Moc vás všechny prosím, NEPLEŤTE SI komentáře s poradnou a nepokládejte dotazy na různé výrobky, jejich vzájemné interakce apod., beztak je většina těchto dotazů určena pro lékárníky, nikoliv pro lékaře! Ani vaše onemocnění bez hlubších znalostí nemohu řešit, křišťálovou kouli dosud nevlastním. S mailem také neuspějete, poradna je, až do odvolání, uzavřená! RESPEKTUJTE TO PROSÍM!

středa 30. listopadu 2016

Inhalace a koupele: Nachlazení, viróza a chřipka, 4. část

Hepčí! Což takhle dát si koupel nebo inhalaci? V dnešním dílu seriálu týkajícího se nachlazení bude řeč i o dobrodiní lidových prostředků: To když v případě nouze zjistíme, že doma nemáme kromě cibule a brambor nic jiného. Ale i ty nám mohou pomoci při léčení!

Dodatek pro redaktory z velkých serverů (a osoby jim podobné): nekopírujte, prosím, bez mého výslovného souhlasu celé odstavce. V mých článcích je spousta specifických prvků, co nikde jinde nenajdete. Pokud už se budete chtít inspirovat, obtěžujte se alespoň s přeformulováním vět!

KOUPELE

CELKOVÉ KOUPELE

.
Při prvních příznacích toho, že něco ve vašem těle není v pořádku, můžete zkusit jednu z variant hydroterapie, celkovou koupel, která zlepší prokrvení celého organismu. Koupele celého těla by neměly přesahovat 20 (max. 30 minut). Vždyť by vám ta voda při delším máchání stejně vystydla! 😉 Použijeme zhruba 3-4 hrsti na 3 l vody a 1 "koupelovou" vanu. Krátce povaříme. Množství vody nesnižujte, vařte v nejhorším ve dvou hrncích, protože pokud bude roztok příliš koncentrovaný a přesycený, vylouhuje se méně účinných látek.

.

KOUPELE RUKOU A NOHOU

.
Pokud jsou doporučovány střídavé koupele rukou a nohou, znamená to, že např. v pondělí ponoříte do vody vaše nožky stonožky - a ve středu pak vaše ručky, nejlépe až po loket (celkem 10-15 koupelí rukou a 10-15 koupelí nohou).

.

KONTRAINDIKACE KOUPELÍ ANEB KDY JSOU KOUPELE NEVHODNÉ

.
Při vysoké tělesné teplotě si nechte na koupel zajít chuť. Kardiaci a osoby s hypertenzí (vysoký krevní tlak) by měli mít oblast srdce nad vodou a koupel by neměla být příliš horká.

.

JAK ČASTO PROVÁDĚT KOUPELE

.
Celkově se u koupelí obecně doporučuje vždy 10-15 koupelí prováděných obden a pak vložit přestávku.

.

BYLINY VHODNÉ KE KOUPELI PŘI NACHLAZENÍ

.
Kerblík třebule: Při onemocněních jako chronická bronchitida nebo astma bronchiale (ale i poruchy prokrvení končetin, migrenózní bolesti hlavy nebo bolesti kloubů, u kterých nejsou přítomny známky zánětu), provádíme koupele následujícím způsobem: jeden den aplikujeme koupel rukou a druhý den nohou. Doba koupele by se měla pohybovat od 8 do 15 minut. Janča doporučuje teplotu nejvyšší, jakou člověk snese, já bych to nechala na pacientovi a jeho pocitu.

Lípa obecná květ: Podáme-li nálev v horké koupeli, zesílíme potopudné účinky.

Chceme-li navíc ještě zesílit potopudné účinky čaje, Janča doporučuje čaj pít zhruba po patnácté hodině a večer. Protizánětlivé účinky se posílí lihovodným roztokem, tj. přidáním tinktury lípy do lipového čaje. Ne všech účinků lze totiž dosáhnout v čaji nebo jen podáváním tinktury - a tento poznatek platí u mnoha bylin.

Tymián: Jak uvádím v jedné z předchozích částí, nejlepší prevencí je tymiánová horká koupel nohou v momentě, kdy cítíme, že na nás něco "leze". Kromě podpory metabolismu (látkové výměny) zlepšuje tymián místně prokrvení a pomáhá i při revmatismu a únavě nohou.

Mimochodem, na sinusitidu (zánět vedlejších dutin nosních) často vyzrajete obyčejnými koupelemi nohou nebo rukou (ponořených nejlépe až po loket) střídavě v horké a na pár sekund i ve studené vodě (u některých osob je výhodnější studený mezistupeň vynechat).

INHALACE


Při kašli a akutních infekcích horních dýchacích cest nebo chronickém zánětu vedlejších dutin nosních (sinusitis) přijdou ke slovu inhalace nad hrncem. Inhalaci připravíme zhruba z 1 polévkové lžíce sušené či čerstvé byliny a 0,5 litru vody. Byliny spaříme nebo krátce povaříme. Necháme zchladnout zhruba na 60-70°C (vroucí voda sliznice spíše podráždí) a můžeme začít s hrou na bubáky: Přehodíme si ručník přes hlavu, dýcháme střídavě ústy a nosem (v případě rýmy moc na výběr nemáme) a nad hrncem rozjímáme o smyslu života virů. 😉 Inhalujeme 1 - 3 x denně, 5-15 minut (viz uvedené výjimky), dokud je nám to příjemné. Na závěr doporučovat Kneipp oplach obličeje studenou vodou (pomůže to i na stáhnutí teplem rozšířených pórů kůže). Po inhalaci bychom v případě nepříznivého počasí neměli vycházet ven po dobu 30 minut. Pro děti volíme nižší teplotu, zhruba 40-50°C.

.

INHALACE S ESENCIÁLNÍMI (ÉTERICKÝMI) OLEJI ANEB PRUDKÁ MOC SILIC

.
Pokud použijeme silice, tj. esenciální (éterické) oleje, řiďte se údaji výrobce. Na inhalaci se nejčastěji používá 5-10 kapek oleje na 100 ml horké vody o teplotě zhruba 60°C (éterické oleje rychle vyprchají, nakapte je tedy těsně před vlastní inhalací). Tyto oleje mají prudší působení, než obyčejný bylinný výluh, takže pokud u vás tyto oleje vyvolají silné záchvaty kašle nebo "hepčíkového" kýchání, inhalaci přerušte a napříště se této přísadě raději vyhněte a zvolte sušené či čerstvé byliny. Pro astmatiky by měly zůstat esenciální oleje tabu, protože mohou spustit astmatický záchvat. Také těhotné ženy by se měly některým silicím zcela vyhnout (čtěte etikety!).

.

KONTRAINDIKACE INHALACÍ ANEB KDY NEINHALOVAT


Osoby s alergickým astmatem nebo inhalační alergií typu senné rýmy by se inhalací měly vyvarovat. Heřmánek, lípa ani šalvěj nejsou k inhalaci, vzhledem ke značně vysoké schopnosti vyvolávat alergie, ideální. Pokud se u vás v rodině již vyskytují inhalační alergie a vy zatím zůstáváte ušetřeni, zvolte raději jiné byliny.

Malým dětem a kojencům nikdy nepodáváme bylinnou inhalaci obsahující éterický olej s obsahem mentolu (mátový olej!) nebo kafru, hrozí dušnost až zástava dechu (vhodnou alternativou je např. eukalyptus), tzv. Kratschmerův apnoický reflex. I u ostatních bylinných inhalací bych byla u dětí vždy opatrnější.

.

INHALACE PŘI ZÁNĚTU DUTIN, RÝMĚ A KAŠLI: VHODNÉ BYLINY

.
Poznámka: Červeně jsou označeny byliny, kde jsou určitá omezení, nejčastěji ve smyslu zkrácení doby a četnosti inhalace. Takto jsou označeny byliny s vysoce alergenním potenciálem.

Aloisie trojlistá / sporýš aloiska (Lippia citriodora): tlumí překrvenou nosní sliznici, uplatní se při léčbě kašle a bronchitidě (zánět průdušek). Používá se i na výplachy nosu při akutní i chronické rýmě.

Bazalka pravá, list (Occimum basilium): Inhalace připravená z listů bazalky snižuje mírně tlak krve a lze ji aplikovat při nachlazení i únavě.

Bez černý, květ (Sambucus nigra): Odvar je vhodný k inhalaci při zastydlé rýmě, zánětu dutin (sinusitis), bolení v krku, chrapotu nebo bronchitidě (zánět průdušek).

Borovice lesní / sosna, mladé výhonky (Pinus syvestris): Inhalace par z vařících se vrcholků borovice po dobu 5 - 8 (maximálně 10) minut. Inhaluje se zpravidla jen 1 x denně. Prospěšná je při infekcích zejm. v oblasti dýchacích cest.

Břečtan popínavý, list (Hedera helix): podporuje vykašlávání při kataru horních cest dýchacích.

Divizna velkokvětá, květ (Verbascum densiflorum): Podporuje expektoraci (vykašlávání).

Dobromysl / oregano, nať (Origanum vulgare): Aplikujeme ji při infektech horních cest dýchacích a lze ji pít se i jako čaj při silném zahlenění a dráždivém, suchém kašli.

Eukalyptus / blahovičník kulatoplodý, list (Eucalyptus globulus): Namísto listů si lze koupit i eukalyptovou silici, já však dávám vždy přednost rostlině před esenciálním olejem.

Heřmánek pravý, květ (Matricaria chamomilla): Má antiseptické účinky (dezinfikuje).

Heřmánek římský neboli rmenec (rmen) sličný, květ (Chamaemelum nobile, syn. Anthemis nobilis): Antiseptické účinky.

Hřebíček / hřebíčkovec vonný, nerozvitá květní poupata (Caryophyllus aromaticus): V inhalační formě dezinfikuje dýchací cesty a napomáhá léčbě bronchitidy (zánět průdušek).

Jalovec obecný, bobulky (Juniperus communis): Pro své fytoncidní (antibiotické) účinky je mj. vhodný k inhalaci.

Jedle sibiřská nebo bělokorá, mladé výhonky (Abies sibirica nebo Abies alba): Éterický olej z jedle se používá při nachlazení (kašel, rýma, bolest v krku), chřipce, bronchitidě (zánět průdušek).

Kerblík třebule, nať (Anthriscus cerefolium): Je vhodný při bronchitidě. Inhalace mají trvat maximálně 10 minut a provádíme je 1 - 2 x denně.

Konopice (konopička) bledožlutá (Galeopsis segetum / Dalanum segetum): Slouží jako expektorans (podporuje vykašlávání).

Koriandr setý, plod (Coriandrum sativum): Podrcený plod užíváme ve formě inhalace při chronické rýmě, spojené s chronickým katarem horních cest dýchacích. Inhalujeme 1 - 2 x denně po dobu 5 - 10 minut.

Křen selský, kořen (Armoracia rusticana): Inhaluje se po dobu 8 až 10 minut. Zde bych byla také opatrnější - vzpomeňte si, co s vámi dělá křenová pomazánka. 😉

Lípa obecná, k inhalaci POUZE LIST!, KVĚT (Tilia vulgaris): Květ lípy má značný potenciál pro vyvolání alergie, proto se k inhalacím nedoporučuje. List lípy využijeme na inhalace při chřipce, laryngitis (zánět hrtanu) nebo u bronchiálního astmatu.

Majoránka zahradní, nať (Majorana hortensis): Je vhodná při zánětu vedlejších dutin nosních (sinusitida) nebo astmatu. Dáme výjimečně 4 polévkové lžíce na 500 ml vody.

Máta peprná, list (Mentha piperita): Mátu aplikujeme při kataru horních cest dýchacích, doba inhalace by neměla překročit 10 minut.

Mateřídouška úzkolistá, nať (Thymus serpyllum): má antiseptické (dezinfekční) působení. Využijeme ji při zánětech horních dýchacích cest a bronchitidách.

Modřín opadavý, mladé výhonky (Larix decidua): Na inhalace se používá hlavně ve formě éterického oleje nebo balzámu (z pryskyřice) při kataru horních cest dýchacích a bronchitidě (zánětu průdušek). Inhalujeme kratší dobu, 1 x denně (maximálně 2 x denně). Ke stejnému účelu můžeme použít i mladé větvičky nebo vrcholky větviček modřínu.

Pelargónie růžová, list (Pelargonium radens): V podobě čaje, ale zejména inhalačně podporuje průdušky; silné antiflogistikum (protizánětlivá), antitusikum (tlumí suchý, neproduktivní kašel). Výhodou je, že jako domácí pokojová rostlina je stále k dispozici. Čerstvé listy rozmačkáme a vhodíme do horké vody. Toť vše. Inhalujeme 1 - 2 x denně, 5 - 10 minut. Inhalace tlumí kromě kašle i dráždění v krku a v dýchacích cestách působí antisepticky (dezinfikuje).

Podběl lékařský, květ a list (Tussilago farfara): Inhalaci doplníme i nálevem.

Prvosenka jarní / petrklíč, květ (Primula veris): Je úžasná na kašel a průdušky a dost nedoceněná (myslete u kašle kromě podbělu nebo jitrocele vždy i na prvosenku!). Kromě inhalace se používá i nálev nebo tinktura.

Proskurník lékařský, kořen (Althaea officinalis): Při zánětu čelních dutin (sinusitis frontalis) vložíme 2 polévkové lžíce pokrájeného kořene proskurníku do 0,5 litru vody a necháme 30 minut louhovat. Pak na malém ohni necháme projít varem a přikryté ještě 5 minut povaříme. Odstavíme a 10 minut necháme opět louhovat. Odvar inhalujeme a několikrát denně nasáváme i nosem.

Rozmarýna lékařská, list (Rosmarinus officinalis): Při bronchitidě. 1 polévkovou lžíci rozmarýnu vložíme do 1 až 1,5 litru vody a necháme povařit. Inhalujeme 5 - 7 minut. Opakujeme 2 - 3krát denně.

Rýmovník, list (Plectranthus argentatus) - Aplikujeme nejen při nachlazení, ale jako čaj i při bolestech hlavy a poruchách trávení.

Skořice / skořicovník čínský (Cinnamomum zeylanicum): K inhalaci použijeme éterický olej na dýchací obtíže. Má velmi dobré antiseptické účinky (dezinfikuje).

Smrk ztepilý, větvičky (i sušené), mladé výhonky a jehličí (Picea abies): Smrkové výhonky použijeme při rýmě, kašli, astmatu, bronchitidě. Inhalujeme 10-15 minut, v případě esenciálního oleje kratší dobu.

Světlík lékařský, nať (Euphrasia rostkoviana): Na zánět čelních dutin (sinusitis frontalis), neproduktivní suchý kašel či bronchitidu si připravíme světlíkový odvar: 4 polévkové lžíce světlíku vhodíme do 300 ml vody a přivedeme k varu. Vaříme na mírném ohni 5 - 10 minut a necháme krátce louhovat. Inhalujeme 5 - 10 minut, 1 - 2 x denně. Mimochodem, zde je jeden z mnoha příkladů, který dokládá mnoholičné působení bylin - světlík tedy není pouze na oči, jako 2minutový odvar příznivě ovlivňuje trávení či snižuje krevní tlak.

Šalvěj, list (Salvia officinalis): Fytoncidní (antibiotické) účinky.

Tea tree oil - bělostrom různolistý, kajeput (Melaleuca alternifolia): pár kapek přidat do vody a opatrně vdechovat, neboť to je "síla". 😊

Tymián obecný, nať (Thymus vulgaris): Lze využít nejen ke koupeli, ale i k inhalaci. Pokud ho nemáte, rychle to vždy na začátku chladné sezóny napravte. Je to výborné antiseptikum dýchacích cest (dezinfikuje).

Vavřín vznešený neboli bobkový list (Laurus nobilis): V domácnosti je skoro vždy a lze ho využít při katarech horních cest dýchacích a průdušek.

Zavinutka podvojná neboli americká meduňka / monarda, list nebo kvetoucí nať (Monarda didyma): U průduškových onemocnění se doporučuje hlavně v inhalační formě.

Žindava evropská, nať (Sanicula europaea): Inhalujeme při všech onemocněních průdušek a plicních problémech.

.

VINCENTKA

.
Nejde sice o bylinu, ale k domácí inhalaci se Vincentka často využívá a můžeme do ní i přidat bylinky.
.

JAK INHALOVAT, KDYŽ DOMA NIC NENÍ

.
Brambory ve slupce: Máte-li zánět horních cest dýchacích a doma nic po ruce, zkuste obyčejné brambory. Uvařte je ve slupce (můžete event. přidat kořen petržele) a vznikající páry inhalujte.

Cibule: Při chřipce se osvědčuje i inhalovaní výparů cibule. Šťávu z 1 velké nebo 2 - 3 menších cibulí, vylijeme na talířek a vdechujeme nosem asi 3 minuty několikrát denně. Oči nechte otevřené jen v případě, že si chcete pobrečet. Při krájení cibule, ke kterému byste se měli v rámce terapie hlásit, to však bez účasti zraku asi nezvládnete. 😉

.

ZÁZRAKY Z CIBULE

.
Cibulová šťáva s medem na nemoci průdušek a podporu imunity

Cibuli odšťavníme a do šťávy přidáme stejné množství medu. Rozmícháme a bereme v průběhu celého dne po 1 lžičce, každé 2 hodiny. Tento lék může napomáhat i na trávení (i když některým osobám naopak syrová cibule žaludek dráždí).

Sirup z cibule a medu na kašel (Volně přeloženo z http://www.gesundheit.de/medizin/naturheilmittel/hausmittel/kraeutertee-rezepte)

Větší, na jemno pokrájenou cibuli zalijeme medem (v nouzi lze určitě použít i cukr - pak ale přidáme vodu, aby nevznikl karamel) a necháme v hrnci pod pokličkou zahřívat na nejmenším stupni zhruba 40 minut. Denně se bere každých 15-30 minut 1/2 - 1 čajová lžička. Šťávu uchováváme po dobu léčby ve skleničce v chladničce.

Cibule a akutní rýma

1 větší plátek čerstvě ukrojené cibule (nebo 2 - 3 menší kolečka) spaříme šálkem vroucí vody. Po chvíli cibuli vyjmeme a tekutinu pomalu, po doušcích, pijeme, několikrát denně.

.

DOMÁCÍ PREVENCE ANEB MRKVOVÁ ŠŤÁVA S MEDEM NA POSÍLENÍ IMUNITY

.
Šťávu z mrkve s příměsí medu podáváme jako prevenci 2 x denně, na 150 ml šťávy 1 čajovou lžičkou medu. Šťávu můžeme podávat i při léčbě chřipky a viróz, u akutních onemocnění však zvýšíme dávkování na 3 - 4 x denně.


Poznámka: Mějte prosím na paměti, že výčet vedlejších účinků a kontraindikací není určitě úplný, zda jsem uvedla jen ty hlavní!

Někdy příště se těšte na obklady, zábaly a bylinnou terapii. 😊


Rozšiřující literatura:
A.-M. Beer, M. Adler: Leitfaden Naturheilverfahren für die ärztliche Praxis, Elsevier Urban & Fischer, 2012
K. Kraft, R. Stange: Lehrbuch Naturheilverfahren, Hippokrates 2010
H. Schilcher, S. Kammerer, T. Wegener: Leitfaden Phytotherapie
J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin
P. Váňa: Rady bylináře Pavla
P. Váňa: Léčivé stromy a keře podle bylináře Pavla, 1. a 2. díl
Dyonýz Dugas: 500 nejlepších receptů lidové medicíny
http://www.gesund.at/f/inhalieren

 

Komentáře z Blog.cz:

viz pdf

 

 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Uveďte prosím nějakou přezdívku (pole NÁZEV/ADRESA URL - stačí vyplnit jen přezdívku). Jinak mi vaše komentářové kapky splynou v jedno nekonečné moře. 😉

DĚKUJI ZA VAŠE KOMENTÁŘE. 😊