Moc vás všechny prosím, NEPLEŤTE SI komentáře s poradnou a nepokládejte dotazy na různé výrobky, jejich vzájemné interakce apod., beztak je většina těchto dotazů určena pro lékárníky, nikoliv pro lékaře! Ani vaše onemocnění bez hlubších znalostí nemohu řešit, křišťálovou kouli dosud nevlastním. S mailem také neuspějete, poradna je, až do odvolání, uzavřená! RESPEKTUJTE TO PROSÍM!

čtvrtek 26. ledna 2017

Bergénie tučnolistá (Bergenia crassifolia) a jiné druhy: léčivé účinky

Jsem vlastně takový hodně velký lomikámen a v Evropě vás obšťastňuji už od roku 1760. Jméno jsem si vypůjčila od německého lékaře a botanika Karla Augusta z Bergenu (1704-1759). Mám sice ráda sluníčko, ale pokud bude místo sušší, snesu i polostín. Náročná věru nejsem, protože přežiju i posypovou sůl (nemusíte ale hned všechno zkoušet). Listy mám trochu zubaté a po zaplacení vstupného vám na konci zimy ráda ukážu i růžovo-fialové květy.

Jsem tak trochu cizokrajná: doma jsem v Rusku v oblasti Bajkalu a Altaje, v severovýchodním Mongolsku, severozápadní Číně a Severní Koreji. V těchto zemích mě najdete v lesích a skalnatých průrvách ve výšce od 200 do 2000 metrů nad mořem. Ale protože jsem holka šikovná a odolná proti zimě i slimákům, zdomácněla jsem už i v Čechách. Podívejte se dobře na obrázek, možná, že rostu i na vaší zahrádce. 😊 Na Sibiři a Mongolsku nejsem žádnou raritou, protože chagirský čaj z černých listů (чигирский чай), které přežily zimu, tam zná každý. No a teď je řada na vás, abyste poznali léčivé kouzlo mé osobnosti, které dosud znala hlavně ruská a mongolská lidová medicína. Abych nezapomněla, jmenuji se bergénie tučnolistá (Bergenia crassifolia), po slovensky ma volajú bergénia tučnolistá, in English: elephant-eared saxifrage or elephant's ears, auf Deutsch: Dickblatt-Bergenie и по-русски: Бадан толстолистный.

Kašleš, teplotu či zánět máš,
bacily, houby a viry, kam se podíváš?
Průjem z tebe jenom hrne?
Ach, to snad ne, té krve!

Chtěl by sis zas vrznout,
stáří z vlády svrhnout?
Kaménky se válí v moči,
tvoje rány chtějí péči?

Cukr stoupá k nebi,
máš jen jedny nervy?
Chceš být silný, zdatný,
rak snad tvé dny krátí?

Klouby bolí, játra v háji,
chtěl by ses mít jako v ráji?
Na to všechno lék už znáš,
podívej se na zahrádku - možná tam ten poklad máš.

Pravděpodobně Bergenia crassifolia: všimněte si mírně zubatého okraje.


.

Není bergénie jako bergénie aneb Od největší po nejmenší

Bergénie se mezi sebou už léta kříží a dělají nám v tom nepořádek. Nejprve vám představím několik druhů bergénie, které se nejvíce podobají Bergenia crassifolia. Při jejich popisu jsem vycházela hlavně z této knihy, což je určitá záruka (na webu, včetně Wikipedie, jsou k jednotlivým druhům v polovině případů zřejmě přiřazeny nesprávné fotografie).

Ne všechny druhy mají stejné vlastnosti, pro léčivé účinky se zkoumá 5 původních druhů: Bergenia ciliata (Haw.) Sternb., Bergenia stracheyi Engl., Bergenia crassifolia (L.) Fritsch, Bergenia ligulata (Wall.) Engl. a Bergenia himalaica Boriss.

Bergenia cordifolia (bergénie srdčitá / srdčitolistá): je mrazuvzdorná a poměrně robustní má okrouhlé, středně až tmavě zelené listy (v zimě barva přechází do purpurové) se srdčitými bázemi, místy "vrásčité", se ztluštělými okraji (připomíná mi svou strukturou tak trochu mangold). Listy jsou 30 cm dlouhé.  Výška celé rostliny je 40-60 cm. Květy na červených stoncích jsou světle až tmavě růžové a objevují se v pozdní zimě a časném jaru. Fotky, které snad opravdu patří k tomuto druhu, najdete zde: 1, 2, 3

Bergenia crassifolia (bergénie tučnolistá) je o něco málo menší, listy jsou podlouhlé obvejčité nebo vejčité, středně zelené barvy (v zimě může přecházet do červena), na okraji mírně zubaté, dlouhé 9-18 cm. Výška celé rostliny je 30-45 cm. Rozvětvené načervenalé květní stonky s bledě růžovými až tmavě purpurovými květy se objevují v pozdní zimě až časném jaru. V ruském lékopise z roku 1990 je ze všech druhů bergénií uvedena právě jen Bergenia crassifolia, a to její oddenek. Fotografie najdete zde: 1, 2, 3 (poslední 2 fotografie).
.
Pravděpodobně Bergenia crassifolia.

Bergenia purpurascens (syn. Bergenia beesiana) má oproti dvěma předchozím druhům relativně malé, 7-25 cm dlouhé listy, které jsou eliptické nebo obvejčité, sytě zelené, na spodní straně lehce načervenalé (v zimě může přecházet až do tmavě fialové barvy v barvě červené řepy). Výška celé rostliny je 30-45 cm. Dlouhé květní stonky sytě červenohnědé a svítivě purpurovými květy, které se objevují ve druhé polovině jara. Fotografie: 1, 2, 3, 4, 5.
.
Pravděpodobně Bergenia purpurascens.

.
Bergenia stracheyi (syn. Bergenia milesii) má obvejčité, středně zelené, na okrajích ochlupené listy, 6-20 cm dlouhé, bazálně klínovité. Růžové vonící květy na kratších stoncích vystavuje v časném jaru. Výška celé rostliny je 15-30 cm. Fotografie: 1, 2.

Bergenia ciliata má široce obvejčité, středně zelené, až 35 cm dlouhé listy, které jsou pokryty chloupky (odtud její latinské pojmenování). Kvete v časném jaru bílými až růžovými květy. Listy na zimu vymrzají.  Bergenia ciliata forma ligulata se také pyšní listy s ochlupenými okraji, jinak je ale téměř bez chloupků. Květy jsou bledě růžové. Bergenia ciliata i Bergenia cilata f. ligulata se říká Pashanbheda nebo Pakhanbhed, v překladu „rozpustit kámen“, což naznačuje jejich využití při léčbě močových kamenů. Jsou součástí indického ajurvédského lékopisu. Zde najdete fotografie.

Bergenia x schmidtii (syn. Bergenia x ornata) je hybrid vzniklý z Bergenia crassifolia (L.) Fritsch a Bergenia ciliata (Haw.) Sternb. Tato trvalka má široce obvejčité až eliptické, sytě zelené listy, které jsou až 25 cm dlouhé, na dlouhých řapících, se zubatými okraji, na okrajích lehce ochlupené. Květy jsou svítivě růžové a objevují se na konci zimy až v časném jaru. Výška celé rostliny je kolem 30 cm. Fotografie si můžete prohlédnout zde: 1, 2, 3, 4.

Poznámka k následujícímu výčtu, který je dále ještě více rozveden: pokud v příslušném odstavci o léčivých účincích není zmíněna Bergenia crassifolia, tj. druh používaný k léčbě suverénně nejčastěji, neznamená to ještě, že na léčení zde uvedených zdravotních problémů, vůbec nefunguje. Pouze to značí, že jiné druhy účinkují zřejmě lépe (a jsou doloženy).

Dodatek pro redaktory z velkých serverů (a osoby jim podobné): nekopírujte, prosím, bez mého výslovného souhlasu celé odstavce. V mých článcích je spousta specifických prvků, co nikde jinde nenajdete. Pokud už se budete chtít inspirovat, obtěžujte se alespoň s přeformulováním vět. Za žádných okolností nepřebírejte, ani v upravené podobě, moje vlastní receptury. Já sama vždy zvažuju, co, jak (a jestli vůbec) z knih nebo jiných zdrojů smím použít!
.

ÚČINKY BERGÉNIE PŘI VNITŘNÍM UŽÍVÁNÍ

 • Urodesinficiens: Dezinfekce močového traktu při různých onemocněních močového systému, zejména zánětlivého původu: zánět močových cest (uretritida: zánět močové trubice, cystitida: zánět močového měchýře, event. nefritida: zánět ledvin). Oddenky (kořen) bergénie mají i schopnost rozpouštět močové / ledvinové kameny (urolitiáza, nefrolitiáza), tradičně se používá prášek ze sušených oddenků.
 • Diuretikum: zvyšuje tvorbu a vylučování moči.
 • Antipyretikum (ODDENEK): snižuje zvýšenou teplotu / horečku.
 • Analgetikum: pomáhá proti bolesti, např. bolest hlavy, migréna, bolesti zubů.
 • Antiflogistikum, zejména ETANOLOVÝ extrakt (zkoumán hybrid B. x ornata): protizánětlivé účinky (vliv pravděpodobně obsažený bergenin a bergenan; inhibice enzymu cyklooxygenázy COX-1) - v močovém a dýchací, ústrojí, ústní dutině (stomatitida), ženských pohlavních orgánech (v Mongolsku se extraktem z kořene bergénie léčí i cervicitida: zánět děložního hrdla, a vaginitida: zánět pochvy) nebo v tradičné medicíně i k léčbě zánětů spojivek (konjunktivitida) pomocí oddenků (kořen). Šťáva z LISTŮ se používá v tradiční medicíně i proti otitis externa  (zánět zevního zvukovodu). Spolu s medem je žvýkají i malé děti při prořezávání zoubků. 
 • Antirevmatikum: proti revmatu, což je onemocnění pohybového aparátu projevující se bolestmi kloubů.
 • Antibakteriální účinky, tj. rostlinné antibiotikum“: ničí bakterie. Při včasné aplikaci bergénie během prvních příznaků bolestí v krku způsobených streptokoky (streptokoková angína na vašich krčních mandlích) se dá vyhnout předepsání antibiotik. Za tyto účinky zodpovídá hydrochinon a metylarbutin. V tradiční mongolské medicíně se používá i proti anthraxu.
 • Antivirotikum: působí proti virům, působí proti infekcím dýchacích cest (respirační infekce, jako např. laryngitida - zánět hrtanu) a nachlazení (listy i oddenky).
 • Antitusikum (ODDENEK, ale i listy): působí proti kašli. Současné účinky na močový a dýchací trakt nejsou tajemstvím ani pro klasickou medicínu. Dá se adjuvantně použít i při pneumonii (zápal plic)  nebo tuberkulóze (TBC plic).
 • Antiastmatikum - ODDENEK (KOŘEN): proti astma bronchiale se bergénie využívá v tradiční medicíně již dávno, ve formě šťávy z oddenků. Jedna studie zkoumala bergénii a mochnu křovitou právě při léčbě astmatu.
 • Antioxidant a zametač volných radikálů: antioxidační vlastnosti vykazují hlavně ZELENÉ LISTY. Imunostimulans, zejm. ETANOLOVÝ extrakt (zkoumán hybrid B. x ornata): Bergenan obsažený v listech bergénie prokázal na živých organismech imunostimulační účinky (Golovchenko et al., 2006).
 • Adstringens: svíravé účinky.
 • Antidiaroikum - (ODDENEK): proti průjmu, včetně dysenterie (infekční onemocnění vyvolané shigellami). Používá se i proti střevním kolikám.
 • Hemostyptikum: staví krvácení. Proto se používá např. při krvácení dásní, při silné menstruaci (hypermenorea - odvar z oddenků), krvácení po potratu nebo častém krvácení z nosu (epistaxe).
 • Antiagregans, zejm. ETANOLOVÝ EXTRAKT (zkoumán hybrid B. x ornata): bergenin (ale i kyselina gallová a metylgallát) zabraňuje shlukování krevních destiček (agregace trombocytů) a brání tak srážení krve, jde o jakýsi přírodní aspirin či "lék" na ředění krve. V pokusech byla bergénie stejně účinná, jako kyselina acetylsalicylová (kterou mj. také obsahuje), což je acylpyrin. Zdánlivě protichůdné účinky (stavění krvácení a protisrážlivé působení) se odvíjejí spíše od toho, čeho je v organismu momentálně zapotřebí, viz také regulační působení na krevní tlak, který snižuje i zvyšuje.
 • Neuroprotektivum (bergenin): chrání nervový systém. V lidové medicíně se používá na zbavení úzkosti a zlepšení spánku.  Extrakt z LISTŮ chrání mozkové buňky před hypoxií, na což poukázal Khazanov et al. (2000).
 • Antiepileptikum: proti epilepsii (popsáno v ajurvédské medicíně). 
 • Antivertiginosum: proti závratím.
 • Adaptogen - proti stresu, zejm. VODNÝ extrakt: Černé listy, které prošly 2 zimy, se užívají jako adaptogen. Test se prováděl na 3 generacích myší, které byly nuceny plavat. Jedna skupina však měla „doping“ v podobě nálevu z těchto černých listů bergénie tučnolisté a kontrolní skupina dostávala jen destilovanou vodu. Jak lze očekávat, u myšek, které dostávaly bergénii, byl čas, než došlo plaváním k vyčerpání, víc než 2 x delší (1147 ± 70 s u „bergéniové“ skupiny oproti „destilované“ skupině 519 ± 56 s). Také hladina glukózy a laktátu byla významně nižší u „bergéniové“ skupiny (glukóza: namísto 10,7 ± 1,1 mmol/l jen 3,1 ± 1,0 mmol/l). Výsledky naznačují, že bergénie pravděpodobně zvyšuje mobilizaci tuku během tělesné zátěže.
 • Antidiabetikum (ODDENEK): proti cukrovce. Bergénie zřejmě zvyšuje využití glukózy, viz pokus s myšmi výše.
 • Hepatoprotektivum: zlepšuje funkci jater a působí jako ochranný faktor jaterních buněk (hepatocytů). Dokonce se podle jednoho ruského výzkumu (Сибирский государственный медицинский университет - Sibiřká státní lékařská univerzita) z roku 2007  zdá, že bergénie je v tomto ohledu ještě silnějším ochranným faktorem, než propagovaný silymarin z ostropestřce mariánského. Tyto účinky má zejména Bergenia crassifolia (arbutin a bergenin). Pozitivních výsledků bylo dosaženo i s etanolovými extrakty z ODDENKŮ Bergenia ligulata. Bergenin obnovuje snížené množství jaterního glutathionu (látka potřebná k detoxikaci ). Dle tradiční mongolské medicíny neutralizuje jedy a toxiny.
 • Digestivum - ODDENEK (KOŘEN): zlepšuje trávení. V lidové medicíně se hlavně žvýkají čerstvé oddenky.
 • Antiulcerosum: proti žaludečním vředům.  
 • Antikarcinogenní (antimutagenní) neboli protirakovinné účinky, zejm. ETANOLOVÝ extrakt: hlavně proti některým typům leukémie a lymfoidním nádorům (lymfomy B a T, Hodgkinův lymfom), viz níže.  V Mongolsku se tradičně užívá kořen i při rakovině dělohy.
 • Gynekologikum: proti lézím děložního čípku (nálezy na děložním čípku); zevní použití (výplachy, viz také Váňa).
 • Kardiotonikum: zlepšuje kontraktilitu (stažlivost) srdce
 • Antihypertenzivum: na vysoký krevní tlak; pomáhá normalizovat krevní tlak, tj. nízký tlak zase naopak zvýší. Fragilita krevních cév: Posiluje cévní stěny (viz také Váňa).
 • Struma: proti zvětšené štítné žláze.
 • Afrodiziakum - ODDENEK (KOŘEN): v lidové medicíně se používá vnitřně, jako prášek, na zvýšení potence.
 • Tonikum: posiluje a působí proti únavě.
.

ZEVNÍ POUŽITÍ BERGÉNIE

 • Hemeroidy - viz recept. Používá se v tradiční medicíně již odedávna.
 • Dermatologikum ODDENEK (KOŘEN): Bergénie stahuje póry, snižuje tvorbu kožního mazu a odstraňuje zánět (antiflogistické účinky). Etanolové extrakty inhibují enzym tyrosinázu a zabraňují tak tvorbě melaninu, pigmentového barviva v kůži (některé zdroje uvádí, že je to hlavně v důsledku obsahu arbutinu, jiné výzkumy, včetně H. HENDRYCHOVÉ, to však popírají). Tibeťané si z rozdrcených listů bergénie ve formě pasty dělají domácí opalovací krém chránící před UV zářením, které je v horách obzvláště intenzívní. V 3% koncentraci se často používá v zesvětlujících kosmetických přípravcích v Japonsku pro pacienty s hyperpigmentací.
 • Hojení: ODDENEK i LISTY, tradičně se používá prášek ze sušených listů či kořenů. U řezných ran a popálenin se rozdrcený oddenek smíchá s tvarohem a přikládá na rány.

Pokud jsem bergénie správně určila, tak se jedná o popsané druhy.
.

ÚČINNÉ OBSAHOVÉ LÁTKY BERGÉNIE V ZÁVISLOSTI NA DRUHU BERGÉNIE A SBÍRANÉ ČÁSTI (není třeba číst vše, zaměřte se pouze na zelenou barvu; šedivě jsou označeny jiné druhy bergénií):

Zatím bylo izolováno z bergénie přes 100 různých látek. Obsahuje až 22% hořčin (hlavně gallotaniny; obsah taninů v listech může být až dvakrát vyšší než v oddencích), fenolkarboxylové kyseliny (kyselina gallová), katechin-3-gallát, fenolické glykosidy (arbutin), kumariny, flavonoidy, hydrochinony, bergenin (obsah v oddencích je 8 x vyšší, než v listech) a jeho derivát bergenan. Dále by měla obsahovat i zinek, měď, hořčík, železo, nikl, kobalt, selen, železo, vápník, draslík ad. Bergénie je významná právě pro svůj vysoký obsah arbutinu (15-20%), který má např. i medvědice lékařská (4-12%). Proto se medvědice v některých případech postižení močového traktu nahrazuje brusinkou či bergénií.

Obsah arbutinu v Bergenia crassifolia široce kolísá: v oddencích (kořenech) je 27,9%, v listech 7,5-19,92% (v závislosti na metodě sušení). Také věk rostliny určuje obsah této látky: první rok obsahují listy bergénie 8% arbutinu, starší listy již jen 3,3% (Lubsandorzhieva et al., 1999). Obsah polyfenolů závisí na počtu hodin slunečního svitu. Obsah polyfenolů, bergeninu i arbutinu je nejvyšší na podzim. Nejvyšší obsah bergeninu byl sice stanoven u hybridu B. x ornata, ale byl srovnatelný s Bergenia crassifolia. 

1. ANTIOXIDAČNÍ ÚČINKY

vykazovaly Bergenia ciliata a hlavně Bergenia crassifolia. V zelených listech za ně zodpovídá vysoký obsah arbutinu, v černých listech je hlavní složkou kyselina gallová. Extrakty byly nejúčinnější v podobě 70% etanolového extraktu ze zelených listů Bergenia crasssifolia, běžná tinktura má však koncentraci alkoholu jen 40%!

2. ANTIBAKTERIÁLNÍ ÚČINKY - PROTI BAKTÉRIÍM

byly prokázány hlavně u druhu B. ciliata, B. ligulata a B. purpurascens, a to zejm. u vodných roztoků, etanolové roztoky nedokázaly zničit všechny uvedené kmeny. Vodný kořenový extrakt z Bergenia ciliata zastavuje růst bakterií Bacillus subtilis, Pseudomonas aeruginosa a (oproti etanolovému extraktu) i Escherichia coli a Streptococcus viridians. Vodné listové extrakty z Bergenia ciliata jsou účinné proti Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Bacillus subtilis, Bacillus micrococcus, Candida albicans.

Kořenové extrakty z Bergenia ligulata byly schopny zastavit růst Escherichia coli, Bacillus subtilis a Staphylococcus aureus a účinek byl srovnatelný s antibiotikem ciprofloxacinem.

Antimikrobiální aktivita listových extraktů (i etanolických) z Bergenia crassifolia byla prokázána proti Pseudomonas aeruginosa, u rodu Staphylococcus, Micrococcus a Enterococcus. Kořenové extrakty (i etanolické) byly účinnější proti Bacillus cereus, Candida albicans a E. coli.

3. ANTIVIROVÉ ÚČINKY - PROTI VIRŮM

u extraktů z Bergenia crassifolia byly testovány proti viru Herpes simplex (HSV-2). Jako nejúčinnější se ukázal vodný extrakt. Galloyl glukosid prokázal in vitro (tj. ve zkumavce, ne na živých organismech) účinnost i proti virové hepatitidě typu C.

4. ANTIMALARICKÉ ÚČINKY - PROTI MALÁRII

Etanolové LISTOVÉ extrakty B. ciliata se testovaly u myší a byly srovnatelně účinné s chlorochinem proti myšímu původci malárie, Plasmodium berghei.

5. IMUNOSTIMULAČNÍ A PROTIZÁNĚTLIVÉ ÚČINKY

LISTOVÉ extrakty bergénií se testovaly u myší: Hlavní roli zde hraje arbutin a bergenin. Bergenin je selektivním inhibitorem cyklooxygenázy COX-2 in vitro (COX-2 je enzym účastnící se zánětu - bergénie jeho aktivitu potlačuje). Bergenin vedl u myší ke snížení bolesti, otoku a snížil produkci cytokininů (TNF-alfa a IL-1 beta).

Z ČERSTVÝCH ZELENÝCH LISTŮ Bergenia crassifolia se extrakcí a vysrážením získá pektinový polysacharid bergenan. Bergenan u myší zvýšil imunitní odpověď typu DTH (opožděná hypersenzitivita) a prokázal imunostimulační efekt na T-lymfocyty (druh bílých krvinek podílící se na buněčné imunitě) a další pomocné buňky imunitního systému. DTH se uplatňuje u nitrobuněčných infekcí mikroorganismy, které způsobují chronická onemocnění.

6. PROTIRAKOVINNÉ ÚČINKY 

40% etanolové extrakty z ODDENKŮ Bergenia crassifolia zabraňují růstu rakovinných lymfoblastických buněk téměř ze 100 % při koncentraci 200 μg/ml, zatímco alkoholové extrakty ze zelených listů jen z 82 %. 87). Pedunkulagin ze zelených LISTŮ bergénií má u živých organismů cytotoxický efekt u chronické lymfatické leukémie (CLL), promyelocytické leukémie a lymfoidních nádorů
(lymfomy B a T, Hodgkinův lymfom). Protirakovinné účinky vykazují také vodné extrakty z Bergenia ciliata.

7. ANTIDIABETICKÉ ÚČINKY - PROTI CUKROVCE 

Bergenin snižuje hladinu glukózy v krvi u zdravých myší, které byly vystaveny oGTT (orální glukózový toleranční test). Pomocí tohoto testu se posuzuje, zda je organismus schopen i po vypití glukózového roztoku udržet v krvi hladinu glukózy v mezích normy. Byl také prokázán vliv bergeninu na beta buňky Langerhansových ostrůvků produkujících inzulin.

Extrakty z černých fermentovaných LISTŮ Bergenia crassifolia snížily denní kalorický příjem u obézních myší o 40 % v porovnání s kontrolní skupinou. Po 7 dnech došlo k normalizaci glukózové tolerance.

Etanolové extrakty Bergenia himalaica působí i na uvolňování inzulinu, čehož se možná v budoucnu i využije k výrobě nových potravinových doplňků.

8. ANTITUSICKÉ ÚČINKY - PROTI KAŠLI 

byly zkoumány u Bergenia ciliata a jsou srovnatelné s lékem kodeinem. U koček byl podáván i samotný arbutin, a to s pozitivními výsledky.
 

9. DIURETICKÉ ÚČINKY, UROLITIÁZA - VYLUČOVÁNÍ MOČI A KAMENY V MOČOVÉM TRAKTU

Etanolové extrakty B. ligulata v nízkých dávkách podporují diurézu (vylučování moči), ve vyšších dávkách naopak vylučování moči snižují. Etanolové extrakty Bergenia ligulata a Bergenia ciliata rozpouští ledvinové a močové kameny, zejm. byly v této souvislosti zkoumány extrakty z ODDENKŮ Bergenia ligulata.

.

DENNÍ DÁVKA

Dle Leitfaden Phytoterapie (2010) ale i podle mnoha jiných zdrojů použijeme 2 - 3 čajové lžičky sušené drogy z Bergenia crassifolia na šálek a připravíme, netradičně, jako studený macerát!

Jiné zdroje (viz odkazy) uvádí 9 g sušených LISTŮ Bergenia crassifolia nebo podle oficiální ruské medicíny 1-2 polévkové lžíce (10 g na 200 ml vody) na výluh z ODDENKU 3 x denně (SOKOLOV, S. Y.: Phytotherapy and Phytopharmacology: The manual for doctors. Moscow, 2000).
.

LÉKOVÁ FORMA

Macerát ze sušených listů: 2-3 čajové lžičky sušených listů přelijeme studenou, pokud možno převařenou vodou, a při pokojové teplotě necháme louhovat zhruba 8 hodin. Tento macerát můžeme před pitím sice ohřát, ale ne více, než na 30°C!

Nálev: Z uschlých listů, které na rostlině zůstanou, se připravuje i nálev, „černý čaj“ (zalití vroucí vodou), který působí protizánětlivě na ledviny a také se dá využít při dyzentérii (střevní úplavice - průjmy). Pije se 2 x denně. Pro adaptační účinky se udává, že listy musí projít 2 zimními obdobími.

Odvar z oddenků (kořene) nebo event. z listů bergénie tučnolisté - KLOKTADLO podle Váni: pokrájený oddenek či kořen vaříme 5 minut.  Kloktat několikrát denně (viz Váňa). Lze využít při angíně nebo jiných zánětech v krku. 


Odvar z bergénie: 10 g prášku ze sušené rostliny vložíme do 200 ml vroucí vody. Vše vaříme ve vodní lázni po dobu 30 minut a po mírném zchladnutí (po zhruba 10 minutách při pokojové teplotě) scedíme. Pak jen dolijeme vařící vodu tak, aby byl výsledný objem 200 ml. Takto připravený odvar lze využít při průjmu, zastavení krvácení, zmírnění zánětů: berou se 2 lžíce 3 x denně.

Tinktura. 

Tradiční užívání bergénie v Mongolsku (Ligaa U., Davaasuren B., N.Ninjil N: Use of Mongolian medicinal plants in Eastern and Western Medicine, Ulaanbaatar, 2005):

Extrakt z bergénie: 2-3  polévkové lžíce (50-60g) prášku ze sušené rostliny dáme do hrnce s 200 ml vody a vaříme na mírném ohni, až se polovina vody vypaří. Z takto připraveného extraktu užíváme denně 30 kapek 2 - 3 x denně. 
.

SBĚR BERGÉNIE

V mongolské tradiční medicíně se kořeny bergénie sbírají také na podzim, kdy je obsah účinných látek nejvyšší. Po umytí se kořeny důkladně omyjí, nakrájí a usuší ve stínu, chráněny před slunečním světlem.
.

KDE A CO KOUPIT

bergénie tučnolistá (Bergenia crassifolia): Tinktura.eu.
Bergenia ligulata (sušená)
.

BYLINNÉ SMĚSI A RECEPTY

Hemoroidy:
Odvar z dubové kůry a bergénie tučnolisté. Provádět koupele. Zevně aplikovat mast ze lnice.
.

NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY BERGÉNIE TUČNOLISTÉ

Díky vysokému obsahu taninu v kořenech, jsou extrakty velmi hořké. To může vyústit až do nevolnosti a zvracení. Při předávkování oddenku (kořene) může být podrážděna sliznice močového měchýře a močové trubice a dojít i k tenesmům (pocit neúplného a nedokonalého vyprázdnění močového měchýře, odejde jen malé množství moče a často se opakuje) nebo dokonce k hematurii - krev v moči (Bäumler S.: Heilpflanzenpraxis Heute, 1. Ed., Urban & Fischer, 2006).

Neověřené nežádoucí účinky: 
Palpitace (bušení srdce) nebo tachykardie (příliš rychlá srdeční akce, vyšší než 90 tepů za minutu).
Dlouhodobé užívání může způsobit zácpu.

Některé zdroje tvrdí, že Bergenia ciliata (tedy jiný druh bergénie, než ta, která se nejčastěji prodává a pěstuje), může za určitých okolností vykazovat silnou toxicitu (CHAUHAN, R.; RUBY, K. M.; DWIVEDI, J. Bergenia ciliata mine of medicinal properties: a review; 2012).
.

KONTRAINDIKACE

Vzhledem k vysokému obsahu arbutinu se doporučuje bergenii vynechat v těhotenství, období kojení a také při plánování těhotenství. 
.

BERGÉNIE: OMYLY A MÝTY

Neověřené kontraindikace u bergénie, tj. neužívat při těchto stavech:
ÚDAJNĚ i hypotenze (chorobně nízký krevní tlak, nižší než 110-140/60-90, což je tlak normální), proto by se jí měli vyhnout lidé s hypotenzí (chorobně nízkým krevním tlakem). Je otázka, zda to tak opravdu je, jiné zdroje totiž píšou o NORMALIZACI krevního tlaku, což znamená, že nízký krevní tlak už bergénie dále snižovat nebude.

Rovněž angina pectoris či další onemocnění spojené s možností vzniku srdeční arytmie jsou jaksi neopodstatněné v kolonce kontraindikace, jak se mnohde uvádí. Bergénie totiž činnost srdce posiluje a má vazodilatační účinky (rozšiřuje tedy cévy, což např. podstatou působení nitroglycerinu ze skupiny nitrátů, který se dává pod jazyk).

V některých zdrojích uváděná kontraindikace pro pacienty se zvýšenou srážlivostí krve („hustá krev“), je podle mě dosti sporná, protože bergénie naopak působí PROTI srážení krve podobně jako aspirin, viz výše. Na druhou stranu, také staví krvácení. Otázka je, jakým mechanismem. Pravděpodobně z toho někdo vydedukoval tuto kontraindikaci.
.

ZAJÍMAVOST

Oddenek bergénie se dá využít při otravě opiem. 😉Vzhledem k vysokému obsahu tříslovin se bergénie používá v některých oblastech k impregnaci rybářských sítí a také na výrobu taninu a kyseliny gallové (obsahuje gallotaniny). 
.

BERGÉNIE TUČNOLISTÁ V TRADIČNÍ MONGOLSKÉ A TIBETSKÉ MEDICÍNĚ

Chuť: štiplavá, svíravá, po natrávení hořká
Vlastnosti: ochlazující, změkčující, tlumící, vysušuje


Rozšiřující literatura:
H. Schilcher, S. Kammerer, T. Wegener: Leitfaden Phytotherapie
http://www.pflanzenreich.com/enzyklopaedie/bergenia-purpurascens/
P. Váňa: Rady bylináře Pavla, ÁKA Čejkovo nakladatelství, 1990
 

34 komentářů:

 1. Tuhle rostlinu sice na zahradě nemám, znám jí však od vidění a ted' díky tobě znám i její jméno. Vůbec jsem netušila, jak zázračná rostlina to je. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No vidíš, zas o jednu zbytečnost v hlavě víc. ;-) :D

   Vymazat
  2. Já mám takové zbytečnosti ráda. :-D

   Vymazat
  3. To je ale paráda,
   když Signora to má ráda!
   Plno malých zbytečností,
   je to přeci její ctností!
   :-)

   Vymazat
 2. Bergénie - lomikámen
  ať je s tebou, vire, ámen.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :D Milý TlusŤjochu,
   Tvoje vtipné verše pobavily, díky za ně :-)

   Vymazat
 3. Kytku mám na zahrádce, je moc pěkná. Používání těch starých listů mi není moc sympatické, mohly by na nich být všelijaké plísně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nevím kdo jsi (nejlépe je napsat přezdívku do pole "název/adresa URL - web se tam psát nemusí), ale je fakt, že mě to napadlo. Zase ale je to vyzkoušeno mnoha generacemi - a na to já nakonec věřím nejvíc. :-)

   Vymazat
 4. Dík za radu.Hanako

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za prozrazení totožnosti. :-) Má rada (ta ohledně komentářů) se evidentně neujmula. :-D

   No vidíš: Tvá přezdívka se mi mihla v hlavě, ale myšlenku jsem zaplašila. Kdybys mi to nenapsala, možná bych si to ani neuvědomila. :-)

   Vymazat
 5. Tak určité poříčím a vyzkoušim. NS zahrádce mezi lomikameny...J.Turon

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, zrovna jsem dnes začala zpracovávat lomikámen - ten taky není moc známý... :-)

   Vymazat
  2. Pro J.T. Bergénie nemá ráda moc suché místo. Hanako

   Vymazat
  3. Hele, píšou opak: právě bergénie nemá ráda příliš vlhko a kdysi doma jsme ji měli taky na hodně slunečným místě - a dařilo se jí... Tak nevím?

   Vymazat
  4. Asi záleží na druhu půdy, my máme písčitou, na suchém místě se jí nedařilo. Hanako

   Vymazat
 6. Chtěla jsem se radovat, že bergénii v zahradě mám, jestli tedy mohou být květy i bílé, ale asi to nebude ona. Listy by souhlasily, ale nerůžoví, stonek s květy vypadá hodně podobně, ani ten nerůžoví, květy jsou větší... tak mám asi smůlu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hele, ochutnej - a pak dej vědět, jestli seš vyléčená - nebo mrtvá. ;-) :D

   Vymazat
 7. Skvělé, už se nebojím! Otrávím-li se jednou konečně opiem, díky tobě vím, co a jak! :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak já se vám tady snažím dělat takovou osvětu - a nakonec to skončí u drog! ;-) :-)

   Vymazat
 8. D.D.,
  bývalá majitelka mé zahrady byla velkou vyznavačkou této rostliny, zahradu jí dělali zahradní architekti na míru a toto je hodně levná rostlina, takže v rámci šetření jsem jí zdědila na deseti stanovištích. Tato rostlina miluje prostor a expanduje dlouhými kořeny silnými jako hadice od vysavače.
  Jen za minulý rok jsem za pomoci sekery a krumpáče zrušila sedm stanovišť, rovnalo se to destrukční jednotce, tato rostlina přežije všechno a je to stanoviště slimáků.
  Květy má nádherné a je skutečně krajně trvanlivá, musela ale ustoupit travinám, to je osud..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jó traviny... mi připomínají kraviny. :-)

   Hele Simi-Bel, jak je to s těma slimákama? Vždyť v knize píšou, že ji nežerou (z domova si to už nepamatuju, jestli jim chutnala). Nebo myslíš, že POD listama maj slizký slezy?

   Co pamatuju, tak ji mamina taky oklešťovala, to je fakt. Ale to jsem ještě kdysi holt netušila, že je tak léčivá. Hned bych ty tvoje kořenový a listový výdobytky brala. Jakej máš vlastně druh? :-)

   Vymazat
 9. Skutečně nežerou, mají tam trasy, sdružují se pod nimi, ale nechutnají jim. Dokážou jich tam být stovky,právě i to je důvod, proč je nemusím, expandují šílenými kořeny a navíc jsou nádraží pro slimáky.
  Mám asi tu největší, jsou to obrovské listy a pak mám najisto Bergenia purpurascens, tu jsem si nechala, ta je krásná./ a malá /
  Pět narvaných koleček skončilo na kompostu.
  Klobouk dolů předtím článkem, muselo to být šíleně pracné, to dát dohromady. skláním,Dí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Simi-Bel,
   pracný jsou všechny moje články, protože jsou poskládaný z mnoha desítek zdrojů. Díky za flexi tvých zad - cením si toho. ;-) :-)

   Vymazat
 10. To mám na záhonku, donedávna jsem si myslela, že je to jedovatý. ALE Požírá to pravidelně králík a dosud žije,dokonce má nadpřirozené síly, zvítězil souboj s kunou a když na něj sousedé dělali rojnici v naší ulici, protože zdrhnul, jeden na něj nerad šlápnul, týden kulhal, ale teď už je zase zdráv. Přidala bych do výčtu vlastností že pojídáním čerstvých listů zvítězíte nad kunou a zázračně se vám zhojí tlapka :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Počkej, jak se k tomu dostane králík? On není zavřený v králíkárně? A ještě se probíhá venku se sousedama! :D
   Tak to asi brzo nad těmi kunami zvítězím, protože zvažuji, že bergénii vlastnoústně taky vyzkouším. :-)

   Vymazat
 11. Tak teď už vím, že máme na zahradě bergenii a ještě je to tak úžasná léčivka. Vyzkouším uvařit čaj, snad přežiju ☺☺☺

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Žádná by neměla být jedovatá, takže přežiješ. A kterou doma (nejspíš) máš?

   Vymazat
  2. Podle fotek a popisu crassifolii

   Vymazat
  3. Tak to je lepší, než výhra ve Sportce. :D

   Vymazat
 12. Dnes jsem byla na zahradě, utrhla jsem si list bergénie, kousek si zkousla , v naději, že mě budou bolet méně nohy /CHVI/ a ono tomu bylo naopak - takže spíše zastavuje krev - jsou i ní rozporuplné informace - že ředí krev a zastavuje krvácení/ což nějak nejde dohromady, Hanča

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hani,
   Na základě toho, že si jednou utrhnete list, opravdu nemůžete posuzovat skutečnost, zda bergénie:

   --- STAVÍ KRVÁCENÍ (viz str. 3 disertační práce, což je studium PO vysoké škole, takže jako zdroj informací to má dostatečnou váhu)

   --- ŘEDÍ KREV (antikoagulační působení bergeninu, viz str. 9 a pak str. 54 a 107 antiagregační aktivita plus dokonce obsah samotné kyseliny acetylsalicylové neboli „rostlinného acylpyrinu“, a to zejm. v listech)

   --- nebo dokáže, dle situace, obojí .

   Srážení krve, to je mnohastupňový děj - a v tom je (mj.) ten vtip.

   Dále je zde fakt, že v každé části rostliny jsou obsažené trochu jiné látky (nebo aspoň jiné poměry). A konečně, opomíjíte zcela skutečnost, že syrová bylina má jiné účinky, než odvar nebo tinktura. Záleží na tom, jaké látky se do vody nebo alkoholu uvolní (z tohoto důvodu mnohdy NELZE ZAMĚNIT tinkturu a odvar či nálev; ze stejného důvodu se např. doporučuje u plodů bezu při neuralgiích zapíjet šťávu z plodů alkoholem).

   Shrnu-li to, příliš zjednodušujete svůj pohled a věc. To, že se u Vás problémy zhoršily, souvisí nejspíš s něčím jiným. Žádná léčivka např. proti kašli NENÍ PRO JAKÉHOKOLIV pacienta s kašlem. To se pořád snažím lidem vysvětlit. Někdo na kašel potřebuje jitrocel, jiný podběl a třetímu pomůže třeba až petrklíč. Tak snad Vám to takhle stačí.

   Vymazat
 13. Prosím o radu. Jak zpracovat a následně užívat zelené listy na nemoc CLL, jak je uvedeno v bodu 6. Děkuji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den,
   jestli jste četla sekci O mně, tak víte, jak pracuji: jen tak od boku bylinky nebo i dávkování až na malé výjimky u nezávažných diagnóz nestřílím (a popravdě, nemám to ani ráda, je to naprosto neprofesionální a výjimečně i nebezpečné - neznám Vaší medikaci a s bylinkami mohou vznikat i interakce, nejznámější je např. třezalka)... Tak se omlouvám, že Vás s takovou vážnou diagnózou musím zklamat. Bohužel Vám momentálně nemohu ani nabídnout, že bych Vás vzala do léčení, protože kapacity jsou momentálně přeplněné...

   Vymazat

Uveďte prosím nějakou přezdívku (pole NÁZEV/ADRESA URL - stačí vyplnit jen přezdívku). Jinak mi vaše komentářové kapky splynou v jedno nekonečné moře. 😉

DĚKUJI ZA VAŠE KOMENTÁŘE. 😊