Moc vás všechny prosím, NEPLEŤTE SI komentáře s poradnou a nepokládejte dotazy na různé výrobky, jejich vzájemné interakce apod., beztak je většina těchto dotazů určena pro lékárníky, nikoliv pro lékaře! Ani vaše onemocnění bez hlubších znalostí nemohu řešit, křišťálovou kouli dosud nevlastním. S mailem také neuspějete, poradna je, až do odvolání, uzavřená! RESPEKTUJTE TO PROSÍM!

pátek 13. ledna 2017

Pokročilé vyhledávání Google (2. část): Jak najít odstraněný článek nebo obrázek

Kromě dokončení využití Google operátorů při pokročilém vyhledávání si povíme, co dělat, když nám zmizí článek nebo obrázek, protože pomoc je někdy blíž, než si myslíme. Také se dozvíte, proč je tady tato úvodní fotografie. Dojde i na nesnáze googlování v zahraničí. A nakonec vám zašeptám do ouška 3 důležité zkratky, které vám usnadní život. Touto barvou je opět tradičně označen obsah vhodný pro všechny a bez něho budete namísto králem googličů jen pouhý googlifuk. 😉

 

Indexace určité stránky aneb Koho by měl zajímat operátor info s dvojtečkou


Založili jste si právě web či blog a nemůžete se dočkat, až vás konečně Google zaregistruje (zaindexuje)? Nebo vyhlížíte, až určitý článek dosáhne zasloužené indexace a přes Google si ho bude moct prohlédnout více lidí? Nejsnazší je použít operátor info, který zaručí, že ve výsledcích se bude jednat pouze a jenom o vaší doménu - v houští ostatních výsledků tak nic nepřehlédnete.


Zároveň se dostanete k archivu Google (o tom bude ještě řeč), podobným stránkám (operátor related, viz níže) a ke všem (zaindexovaným) stránkám na vaší doméně.

 

Kdo píše podobně jako vy aneb Operátor related


Pokud by vás zajímaly stránky s podobným obsahem a chtěli přesvědčit, jaká je konkurence v oblasti, o níž se chystáte psát, použijte operátor related s dvojtečkou (a bez mezery). Např. po zadání related:tcmbohemia.cz se ukážou i další stránky zabývající se tradiční čínskou medicínou.

 

Google účet bez @gmail.com e-mailové adresy není přelud


Když jsem kdysi slyšela, že něco takového jde, vzala jsem to jako zvláštní fakt. Při zakládání blogu na Blogspot mi ale Google tuto možnost automaticky nenabídl, já po tom bohužel dál nepátrala a založila si nuceně další e-mailovou adresu, tentokrát Gmail. Vytvoření účtu u Google bez toho, abyste měli Gmail však opravdu existuje a potřebný formulář najdete zde. Proč si vlastně vůbec zakládat Google účet bez Gmailu je dobře popsáno na tomto webu: https://365tipu.wordpress.com/2016/05/10/tip487-jak-zjistit-co-vsechno-o-vas-google-vi-a-co-si-o-vas-mysli/

Dodatek pro redaktory z velkých serverů (a osoby jim podobné): nekopírujte, prosím, bez mého výslovného souhlasu celé odstavce. V mých článcích je spousta specifických prvků, co nikde jinde nenajdete. Já sama vždy zvažuju, co, jak (a jestli vůbec) z knih nebo jiných zdrojů smím použít!

.

GOOGLE V ZAHRANIČÍ ANEB KDE DOMOV MŮJ

 

Jak googlovat v zahraničí aneb (Žádné) přesměrování


Adresa www.google.com/ncr zajistí, že vás úvodní strana Google nepřesměruje na stránku podle vaší současné polohy. Zkratka NCR znamená "no country redirect", tedy "žádné přesměrování podle země". Kdybych tohle kdysi věděla na návštěvě u kamarádky ve Švýcarsku! Google mi tam nabízel opravdu dosti bizarní výsledky a já to tehdy raději vzdala! 😐

 

Googlování v cizím jazyce aneb Různé jazykové verze Google: .de, .ru, .fr, .it, .pl, .co.uk, .com…


Tohle se hodí, pokud hledáte nějaký cizí výraz a očekáváte výsledky z daného státu v určitém jazyce. V české verzi vám Google slovo da logicky nabídne jako první slovo dá. Přepnete-li se ale do německé verze pomocí Google.de, objeví se na první straně německá pojišťovna Da Direkt nebo Duden Rechtschreibung pro německé slůvko da. Pomocí příslušné zkratky země (a případně NCR pro zabránění přesměrování) si tak můžete zvolit libovolný jazyk a stát a googlit do aleluja.

Nemohu to sice ověřit, ale zdá se mi, že vlivem tzv. personalizace (Google "ví", že mým hlavním jazykem je čeština), ani toto není ideální a hodně se do výsledků z různých států dostává angličtina. K tomu všemu může zamíchat karty i vaše přihlášení do Google. Vyzkoušejte a uvidíte. Pokud by nic z toho nefungovalo, stále ještě máte možnost volby operátoru lang: nebo můžete změnit jazyk v "Nastavení" -- "Rozšířené vyhledávání".

K ČEMU SE TAKÉ DÁ VYUŽÍT GOOGLE

 

Kolik to hodí aneb Kalkulačka na Google


Že se z Google dozvím počasí nebo východ a západ Slunce, vím dávno. Ale že je na Google mj. i Kalkulačka, to mě trochu překvapilo: Příklady se píší přímo do vyhledávání v Google. Po zadání 3 x 355 se dozvíte, že výsledek je 1065 a také se objeví regulérní kalkulačka, kde jsou i logaritmické funkce.

 

Když nevíte roupama co dělat, zkuste Google aplikace


Pod tímto odkazem https://www.google.cz/intl/cs/about/products/ najdete spoustu užitečných Google aplikací, jako např. Google Earth, Mapy, Překladač nebo Disk, kde si lze uložit bezplatně až 15 GB obsahu. To pro vás určitě není žádná novinka. Jsou ale i jiné vychytávky:

 


Jestli se kvůli svému článku pídíte po důvěryhodném zdroji, využijte pasáže z knih v Google aplikaci Knihy, které si můžete prolistovat (výhodné je to např. před případnou koupí knihy).

 

Hra na hudební nástroj - anebo na nervy


Hrajete-li na hudební nástroj a potřebujete metronom (nebo prostě jen chcete někoho tikáním vytočit), zadejte do Google metronome a šipkou spusťte (rychlost se dá přizpůsobit! 😉).

 

Google Scholar


Chceme-li relevantní zdroj pro svůj odborný článek, použijeme právě jednu z aplikací Google, a to Google Scholar. Ten vyhledává pouze v odborné literatuře, a to nejen rigorózní (diplomové) a dizertační práce, články z odborných společností a ústavů, ale i odborné knihy, jejichž ukázky jsou na internetu. Pozici ve výsledcích vyhledávání ovlivňuje mj. i hodnověrnost zdroje, ve kterém se článek objevil, a počet citací v jiné vědecké literatuře.

 

Lapálie s holuby & Holuby aneb Jméno autora


Pro hledání článků a knih od určitého autora, použijeme stejnojmenný operátor: autor:holub

Pokud se podstatné jméno kryje se jménem autora (např. Holub x holub) a vy hledáte zrovna jako na potvoru článek o holubech (a místo něho na vás z Google vykoukne spousta Holubů), využijeme znalosti operátorů z 1. dílu a místo holub zkusíme zadat toto: holub -autor:holub, čímž vyloučíme autora Holuba.

Místo 107 000 vykoukne "jen" 67 900 výsledků - bohužel, stále se tam objevuje jméno Holub (sice ne v roli autora, ale na tom nesejde). Tak do třetice zadáme holub -autor:holub ptáci - slovem ptáci či jiným slovem z oboru navedeme Google do těch správných míst, kde se vyskytuje ptactvo a ne Holubové.

Pokud kliknete na "Související články" (jsou u každého článku), objeví se, jak název napovídá, práce, které s daným tématem souvisí. A chcete-li si počíst o nejnovějších výzkumech, klikněte vlevo "Seřadit podle data" A když byste rádi články jenom z určitého publikačního zdroje, použijte rozšířené vyhledávání, které se objeví po kliknutí na roletku vpravo.

OBRÁZKY NEBO ODSTRANĚNÉ ČLÁNKY

 

Hledání (podle) obrázků aneb Jak najít původní zdroj obrázku


Po otevření Google vyberte sekci "Obrázky" a klikněte na fotoaparát. Pokud chcete najít podobné obrázky k tomu vašemu snímku, vložte do okénka jednoduše URL adresu (lze i u smazaných obrázků, které jsou ještě v mezipaměti Google - na jejím podkladě pak většinou snadno najdete ten samý obrázek z jiného zdroje) nebo zvolte volbu nahrát obrázek. Google pak ukáže, zda ten samý obrázek je i někde jinde na internetu (např. v lepším rozlišení) a najde dokonce i podobné obrázky.

A k čemu se to hodí? Například k ověření toho, zda úvodní fotografie (zaslaná e-mailem) s údajným datem 5.1. 2017 a textem "To jsou migranti, co vyhostili z Německa k nám. Chebské nádraží. To je výsledek střežení hranic naší republiky. O tom se ale tiše mlčí a ČT a další tv to nezajímá. Hlavně, že ve zprávách melou nesmysly, kterým snad věří jen pan premiér!!!!" je hoax (klamná, nevyžádaná zpráva) nebo původní zdroj. Odkazovaný článek je totiž z 11.9.2015 a je tu ještě otázka, za jak dlouho se dostal na Google.

Obrázky můžeme také v sekci "Nástroje" filtrovat dle velikosti, barvy, typu (obličej, fotografie, kresba, animované GIF obrázky, klipart) nebo práv k užití.

 

Hledání obrázků pomocí cizích jazyků aneb Ruština a čínština se vždycky hodí


Zkoušeli jste někdy vyhledávání obrázků v cizím jazyce? Jestli ne, tak je nejvyšší čas! Angličtinu nebo němčinu už určitě každý někdy vyzkoušel. Ale co taková ruština nebo čínština! Použijte k tomu třeba tenhle překladač https://www.slovnicek.cz/cesko-rusky-slovnik, kde je momentálně nastavena ruština. Stačí však kliknout na maličký trojúhelníček a rozvine se vám nabídka jazyků, která bere dech.

 

Co dělat, když zmizí z webu obrázek / článek aneb Operátor cache a internetový archiv


Pokud byl obrázek nebo článek odstraněn, ale v mezipaměti na Google je ještě dohledatelný, použijeme, kromě výše popsaného vyhledávání pomocí URL adresy obrázku, operátor cache s dvojtečkou nebo se dá u mnoha článků rozvinout roletka označená maličkým trojúhelníčkem vpravo (viz obrázek - po stisknutí se objeví slůvko archiv). Máme-li smůlu, obrázek či článek je smazán ještě před indexací a my neuvidíme nic.


Operátor cache s dvojtečkou zapíšeme v této podobě (bez mezery!): cache:doktorka-se-srdcem.blogspot.com. Objeví se můj blog ve staré podobě, tak, jak ho naposledy zachytil Google. Mějte na paměti, že po nějaké změně bude ještě pár dní možné dohledat původní variantu, ale nic není věčné!


Jestliže obrázek již z Google vyhledávače úplně zmizel, ale my víme, na které adrese se dřív nacházel, protože ho máme v záložkách, použijeme ještě poslední možnost, a to hledání v archivu webových stránek. Jako na potvoru, blog, který zhruba na asi 6 týdnů celý zmizel, je zas zpět - a já mám po ptákách (tedy po příkladu 😐). Ale to, jak vypadá jeho stránka v archivu, si stejně můžeme ukázat:

Důležitá je adresa archivu webových stránek: http://archive.org/web/. Do vyhledávacího okna vložíme hledanou adresu a doufáme, že byla archivována stránka, po níž tak toužíme. Pokud máme štěstí, naskytne se nám pohled na kalendář, kde jsou modrá data, ve kterých byla aktuální podoba webu uložena. Modrá políčka slouží jako odkazy, které se dají otevřít.

Tento webový archiv je nezávislý na indexaci blogu pomocí Google, jak uvidíme na příkladu: když totiž do archivu webových stránek zadáme adresu mého blogu na Blogspot, který svou podobu v Google cache má, tak nic nenajdeme (alespoň ne dnes, tj. 13.1. 2016, viz obrázek). Dlužno podotknout, že čím větší návštěvnost blog má, tím větší je šance, že v archivu najdeme to, co hledáme: s rostoucí návštěvností se zvyšuje i pravděpodobnost záznamu  v tomto archivu.

Google versus Seznam


Kdo místo na Google hledá na červeném Seznamu, nechť se smíří s tím, že tento vyhledávač oproti Google zaregistruje stránky zhruba až po 4 týdnech (už jsem zažila ale i více, než 7 týdnů) a unikají mu i jiné věci. Pokud však hledáte něco málo frekventovaného a českého a je malá pravděpodobnost, že Google to zaindexoval, zkuste Seznam. Třeba budete mít více štěstí. Seznam je také ÚDAJNĚ lepší při vyhledávání dle ulic nebo subjektů. Tyhle funkce málo používám, takže to nedovedu posoudit. Za mě Seznam.cz URČITĚ NE, více o tom píšu v úvodu 1. dílu.


UŽITEČNÉ ZKRATKY:


Protože googlování úzce souvisí s prohlížečem - a často právě s Firefoxem (Mozilla), přidám ještě 2 zkratky pro Firefox (často fungují i v jiných prohlížečích), které je užitečné znát:

 • CTRL plus F (find) slouží pro hledání výrazu nebo jen jeho začátku v rámci jedné strany a určitě to oceníte, pokud jste unaveni.
 • CTRL plus D (fill down): Pomocí CTRL + D si zas rychle uložíte záložku.
 • CTRL plus S (save) poslouží k rychlému uložení celé webové stránky. A k čemu to je dobré? Pomocí tohoto fígle se můžete v souborech dostat i k obrázkům nebo celým stranám, které jinak jejich stažení a uložení klasickým způsobem ZNEMOŽŇUJÍ.

DODATEK ANEB NEFUNKČNÍ OPERÁTORY:


Znaménko + se dříve používalo u tzv. stop slov, které Google normálně ignoruje, tj. u předložek, spojek, koncovek při skloňování, u členů v cizích jazycích či pro domény .net a .com apod., pokud jsme chtěli, aby je Google vzal na vědomí. Hledání s ním už ale neposkytuje dobré výsledky (s výjimkou označení jako např. Google+, označení krevní skupin A+, B+, AB+ nebo programovacího jazyka C++).

Znak ~ zabezpečující, že ve výsledcích uvidíte nejen cukroví, ale i pečivo nebo pečení, již nefunguje, a to ani pro němčinu nebo angličtinu. Zřejmě proto, že Google tuto koncepci částečně zabudoval do svého systému vyhledávání. Často uváděný příklad se slovem Měsíc a Luna nefunguje.

Operátor NOT už také není funkční a zcela ho nahradilo znaménko minus.

Stejně tak i operátor link s dvojtečkou, který sloužil k vyhledávání stránek, ze kterých je odkazována zadaná webová adresa, se stal minulostí. Pro zjišťování zpětných odkazů se využívá Majestic.com, v základní verzi bezplatně.

1. část, která je věnována hlavně praktickým Google operátorům, najdete zde.


Jaké články doporučuji k přečtení:


Další zdroje:

23 komentářů:

 1. Doktorečko proboha, máš tento článek dobře zajištěný? Jak G*og*e zjistí, že mu ubydou kandidáti na reklamy, určitě se ti článek ztratí! Už jsi psala, že ho máš někde zajištěný, ale raději si ho zkopíruju, jestli můžu. Nebudu aspoň za dva dny prosit a plakat, abys mi ho poslala.
  Jo a díky za okamžitou pomoc: aspoň vím, že to funguje. Viz můj poslední článek "Čtení z dubna 2013": to bylo famózní!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Počkej Kitty,
   na mě musíš pomalu: jak to myslíš? Proč by měli Googlíkovi ubýt kandidáti na reklamy? Jsem nějaká mimo. :D
   No samozřejmě si to stáhni, proto jsem ten článek převáděla na pdf, je v něm vše, co tady - jen je to lepší na tisk (jen to mám menší obrázky).

   A díky Kitty za pochvalu. :-)

   Vymazat
  2. Když se Gúglíkovi neumožní zaregistrovat si nějaký článek, takto utajený před vyhledáváním, tak ho nenajde a nemůže lípnout reklamu. Ne? Já jsem to tak pochopila...

   Vymazat
 2. Už mám "pdf" vytištěné. Ufff, stihla jsem to ;-))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co je doma, to se počítá, viď? ;-) :D Tak horký to snad s tím mizením nebude. :D :-D To spíš na Blog.cz, tam by mě to nepřekvapilo.

   Určitě v článku najdu zas spoustu chyb a opravím je - a ty budeš mít tu první, "špatnou" verzi. ;-)

   Vymazat
  2. Předpokládám, že mě na to upozorníš coby odběratele toho "pdf", skouknu a opravím si na vytištěné "neaktuální" verzi. Až bude moc oprav, vytisknu si "pdf" znova. ;-)

   Vymazat
  3. To víš, že Ti dám vědět. Ale neboj, to budou jen kosmetické úpravy.

   Nedokázala jsem např. dostat odkaz (proklik) do vylepšených obrázků, specielně retušovaných pro pdf, což mi není jasné. Blbly jen ty předělané obrázky, na těch původních proklik zůstal...

   Vymazat
 3. A teď zase děkuji já tobě za osvětu! :) Máš můj obdiv za tak propracovaný článek :).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky Ji Hei. :-) Myslím na tu svou neznalost a usmívám se. :-)

   Vymazat
 4. I já musím poděkovat za další skvělé rady, které si samozřejmě znovu uložím do oblíbených.
  Člověk se totiž celý život učí a takovýhle super článek mi mnohé usnadní. :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Signoro,
   děkuji Ti za Tvá slova. Je fajn, že si mě uložíš (a nebude to k ledu ;-)).

   Vymazat
 5. Dobré rady. Ještě abych tak podle nich opravdu postupoval :-).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud to zvládneš za stejně krátkou dobou i bez nich, tak je nepotřebuješ. A jestli za delší, tak máš dost času. ;-)

   Vymazat
 6. Já se omlouvám, že nepíšu komenty, možná je to i tím, že mám syndrom bílého pláště.

  Zdraví pihovatá vopice.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Opičko, tohle přeci není výměnný obchod (a jsem si jistá, že Ty to víš). Takže se není zač omlouvat. :-) A nebudeš zdaleka jediná, kdo je nepíše. Třeba Martinka mi je nepíše už dávno - ale já chodím blbnout na její blog, protože ho mám ráda. :-)

   Bílej plášť taky nemusím. A v roli pacienta už vůbec ne! O_O

   Vymazat
 7. Ale já sem chodím, něco si přečtu, jen mám takovej jako blok, mám to už od dětství, obrovskej respekt z doktorů. V ordinaci mi hned stoupne tlak, takže mi cpou léky na snížení a pak doma omdlívám, protože mám tlak vlastně jinak nízkej. No je toho víc, s tím nebudu otravovat.

  Díky za pochopení i za komentáře. Já tady mám i problém z odesláním, koukám na to jako tydýt na nový vrata, holt už jsem na tyhle věci i stará.

  Hezký večer

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Opičko,
   možná, že na to (ze svého pohledu) koukáš jak tydýt na vrátka - ale podívej se, jak jsi šikovná! A dneska to máš už navíc s aktivním odkazem na Tvé stránky - tak, jak by to mělo být. :-) Tak si nevymejšlej něco o věku. Mládí není o tom, kolik nám je, ale o tom, jestli máme ještě chuť do života. Jsem nakonec moc ráda, že jsem objevila Tvoje stránky. :-)

   Vymazat
 8. To, že Google přes Obrázky umí najít další výskyty a tak třeba dodat informaci, oč se jedná (např. v galerii jsem vyfotil obraz a ne popis k němu), dovede také mobilní aplikace Goggles. Na obrazy malířů jsem ji mnohokrát použil, bohužel žádné úspěchy s ní neslavím u soch, zřejmě to bude tím, že jde třírozměrná díla a záleží hodně na úhlu záběru. Možná ještě zkusím i Google - Obrázky.
  Google Scholar - nic nepotěší jako citace v odborné komunitě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vidíš, to je zajímavý - internet v mobilu nepoužívám. Přijde mi to dost těžkopádný...

   Vymazat
 9. Z holubů mám nejraději toho cestovatele. A potom purclíka. Znáš purclíka?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale jo, znám, asi minutu (slyšela jsem to sice už kdysi, ale úspěšně zapomněla): Google vyplivl i dílo nějakého TlusŤjocha, možná ho znáš. 😉

   Vymazat
  2. Gůgl je starý bonzák, neasi?

   Vymazat
  3. Ale tak mu odpusť, když už tě našel... 😉

   Vymazat

Uveďte prosím nějakou přezdívku (pole NÁZEV/ADRESA URL - stačí vyplnit jen přezdívku). Jinak mi vaše komentářové kapky splynou v jedno nekonečné moře. 😉

DĚKUJI ZA VAŠE KOMENTÁŘE. 😊