Moc vás všechny prosím, NEPLEŤTE SI komentáře s poradnou a nepokládejte dotazy na různé výrobky, jejich vzájemné interakce apod., beztak je většina těchto dotazů určena pro lékárníky, nikoliv pro lékaře! Ani vaše onemocnění bez hlubších znalostí nemohu řešit, křišťálovou kouli dosud nevlastním. S mailem také neuspějete, poradna je, až do odvolání, uzavřená! RESPEKTUJTE TO PROSÍM!

neděle 11. prosince 2016

Zábaly a obklady: Nachlazení, chřipka a viróza, 5. část

Léčba nachlazení pomocí domácích prostředků zahrnuje i zábaly a obklady. Dnešní díl je věnován právě jim a v hlavní roli budou mj. opět figurovat cibule, brambory, ale i ocet nebo hořčičné a lněné semínko.

 

Dodatek pro redaktory z velkých serverů (a osoby jim podobné): nekopírujte, prosím, bez mého výslovného souhlasu celé odstavce. V mých článcích je spousta specifických prvků, co nikde jinde nenajdete. Pokud už se budete chtít inspirovat, obtěžujte se alespoň s přeformulováním vět!

CO POTŘEBUJEME NA ZÁBAL

Na většinu zábalů nám stačí 2 utěrky, látkové pleny či šátky z přírodního materiálu (jedna utěrka je namočená do vody, druhá, suchá, je přiložená na ní) a vlněný šál jako třetí, vnější vrstva.

CO (NE)DĚLAT PŘI NEBO PO ZÁBALECH

Nepoužívejte na obklady či zábaly materiály z umělých tkanin, protože nejsou prostupné pro teplo! Vhodná je bavlna, flanel nebo len. Pokud máte před aplikací zábalu studené nohy, nejprve je zahřejte před aplikací zábalu teplou lázní. Během zábalu by měl pacient v klidu ležet a nikdy by mu neměla být zima! Zábaly nepoužíváme na otevřené rány. Po odstranění zábalu se není vhodné 1 hodinu sprchovat ani koupat. 1-2 hodiny po aplikaci zábalu je vhodný tělesný klid, první půlhodinu by měl člověk po zábalu zůstat v posteli (u některých zábalů, např. zázvorového, hořčičného či křenového, se nanese minimálně na těchto 30 minut olivový olej).

KDY ZÁBALY NEJSOU VHODNÉ

Kontraindikace zábalu: Studená kůže nebo infekce močových cest, zvláště u zábalů aplikovaných na lýtkách. Pokud vám nebo dítěti není zábal příjemný, odstraňte ho!

BRAMBOROVÉ ZÁBALY / OBKLADY Z BRAMBOR

Indikace neboli využití: Nachlazení, ale i: svalově podmíněné bolesti zad, zvýšené svalové napětí vedoucí k bolesti, bolesti kloubů; jako doplňující terapie souží rozmačkané brambory i na záněty močového měchýře nebo ledvinné pánvičky (pyelonefritis). Účinky: Bramborový zábal se používá tam, kde potřebujeme prohřát určitou část těla. Podporuje prokrvení pokožky a vylučování nežádoucích látek kůží a reflexní cestou působí i na vnitřní orgány (zvyšuje jejich prokrvení a uvolňuje křeče). Tyto teplé obklady uvolňují svalové napětí, mírní kloubní bolesti. Nepoužívejte je však u akutních kloubních bolestí, kde máte podezření na zánětlivý původ!

Na zábal celého těla budeme potřebovat 4 - 6 ve slupce vařených brambor, 2 lněné prostěradla, froté osušku a event. i termofor. Brambory uvaříme do měkka a i se slupkou je osušené vložíme na prostěradlo a pěstí rozmačkáme. Prostěradlo, naplněné těmito rozmačkanými brambory, přiložíme na postiženou část těla tak teplé, jak to sneseme. Opět zakryjeme druhým prostěradlem a froté osuškou. Obklad se nechává tak dlouho, dokud je příjemný, popř. i přes celou noc. Po odstranění zábalu je vhodné kožní partie potřít např. olejem z třezalky a držet je v teple.

CIBULOVÉ ZÁBALY / OBKLADY Z CIBULE

Indikace: Nachlazení, (nazo)faryngitida (zánět (noso)hltanu), bronchitida (zánět průdušek), bolesti uší u dětí např. z ofouknutí (u akutního zánětu však ne), artritida (zánět kloubů), hmyzí kousnutí. Účinky: Cibule obsahuje mnoho éterických olejů, kterým se připisuje čistící a bolest zmírňující efekt. Díky vysokému obsahu síry v cibuli a dráždění kůže dochází ke zvýšenému vylučování nežádoucích látek a k ústupu otoku a zánětlivé reakce.

Kromě lněného prostěradla budeme potřebovat čerstvou cibuli a gázu nebo mycí žínku. Cibuli nakrájíme nadrobno, ještě jí pomačkáme a pak dáme buď na pokličku hrnce, kde se vaří voda (cibule ale nesmí přijít do kontaktu s vodou!) nebo kamkoliv nad páru. Pak tepelně upravenou cibuli vložíme do žínky (nebo gázu poskládáme do "balíčku"). Sáček s teplou cibulí dáme ihned na postiženou oblast těla (např. u dětí na ouško) a zakryjeme, jako vždy lněnou utěrkou či prostěradlem a překryjeme ještě froté osuškou (pokud jde o bolavé ucho, lze použít na upevnění sáčku s cibulí čepici). Ponecháme 15-20 minut. U hmyzích štípanců postačí buď alespoň na několik minut přiložit a přitlačit rozkrojenou cibuli nebo se cibule zafixuje na 1-2 hodiny obvazem.

Cibulové ponožky aneb Cibule na akupunkturních bodech

Málem bych zapomněla na tento lidový recept: Ukrojte z cibule silnější plátky, nahřejte je na pokličce, jak je popsáno výše a při zahlenění a nachlazení ho vložte na noc do ponožek! A na základě tohoto receptu přidávám i vlastní recept: Vyhledejte si bod žaludku ST36 pro imunitu a přiložte na něj střed cibule o průměru 1,5 cm. Více o lokalizaci bodu najdete v mém starším článku.

ZÁZVOROVÉ ZÁBALY / OBKLADY Z MLETÉHO ZÁZVORU

Indikace: chronická bronchitida, astma bronchiale, chronická kloubní onemocnění, revma, dna, bolesti zad, bolesti zad, zatuhlé svaly, akutní syndrom rameno-ruka, deprese, anorexie (nechutenství), ascites z jaterní cirhózy, onemocnění ledvin (zvl. chronická nefritida neboli chronický zánět ledvin, a nefrolitiáza - ledvinové kameny), psoriáza (lupénka). Kontraindikace - zázvor nepoužíváme u následujících onemocnění: Hypertenze (vysoký krevní tlak), bipolární porucha (manická deprese), těhotenství, schizofrenie, karcinom (rakovina). Účinky: Zázvor celé tělo prohřívá, napomáhá rozpouštění hlenů, podporuje vylučování moče, zmírňuje bolesti a rozjasňuje náladu.

2 lžíce prášku ze zázvoru přidáme do 300 ml vody, která má 80°C a necháme louhovat 2 - 3 minuty. Pak namočíme tkaninu z přírodního materiálu do tohoto roztoku a po vyždímání přiložíme na bederní oblast. Zázvorový obklad přikládáme pokud možno ráno nebo dopoledne a ponecháme tak dlouho, dokud to je příjemné, maximálně však 30 minut. Neomýváme, nýbrž setřeme a naneseme olivový olej. Aplikuje se 1 x denně, po 5 dnech se vždy vloží 2denní pauza. Pozor, obklady ze zázvoru mohou vystupňovat smyslové vnímání a vyvolat různé pocity a vzpomínky.

HOŘČIČNÉ ZÁBALY/ OBKLADY Z HOŘČIČNÉHO PRÁŠKU (MLETÁ HOŘČICE)

Indikace: Bronchitida (zánět průdušek), chřipka, zánět vedlejších dutin nosních (obklad v oblasti dutin), zápal plic (jako pomocná terapie), astma bronchiale. Účinek: Hořčičný prášek působí vyloženě dráždivě, což vede k rychlému a silnému prokrvení i v hloubce.

Pozor: při použití v oblasti obličeje vždy zakryjeme oči vlhkým látkovým kapesníkem a kůži obličeje ještě před aplikací hořčičného obkladu potřeme vazelínou! Při použití v hrudní oblasti natřeme před přiložením zábalu vazelínou i prsní bradavky! Tento obklad či zábal nepřikládáme na dlouhou dobu, stačí jen pár minut!

Po 2 minutách kůži zkontrolujeme. První zábal by měl, trval jen 2 - 3 minuty, druhý zábal 3 - 4 minuty. Je možné prodloužení až na 12 minut Zábal odstraníme, pokud je kůže lehce červená. Zábaly provádíme 1 x denně, po 5 dnech je vhodná 2denní pauza.

Ze semen hořčice si nejprve připravíme moučku, kterou smísíme s vlažnou vodou. Vzniklou kaši naneseme na lněné prostěradlo nebo utěrku a vytvoříme "balíček", který přiložíme na postižené místo. Opět zakryjeme obvyklým způsobem a navrch použijeme froté osušku. Po odstranění obkladu omyjeme chladnou vodou. Některé prameny (Leitfaden) doporučuje kůži vodou neomývat a na odstranění použít olivový olej.

Hořčičné koupele nohou

Tyto koupele jsou skvělé u studených nohou. Tato koupel z drcených hořčičných semínek se dá použít i jako prevence nachlazení, pokud jsme někde prochladli.

3-4 polévkové lžíce hořčičného prášku nejprve ve sklence rozmícháme s troškou vody a pak přidáme do lavoru s vodou, která by neměla být příliš horká. Po koupeli nohy omyjeme důkladně v čisté vodě a oblečeme si teplé ponožky.

KŘENOVÉ OBKLADY / OBKLADY Z KŘENU

Indikace: Chronické záněty - např. sinusitis (chronický zánět vedlejších nosních dutin), ale i hyperaktivní močový měchýř. Účinky: Křen zlepšuje prokrvení nejen kůže, ale reflektoricky působí i na prokrvení orgánů.

Čerstvě nastrouhaný křen (ten ve skleničkách obsahuje přinejmenším konzervační přísady, které mohou vyvolat alergickou reakci, proto ho nepoužívejte) naneseme na větší kapesník ve vrstvě 1-2 cm a složíme do "balíčku", který přikládáme na oblast tváří a čela nebo močového měchýře (viz obrázek). Zakrýváme obvyklými 2 vrstvami (lněná utěrka a froté ručník). Oči musí zůstat po celou dobu aplikace zavřené a zakryté vlhkým hadříkem! Křenový obklad necháme působit maximálně 4 - 5 minut. Aplikuje se 1 x denně. Jestliže je kůže zarudlá, další ošetření proveďte až po odeznění těchto projevů! Pokud tyto obklady používáme opakovaně, lze dobu působení prodloužit až na 10-12 minut, což je zejména žádoucí u chronických zánětů. Pokud necháte křen na pokožce déle, kůži si pěkně popálíte. Po odstranění omýt vlažnou vodou. Leitfaden doporučuje vodou neomývat, nýbrž jen křen setřít a pokožku natřít olivovým olejem. Mimochodem, na jedné klinice si mnoho mých pacientů tuto drsnou léčbu pochvalovalo na chronickou sinusitidu.

OBKLAD ZE LNĚNÉHO SEMÍNKA PŘI ZÁNĚTU VEDLEJŠÍCH NOSNÍCH DUTIN

Na inhalaci smíchejte stejným dílem nať máty peprné, květ heřmánku pravého (u heřmánku mysleme na to, že má vyšší alergenní potenciál, než jiné byliny a může tedy snadno vyvolat alergii), květ prvosenky (petrklíče) a lněné semeno. Mezi inhalacemi se přikládá horký obklad z povařeného mletého semene lnu na oblast vedlejších nosních dutin čelních (sinus frontalis) a čelistních (sinus maxillaris, viz obrázek).

Lněné semínko se smíchá s vodou v poměru 1:2 a přivede k varu. Pak se stáhne a nechá se bobtnat, až se začne tvořit sliz. Tato kaše se nanese na plátýnko v asi 1 cm tlusté vrstvě a složí se do "balíčku", který se přiloží na oblast dutin. Současně je možné k obkladům pít ještě čaj z prvosenky nebo z jiných bylin.

ZELNÉ ZÁBALY / OBKLADY ZE ZELNÝCH LISTŮ

Indikace: Záněty v ORL oblasti (ušní, nosní, krční), chronická bronchitida, ale také bolesti v kloubech (především artróza, což lidově řečeno opotřebení kloubů, ale i chronická polyartritis - chronický zánět kloubů), hmyzí kousnutí, varixy (křečové žíly). Účinky: Účinné látky v zelí působí dezinfekčně a protizánětlivě, snižují otok, změkčují, chladí, snižují bolest. Zelí působí i potopudně, proto se předpokládá, že odvádí z těla nežádoucí látky. Přes kůži ovlivňuje i hlubší oblasti těla. Tento opomíjený lidový prostředek má velmi intenzivní účinky a zpočátku je proto někdy patrné i mírné zhoršení stavu.

Budeme potřebovat čerstvé listy z bílého zelí (někdy se uvádí, že kapustové listy jsou ještě lepší). Pevný řapík listu vyřízneme. Skleněnou láhví (popřípadě dřevěným válečkem) "válcujeme" listy tak dlouho, až začnou pouštět šťávu a my ucítíme vůni zelí. Na postižené místo dáme takto připravené listy stylem střešních tašek, tj. přes sebe. Překryjeme lněnou utěrkou a upevníme obinadlem. Nejlépe je aplikovat tento obklad na noc, může ale zůstat přiložen až 24 hodin.

TVAROHOVÉ ZÁBALY / OBKLADY Z TVAROHU

Indikace: Bolesti v krku, chrapot a dále také akutní artritida (zánět kloubů), sluneční úpal, mastitida (zánět prsu), flebitida (povrchní zánět žil), bolestivé varixy (křečové žíly), hematomy (krevné podlitiny), tendovaginitida (zánět šlachy s jejím pouzdrem), vymknutí a naraženiny pruritus (svědění) nebo akné. Účinky: zábal s tvarohem chladí, snižuje bolest a tlumí tak zánět a otoky.

Na zábal celého těla budeme potřebovat 0,5 - 1 kg nízkotučného tvarohu (nikdy nepřipravujeme dopředu, protože účinná látka, syrovátka, by se oddělila) a 40-50 cm široké tenké lněné prostěradlo, druhé, "obalové" prostěradlo, které je o něco širší a největší rozměry bude mít froté osuška, která přijde navrch. Vnitřní prostěradlo pomažeme vrstvou studeného tvarohu o tloušťce jednoho prstu. Tvaroh zůstává na pokožce do ohřátí, ale můžeme ho nechat až do úplného zaschnutí, většinou 20 minut. V akutních případech lze tento zábal opakovat 1- 3 x denně.


PRIESSNITZŮV ZÁBAL PŘI ANGÍNĚ (TONSILLITIS, ZÁNĚT MANDLÍ)

Priessnitzův zábal na krk je pradávná metoda, která se hojně využívá u dětí při bolestech v krku. Bavlněný šátek se ponoří do studené vody, vyždímá a přiloží zpředu a po stranách krku (oblast vzadu se ponechá volná). Na vlhký šátek přijde vrstva menšího froté ručníku (z vlhké části nic nesmí přesahovat) a navrch ještě nějaký teplý šál. A se zábalem šup do postele. Tento zábal chladí a působí na zmírnění bolestí a zánětu.

Priessnitz s igelitem (TEPLÝ ZÁBAL) nebo bez (STUDENÝ ZÁBAL)?

Priessnitzův zábal (nesprávně priznicův zábal) při hnisavé angíně, kdy je pro vás každé polknutí strašným utrpením, aplikujeme rozhodně bez folie či igelitu. Protože pokud vložíme igelit, dojde k hromadění tepla. A teplo není u akutního zánětu léčebným cílem. Proto se doporučují zásadně přírodní materiály! Ze stejného důvodu se někdy doporučují u akutní hnisavé angíny i studené nápoje nebo dokonce zmrzlina - utlumí se tak na nějakou dobu bolest.

Pokud nevíte, co je pro vás vhodné, prostě to vyzkoušejte. Spousta lidí přísahá na zábaly s igelitem. Zábal s potravinářskou folií nebo igelitem a tvorbou tepla se zapařením má jiné účinky a hodí se spíše na mírné bolesti v krku (pokud ho chcete aplikovat dětem, myslete na riziko zadušení!). Já sama pro používání folie nejsem, to už doporučuji raději klasické teplé zábaly třeba s bramborami.

Jak dlouho a jak často nechat Priessnitzův zábal působit?

Při akutních hnisavých zánětech by se měl odstranit dřív, než se začne zahřívat, tj. zhruba po 15 minutách. U chronických zánětů, které nebývají, co se týče intenzity, tak vystupňované, se může zábal nechat i přes noc. Po odstranění zábalu by se měl krk ovázat suchým šátkem nebo šálem. Tento zábal se aplikuje 1-2 x denně, nejdříve po 4-5 hodinách.

Co přidat k Priessnitzově zábalu

Na Priessnitzův zábal můžeme přidat do vody i himálajskou či mořskou sůl (z hlediska energií určitě nejlepší volba), event. citronovou šťávu. Ochlazující účinek zábalu výrazně posílíme tvarohem (vrstvou tlustou zhruba jeden prst) nebo octem. Někdy se uvádí i slivovice (to jsem nikdy nezkoušela).

OBKLADY Z BRAMBOR A CIBULE PŘI ŠKRÁBÁNÍ A BOLESTECH V KRKU

Obklad připravíme ze stejných dílů vařených prolisovaných brambor a nadrobno nakrájené syrové cibule.

OBKLADY NA KRK ZE SLÉZU

Na obklady při zánětech v krku je velmi dobrou volbou i větší kapesník namočený ve vlažném čaji z listů slézu.

TYMIÁNOVÉ PRSNÍ ZÁBALY

Indikace: zahlenění u akutní i chronické bronchitidy, černý kašel, astma, COPD (chronická obstrukční bronchopulmonální nemoc). Kontraindikace: Tyto zábaly by se neměly provádět u hypertenze (vysoký krevní tlak) a nespavosti. Pozor u alergického astmatu, může být spuštěn astmatický záchvat, je nutno předem opatrně otestovat snášenlivost. Účinky: Spasmolytikum (uvolňuje křeče), působí proti zánětu i proti bakteriím (antibiotické účinky), napomáhá k rozpouštění hlenů, prohřívá, posilňuje obranyschopnost (imunitu).

Z 2 polévkových lžic a 300 ml vody o teplotě 80°C si připravíme nálev. Necháme 20 minut louhovat. Do tohoto nálevu namočíme bavlněný nebo lněný kus látky a přiložíme na prsní oblast. Tymiánový zábal aplikujeme před nebo ihned po večeři. Obklad ponecháme tak dlouho, dokud to je příjemné.

PRSNÍ ZÁBALY NA PRŮDUŠKY S TYMIÁNOVÝM ESENCIÁLNÍM OLEJEM NEBO S TYMIÁNOVOU MASTÍ

Indikace: zahlenění u akutní i chronické bronchitidy, černý kašel nebo i astma a COPD (chronická obstrukční bronchopulmonální nemoc) jsou velmi účinné prsní zábaly z tymiánového esenciálního oleje. Éterický olej z tymiánu v ředění 10% pro dospělé (pro děti podle věku 2-5% ředění) nakapeme do mandlového či slunečnicového oleje (tymiánový olej od Tinktura.eu uvádí pro dospělé 5-10 kapek na 5 ml oleje) a promícháme. Naneseme na měkkou látku a přiložíme na hrudní oblast, u starších dětí i dospělých je výhodné použít i na oblast hrudního koše zezadu. Tento zábal může u dospělých zůstat přes noc. U dětí však po každé půlhodině kontrolujeme kožní snášenlivost. Ke stejnému účelu můžeme použít i tymiánovou mast, kterou namažeme hrudník a záda. Ke stejnému účelu lze použít i prsní mast.

PRSNÍ ZÁBALY NA PRŮDUŠKY SE SÁDLEM NA ZAHLENĚNÍ A ZÁNĚTY PRŮDUŠEK (BRONCHITIDA)

Na zahlenění se, zvláště u dětí, doporučuje i zábal z teplého sádla, nejlépe husího, v případě nedostupnosti použijeme klasické NESOLENÉ vepřové. Rozehřejte sádlo a plenu si nejprve složte tak, aby se dala omotat kolem hrudníčku. Na tuto vrstvu dejte potravinářskou folii a vrstvu z papírových kuchyňských utěrek, kterou polijete rozehřátým sádlem (ohlídejte rukou teplotu, abyste si z maličkého neudělali fritované hranolky) a dítko do tohoto zábalu zamotejte tak, aby to bylo okolo celého hrudníku. Plenu pak můžete upevnit (volně!) obinadlem nebo použijte těsnější tričko. Nejčastěji se tento sádlový zábal nechává přes noc. Přes den je postup možno zopakovat.

OBKLADY PŘI ZÁNĚTU MOČOVÝCH CEST

Indikace: Zánět močových cest nebo i retence (zadržování) moči.

Potřebujeme 1 lžíci 10% eukalyptového oleje, kterou naneseme na lněnou utěrku. Tu položíme kvůli ohřátí v igelitovém sáčku na termofor a pak přiložíme na oblast ledvin nebo močového měchýře. Pozn.: Ledviny opravdu neleží v úrovni pasu, jak si mnoho laiků myslí, prohlídněte si prosím obrázek.

Tyto obklady se mohou přikládat 2 x denně a utěrku lze používat opakovaně až 1 týden (na utěrku se vždy znovu nakape 10 kapek; uchováváme v igelitovém sáčku).

ZÁBALY PŘI ZVÝŠENÉ TEPLOTĚ A HOREČCE (NEJEN) U DĚTÍ

Nesrážejte zvýšenou teplotu za každou cenu. Vyšší tělesná teplota napomáhá zničení bacilů a měla by se snižovat jen tehdy, pokud už je tak vysoká, že pacienta příliš oslabuje.

Na zábal můžete použít velký látkový kapesník nebo kuchyňskou utěrku. Celkové zábaly celého těla se v posledních letech už nedoporučují, protože jsou pro tělo příliš velkým teplotním šokem.

LÝTKOVÉ ZÁBALY

Kolem lýtek při vysoké teplotě omotáme bavlněnou utěrku nebo šátek, který jsme namočili a vyždímali ve vlažné vodě. Navrch přijde suchá utěrka a vlněný šál. Zábaly odstraníme, jakmile se zahřejí na tělesnou teplotu, což je po 15-20 minutách. Proceduru lze popřípadě opakovat. Zábal nikdy nepřikládáme na chladné končetiny a vidíme-li mramorovanou kůži! Také ve fázi zimnice, kdy teplota stoupá, by se zábaly neměly dělat. Nikdy nepoužívejte folii nebo igelit, protože teplo by se pod ním nemohlo unikat pryč! Obecně se u dětí doporučuje zábal až od velmi vysoké teploty (s ohledem na individuální stav dítěte).

Jak dlouho nechat lýtkové zábaly u malých dětí?

U malých dětí ponecháme zábaly maximálně 10 minut, protože jinak dítě vystavujeme riziku podchlazení. Pokud se dítě při zábalu necítí dobře, zábal odstraníme a pokračujeme event. až později. Dítě lze i sprchovat vlažnou, nikoliv studenou (!) vodou za dodržení stejných kontraindikací, jako u zábalů.

OCTOVÉ PONOŽKY

Varianta zábalu na sražení vysoké teploty jsou "octové ponožky". Pokud má ale dítě nohy studené, zábal neaplikujeme (v tom případě lze aplikovat zábaly na zápěstí v místě, kde je vřetenní tepna - pokud jsou končetiny teplé). Namočte ponožky do roztoku vody s trochou octa (octa zhruba tolik, jako když si děláme šťávu s vodou), vyždímejte je a oblečte dítěti. Navlíkněte igelitové sáčky a navrch ještě suché tlusté ponožky. Nenechávejte u malých dětí déle než 15 minut (u větších do 30 minut). Ideální je bezinkový ocet, pokud ho máte: 2-4 stonky bezinkových květů (podle velikosti) vložte do 1 litru jablečného 5% octa a uzavřete. Nechte stát na sluníčku 2-3 týdny a bezinkový ocet je hotový.

Pokud z nějakého důvodu zábal aplikovat nemůžete, dávejte pít výjimečně studené (ne ledové!) nápoje a můžete zkusit na sražení teploty i homeopatikum Belladonna (rozhodně ale není na každý typ horečky).


Rozšiřující literatura:
A.-M. Beer, M. Adler: Leitfaden Naturheilverfahren für die ärztliche Praxis, Elsevier Urban & Fischer, 2012
https://www.kindergesundheit-info.de/themen/krankes-kind/alltagstipps/fieber-co/wickel-umschlaege/ (stránky BZgA, tj. Státní německá centrála pro zdravotní osvětu)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Uveďte prosím nějakou přezdívku (pole NÁZEV/ADRESA URL - stačí vyplnit jen přezdívku). Jinak mi vaše komentářové kapky splynou v jedno nekonečné moře. 😉

DĚKUJI ZA VAŠE KOMENTÁŘE. 😊