOVÉ LÁTKY - LOMIKÁMEN ZRNATÝ


Drogou je kvetoucí nať Herba saxifragae (granulatae), sbíraná od května až do poloviny června, nejlépe odpoledne, mezi 14. - 16. hodinou. Sbírá se kvetoucí nať bez spodních listů, rychle se suší a uchovává v dobře uzavřených nádobách.

Lomikámen obsahuje třísloviny, hořčiny, flavonoidy, pryskyřici, vitamín C, kyselinu ellagovou, s největší pravděpodobností i glykosid bergenin (stejně jako bergénie nebo medvědice lékařská) a jiné, zatím ne příliš známé látky. Díky bergeninu pravděpodobně vykazuje i analgetický (snižuje bolest) a imunostimulační efekt.
.

SUŠENÍ LOMIKAMENE


Lomikámen je náchylný na zapaření. Suší se klasickým způsobem, v 8 - 12 cm vrstvách nebo ve svazečcích, zavěšený ve stínu. Poměr seschnutí je 4,5 - 5 : 1.
.

DENNÍ DÁVKA


2 - 3 čajové lžičky na šálek nálevu, nechat 10 minut louhovat a přecedit. Pijí se 2 - 3 šálky denně, před jídlem (Kresánek, Kosch).

LÉKOVÁ FORMA


 • Nálev (přelití vroucí vodou) nebo odvar (podle účelu pro který se užívá).
 • Krátce vařený odvar: Při ledvinových kamenech nebo ledvinovém písku se používá i tento recept: 1 polévková lžíce sušené natě se dá do 0,5 l studené vody. Po přivedení k varu se vaří maximálně 2 minuty. Pak se nechá 15 minut louhovat a scedí se. Těchto 500 ml se pije po doušcích obden.
 • Tinktura většinou jen u dg. adenom prostaty, benigní hyperplazie prostaty (zvětšená předstojná žláza - prostata) nebo při kožních onemocněních.
 • Šťáva z čerstvé naklepané natě je vhodná na zevní použití.
 • Mattioli doporučoval na močové kameny pití odvaru v bílém víně z lomikamene zrnatého (nať i s kořenem).
.

KDE A CO KOUPIT


Lomikámen nať, čaj sypaný: Jukl nebo Grešík - Natura.
Lomikámen tinktura: Kadaňka Tinktura.eu.
Lomikámen je např. obsažen i v přípravku Regalen od firmy Energy. 

Lomikámen zrnatý, listy.

.

KOMBINACE -  LOMIKÁMEN ZRNATÝ


Lomikámen lze užívat i samostatně, ale obvykle se kombinuje s jinými močopudnými bylinami, viz receptury. Kombinace např. s těmito bylinami: máta peprná, vlaštovičník, truskavec (rdesno) ptačí, ostropestřec mariánský.

BYLINNÉ SMĚSI A RECEPTY - LOMIKÁMEN ZRNATÝ


Mykóza čaj (modifikováno podle MUDr. Dorky D., včetně úpravy dávkování):

Heřmánek pravý květ 30 g, lomikámen zrnatý nať 30 g, sedmikráska 40 g (tou jsem nahradila drchničku rolní kvetoucí nať 30 g, která byla v původním receptu, protože se nedá koupit) čubet benedikt kvetoucí nať 50 g (v původním receptu s drchničkou: 60 g).

2 lžíce směsi zalijeme vroucí vodou, necháme louhovat 12 - 15 minut. Pak scedíme a pijeme 2 - 3 šálky denně (v původním receptu celkem 40 g směsi na den, přičemž 1 lžíce nati nebo květů bylin má hmotnost zhruba 3 - 5 g).

„Veverkův likér devatera koření" - likér z lomikamene od bylináře Jana Veverky z Přerova - tonikum, afrodiziakum (posilnění organismu a podpora potence):

Lomikámen nať 4 g, protěž písečná (smil písečný) nať 3 g, ožanka kalamandra nať 3 g, yzop nať 4 g, bazalka nať 8 g, vachta trojlistá list 3 g, úročník bolhoj nať 5 g, máčka ladní nať 10 g, puškvorec oddenek 5 g.

Celkem tedy 45 gramů směsi na 1 litr 80% lihu. Likér se nechá macerovat 1 měsíc a pak se ve 3 litrech vody s 1 kg cukru zředí na likér.


Lomikámen zrnatý nať, med z pampelišky. Na 1 šálek vody dáme 1 polévkovou lžíci lomikamene.

Přivedeme k varu, necháme louhovat 10 minut a scedíme. Pijeme 3 - 4 šálky denně, první vždy nalačno. Do každé dávky přidáme 1 polévkovou lžíci medu z pampelišky (smetanka lékařská), viz recept.

Cholelitiáza - kameny ve žlučníku (žlučové kameny) směs podle Türka - vše stejným dílem po 20 g:

Lomikámen zrnatý nať, máta peprná list, vlaštovičník nať, řebříček nať, ostropestřec mariánský nať

1 polévková lžíce na šálek, zalít vroucí vodou. 2 - 3 šálky denně.

Kameny ve žlučníku (žlučové kameny) podle Jiřího Janči:

Lomikámen zrnatý nať 20 g, máta peprná list 15 g, vlaštovičník větší nať 20 g, řebříček obecný nať 15 g, jablečník nať 20 g.

Odvar (doporučuji 2 - 3 minutový) se zhotovuje z 1 polévkové lžíce směsi na šálek vody a pije se vícekrát denně (doporučuji 3 šálky denně).

Žlučníkové kameny, čaj podle MUDr. Dorky D.:

V 1. fázi je vhodné pít prášek z jitrocele většího (2 x denně na špičku kulatého nože) nebo 1minutový odvar z listů jitrocele většího (Plantago major) 4 x denně, 1 plná lžička na šálek. Ve 2. fázi po zhruba 14 dnech pak tuto směs:

Boldo list 30 g, kopřiva žahavka nať 10 g (event. kopřiva dvoudomá list), světlík lékařský nať 40 g, lomikámen nať 20 g.

1 - 2 čajové lžičky této směsi na šálek se přelijí vroucí vodou. Po zalití se nechá 10 minut louhovat, scedí se a pije se ráno a večer. Čaj připravujeme vždy čerstvý.

Albuminurie - albumin v moči (bílkovina v moči), čaj:

Lomikámen zrnatý nať: 30 g, celík zlatobýl nať 30 g.

Z bylin vyrobíme prášek a zalijeme 1 l bílého vína. Necháme louhovat 1 den a pak přefiltrujeme. Uchováváme v uzavřených lahvích v temnu. Pije se každé ráno 1 malá sklenka. 

Albuminurie - albumin v moči (bílkovina v moči), čaj - dávkování upraveno směrem dolů podle MUDr. Dorky D.:

Artyčok list 20 g, lomikámen zrnatý nať 20 g, pupava obecná kořen 50 g, krtičník hlíznatý nať 50 g (krtičník seženete zatím pravděpodobně jen zde).

Na šálek vody dáme 1 plnou polévkovou lžíci bylin a vaříme 10 minut (V původním receptu je toto: 30 g směsi zalijeme 1 l vody. Vaříme 15 minut). Scedíme a pijeme 2 - 3 šálky denně, první nalačno.

Ledviny urolitiáza (močové / ledvinové kameny) dle MUDr. Dorky D.:

V první fázi se pije 2 - 3 týdny tento čaj: celík zlatobýl nať 2 díly, přeslička nať 2 díly a vrbice bílá nať 1,5 - 2 díly.

1 čajová lžička na šálek se přelije vroucí vodou. Pijí se 2, max. 3 šálky denně (zpočátku zůstaňte minimálně 1 týden raději u 2 šálků).

Ve druhé fázi se pije následující čaj s myrtovou tinkturou: přeslička, vrbice bílá, lomikámen (vše rovným dílem) a do čaje se nakape ještě tinktura z myrty (10-12 kapek, u velkých osob až 15 kapek).

1 čajová lžička této směsi na šálek se přelije vroucí vodou a nechá se 10 minut louhovat. Scedí se a pije se 2-3 x denně.

Při onemocněních močového měchýře (zánět močových cest / močového měchýře):

Průtržník nať 20 g, medvědice list 20 g, celík zlatobýl nať 15 g, lomikámen zrnatý nať 30 g, kopřiva žahavka nať (nebo dvoudomá - list) 15 g.

Užívat po jídle, 3 x denně. Do každého šálku přidat 6 - 8 kapek tinktury z eukalyptu (v původní receptuře jsou 2 kapky eukalyptového oleje). Tuto terapii doplnit o teplé sedací koupele z přesličky.

Já ještě doporučuji teplé suché obklady na močový měchýř z nahřáté soli a přesličky s celíkem zlatobýlem 1:1 (na přesličku v plátěném pytlíčku položíme nahřátou kuchyňskou sůl - po 3 - 4 aplikacích VYHODÍME sůl i byliny).  Sůl do sebe natahuje negativní energie, pokud ji použijete na přípravu pokrmů, tak si akorát zaděláváte v budoucnu na problém.

Zvětšené uzliny, čaj podle MUDr. Dorky D.:

Smetanka lékařská list 26 g, jehlice trnitá kořen 10 g, pýr 7 g, lomikámen zrnatý nať 15 g. 2minutový odvar pijeme po jídle. Na šálek 1 vrchovatou lžičku bylinné směsi, 4 šálky denně.

NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY A KONTRAINDIKACE LOMIKAMENE ZRNATÉHO


Při užívání terapeutických dávek se neprojevují žádné vedlejší účinky ani kontraindikace. Droga je málo prozkoumána, proto se doporučuje větší opatrnost při jejím dlouhodobějším podávání.

ZAJÍMAVOST


Vědecké pojmenování lomikamene vychází z latinského slova saxum = skála a frangere = lámat. Jestli jeho jméno vzniklo z toho důvodu, že lomikámen svými kořeny dokáže kámen narušit a rozdělit nebo proto, že pomáhá proti kaménkům, nikdo pořádně neví.
.

VLASTNOSTI DLE TČM


Energetické tepelné účinky: © teplý až horký (Mattioli: horký a suchý, zahřívá, ztenčuje, otvírá, stírá a vyhání).
Chuť: kyselá


Rozšiřující literatura:
J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin, Eminent 1994 - 1999
S. G. Fleischhauer, J. Guthmann, R. Spiegelberger: Enzyklopädie: Essbare Wildpflazen, AT Verlag 2013
Richter - Severa: Léčivé rostliny, Státní zemědělské nakladatelství, Praha 1971
J. Kresánek, J. Krejča: Atlas liečivých rastlín a lesných plodov, vydavatelství Osveta 1988
MUDr. Karol Mika: Fytoterapia, vydavatelství Osveta 1988
I. und P. Schönfelder: Der Kosmos Heilpflanzenführer, 2010
Pietro Andrea Gregorio Mattioli: Herbář, původní vydání z roku 1931
Gerhard Madaus: Lehrbuch der biologischen Heilmittel, Svazek 3 (kniha z roku 1938)
http://www.lechenieboli.ru/lekarstvennierastenia/238992.html#.WIzxQfIvubI 
J. Kresánek, J. Krejča: Atlas liečivých rastlín a lesných plodov, vydavatelství Osveta 1988
http://www.vykupbylin.eu/index.php/atlas-bylin/33-l/63-lomikamen-zrnaty
Dietmar Aichele: Co tu kvete?; originál v němčině z roku 2004; nakl. Pavel Dobrovský-Beta a Jiří Ševčík, 2006

39 komentářů:

 1. Nejlepší lomikameni musejí být v kamenolomu, ne? :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Zase drogy...pak se nediv, že jsi v hledáčku..
  Příroda je nesmírně mocná, jen mi přijde, že si s ní někdy nebo vždy nevíme rady, že ??

  OdpovědětVymazat
 3. To je pěkná básnička k té léčivé bylince. Lomikámen mám na skalce, ale trochu jiný.

  Třeba někdy bylinky vyzkouším, no teď ne. Není to proto, že bych rovnou odmítla, ale objednali jsme s manželem tolik přípravků, včetně kapek ze štětky soukenické, taky echinaceu na posílení imunity, vit. E, vit C, užívám ještě i selen a železo, nějaké přípravky na klouby a už bych asi v současné době nic jiného nezvládla. Když jsme zaplatili tolik peněz - (včera mi přišel balík), tak to musím využívat. Nic naplat, to by byl jinak doma oheň na střeše.

  Díky za nabídku

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to budeš takovej živej experiment :-), to jsem sama zvědavá.

   Vymazat
 4. Opět další hodně zajímavá bylinka, kterou znám a míjím bez většího zájmu. Zaujaly mě čajové směsi, respektive jméno Janča. Jedná-li se o Jiřího Janču, léčitele, tak na něj nedá dopustit můj soused.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, jo, Jiří Janča - doplněno. :-) Janča je takovej základ (akorát s 2 věcmi nelze souhlasit - česnek na pankreatitidu a snad ještě něco). Pokud Janča o dané bylině píše, tak je v mém bylinném výkladu vždy zahrnut, ostatně je to vždy uvedeno v rozšiřující literatuře.

   Zejména se mi líbí směsi uvedené v jeho Herbáři, které pocházejí od něj i od jiných léčitelů. Já mám třeba dvě německé knihy, kde jsou uvedeny naprosto nepoužitelné směsi, které dohromady vůbec NELADÍ... Ne každý má cit pro výběr bylin a dělat to jen mechanicky, na základě účinků, nelze (je to stejné, jako s akupunkturou). :-)

   Vymazat
 5. Jásá čtenář, obeznámen,
  s tím co umí lomikámen.
  Že se po něm dobře čurá?
  Hurá! Hurá! Hurá! Hurá!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ách, jak se skvěle vyznáš v básních...
   Lépe, nežli zubařka má v dásních!
   ;-)

   Vymazat
 6. Ach jo, interpunkce... čárka samozřejmě za "tím", nikoli za "obeznámen" :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A víš, že jsem si toho ani nevšimla? :-) Já se akorát chechtala na tím hurá, hurá hurá (co rýmuje se s čurá). :D :-D

   Vymazat
  2. Ale možná by sis všimla později a pomyslela si, že Meduně nezná pravopis! :-D

   Vymazat
  3. Tak to těžko Meuňko (Meduně je hezký!! :-)), protože JÁ SAMA v rychlosti psaní zapomínám čárky celkem běžně - a na cizích blozích to už většinou ani neopravuji. :-)

   Vymazat
  4. Vidíš - a je z Tebe Meuňka. :-D

   Vymazat
  5. A jejda, mám novou přezdívku :-D Ještě vynechat "e"...

   Vymazat
 7. By mě zajímalo, kde lomikámen přišel ke svému jménu, z kterého se zdá, že má schopnost lámat kámen, anebo se vyskytuje v lomech, když roste "na loukách, travnatých stráních nebo na okraji lesů" :)

  Myslím, že od vidění ho znám, i když jsem netušil, že jde o lomikámen.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak šup, ještě jednou repete: je to v sekci Zajímavost. ;-)
   Co tam není, je třetí varianta, že některé druhy lomikamenů skutečně rostou na skalnatých terénech (což ale není případ Saxifraga granulata).

   Vymazat
 8. Aha, jak jsem to mohl přehlédnout!? :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, možná potřebuješ k očnímu lékaři? ;-) :-D

   Vymazat
  2. A nemohl bych to svést na to, že mám teplotu 37,3?
   Ještěže nechodím do školy, dostal bych poznámku do žákovské knížky a za úkol 100-krát opsat, že je třeba dávat pozor, když učitelka něco vysvětluje.
   A také by to mohlo být tím, že nekonzumuju žádné bylinky
   :).

   Vymazat
  3. Mohl bys to na to svést - ale je to výmluva. ;-)
   Jo, to bude tím, že jsi bezbylinný. :D

   Vymazat
 9. Kamarád říkával:
  "Močí-li tvůj druh, moč takz nebo alespoň močení předstírej."

  Tak to by se ten lomikámen hodil.

  Analogie biblická:
  "Kdo je bez moče, ať hodí lomikamenem."

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to je snad nejdelší komentář od Tebe - díky za něj. :-)

   Někdy bych chtěla víc nahlédnout do zákoutí Tvého myšlení. :D

   Vymazat
  2. Všechna zákoutí (i ta temná) jsou na www.tlustjoch.blog.cz neasi?

   Vymazat
  3. Mně Tvůj blog přijde jiný, než Tvoje komentáře. :-)

   Vymazat
  4. V čem je jiný aneb "najdi sedm rozdílů"

   Vymazat
 10. Ten Lomikámen by se mi hodil, kámen jsem v močovodu měla a jen díky šikovnosti lékaře, který ho in vitro pootočil, vyšel po vy pití množství čaje sám ven, bez operace.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsi měla štěstí. :-)
   (jinak in vitro je ve zkumavce - doslova ve skle, tak snad nejsi skleněnka - i když ty jsem měla ráda :-)).

   Vymazat
 11. Gaius Plinius Secundus, Historia naturalis :-D :-D - protože svými kořeny šutry láme :-D...Teda, to reaguji na to, odkud se vzal "údajně" název.
  Znám jen z doslechu, tak si jdu udělat poznámku - seznámit se.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nevím, na Google jsem Tvoje tvrzení při zběžném hledání nenašla. ??
   Z těch dvou uvedených možností se někteří příklánějí spíše k těm ledvinovým kaménkům.

   Vymazat
  2. A kam se vlastně jdeš seznámit? Šla bych taky! ;-) :D

   Vymazat
  3. Divné. Ale zase je dobře vědět, že ani Googel neví vše :-D. Já jsem o to zakopla opravdu náhodně a hodilo se mi to do krámku :-D. Hledala jsem totiž, jak se lomikámen řekne italsky. Nenašla ani přes latinu, tak jsem najukla, jak se mu říká španělsky no a tam jsem se právě dostala k tomu Pliniovi. Složitá cesta, co?
   Samozřejmě ještě nevím, kam se s ním půjdu seznámit. To teprve budu muset vyzjistit, třeba u místní bylinkářky. Bylinám věřím a hojně je užívám, a protože lomikámen neznám, musím doplnit mezery v mých chabých znalostech.

   Vymazat
  4. Hodíš mi se odkaz prosím? Taky by mě to zajímalo - otevřela jsem něco, kde se o této knize psalo - i o lomikámenu - ale ne v této souvislosti... Nebylo to nakonec to samé? Bylo to taky v ESP - a tak jsem to přepla na angličtinu.

   Nikdo nezná všechno, ani já. :-) Já jsem lomikámen chtěla poprvé doporučit někomu asi před 10 lety - ale to ho Grešík ještě neměl. A před časem jsem zjistila, že už je k mání. :-)

   Pokud cheš lomikámen pro sebe, tak ho s něčím zkombinuj.

   Vymazat
 12. Jasně že hodím. Našla jsem ti to i v jiném jazyce, pro mě nepřátelském :-D
  Tady by mělo být celé dílko v latině, medicíně se věnují knihy 24-27
  http://www.latin.it/autore/plinio_il_vecchio/naturalis_historia
  a tady jsou jen dané knihy
  https://ryanfb.github.io/loebolus-data/L393.pdf

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak jsem tady louskala tu italštinu (před lety jsem měla její základy) a vylouskala jsem, že tam jsou stejně zmíněny i ty kaménky v těle, takže je to prostě buď anebo. Jinak to pdf v latině je až od části 24 - a tohle je v kapitole 22. Ale v tom odkazu je latina i italština. Uff. :-)

   Vymazat

Uveďte prosím nějakou přezdívku (pole NÁZEV/ADRESA URL - stačí vyplnit jen přezdívku). Jinak mi vaše komentářové kapky splynou v jedno nekonečné moře. 😉

DĚKUJI ZA VAŠE KOMENTÁŘE. 😊