Moc vás všechny prosím, NEPLEŤTE SI komentáře s poradnou a nepokládejte dotazy na různé výrobky, jejich vzájemné interakce apod., beztak je většina těchto dotazů určena pro lékárníky, nikoliv pro lékaře! Ani vaše onemocnění bez hlubších znalostí nemohu řešit, křišťálovou kouli dosud nevlastním. S mailem také neuspějete, poradna je, až do odvolání, uzavřená! RESPEKTUJTE TO PROSÍM!

neděle 8. ledna 2017

Jak správně googlovat & Pokročilé vyhledávání Google, tipy a triky (1. část): Užitečné operátory

 Aktualizace 3.10. 2017
Děláte rešerše, googlujete jako diví a tlačí vás čas? S pomocí pár triků se lze v Google velice rychle dostat ke kýženým faktům. Opravdu není třeba probírat se desítkami stránek. Tenhle článek se zrodil, protože jako obvykle, jeden opisuje staré věci od druhého a já nenašla ani jeden dobrý článek o googlování, kde by byly aktuálními informace s vhodnými příklady pěkně pohromadě. Dozvíte se také, jak nahradit nefunkční vyhledávání na Blog.cz (to skutečně lze, pokud to dokážete Google říct v googlovštině).

Pokud nechcete vaši paměť zatěžkávat kouzelnými slůvky a znaky, které vám umožní efektivní pokročilé vyhledávání, formulář pro rozšířené vyhledávání v Google, kde je velká část následujících tipů zahrnuta, vám to ulehčí. 
 
Velká část těchto vychytávek funguje i pro oblíbený český vyhledávač Seznam.cz, který já osobně na základě zkušeností V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NEDOPORUČUJI: když článek normálně publikuji, zaregistruje ho Seznam ne max. do 3 dnů, jako Google, ale až za měsíc. Píšetete-li o sezónních záležitostech, jako např. o bezinkách, které zrovna dozrávají, znamená to, že přes vyhledávač Seznam.cz si lidé váš článek přečtou až za rok! A pokud článek publikuju zpětně se starým datem (což jsem využila např. při přesunu starých článků na nový blog), nastává katastrofa: Zatím neznám maximální čas indexace (nekontroluji to pravidelně), ale vím, že je to bývá VÍCE, NEŽ 7 TÝDNŮ... Kontakt s podporou Seznam.cz nemá v tomto případě žádný smysl, vše se odehrálo dle scénáře "Vše je v pořádku, vyčkejte." 😲 Takže za mě pro vyhledávač Seznam.cz určitě palec dolů! 👎
.
Dodatek pro redaktory z velkých serverů (a osoby jim podobné): nekopírujte, prosím, bez mého výslovného souhlasu celé odstavce. V mých článcích je spousta specifických prvků, co nikde jinde nenajdete. Já sama vždy zvažuju, co, jak (a jestli vůbec) z knih nebo jiných zdrojů smím použít!

 

NEŽ ZAČNETE ČÍST 


Ke snazší orientaci v článku jsou touto barvou označeny odstavce, které se hodí opravdu pro každého.

 

Víceslovná slovní spojení a speciální znaky či vyhledávací operátory


Nejprve důležitá poznámka: znaménka +, - nebo | se píšou vždy BEZ MEZERY. Naopak anglická slova v roli operátoru píšeme vždy s VELKÝM písmenem a MEZEROU (OR, AROUND případně AND).

 

Terminus technicus je alfou a omegou vašeho úspěchu


Jestliže hledáte informace o závratích a do Google zadáte slovo motolice, ve výsledcích se to bude hemžit parazitem, který se také nazývá motolice. A to jistě není vaší cílem. Takže se vyplatí vydolovat z vaší hlavy slovo závrať.

Při popisu se soustřeďte na klíčová slova, "omáčku" vynechte. Začnete 1-2 výrazy obsahující TOP slova a pokud nezískáte relevantní výsledky, pak teprve přidejte další slova.

 

Na pořadí slov záleží, i když některé články tvrdí, že ne. Přesvědčte se!


Následující 3 příklady z 6 možných kombinací dokládají, že pořadí výsledků Google se mírně mění. Najdi 10 rozdílů! 😉

 

Vyhledávejte v rámci konkrétního webu pomocí operátoru site s dvojtečkou


Pokud chcete, aby hledaná odpověď pocházela z určitého webu (nebo typu webu, jako jsou weby s určitou příponou, například .cz, .org, nebo .edu), použijte operátor site s dvojtečkou.

Zadáte-li site:.edu historie, bude se hledat jen na webech s příponou .edu a vyhnete se tak jiným stranám. Další omezení výsledků docílíme přepnutím na vyhledávání výsledků pouze v češtině, což nám Google sám nabídne, nebo zvolíme volbu vpravo "nástroje" -- "stránky pouze česky".

 

Jak říct Google, aby hledal jen na českých stránkách, pouze v češtině nebo v ČR a nikde jinde aneb Perly pro hledače doplňků stravy


Máme 3 možnosti:

hledat články s příponou .cz, hledat v češtině (i třeba přeložené články) nebo hledat na území ČR. Operátory se díky vývoji vyhledávače kromě české přípony .cz už moc neosvědčují, takže v tomto případě výjimečně doporučuji použít formulář rozšířeného vyhledávání Google (zbystřit by teď měli hlavně "vyhledávači" doplňků stravy, jako např. taurátu hořečnatatého, viz příklad níže).
 • Stránky s příponou .cz "přikážeme" Google pomocí site:.cz, využijeme to zejména u anglických slov, které se používají i v češtině. Zadáme-li slovo inanchor (viz dále), vyrojí se nám tam stovky tisíc odkazů, převážně v angličtině. Pak stačí jen napsat inanchor site:.cz a je po problému, množství výsledků se sníží na stovky a angličtina zmizí (tento příkaz vyhledává stránky s příponou cz, které však mohou být psány i v jiném jazyce, než jen v češtině).
 • Chceme-li stránky pouze v češtině (a Google zrovna tuto možnost výjimečně nenabízí), nastavíme ve formuláři rozšířeného hledání místo "kterýkoliv jazyk" češtinu (operátor lang:cs např. v podobě inanchor lang:cs přestal spolehlivě fungovat a dává jiné výsledky, než zmiňovaný formulář).
 • Když chceme Google přimět k tomu, aby vyhledával pouze na území ČR, ve formuláři nastavíme místo oblast "všude" Česko.

A k čemu to je?  Zadáme-li do Google obrázky magnesium taurát bez jakéhokoliv omezení, budou se zobrazovat na prvních místech i stránky z cizích států (jenže Češi si taurát chtějí samozřejmě koupit v ČR a ne v nějaké tramtárii). Když ale pomocí formuláře přikážete, aby hledal jen na území ČR (magnesium taurát), výsledky se dostaví a na prvních 2 místech se objeví relevantní adresy. Z toho plyne jeden důležitý TIP: 
Naučte se při vyhledávání používat i volbu "OBRÁZKY"! Mnohdy to při hledání ušetří hodně času.

 

Využití operátoru site na Blog.cz aneb Konečně funkční vyhledávání!


Pro velmi rozsáhlé blogy nebo blogy s odbornou tematikou je vyhledávání nutností. Pro ty, kterým chybí funkční vyhledávač na Blog.cz, jsem našla řešení:za operátor site s dvojtečkou jednoduše umístíte adresu svého blogu a už nic nebude bránit vyhledávání jenom a pouze na vašem blogu. Pak už jen stačí na vašem blogu přidělat nějaké tlačítko ("obrázek") s proklikem, což není nutnost - a je to. Existuje sice i jiná, zdánlivě lepší, varianta vložení tlačítka Google, jenže s sebou nese i nárůst reklam (a navíc nevím, zda by to šlo i na Blog.cz).

 

Potřebujete vyhledat určité typy souborů?


Snadná pomoc, použijte jejich přípony (např. pdf, doc, ppt, xls, rtf) v kombinaci s operátorem filetype a dvojtečkou BEZ MEZERY: např. potraviny obsahující jód filetype:pdf.

 

Anglické uvozovky na citáty, i kontrolu gramatiky


Znaménka anglických (!) uvozovek " " použijeme u víceslovných spojení, která chceme V PŘESNÉM ZNĚNÍ vyhledat (lze takto například i vhodnou volbou slov ověřovat gramatiku). Uvozovky použijeme i pro JEDNO slovo, pokud ho chceme pouze v zadaném konkrétním tvaru. Používání uvozovek však má háček, který ilustruje následující příklad. konkrétním 

TIP: Pokud vám při googlování vyhledávač nějaké české slovo OPRAVIL, protože se domnívá, že jste udělali chybu (a vy víte, že tomu tak není), dejte slovo DO UVOZOVEK.

Použijeme-li např. slova "potraviny s obsahem jódu" tabulka, Google nabídne jen 1 stranu výsledků, který ještě navíc nejsou ideální, a mou pracně sestavenou a ozdrojovanou tabulku s obsahem jódu v potravinách bude ignorovat. A to jen proto, že se tato fráze v mém článku nevyskytuje. Lepší by bylo v podobných případech, kdy máte příliš málo výsledků, zadat klíčová slova bez uvozovek jód potraviny tabulka. Mimochodem, u těchto typů údajů je dobré mít ta (nej)novější data (obsah jódu v mléce se např. změnil regulací obsahu jódu v krmivech) - a vyhledávání je tedy VHODNÉ DOPLNIT O ČASOVÉ OMEZENÍ (klikněte na nástroje vpravo a pak na "bez časového omezení", čímž se vám otevře nabídka, kde je možno zadat jakékoliv datum).

Při hledání určitého konkrétního slovního tvaru (zde slovo "kostmi"), použijeme uvozovky: bez nich nedá hledání na mém blogu žádné relevantní výsledky, site:doktorka-se-srdcem.blogspot.com kostmi. Stačí však slovo dát do uvozovek a rázem máme vystaráno: site:doktorka-se-srdcem.blogspot.com "kostmi".

 

Jak vyloučit slova nebo celé stránky, které ve výběru hledání Google nechceme


Znaménko minus nebo pomlčka - (zde se to nerozlišuje) značí, že slovo NESMÍ být ve výsledcích vyhledávání. Tohoto triku se dá mj. využít při hledání receptů, pokud máme nějaká zdravotní omezení, např. chceme bábovku bez vajec. Pokud už všechny recepty po zadání slov bábovka bez vajec, známe a chtěli bychom něco nového, napíšeme bábovka -vejce. A vypadne nám opravdu na 3. místě kynutá skořicová bábovka bez vajec. Tento recept se skrýval, protože v jeho popisu ani názvu není vypíchnuto, že se jedná o bábovku bez vajec.

Nebo jiný příklad: Po zadání slova kámen nám Google ve výsledcích předloží obec, hrad či divadlo Kámen a protože hledáme prodej kamene (a slovo kamenictví nám díky zapomnětlivosti vypadlo), napíšeme před zmiňovaná slova minus:

Lze vyloučit i celé weby v kombinaci se slovem site s dvojtečkou a bez mezery. Např. "doktorka se srdcem" -site:doktorka-se-srdcem.blog.cz vyloučí celý můj blog na Blog.cz a zůstanou jen mé 2 další blogy a stránky, na kterých jsem zanechala komentáře.

 

Hvězdičková konfigurace doplní vaši děravou paměť


Pokud si nemůžete na některé slovo zrovna vzpomenout, hvězdička slouží jako zástupný znak za neznámá slova (hodně ale pomůže i našeptávání Google). Buď hledáme přesnou frázi, pak použijte i uvozovky nebo hledáte jakékoliv slovo vhodně doplňující vložená slova (např. přirovnání, viz příklad). Hvězdičkou lze nahradit i více slov v textu. Náhrada jednotlivých písmen v rámci jednoho slova moc nefunguje.

"jaká *, takový zažívání" (s uvozovkami máte 2 výsledky, bez nich také 2, ale pouze 1 relevantní!).
modrý jako * (při použití uvozovek "modrý jako *", jak je to v těchto případech obvyklé, dá Google kupodivu na první stránce méně relevantních výsledků).

 

Když chcete mít vyhledávaná slova blízko u sebe, použijte operátor AROUND


Chybí-li více slov, lepší než hvězdičková konfigurace, je operátor AROUND. V tomto případě využijete počáteční a koncové slovo - a mezi ně vložíte slovo AROUND a event. v závorce ještě číslici stanovující přibližný počet slov dělící obě slova.

Kdybych si nemohla vzpomenout, ve kterém článku jsem psala na svém blogu informaci o hořčíku a štítné žláze, mohu zadat do Google toto: site:doktorka-se-srdcem.blogspot.com hořčík žláza (vypadnou ale desítky výsledků).

Pokud si však chceme ušetřit dlouhé hledání, napíšeme site:doktorka-se-srdcem.blogspot.com hořčík AROUND (12) žláza, pokud jsme si jisti, že slovo hořčík nebylo vzdáleno více, než 12 slov od slova žláza - a ejhle, výběr se nám značně zúží, z desítek výsledků na pouhé jednotky!

 

Rozsah od - do: Peníze, roky či fyzikální jednotky aneb Jak ověřit skutečnost


Sháníme-li např. pračku v cenovém rozmezí 5 až 8 tisíc a je nám jedno, zda bude nová či z bazaru, zadáme pračka "5000..8000 Kč".

Pokud googlujeme např. informaci, která potravina má vyšší obsah hořčíku než 600 mg, zadáme toto: obsah hořčíku v potravinách "600.. mg" Pozor, u tohoto typu hledání (více než X) vždy za danou číslovkou vynecháme MEZERU! Také uvozovky jsou v tomto případě kvůli jednotce miligram nutné!

Nebo např. chceme zjistit, zda poruchu blogu a komentářů v posledních 3 měsících na Blog.cz mají i jiní blogeři. Časové rozmezí proto zadáme pomocí čísel, která se objevují v adrese článku (jedná se o říjen až prosinec roku 2016, proto 1610 až 1612 - to je obvyklý formát v adrese článků na Blog.cz). Čísla jsou BEZ uvozovek, protože za nimi nenásleduje žádná jednotka. Vyloučila jsem schválně svoje stránky a použila i operátor AROUND s číslicí 10, aby Google věděl, že klíčová slova "zlobí" a "blog" (popř. "blbne" a "blog") mají být od sebe vzdálena maximálně 10 slov:


Poznámka ke dvěma posledním příkladům: Buďte si vědomi, že těmito omezeními se sice rychle doberete k informativním výsledkům (a je jasné, že Blog.cz nezlobí jen vás), ale také se jimi zároveň při hledání připravíte o spoustu blogů, které sice o problémech píšou, ale v tomto zúženém výběru se nezobrazí, hlavně z důvodu výběru jiných klíčových slov (mě samotnou teď napadají minimálně další 3 blogy, co o tom psaly a nikde ve výsledcích nejsou).

 

Buď - anebo


Operátor OR nebo svislá čára | se používá ve významu slova nebo. Tohoto způsobu hledání využijeme zejména u synonym, Google vyhledá jen jedno ze zadaných slov s tímto operátorem a seřadí je dle relevance (pokud tam slovíčko OR nebude, na prvních místech budou stránky, kde se vyskytují OBĚ slova).


"obsah jódu v potravinách" filetype:pdf OR xls. Pokud nezadáme operátor OR, Google nenajde nic (proto vypustí uvozovky), snaží se totiž hledat web, který obsahuje oba dva typy souborů současně: "obsah jódu v potravinách" filetype:pdf xls

 

Operátor AND již příliš nevyužijete


Operátor AND zabezpečí, že i 2. slovo (a každé další s tímto operátorem) bude OBSAŽENO ve výsledcích hledání. Zobrazí se tedy jen ty stránky, na kterých jsou obě (případně více slov) současně, což je výhodné zejména u srovnávání. Sami se na odkazech můžete přesvědčit, že je v následujících dvou příkladech přece jen rozdíl. Operátor AND není stoprocentně spolehlivý pro všechny typy hledání, někdy odstraní relevantní výsledky.

 

POKUD ZAMÝŠLÍTE HLEDAT VÝHRADNĚ

 • v titulku (názvu) stránky a máte na webu mnoho podobných názvů, použijte operátor intitle s dvojtečkou:

Hledání v názvech (vynechají se URL adresa, odkazy i text stránek) se sice hodí třeba na vyřazení diskusí, zároveň však dojde k vyřazení i jiných užitečných stránek!

site:doktorka-se-srdcem.blog.cz intitle:cholesterol krev (Google najde cholesterol v názvu stránky a slovo krev v jakémkoliv gramatickém tvaru KDEKOLIV na stránce). Pokud bychom chtěli, aby i slovo krev bylo v názvu stránky, museli bychom napsat operátor intitle i před slovo krev a ještě použít tvar krvi, protože v názvu článku se vyskytuje pouze slovo krvi (proč je nutné výjimečně zadat přímo konkrétní tvar slova, je vysvětleno níže), tj. site:doktorka-se-srdcem.blog.cz intitle:cholesterol intitle:krvi.
 • v adrese URL (tj. to, co je napsáno nahoře v adresním řádku prohlížeče), napište inurl s dvojtečkou:

Výhodné je použít tento operátor při hledání článku např. o podbělu (inurl:podbel). Hraje-li totiž podběl ve článku hlavní roli, je velice pravděpodobné, že se tato bylinka otiskne i v URL adrese. Přeskočíme tak články, kde je podběl zmíněn spolu s dalšími bylinkami. Hledaná slova se píšou za tento operátor převážně bez diakritiky, protože dříve nebyly háčky a čárky v URL adresách povoleny. Mimochodem, zadáte-li slovo podběl s háčkem, vyskočí zas JINÉ stránky: inurl:podběl.
 • v textech na stránce (název článku i URL adresa jsou ignorovány), použijte operátor intext s dvojtečkou:

V následujícím příkladu např. hledám, kde na mém blogu se vyskytuje slovo železo (ne železa nebo železem!): site:doktorka-se-srdcem.blogspot.com intext:železo.
 • [Pro vyhledávání v textech odkazů by měl být operátor inanchor s dvojtečkou (anchor je viditelná část hypertextového odkazu), nefunguje ale tak, jak by měl.]

Operátory intitle:, inurl: a intext: vyhledávají SLOVA POUZE V DANÉM TVARU! S jinými koncovkami např. slova zinek (zinku, zinkem) zde výjimečně neuspějete!

Použijeme-li více slov a všechna tato slova mají být obsažena v nadpisu, URL adrese, textu nebo odkazech, použijeme u operátorů místo předpony in- předponu allin-, tj. allintitle, allinurl, allintext, (allinanchor). Pozor, pokud použijete kombinaci site (hledání v rámci jednoho konkrétního webu) a operátory s předponou allin-, musí být předpona allin- vždy PRVNÍ, tj. předřazená operátoru site! I zde platí, že Google vyhledá při použití operátoru allin- POUZE SLOVA V DANÉM TVARU.

allintext:kost maso site:doktorka-se-srdcem.blogspot.com: Při tomto zadání Google vyhledá slovo kost a maso (pouze a jenom tvar kost, nikoliv slovo kostmi nebo masa) uvnitř v textu mých článků (nebudou tedy zahrnuty nadpisy ani odkazy). Články, kde je pouze slovo kost nebo pouze slovo maso, bude ignorovat.

Jak se sami můžete přesvědčit, toto CHYBNÉ zadání, (site:doktorka-se-srdcem.blogspot.com allintext:kost maso), kdy prohodíte pořadí operátoru site a operátoru s předponou allin-, nezobrazí žádné výsledky (pokud tedy nepočítáme tento článek o googlování), viz výstraha výše.

Ve 2. části se mj. dozvíte, jak najít obrázek, který byl odstraněn (ale v Google ještě je jeho adresa), nebo jak zobrazit smazaný článek či celý blog pomocí archivu. Ve 2. díle je i seznam hlavních zdrojů, ze kterých jsem čerpala.

34 komentářů:

 1. Už si to tisknu! A zdá se mi, že dost je toho (matně si vzpomínám) v učení se WORLDu. Na některé praktiky odtud si vzpomínám.
  Těším se na druhý díl, kde budou rady, jak najít zmizelý obrázek z mýho blogu. Jak tak hledám články pro moji "virtuální knížku", zjišťuju, že mi obrázky zmizely! Někde i celé diskuse. Budu napjatě čekat a ozvu se s konkrétními dotazy na mejly. Ach jo - nemít svůj blog, neměla bych podobné starosti. Ale za tuto část taky děkuji. Je to zde všechno na jednom místě, což je fajn. Už si to tisknu - na NB není spolehnutí, že to tam zůstane navždy

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ach Kitty,
   kdybys vydržela, mohla jsi to mít vše pohromadě jako pdf... :-) Já to totiž chci jako pdf soubor po 2. části vydat (pomocí toho svého 3. pomocného blogu). Ono to bude mít kolem 8-9 stránek, tak jsem to raději rozdělila kvůli pozornosti čtenáře, i když tady na Blosgspot by se to určitě vešlo (limit je větší, než na Blog.cz).

   No, jestli Ti všechno najdem, to si nejsem jistá, tohle hledání náhradních obrázků je pro případ, že to ještě "visí" v Google. Pokud je to z Google pryč, tak to jde pomocí webarchivu a tam je ten problém, že je tam JEN TO, CO SI GOOGLE STAČIL "NAHRÁT". A to není vždy vše. Pošli mi to mailem, uvidím, co se dá dělat. :-)

   Vymazat
 2. Dobré shrnutí. Něco z toho určitě využiju.

  OdpovědětVymazat
 3. Zajímavý článek plný důležitých informací. Mnoho z nich jsem ani neznala a určitě se mi budou hodit - děkuji! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co myslíš, já taky všechno neznala! Proto to píšu - pro sebe. :D

   Vymazat
 4. A proč to přesměrování článku ?
  Tímto blogu máváš ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vždyť už to plánuju několik měsíců, nic nového. :-) A na Blog.cz určitě budu psát na TT (dokud teda nějaké bude, což není jisté ;-)).

   Vymazat
 5. Dídí, celkem ti rozumím, jsi na blogu krátce a nejsi spokojená.
  Já jsem na blogu dlouho, jsem v některých ohledech konzerva,ale zůstanu ti věrná.
  Vůbec mi to na blogspotu není sympatické, je tu komunita úplně jiných lidí, ale věřím, že tě třeba uspokojí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na Blog.cz nejsem krátce, je to už přes rok. Komunitu neztratím, protože na Blog.cz budu stále chodit, dokud se nerozpadne. ;-)

   Já jsem hlavně pro praktičnost a Blogspot má fakt více technických vymožeností - dokonce jsem objevila i možnost přesměrování. A je tu kontrola gramatiky (protože to nepoužívám, všimla jsem si až dnes).

   Proč bys mi taky měla bejt nevěrná?! Není hlavní obsah? Navíc to tu mám dost podobný, tak by Tě to nemělo odpuzovat. ;-) :-)

   Vymazat
 6. Já každopádně děkuji za informace, které se (tedy některé určitě) budou hodit. Článek si ukládám do oblíbených. Přeci jen jsem už poněkud déle dospělá, na počítači jsem naprostý samouk, dost často něco hledám a občas potřebuji poradit. :-D

  OdpovědětVymazat
 7. Tak to tedy smekám. Moc záslužná činnost a jsem ráda, když si nebudu vědět rady, že vím, KDO a KDE mi poradí. Díky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Ježurko, díky. Tak si úplně představuju, jak smekáš kloubouček nabodnutej na Tvých bodlinkách. :-)

   Vymazat
 8. A hele, tak už na novým! :D Pěkný, pěkný...
  Já to mám tady na Blogspotu prozkoumaný už dávno, takže vím, jak parádně se tu dá designově a funkčně vyřádit. A bez reklam :-D. Takže si ukládám tvoji novou adresku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky Meduňko. Ale počkej, kde ty jsi na Blogspot? Mně se nic neřekne. :D
   Já dneska málem upadla z toho nádhernýho vyhledávání! To je fakt skvělý, že se tam dá připojit i můj starej blog. :-) Jsou tu i další vychytávky, asi o tom zas napíšu časem článek. :-)

   Vymazat
  2. Já na Blogspotu nejsem. Ale před pár lety jsem dostala za úkol od kámoše najít mu vhodné prostředí pro povídkový blog. A tady se mi zalíbilo, i založila jsem blog, vykoumala co a jak, vytunila ho do naprosté dokonalosti... a zase smazala, neboť kámoš se rozhodl pro Webnode :-D

   Vymazat
 9. Mohu se zeptat (to jistě mohu, otázka je, zda dostanu odpověď :-)) odkud čerpáte informace, jak rozšířeným způsobem pracovat s Googlem?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Seznam zdrojů je ve 2. díle. A hlavně to chce hodiny vlastního zkoušení (abych komplet vše prověřovala v EN, to už jsem, přiznám, nedělala, protože i tak to sežralo strašně moc času).

   Hlavně mě zarazilo, že i nové články o googlování obsahují nesmysly, které už dávno nefungují (a pak se to člověk dočte např. až po zadání dotazu v angličtině - že na tuto skutečnost přišli i jiní uživatelé).

   Vymazat
  2. Díky za odpověď. Podívala jsem se, ale je to rozsáhlý výčet. Děláte úžasnou osvětovou činnost! Mně se za ta dlouhá léta strávená u PC nejvíce osvědčuje použít ve vyhledávači více dobře zvolených klíčových slov.
   Říkáme vygooglovat, ale mám dojem, že silnějším nástrojem pro vyhledávání na českých webových stránkách je hledač na seznam.cz, než google.cz

   Vymazat
  3. Nevím, mně Seznam SKORO NIKDY nenašel to, co bych potřebovala (většinou to byly byliny nebo bylinné přípravky), proto jsem ho nikdy nezačla pořádně používat. A s tím, jak je měsíc pozadu, to taky není žádná sláva (po založení svých blogů jsem to sledovala).

   Ale pro marginální české věci je prý Seznam lepší - a já tomu věřím - ostatně je to ve druhém díle. ;-)

   Vymazat
 10. Tak tohle bude chtít hlubší studii. Ty jsi hotová studnice informací... Propojilas to hezky, jen co je pravda. Ten Blogspot mi taky láká čím dál víc, jenže mě už nějak pomalu a jistě, nebo spíš rychle a jistě, docházejí nápady...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Valin,
   Tak ne, aby ses v tý hloubce utopila! ;-)

   Jak to myslíš - že Ti dochází nápady na psaní? Jestli je to tak, tak věz, že až "vyjde slunce", tak to půjde samo. ;-)

   A víš co láká mě? Že Ty bys mi pak na Blogspotu radila. :-)

   Vymazat
 11. Stejně je zajímavé, kolik toho o internetových záležitostech víš. U lékařky bych to nepředpokládal.
  Tento text jsem si už stáhl v .pdf.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proč? To jako že MUDr. bývaj na PC hloupý? ;-) :D Mě počítače vždycky bavily (a před panenkama jsem preferovala autíčka) a vše jsem se vždycky naučila sama. Ostatně i tyhle operátory jsou i pro mě min. z jedné poloviny novinkou. Je fakt, že na to, že jsem žena, si nevedu špatně. :-)

   Prostě mě naštvalo, jak to všichni opisují a nevyzkouší - a proto jsem to zkoušela a zase zkoušela (až jsem zjistila, že některý fakt nefungují a že si toho všimli i jiní) - a pak jsem vše sepsala. A velkým hnacím motorem byla nefunkčnost vyhledávání Blog.cz: věděla jsem, že to určitě nějak musí jít, hledat jen na mém blogu - bez ostatních "přívažků". :-)

   Paradoxně mám z informatiky za 2, protože jsem na praktika díky svým znalostem chodit nemusela - a pak mi chyběly nějaký věcičky z Accessu. :D

   Vymazat
 12. To ne, ale je to jiný obor.
  Access je dnes mrtvý, zcela ho vytlačily volné dostupné technologie HTML/PHP/MySQL a na ně nabalené frameworky, to je další věc, kde Microsoftu ujel vlak.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. U mě Access stále žije, jednoduché databáze v něm miluju a vytvářím: přeřadí mi seznam vždy podle toho, jak potřebuju - podle názvu byliny v latině, němčině nebo češtině - to je super věc. :-)

   Vymazat
  2. Jako lokální databáze se hodí, to ano. Ale i tam jsou (nebo byla) nemalá omezení ve využití SQL jazyka, ještě tak naplnit výsledkem jednodušších dotazů rozbalovací seznamy, ale na složitější se už nehodí. Nechci to ale tvrdit příliš kategoricky, možná se vyvinul do mně neznámé podoby, naposled jsem s ním pracoval asi před 10 lety.

   Ještě mě také zaujalo, jak rychle reaguješ na každý komentář. Znáš nějaký inteligentnější způsob, než používat refresh, příp. opakovaně otvírat mail (máš-li nastaveno jejich posílání)?

   Vymazat
  3. Mně vždy bzíkne mobil - takže vím, že mi něco přišlo (sms mi chodí většinou málo). A když se to spojí s intuicí, tak někdy i vím, kdo mi píše. :D
   Nevýhodou tohoto způsobu je, že už nikdy nemohu mít v noci puštěný mobil (pokud by to někdy bylo třeba), protože by mě to budilo...

   Vymazat
  4. Tak už nebudu rušit, dobrou noc :)

   Vymazat
  5. Díky a hezké sny. :-) Já snad dodělám ta dýňová semínka. :-)

   Vymazat
 13. Koukám, že jsem nevzdělaná v tom vyhledávání, ale zřejmě právě použitím klíčového slova si vyhledám buď googlem nebo na seznamu poměrně rychle, co potřebuji. Pro to mé psaní si myslím to stačí. Tento tvůj blog mám na liště a klidně se sem dostanu, ten druhý na blog.cz mám v oblíbených v menu svého blogu a hotovo. Mám ráda věci jednoduché i pro mne pochopitelné. Asi je to dáno věkem- dobou, do kdy asi budu psát na blog. Odbornými výrazy si raději hlavu nezatěžuji, co nevím, najdu. Vždycky si vzpomenu na učitele v ekonomce, kdy nám v hodině Čs.práva říkal: Žádný právník nezná všechny zákony zpaměti, ale musí vědět, kde je má hledat. Něco z tohoto tvého, precisně vypracovaného návodu, využiji, určitě ty zkratky pro češtinu. Díky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Růženko,
   tohle je pro lidi, co hledaj málo frekventovaný věci, co se po napsání klíčových slov nemusí zobrazit na prvních místech. Kdybych všechny ty věci znala při sestavoání tabulky obsahu jodu v potravinách, mohla jsem si přeci jen nějaký čas ušetřit. :-)

   Přesně tak: člověk musí vždycky vědět, KDE má hledat. :-)

   Vymazat
  2. To věřím, pro odborné věci je nutné mít podrobnější údaje a to co nejdříve. No vidíš, už se v tom vyznáš, nakonec "manuál" sis vypracovala. Nebo se tomu říká prostě návod? I tak jsi dobrá, ba výborná .

   Vymazat

Uveďte prosím nějakou přezdívku (pole NÁZEV/ADRESA URL - stačí vyplnit jen přezdívku). Jinak mi vaše komentářové kapky splynou v jedno nekonečné moře. 😉

DĚKUJI ZA VAŠE KOMENTÁŘE. 😊