Skoro všechny odborné články již jsou ze starého blogu doktorka-se-srdcem.blog.cz přestěhovány (a na těch pár zbylých "čekatelů" je v příslušné rubrice uveden odkaz). 😊

středa 30. listopadu 2016

Inhalace a koupele: Nachlazení, viróza a chřipka, 4. část

Hepčí! Což takhle dát si koupel nebo inhalaci? V dnešním dílu seriálu týkajícího se nachlazení bude řeč i o dobrodiní lidových prostředků: To když v případě nouze zjistíme, že doma nemáme kromě cibule a brambor nic jiného. Ale i ty nám mohou pomoci při léčení!

Dodatek pro redaktory z velkých serverů (a osoby jim podobné): nekopírujte, prosím, bez mého výslovného souhlasu celé odstavce. V mých článcích je spousta specifických prvků, co nikde jinde nenajdete. Pokud už se budete chtít inspirovat, obtěžujte se alespoň s přeformulováním vět!

KOUPELE

CELKOVÉ KOUPELE

.
Při prvních příznacích toho, že něco ve vašem těle není v pořádku, můžete zkusit jednu z variant hydroterapie, celkovou koupel, která zlepší prokrvení celého organismu. Koupele celého těla by neměly přesahovat 20 (max. 30 minut). Vždyť by vám ta voda při delším máchání stejně vystydla! 😉 Použijeme zhruba 3-4 hrsti na 3 l vody a 1 "koupelovou" vanu. Krátce povaříme. Množství vody nesnižujte, vařte v nejhorším ve dvou hrncích, protože pokud bude roztok příliš koncentrovaný a přesycený, vylouhuje se méně účinných látek.

.

KOUPELE RUKOU A NOHOU

.
Pokud jsou doporučovány střídavé koupele rukou a nohou, znamená to, že např. v pondělí ponoříte do vody vaše nožky stonožky - a ve středu pak vaše ručky, nejlépe až po loket (celkem 10-15 koupelí rukou a 10-15 koupelí nohou).

.

KONTRAINDIKACE KOUPELÍ ANEB KDY JSOU KOUPELE NEVHODNÉ

.
Při vysoké tělesné teplotě si nechte na koupel zajít chuť. Kardiaci a osoby s hypertenzí (vysoký krevní tlak) by měli mít oblast srdce nad vodou a koupel by neměla být příliš horká.

.

JAK ČASTO PROVÁDĚT KOUPELE

.
Celkově se u koupelí obecně doporučuje vždy 10-15 koupelí prováděných obden a pak vložit přestávku.

.

BYLINY VHODNÉ KE KOUPELI PŘI NACHLAZENÍ

.
Kerblík třebule: Při onemocněních jako chronická bronchitida nebo astma bronchiale (ale i poruchy prokrvení končetin, migrenózní bolesti hlavy nebo bolesti kloubů, u kterých nejsou přítomny známky zánětu), provádíme koupele následujícím způsobem: jeden den aplikujeme koupel rukou a druhý den nohou. Doba koupele by se měla pohybovat od 8 do 15 minut. Janča doporučuje teplotu nejvyšší, jakou člověk snese, já bych to nechala na pacientovi a jeho pocitu.

Lípa obecná květ: Podáme-li nálev v horké koupeli, zesílíme potopudné účinky.

Chceme-li navíc ještě zesílit potopudné účinky čaje, Janča doporučuje čaj pít zhruba po patnácté hodině a večer. Protizánětlivé účinky se posílí lihovodným roztokem, tj. přidáním tinktury lípy do lipového čaje. Ne všech účinků lze totiž dosáhnout v čaji nebo jen podáváním tinktury - a tento poznatek platí u mnoha bylin.

Tymián: Jak uvádím v jedné z předchozích částí, nejlepší prevencí je tymiánová horká koupel nohou v momentě, kdy cítíme, že na nás něco "leze". Kromě podpory metabolismu (látkové výměny) zlepšuje tymián místně prokrvení a pomáhá i při revmatismu a únavě nohou.

Mimochodem, na sinusitidu (zánět vedlejších dutin nosních) často vyzrajete obyčejnými koupelemi nohou nebo rukou (ponořených nejlépe až po loket) střídavě v horké a na pár sekund i ve studené vodě (u některých osob je výhodnější studený mezistupeň vynechat).

INHALACE


Při kašli a akutních infekcích horních dýchacích cest nebo chronickém zánětu vedlejších dutin nosních (sinusitis) přijdou ke slovu inhalace nad hrncem. Inhalaci připravíme zhruba z 1 polévkové lžíce sušené či čerstvé byliny a 0,5 litru vody. Byliny spaříme nebo krátce povaříme. Necháme zchladnout zhruba na 60-70°C (vroucí voda sliznice spíše podráždí) a můžeme začít s hrou na bubáky: Přehodíme si ručník přes hlavu, dýcháme střídavě ústy a nosem (v případě rýmy moc na výběr nemáme) a nad hrncem rozjímáme o smyslu života virů. 😉 Inhalujeme 1 - 3 x denně, 5-15 minut (viz uvedené výjimky), dokud je nám to příjemné. Na závěr doporučovat Kneipp oplach obličeje studenou vodou (pomůže to i na stáhnutí teplem rozšířených pórů kůže). Po inhalaci bychom v případě nepříznivého počasí neměli vycházet ven po dobu 30 minut. Pro děti volíme nižší teplotu, zhruba 40-50°C.

.

INHALACE S ESENCIÁLNÍMI (ÉTERICKÝMI) OLEJI ANEB PRUDKÁ MOC SILIC

.
Pokud použijeme silice, tj. esenciální (éterické) oleje, řiďte se údaji výrobce. Na inhalaci se nejčastěji používá 5-10 kapek oleje na 100 ml horké vody o teplotě zhruba 60°C (éterické oleje rychle vyprchají, nakapte je tedy těsně před vlastní inhalací). Tyto oleje mají prudší působení, než obyčejný bylinný výluh, takže pokud u vás tyto oleje vyvolají silné záchvaty kašle nebo "hepčíkového" kýchání, inhalaci přerušte a napříště se této přísadě raději vyhněte a zvolte sušené či čerstvé byliny. Pro astmatiky by měly zůstat esenciální oleje tabu, protože mohou spustit astmatický záchvat. Také těhotné ženy by se měly některým silicím zcela vyhnout (čtěte etikety!).

.

KONTRAINDIKACE INHALACÍ ANEB KDY NEINHALOVAT


Osoby s alergickým astmatem nebo inhalační alergií typu senné rýmy by se inhalací měly vyvarovat. Heřmánek, lípa ani šalvěj nejsou k inhalaci, vzhledem ke značně vysoké schopnosti vyvolávat alergie, ideální. Pokud se u vás v rodině již vyskytují inhalační alergie a vy zatím zůstáváte ušetřeni, zvolte raději jiné byliny.

Malým dětem a kojencům nikdy nepodáváme bylinnou inhalaci obsahující éterický olej s obsahem mentolu (mátový olej!) nebo kafru, hrozí dušnost až zástava dechu (vhodnou alternativou je např. eukalyptus), tzv. Kratschmerův apnoický reflex. I u ostatních bylinných inhalací bych byla u dětí vždy opatrnější.

.

INHALACE PŘI ZÁNĚTU DUTIN, RÝMĚ A KAŠLI: VHODNÉ BYLINY

.
Poznámka: Červeně jsou označeny byliny, kde jsou určitá omezení, nejčastěji ve smyslu zkrácení doby a četnosti inhalace. Takto jsou označeny byliny s vysoce alergenním potenciálem.

Aloisie trojlistá / sporýš aloiska (Lippia citriodora): tlumí překrvenou nosní sliznici, uplatní se při léčbě kašle a bronchitidě (zánět průdušek). Používá se i na výplachy nosu při akutní i chronické rýmě.

Bazalka pravá, list (Occimum basilium): Inhalace připravená z listů bazalky snižuje mírně tlak krve a lze ji aplikovat při nachlazení i únavě.

Bez černý, květ (Sambucus nigra): Odvar je vhodný k inhalaci při zastydlé rýmě, zánětu dutin (sinusitis), bolení v krku, chrapotu nebo bronchitidě (zánět průdušek).

Borovice lesní / sosna, mladé výhonky (Pinus syvestris): Inhalace par z vařících se vrcholků borovice po dobu 5 - 8 (maximálně 10) minut. Inhaluje se zpravidla jen 1 x denně. Prospěšná je při infekcích zejm. v oblasti dýchacích cest.

Břečtan popínavý, list (Hedera helix): podporuje vykašlávání při kataru horních cest dýchacích.

Divizna velkokvětá, květ (Verbascum densiflorum): Podporuje expektoraci (vykašlávání).

Dobromysl / oregano, nať (Origanum vulgare): Aplikujeme ji při infektech horních cest dýchacích a lze ji pít se i jako čaj při silném zahlenění a dráždivém, suchém kašli.

Eukalyptus / blahovičník kulatoplodý, list (Eucalyptus globulus): Namísto listů si lze koupit i eukalyptovou silici, já však dávám vždy přednost rostlině před esenciálním olejem.

Heřmánek pravý, květ (Matricaria chamomilla): Má antiseptické účinky (dezinfikuje).

Heřmánek římský neboli rmenec (rmen) sličný, květ (Chamaemelum nobile, syn. Anthemis nobilis): Antiseptické účinky.

Hřebíček / hřebíčkovec vonný, nerozvitá květní poupata (Caryophyllus aromaticus): V inhalační formě dezinfikuje dýchací cesty a napomáhá léčbě bronchitidy (zánět průdušek).

Jalovec obecný, bobulky (Juniperus communis): Pro své fytoncidní (antibiotické) účinky je mj. vhodný k inhalaci.

Jedle sibiřská nebo bělokorá, mladé výhonky (Abies sibirica nebo Abies alba): Éterický olej z jedle se používá při nachlazení (kašel, rýma, bolest v krku), chřipce, bronchitidě (zánět průdušek).

Kerblík třebule, nať (Anthriscus cerefolium): Je vhodný při bronchitidě. Inhalace mají trvat maximálně 10 minut a provádíme je 1 - 2 x denně.

Konopice (konopička) bledožlutá (Galeopsis segetum / Dalanum segetum): Slouží jako expektorans (podporuje vykašlávání).

Koriandr setý, plod (Coriandrum sativum): Podrcený plod užíváme ve formě inhalace při chronické rýmě, spojené s chronickým katarem horních cest dýchacích. Inhalujeme 1 - 2 x denně po dobu 5 - 10 minut.

Křen selský, kořen (Armoracia rusticana): Inhaluje se po dobu 8 až 10 minut. Zde bych byla také opatrnější - vzpomeňte si, co s vámi dělá křenová pomazánka. 😉

Lípa obecná, k inhalaci POUZE LIST!, KVĚT (Tilia vulgaris): Květ lípy má značný potenciál pro vyvolání alergie, proto se k inhalacím nedoporučuje. List lípy využijeme na inhalace při chřipce, laryngitis (zánět hrtanu) nebo u bronchiálního astmatu.

Majoránka zahradní, nať (Majorana hortensis): Je vhodná při zánětu vedlejších dutin nosních (sinusitida) nebo astmatu. Dáme výjimečně 4 polévkové lžíce na 500 ml vody.

Máta peprná, list (Mentha piperita): Mátu aplikujeme při kataru horních cest dýchacích, doba inhalace by neměla překročit 10 minut.

Mateřídouška úzkolistá, nať (Thymus serpyllum): má antiseptické (dezinfekční) působení. Využijeme ji při zánětech horních dýchacích cest a bronchitidách.

Modřín opadavý, mladé výhonky (Larix decidua): Na inhalace se používá hlavně ve formě éterického oleje nebo balzámu (z pryskyřice) při kataru horních cest dýchacích a bronchitidě (zánětu průdušek). Inhalujeme kratší dobu, 1 x denně (maximálně 2 x denně). Ke stejnému účelu můžeme použít i mladé větvičky nebo vrcholky větviček modřínu.

Pelargónie růžová, list (Pelargonium radens): V podobě čaje, ale zejména inhalačně podporuje průdušky; silné antiflogistikum (protizánětlivá), antitusikum (tlumí suchý, neproduktivní kašel). Výhodou je, že jako domácí pokojová rostlina je stále k dispozici. Čerstvé listy rozmačkáme a vhodíme do horké vody. Toť vše. Inhalujeme 1 - 2 x denně, 5 - 10 minut. Inhalace tlumí kromě kašle i dráždění v krku a v dýchacích cestách působí antisepticky (dezinfikuje).

Podběl lékařský, květ a list (Tussilago farfara): Inhalaci doplníme i nálevem.

Prvosenka jarní / petrklíč, květ (Primula veris): Je úžasná na kašel a průdušky a dost nedoceněná (myslete u kašle kromě podbělu nebo jitrocele vždy i na prvosenku!). Kromě inhalace se používá i nálev nebo tinktura.

Proskurník lékařský, kořen (Althaea officinalis): Při zánětu čelních dutin (sinusitis frontalis) vložíme 2 polévkové lžíce pokrájeného kořene proskurníku do 0,5 litru vody a necháme 30 minut louhovat. Pak na malém ohni necháme projít varem a přikryté ještě 5 minut povaříme. Odstavíme a 10 minut necháme opět louhovat. Odvar inhalujeme a několikrát denně nasáváme i nosem.

Rozmarýna lékařská, list (Rosmarinus officinalis): Při bronchitidě. 1 polévkovou lžíci rozmarýnu vložíme do 1 až 1,5 litru vody a necháme povařit. Inhalujeme 5 - 7 minut. Opakujeme 2 - 3krát denně.

Rýmovník, list (Plectranthus argentatus) - Aplikujeme nejen při nachlazení, ale jako čaj i při bolestech hlavy a poruchách trávení.

Skořice / skořicovník čínský (Cinnamomum zeylanicum): K inhalaci použijeme éterický olej na dýchací obtíže. Má velmi dobré antiseptické účinky (dezinfikuje).

Smrk ztepilý, větvičky (i sušené), mladé výhonky a jehličí (Picea abies): Smrkové výhonky použijeme při rýmě, kašli, astmatu, bronchitidě. Inhalujeme 10-15 minut, v případě esenciálního oleje kratší dobu.

Světlík lékařský, nať (Euphrasia rostkoviana): Na zánět čelních dutin (sinusitis frontalis), neproduktivní suchý kašel či bronchitidu si připravíme světlíkový odvar: 4 polévkové lžíce světlíku vhodíme do 300 ml vody a přivedeme k varu. Vaříme na mírném ohni 5 - 10 minut a necháme krátce louhovat. Inhalujeme 5 - 10 minut, 1 - 2 x denně. Mimochodem, zde je jeden z mnoha příkladů, který dokládá mnoholičné působení bylin - světlík tedy není pouze na oči, jako 2minutový odvar příznivě ovlivňuje trávení či snižuje krevní tlak.

Šalvěj, list (Salvia officinalis): Fytoncidní (antibiotické) účinky.

Tea tree oil - bělostrom různolistý, kajeput (Melaleuca alternifolia): pár kapek přidat do vody a opatrně vdechovat, neboť to je "síla". 😊

Tymián obecný, nať (Thymus vulgaris): Lze využít nejen ke koupeli, ale i k inhalaci. Pokud ho nemáte, rychle to vždy na začátku chladné sezóny napravte. Je to výborné antiseptikum dýchacích cest (dezinfikuje).

Vavřín vznešený neboli bobkový list (Laurus nobilis): V domácnosti je skoro vždy a lze ho využít při katarech horních cest dýchacích a průdušek.

Zavinutka podvojná neboli americká meduňka / monarda, list nebo kvetoucí nať (Monarda didyma): U průduškových onemocnění se doporučuje hlavně v inhalační formě.

Žindava evropská, nať (Sanicula europaea): Inhalujeme při všech onemocněních průdušek a plicních problémech.

.

VINCENTKA

.
Nejde sice o bylinu, ale k domácí inhalaci se Vincentka často využívá a můžeme do ní i přidat bylinky.
.

JAK INHALOVAT, KDYŽ DOMA NIC NENÍ

.
Brambory ve slupce: Máte-li zánět horních cest dýchacích a doma nic po ruce, zkuste obyčejné brambory. Uvařte je ve slupce (můžete event. přidat kořen petržele) a vznikající páry inhalujte.

Cibule: Při chřipce se osvědčuje i inhalovaní výparů cibule. Šťávu z 1 velké nebo 2 - 3 menších cibulí, vylijeme na talířek a vdechujeme nosem asi 3 minuty několikrát denně. Oči nechte otevřené jen v případě, že si chcete pobrečet. Při krájení cibule, ke kterému byste se měli v rámce terapie hlásit, to však bez účasti zraku asi nezvládnete. 😉

.

ZÁZRAKY Z CIBULE

.
Cibulová šťáva s medem na nemoci průdušek a podporu imunity

Cibuli odšťavníme a do šťávy přidáme stejné množství medu. Rozmícháme a bereme v průběhu celého dne po 1 lžičce, každé 2 hodiny. Tento lék může napomáhat i na trávení (i když některým osobám naopak syrová cibule žaludek dráždí).

Sirup z cibule a medu na kašel (Volně přeloženo z http://www.gesundheit.de/medizin/naturheilmittel/hausmittel/kraeutertee-rezepte)

Větší, na jemno pokrájenou cibuli zalijeme medem (v nouzi lze určitě použít i cukr - pak ale přidáme vodu, aby nevznikl karamel) a necháme v hrnci pod pokličkou zahřívat na nejmenším stupni zhruba 40 minut. Denně se bere každých 15-30 minut 1/2 - 1 čajová lžička. Šťávu uchováváme po dobu léčby ve skleničce v chladničce.

Cibule a akutní rýma

1 větší plátek čerstvě ukrojené cibule (nebo 2 - 3 menší kolečka) spaříme šálkem vroucí vody. Po chvíli cibuli vyjmeme a tekutinu pomalu, po doušcích, pijeme, několikrát denně.

.

DOMÁCÍ PREVENCE ANEB MRKVOVÁ ŠŤÁVA S MEDEM NA POSÍLENÍ IMUNITY

.
Šťávu z mrkve s příměsí medu podáváme jako prevenci 2 x denně, na 150 ml šťávy 1 čajovou lžičkou medu. Šťávu můžeme podávat i při léčbě chřipky a viróz, u akutních onemocnění však zvýšíme dávkování na 3 - 4 x denně.


Poznámka: Mějte prosím na paměti, že výčet vedlejších účinků a kontraindikací není určitě úplný, zda jsem uvedla jen ty hlavní!

Někdy příště se těšte na obklady, zábaly a bylinnou terapii. 😊


Rozšiřující literatura:
A.-M. Beer, M. Adler: Leitfaden Naturheilverfahren für die ärztliche Praxis, Elsevier Urban & Fischer, 2012
K. Kraft, R. Stange: Lehrbuch Naturheilverfahren, Hippokrates 2010
H. Schilcher, S. Kammerer, T. Wegener: Leitfaden Phytotherapie
J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin
P. Váňa: Rady bylináře Pavla
P. Váňa: Léčivé stromy a keře podle bylináře Pavla, 1. a 2. díl
Dyonýz Dugas: 500 nejlepších receptů lidové medicíny
http://www.gesund.at/f/inhalieren

 

Komentáře z Blog.cz:

viz pdf

 

 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Uveďte prosím nějakou přezdívku (pole NÁZEV/ADRESA URL - stačí vyplnit jen přezdívku). Jinak mi vaše komentářové kapky splynou v jedno nekonečné moře. 😉

DĚKUJI ZA VAŠE KOMENTÁŘE. 😊