Moc vás všechny prosím, NEPLEŤTE SI komentáře s poradnou a nepokládejte dotazy na různé výrobky, jejich vzájemné interakce apod., beztak je většina těchto dotazů určena pro lékárníky, nikoliv pro lékaře! Ani vaše onemocnění bez hlubších znalostí nemohu řešit, křišťálovou kouli dosud nevlastním. S mailem také neuspějete, poradna je, až do odvolání, uzavřená! RESPEKTUJTE TO PROSÍM!

sobota 1. října 2016

Kostival lékařský (Symphytum officinale) účinky: zlomeniny, klouby, vředy i kašel, 1. část

Víte, že ve mně obsažený allantoin je podstatou léčby larvami, jejichž sekretem léčí hnisavé rány například na diabetologii v pražském IKEMu? To nejcennější na mně je tlustý, černý oddenek, který, krom toho, že je slizký, je na řezu bílý, ale rychle hnědne. Hodí se ke mně dobře písnička "Šel zahradník do zahrady s motykou" a nejlepší sklizeň mého kořene je od října do listopadu (po odkvětu) nebo pak v období časného jara od března do dubna (před květem). Jmenuji se kostival lékařský, Symphytum officinale, jsem statný, mnohdy až metr vysoký. Mám celkem rád vlhko a rostu v příkopech. Moje květy, od poloviny května do poloviny září, hrají všemi barvami: od fialové, modré, růžové, přes červenou až k bílé, takže se nenechte zmást. Ještě musím zmínit, že jsem velmi velkodušný. Poskytuji totiž byt první kategorie mravencům a jiným hmyzákům, které láká moje šťáva z květů. Název pochází ze slova symphyton, což v překladu znamená srůstat spolu (a názvy z jiných jazyků jako kostival nebo kostihoj, dávají tušit, co spojuji 😉). Po slovensky sa volám kostihoj lekársky, auf Deutsch gewöhnlicher Beinwell, in English comfrey и по-русски Окопник лекарственный.

Lidové názvy: černé koření, černý kořen, chropáč, kobylí mléko, kostihoj, medunice, rachytka, sladký lupen, svalník větší, trudovatník, valikost nebo  volský jazyk.
 

ZÁMĚNA

Kostival lékařský si můžete splést jen s ostatními druhy téhož rodu. Kostival český (Symphytum bohemicum), poddruh kostivalu lékařského, má bílé květy, V ČR se vyskytují ještě jiné druhy kostivalu: kostival drsný (Symphytum asperum) s květy do modra a kostival hlíznatý (Symphytum tuberosum syn. S. bulbosum) se světle žlutými květy. Kostival uplandský (S. x uplandicum syn. S. peregrinum), který je na druhém obrázku, a kostival drsný se pěstovaly v 19. století pro krmné účely a jako medonosné rostliny. Na některých místech proto rostliny přetrvávají. Také na zahrádkách se pěstují různé okrasné druhy kostivalu (a ojediněle se mohou dostat i za plot). Liší se opět barvou a event. mírně tvarem květů. K léčebným účelům se využívá jen kostival lékařský.

Jsem tvůj ranhojič i spojovatel kostí,
jsem ten, co se ústupu zánětu se ctí zhostí.
Bolest z tebe odvalím jak brouk svou kuličku,
z kašlíku brzy nezbude už ani trošičku.

Kostival uplandský 'Moorland Heather' - Symphytum x uplandicum / S. peregrinum - tuberous comfrey / Russian comfrey 'Moorland Heather' - Futter-Beinwell - Окопник упландский - consoude d'Uppland - consolida dell'Uppland

Příbuzný našeho kostivalu pěstovaný na zahrádkách: kostival uplandský (Symphytum x uplandicum). Květy mají mírně odlišný tvar a jsou větší, barva  u tohoto druhu může být purpurová, jako zde.

Dodatek pro redaktory z velkých serverů (a osoby jim podobné): nekopírujte, prosím, bez mého výslovného souhlasu celé odstavce. V mých článcích je spousta specifických prvků, co nikde jinde nenajdete. Pokud už se budete chtít inspirovat, obtěžujte se alespoň s přeformulováním vět. Za žádných okolností nepřebírejte, ani v upravené podobě, moje vlastní receptury!
.

ÚČINKY KOSTIVALU

 • podpora hojení ran: napomáhá granulaci tkání, jak při zevním, tak při vnitřním podávání; přispívá k tvorbě kalusu a tak i ke zhojení zlomenin (kalus neboli svalek je tkáň spojující nejprve úlomky kostí - na jejím základě se postupně vyvíjí nová kost). 
 • hojí a ochraňuje sliznice, jak dýchacího ústrojí včetně plic, tak trávicího traktu: žaludeční vředy (v této indikaci se dají kromě kořenu použít i listy) nebo střevní problémy, včetně poleptání či popálení sliznic nebo při atrofii sliznic (ztenčení původně normálně vyvinuté sliznice; k atrofii dochází např. vlivem chronických zánětů nebo přirozeně ve stáří).
 • antiflogistické a antiexsudativní účinky: protizánětlivý, snižuje tvorbu zánětlivého výpotku; např. záněty močových cest, zánět nehtového lůžka, furunkl, flebitis (zánět žil), peritonitida (zánět pobřišnice) nebo pleuritida (zánět pohrudnice)
 • paradontóza (paradentóza) také patří do léčebného arzenálu kostivalu
 • antiedematózní účinky: zmírňuje otoky (edémy); zvětšené lymfatické uzliny při horečnatém onemocnění
 • fytoncidní - "antibiotické" účinky (vlivem obsažených tříslovin): rostlinné antibiotikum
 • analgetikum: proti bolesti
 • antirevmatikum: proti revmatismu, otokům kloubů, artróze (degenerativní onemocnění kloubů), zejm. gonartróza (artróza kolenního kloubu), artritida (zánětlivé onemocnění kloubů), epicondylitis lateralis humeri (tenisový loket), epicondylitis medialis humeri (oštěpařský loket), tendinopatie (bolestivé onemocnění šlach - např. tendinopatie Achillovy šlachy), tendinitida (zánět šlach), tendovaginitida (zánět šlachy včetně jejího pouzdra)
 • expektorans: podporuje vykašlávání, což je málo známé (v této indikaci je možno využít i listů); využívá se při onemocnění dýchacích cest, jako je např. bronchitida (zánět průdušek)
 • sedativum: zklidňující účinky
 • doplňková léčba osteoporózy (řídnutí kostí)

 kostival lékařský - Symphytum officinale - kostihoj lekársky - comfrey - gewöhnlicher Beinwell - Окопник лекарственный - consuelda - Consoude officinale - Consolida maggiore
Kostival lékařský (Symphytum officinale) 
Další obrázky najdete zde: 1, 23, 4, 5
. 

ÚČINNÉ OBSAHOVÉ LÁTKY KOSTIVALU

Kostivalové drogy obsahují vysoce hojivý purinový derivát allantoin (0,6-0,8%), třísloviny (do 6%), slizy (fruktany), škrob, sacharidy (inulin, fruktóza ad.), triterpenové saponiny, asparagin (1-3%), (bílkoviny kostivalu jsou kvalitou srovnatelné se živočišnými bílkovinami!), fytosteroly, flavonoidy, vitamíny zejm. skupiny C a B (B1, B2 a údajně i v rostlinách téměř se nevyskytující vitamín B12, co ale není vědecky doloženo), minerály (vápník, draslík ad.), kyselina křemičitá, kyselina rozmarýnová, kyselina chlorogenová, cholin a až 0,06% pyrrolizidinových alkaloidů (intermedin, acetylintermedin, consolidin, consolicin, symphytin, symlandin, symphytocynoglossin, echimidin, echiumin, echinatin, lasiocarpin, viridiflorin, methylpyronin, lycopsamin, acetyllycopsamin), silice.

Z domácích rostlin má kostival největší obsah allantoinu. Allantoin je důležitá látka pro buněčné dělení a regeneraci tkání. Kromě toho napomáhá k rychlejšímu hojení. Allantoin dokonce dokáže ránu i vyčistit (na podkladě osmózy působí odtok tekutin z rány, což vede k odplavení mikrobů). Cholin je látka zodpovědná za sníženou propustnost cév (snižuje výstup tkáňového moku z kapilár) a redukuje tedy tvorbu edémů (otoků). Kromě toho rozšiřuje i tepny, což vede ke zlepšení prokrvení. Slizy bohaté na lysin pomáhají tělu v boji proti mikrobům. Pokud roste kostival na dobře živené půdě, může obsahovat až o 7% více bílkovin, než soja!
.

SBĚR A SUŠENÍ KOSTIVALU

Drogou je hlavně kořen (Radix consolidae majoris nebo také Radix Symphyti), sbíraný na jaře v březnu a dubnu nebo na podzim v říjnu a listopadu, kdy je obsah allantoinu nejvyšší. Sběr v jarních měsících poskytuje méně kvalitní drogu. Jako náhrada se používá i list (Folium consolidae majoris nebo také Herba seu Folium symphyti) sbíraný v období kvetení (zhruba květen až červenec).

Kořeny zbavíme hlíny a listů a rychle sušíme na slunci (větší kořeny pokrájíme podélně). Možné je i sušit je (či dosoušet) v sušičce při teplotě 45°C. Vnitřní dužina kořenů musí při tom zůstat bílá! Poměr seschnutí je 5 - 6 : 1. Pozor, kořen kostivalu snadno podléhá zkáze! Suchá droga má příjemný pach připomínající kafr. 

I když se droga běžně suší, lepších výsledků dosáhneme s čerstvým kořenem, který můžeme zkusit na zimu uskladnit v písku podobně jako mrkev a petržel.

Listy sušíme v tenkých vrstvách ve stínu. Poměr seschnutí listů je zhruba 7 : 1.
.

Denní dávka:

.
Janča doporučuje následující dávkování:
maximálně 3 čajové lžičky strouhaného kořene denně
nebo 4x denně na špičku kulatého nože prášku
nebo 3 šálky po 150 ml nálevu denně.

Doba léčby by neměla podle Janči při nepřetržitém užívání překročit 3 týdny.

Vnitřně se nedoporučuje delší používání než 4-6 týdnů během jednoho roku (Bruneton J. Pharmacognosy. Phytochemistry. Medicinal Plants. 2nd ed. Londres, Paris, New York: Intercept Ltd, 1999: 839-841 s.).
.

ZPŮSOBY UŽÍVÁNÍ (LÉKOVÁ FORMA) - VNITŘNÍ UŽITÍ:

.
Zevně i vnitřně dáme přednost čerstvé droze a úpravě za studena. Kořen strouháme na jemnějším struhadle.
.
 • Macerát z kostivalu na žaludeční vředy:
Dá se použít i vodný výluh vyrobený zastudena. Macerujeme 24 hodin a pijeme přes den po doušcích, nejdéle však 10 dnů.
 • Nálev z kořene kostivalu:
Kořen se přelije vroucí vodou. Hojí a čistí plíce, žaludek a střeva.
 • Odvar z kořene a listů kostivalu ve víně:
Vhodné pro plíce a plicní choroby.
 • Víno z kostivalu podle Maria Treben na plicní choroby: 
2-5 čerstvých, umytých kořenů nadrobno nařezaných necháme louhovat 5-6 týdnů v 1 l přírodního bílého vína.
 • Prášek ze sušeného kořene rozmíchaný ve smetaně podle Váni:
Váňa doporučuje jeho pití na hojení špatně se hojících zlomenin: 1 polévková lžíce prášku z kostivalového kořene se rozmíchá 1x denně ve smetaně.
 • Chleba s máslem a kostivalem:
Na nehojící se zlomeniny doporučuje Váňa také čerstvě nastrouhaný kořen kostivalu na chlebu s máslem anebo smíchaný se smetanou (kvůli obsahu pyrrolizidinových alkaloidů ne dlouhodobě, viz dávkování).
 • Šťáva z kostivalu na žaludeční vředy:
Na žaludeční vředy užíváme všechny části, tzn. kořen, list i šťávu. Vylisovanou šťávu z celé natě užíváme 5 x denně 1 kávovou lžičku.
.

ZPŮSOBY UŽÍVÁNÍ - ZEVNÍ UŽITÍ:

.

1. OBKLADY:

 • Odvar z kořene kostivalu na obklady: 
100 g kořene kostivalu v 0,5 l studené vody přivedeme k varu. Vaříme 1-2 minuty, necháme 15 minut louhovat a přecedíme. Gáza namočená v odvaru z kořene kostivalu se přikládá na pohmožděniny a hematomy (modřiny), otoky, při dně, chronických onemocněních kloubů a kostí, při zánětech svalů nebo šlach, vředy (např. bércové vředy nebo nežity), zánět žil (flebitida),hemoroidy a nehojící se rány, na kožní záněty, apod.
 • Čerstvě nastrouhaný kořen kostivalu na obklady
 • Kašovité obklady z kostivalového prášku z KOŘENE podle Maria Treben: 
Kořen kostivalu rozemeleme na prášek. V šálku vroucí vody, do které jsme přidali několik kapek jedlého oleje (některé obměněné receptury ho vynechávají), rychle umícháme na kašičku, naneseme na gázu a ještě teplé přiložíme na postižené místo a obvážeme. Teplé obklady z kaše pomáhají i při bércových vředech (ulcus cruris), svalovém revmatismu, dně, bolestech šíje, nebo při zánětu okostice (periostitis). Při vředech rozetřeme kolem rány (ne přímo do rány!!!) a necháme působit přes noc.
 • Obklad z kostivalu a vařených brambor na bolesti kloubů:
Použijeme při bolestech ramen, loktů nebo kolen. Brambory vařené ve slupce rozmačkáme a přidáme k nim poloviční objem mletého čerstvého nebo sušeného kostivalového kořene. Rozložíme na gázu a pokapeme tinkturou z arniky. Obklad přiložíme na noc.
 • Obklad z kostivalu, brambor a celeru na podlitiny, kožní záněty a změkčování zatvrdlin:
Smícháme 2 hmotnostní díly čerstvě nastrouhaného kořene kostivalu, 1 díl čerstvě nastrouhaných syrových brambor a 1 díl čerstvě strouhaného syrového kořene celeru, směs dáme na postižená místa ve formě kašovitého obkladu a obvážeme gázou.
 • Čerstvé rozdrcené listy kostivalu na obklady:
Naklepeme a aplikujeme na zanícená a bolestivá místa, např. na následující problémy: distorze (podvrtnutí), luxace (vykloubení), mastitida (zánět prsu), popáleniny, houbovitá onemocnění, onemocnění nehtů, hmyzí bodnutí. Maria Treben tyto obklady aplikovala i po záchvatu mrtvice.
 • Obklad nebo mazání na svaly a pohmožděniny z čerstvých listů kostivalu a oleje:
Rozdrtíme čerstvé listy kostivalu a smícháme s teplým olivovým olejem na řídkou kašičku. Naneseme na gázu a obvážeme nebo kašičku použijeme na masáž.

2. KOSTIVALOVÝ "OLEJ" Z LISTŮ KOSTIVALU NA PODRÁŽDĚNOU POKOŽKU:

.
Čisté čerstvé listy kostivalu pokrájejte na drobno (dejte si opravdu záležet) a uložte je do větší tmavé lékovky s uzávěrem. Poznačte na štítek datum a skladujte (bez otevření!) 2 roky. Z listů se vyloučí vazká tekutina jantarového zabarvení s trochou usazeniny. Vše pak přeceďte a přelije do menší sklenice. Užívá se na rozpraskanou pokožku, vředy, rány, spáleniny, bolavé klouby, výrony nebo ke zmenšení otoku po úraze. Tenhle zvláštní recept jsem nezkoušela, ale asi udělám ze zvědavosti malou zkoušku (a někdy se to může hodit).

3. KOUPELE:

 • Koupel z listů podle Maria Treben:
500 g čerstvých nebo sušených listů necháme máčet přes noc v 5 l studené vody. Druhý den vše zahřejeme do varu a tekutinu vlijeme do vody ve vaně. Pozn.: Tato varianta koupele mi přijde rozhodně lepší, než jiné, ale každý na ní asi vždy mít čas nebude.
 • Koupel z listů kostivalu při nedostatku času: 
Využijeme ji při poruchách prokrvení, poškozených ploténkách, proti svědění pokožky (pruritus), na akné, ekzémy, psoriázu (lupénka), vyrážky (včetně alergie), padání vlasů (alopecie) nebo proti lupům. Dále koupel působí proti únavě, nervozitě, na revma (také dna), bolesti kloubů a svalů, artrózu, křečových žilách, na doléčení zlomenin nebo fantomové bolesti (bolesti po amputaci). Na 15-20 minutovou koupel budeme potřebovat 2 hrsti listů kostivalu a plátěný sáček. Bylinky nejprve zalijeme 1-2 litry vroucí vody a necháme 15 minut zakryté louhovat. Pak nálev vlijeme do vany a do koupele dáme i plátěný sáček, aby se bylinky mohly dále louhovat.
 • Změkčení ztvrdlé kůže na patách a léčení prasklin ("puklá" pata), tip od MUDr. Dorky D.:
Rychlá varianta: Vlijte nálev z kořene (hrst kořene zalijte vroucí vodou a nechte 15 minut louhovat). Zdlouhavější (a lepší) varianta: V ideálním případě nechte čerstvý (případně sušený) kořen louhovat minimálně 6 hodin ve studené vodě a pak tuto tekutinu přiveďte k varu, povařte 1,5 - 2 minuty (ne více) a stáhněte z vařiče. Nechte louhovat 15 minut a vlijte do lavoru s vodou, kde si paty budete máčet. Poměr nálevu (či odvaru) k vodě v lavoru je zhruba 1 : 3.
.

4. MAST Z KOSTIVALU: 

 • Kostivalová mast na pohmožděniny, svalové bolesti, podráždění pokožky nebo jizvy:
100g čerstvého kostivalového kořene, 350g olivového oleje, 10g včelího vosku, 35 g lanolinu. Čerstvě získaný kořen kostivalu dobře očistíme a pokrájíme na jemno. Lanolin zahříváme ve vodní lázni spolu s olejem, dokud se nerozteče. V té chvíli přidáme kořen kostivalu a na mírném ohni necháme na vařiči 50 minut. Pak stáhneme z ohně a necháme louhovat ještě přes noc. Druhý den dáme vše opět rozpustit, přivedeme k varu, odstavíme z ohně a přefiltrujeme. Přidáme včelí vosk a promícháme. Naplníme do malých čistých skleniček a uchováváme v chladu.
 • Výroba masti z kostivalu ze sádla podle Maria Treben:
4 - 6 (podle velikosti) čerstvých, umytých kořenů jemně posekáme a krátce opražíme v 250 g čistého střevního vepřového sádla. Přes noc necháme stát, druhý den ohřejeme, scedíme přes gázu a zbytek vylisujeme. Naplníme malé čisté nádobky a po vychladnutí vložíme do chladničky. Mast z kostivalu můžeme použít místo obkladu z kaše.
 • Kostivalová mast ze sádla či bambuckého másla (lze přidat i měsíček lékařský):
se doma jistě hodí, recepty na ně najdete zde: http://www.mishabeauty.org/2015/10/kostival-lekarsky-jeho-vyuziti-v.html
 • Mast Heparoid smíchaná s práškem z kostivalu na pohmožděniny podle Jiřího Janči:
V lékárně zakoupenou mast Heparoid smícháme s jemně mletým kořenem kostivalu a směsí natíráme pohmožděniny. Aplikujeme nejlépe přes noc.

5. TINKTURA Z KOSTIVALU (MAZÁNÍ):

 • Tinktura z kořene podle Maria Treben pohmožděniny, krevní podlitiny, zlomeniny nebo žilní onemocnění:
Kořeny kostivalu umyjeme, kartáčem očistíme a pokrájíme na drobno. Vložíme je do sklenice až po okraj a zalijeme režnou nebo jinou ovocnou pálenkou. Pak postavíme na 14 dní na slunce nebo dáme jinam ke zdroji tepla. Kořeny musí být v alkoholu ponořené.  Tinktura z kostivalu ředěná vodou se používá na výplachy úst při parodontóze, zánětu dásní (gingivitida) nebo při angíně (tonsillitis).

 • Masážní tinktura z kostivalového prášku na bolesti pohybového aparátu podle Váni:
Do 1 litru vroucí slivovice (max. 50%) postupně vmíchejte 30 g prášku z kořene kostivalu lékařského a 0,5 hod míchejte a vařte. Pak dolijte, co se vyvařilo, a ve vhodném sáčku vymačkejte do láhve. Používá se k masírování postižených míst při pohmožděninách, modřinách, namožení, bolestech vazů, kostí a kloubů.
 • Masážní tinktura z Lesany na zlomeniny, vykloubení nebo natržené svaly vhodná i na obklady:
Omytý čerstvý kořen pokrájíme na drobno a vkládáme do sklenice, v níž je Lesana. Kostival musí být zcela ponořený. Na 100 ml Lesany přidáme 2 čajové lžičky tinktury z arniky a necháme 2-3 týdny na teplém místě louhovat. Necedíme, kořen necháme ve skleničce a potíráme i masírujeme bolavá místa.
 • Regenerační masážní tinktura (mazání) z kostivalového prášku podle Váni:
Dáme vařit 40 g kostivalového prášku do 1 litr 40 % kořalky. Využíváme při různých zhmožděninách u dětí, při poranění šlachy apod. V kombinaci s Herbadentem a arnikovým výtažkem (z lékárny) se aplikuje na ošetřování dásní (např. paradentóza; případně se na dásně přikládá i samotný nastrouhaný kořen kostivalu).

6. Klyzma (klystýr) z kostivalu na krvácející hemeroidy:

Při krvácejících vnitřních hemeroidech (uvnitř konečníku) se může aplikovat klyzma: 1/4 l vody v níž se 10 minut vařilo 30 g pokrájeného oddenku kostivalu.
.

7. Kloktadlo

.

KDE A CO KOUPIT

.
Kostival kořen sušený: Jukl nebo Grešík.

Kostivalovou mast doporučuji tradičně od firmy GrešíkDr. Dudek nebo též od Topvet. U Grešíka najdete i Kostivalovou mast s kafrem.

Na masáže či obklady je vhodné Tradiční kostivalové mazání s obsahem etanolu firmy Dr. Dudek. Také Šumavský kostigel s libavkou je hodně dobrý výrobek z Rabštejnské apatyky (ostatně jako všechno od této firmy, která je v obchodech jen ojediněle).

Masti s obsahem Petrolatum (vazelína!) či Paraffinum / Paraffinum liquidum nebo založené na masťových základech jako je Ambiderman či Neoaqasorb NIKDY nekupujte, viz tento článek o škodlivých látkách v ropné kosmetice!
.

KOSTIVAL - KOMBINACE:

.
Viz jednotlivé bylinné směsi.

KOSTIVAL - BYLINNÉ SMĚSI A RECEPTY - VNITŘNÍ UŽITÍ

VNITŘNÍ UŽITÍ PO DOBU MAX. 3 TÝDNŮ (v 1 roce pak max. 6 týdnů) viz pyrrolizidinové alkaloidy.
.
 • Směs na žaludeční vředy s kostivalem podle Maria Treben:
Kostival kořen 100 g, měsíček květ 50 g a truskavec ptačí nať 50 g. Vrchovatou čajovou lžičku směsi na 1/4 litru vody přelijeme vroucí vodou a necháme vyluhovat 3 minuty. Denně pijeme 3-4 šálky.
 • Směs na žaludeční vředy podle Váni:
Všechny byliny smícháme rovným dílem: kostival kořen, truskavec nať, měsíček květ, řepík nať, tužebník nať, meduňka nať, třezalka květ a lnice nať. Pijeme odvar 3 x denně šálek.
 • Směs na žaludeční vředy - čaj:
Smícháme: třezalka 1 díl, hořec kořen 1/4 dílu, divizna 1 díl, mateřídouška 1 díl, dobromysl 1 díl, popenec 1 díl, kostival list 1 díl. 1 čajovou lžičku zalijeme 1/4 I vařící vody a necháme 10 min. louhovat. Pijeme 2 - 3 x denně.
 • Čajová směs z listů kostivalu na průdušky a kašel podle MUDr. Dorky D. (přečtěte si nejdříve nežádoucí účinky!):
Dobromysl nať 5 g, sedmikráska chudobka květ 15 g, kostival list 17 g, plicník nať 7 g. Spaříme 1 čajovou lžičku směsi ve 250 ml vody. Necháme louhovat 8-10 minut. Pijeme 2 - 3 x denně teplé.
.

KOSTIVAL: RECEPTURY SMĚSÍ K ZEVNÍMU POUŽITÍ

Kůže by při zevním použití měla být vždy intaktní!
.
 • Čerstvý nastrouhaný kořen kostivalu 
lze na obklad smíchat i s listy mochny husí.
 • Obklad nebo mazání z kostivalu a oleje na natržené svaly:
Rozemeleme buď jen samotný sušený kostivalový kořen, nebo použijeme směs stejných dílů následujících bylin: arnika kořen, kostival kořen, jitrocel nať a divizna květ. Vzniklý prášek rozmícháme s teplým panenským olivovým olejem, aby vznikla řídká kasička. Naneseme na gázu a obvážeme nebo kašičku použijeme na masáž postiženého svalu.
 • Koupele bércových vředů z KOŘENE kostivalu:
Zprvu omýváme heřmánkem a poté použijeme tuto směs: kostival kořen 60 g, měsíček květ 20 g a šalvěj list 20 g. 1 polévkovou lžíci směsi povaříme max. 2 minuty ve 200 ml vody.
 • Kostivalová mast / tinktura 1 podle MUDr. Dorky D., zaměřená zejm. na kloubní onemocnění:
41% kostival čerstvý kořen (na podzim kopaný), 30% arnika květ sušený, 19% routa kvetoucí nať sušená, 10% pcháč oset kvetoucí nať nasušená samosběrem z léta s podílem květů k nati 2-2,5 : 1. Postup na výrobu masti viz výše.
 • Kostivalová mast / tinktura 2 podle MUDr. Dorky D. (nouzová varianta bez pcháče):
42% kostival kořen čerstvý, 38% arnika květ sušený, 20% routa kvetoucí nať sušená.
 • Kostivalová mast / tinktura 3 podle MUDr. Dorky D., zaměřená zejm. na záněty a žíly:
28% čerstvý kostival kořen, 35% třezalka květ sušený, 37% jírovec maďal květ sušený (květ kaštanu). Postup na výrobu masti viz výše.
 • Masážní tinktura z Alpy, prvosenky, jírovce a kostivalu na revmatické bolesti:
Do 1 l vody vložíme 5 polévkových lžic bylinné směsi: 2 díly prvosenky jarní nebo vyšší květ (petrklíč), 1 díl kořene kostivalu a 1 díl rozdrcených plodů jírovce (kaštany). Necháme 12 hodin louhovat, pak krátce povaříme, necháme vychladnout a přidáme 200 ml Alpy. Používáme denně k masírování bolavých kloubů, současně pijeme některý z čajů na žlučník.
 • Kostivalová masážní tinktura proti bolestem kloubů, páteře a k regeneraci tkání podle Váni:
Do 1 litru 40% kořalky se naloží 35 g třezalky, 35 g květu jírovce, 35 g kokošky pastuší tobolky, 35 g květu bezu černého. Nakládá se postupně, jak rostliny vykvétají. Dají se použít i sušené byliny. Po 2 měsících naložení vezmeme 40 g sušeného, jemně práškovaného kořene kostivalu a 1 litr 40% kořalky. Kořen je nutno vařit 0,5 hod. Potom odvar necháme 3 dny louhovat, scedíme, vymačkáme přes silonovou punčochu a slijeme s extraktem z ostatních bylin. V troše lihu rozpustíme 15 g kafru a vmícháme do směsi. Uložíme v chladu a temnu. Vtíráme do bolestivých míst. S přidáním měsíčku zahradního se dá použít i na křečové žíly. Pozn.: Tenhle recept jsem sice nezkoušela, ale přijde mi hodně dobrý, protože byliny k sobě krásně ladí.
.

NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY KOSTIVALU

.
Při vnitřním užívání je nutno dbát na dávkování a nebrat dlouhodobě. Doba léčby by neměla podle Janči při nepřetržitém užívání překročit 3 týdny. Kostival obsahuje pyrrolizidinové alkaloidy (v kořenu 0,02-0,07%), které jsou hapatotoxické (poškozují játra) a mají i karcinogenní (vyvolávají rakovinu) a mutagenní účinky (poškozují DNA).

Tyto nežádoucí účinky však byly prokázány pouze na hlodavcích, kterým byly podávány především čisté pyrrolizidinové alkaloidy (u člověka nebyly tyto účinky doposud prokázány, jsou pouze předpokládány!). Naproti tomu byla publikována zajímavá malá studie (Rode D. Trends Pharmacol. Sci. 2002; 23: 497-499), kdy osoby konzumující dlouhodobě (1-30 let!) listy kostivalu (0,5-25 g denně!) měly hodnoty jaterních testů v krvi zcela normální!

V Austrálii a na Novém Zélandu, v Kanadě a některých státech USA se kostival nesmí používat. Byly vyšlechtěny odrůdy kostivalu, které jsou na tyto alkaloidy chudé (otázkou ale je, zda není snížen léčivý účinek).

Existují také speciální postupy, kterými se dají tyto alkaloidy odstranit, takže pak extrakty z nich lze bez obav užívat. Bez obsahu pyrrolizidinových alkaloidů je Kytta-Salbe (mast z kostivalu lékařského, Symphytum officinale od firmy Merck Selbstmedikation GmbH, Německo) a mast Traumaplant, jejíž hlavní součástí je čerstvá šťáva z nati Symphytum peregrinum (Harras Pharma Curarina Arzneimittel GmbH, Německo).
.

KOSTIVAL - KONTRAINDIKACE

.
Ženy v období těhotenství a kojení a děti do 2 let by kostival neměly užívat.
.

ZAJÍMAVOST

.
V minulosti byly oblíbeny koupele z kostivalu. Před sňatkem. Asi byste neuhodli na co! Na obnovení panenské blány! Hmmh, tak nevím, zda to fungovalo. 😉

Z kostivalových listů získáme velmi dobré hnojivo s vysokým obsahem potaše (uhličitan draselný) na brambory, rajčata, dýni nebo zelí. Do každé jamky vložíme pár listů kostivalu a pak už se jenom těšíme z výsledků své práce. Růže se vám také bohatě odvděčí záplavou květů v příštím roce, když použijete kostival: optimální je u růží na podzim, po jejich odkvětu - listů kostivalu se použijí k mulčování. Výhodou této metody je, že rostliny, u kterých se použije, jsou méně náchylné na padlí.
.

PSYCHICKÉ PŮSOBENÍ KOSTIVALU

.
Kostival v nás podporuje schopnost vcítit se a pečovat o druhé.

Ještě jednou kostival uplandský, který se používal ke krmení vepřů, koz a králíků..

.

BYLINY Z POHLEDU TČM - KOSTIVAL

NEJEN PRO PRAKTIKY TRADIČNÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNY

.
TČM - ZEVNÍ POUŽITÍ:

 • kostival přispívá obecně k hojení a tvorbě kalusu (kalus neboli svalek je tkáň spojující nejprve úlomky kostí - na jejím základě se postupně vyvíjí nová kost), působí jako analgetikum (mírní i bolesti), vymknutí, natržené vaz, otok, hematom (modřina), pohmožděniny, onemocnění šlach a kostí
 • slabost vaziva, varixy (křečové žíly), tendinitida (zánět šlach), tendovaginitida (zánět šlachy včetně jejího pouzdra);
 • kostní výrůstky, ostruha patní kosti
 • regeneruje tkáň, působí jako antiflogistikum (protizánětlivě): změkčuje a vytahuje hnis na povrch (nejlépe v podobě čerstvých listů, ze kterých se vyrobí obklady nebo mast), hnisající rány, absces, furunkl, řezné rány, hemoroidy, vředy, bércové vředy (neaplikujeme přímo do rány!), suché ekzémy, suchá kůže, zrohovatělá kůže,popáleniny (kůže musí být intaktní - viz 1. díl!), uvádí se i plenková dermatitida(u dětí bych ale byla dost opatrná a zvážila raději jiné možnosti);

stomatitida (zánět v dutině ústní), afty, gingivitida (zánět dásní), angína (tonsillitis), laryngitida
zánět hrtanu), faryngitida (zánět hltanu);
.
TČM - VNITŘNÍ POUŽITÍ:

*** Kostival tonizuje YIN, krev a tělní tekutiny:
 • tonizace esence ledvin (JING): zlomeniny a veškerá kostní, kloubní a šlachová onemocnění, periostitida (zánět okostice), osteoporóza (řídnutí kostí), artróza (nezánětlivé onemocnění kloubů, často ve stáří), osteomalacie (měknutí kostí);
 • svalová onemocnění, slabost v rukou nebo v nohách, ztráta hmotnosti až kachexie (extrémní hubnutí a celková sešlost organismu, často konečné stadium rakoviny), uvádí se i pomocně proti rakovině žaludku;
 • kostival vyživuje krev: anémie (chudokrevnost), velké krevní ztráty, hypomenorea (slabé menstruační krvácení) nebo amenorea (vynechání menstruačního krvácení při vyloučení těhotenství);
 • plíce a dýchací cesty: veškerá chronická plicní onemocnění, suchost v nose, chronický suchý kašel, laryngitida (zánět hrtanu), pneumonie (zápal plic), pertuse (černý neboli dávivý kašel);
 • trávicí ústrojí: suchá stolice, chronická obstipace (chronická zácpa), suchost v ústech nebo v hrdle a silná žízeň, chronická gastritida (chronický zánět žaludeční sliznice), žaludeční nebo dvanáctníkové vředy (kostival ochlazuje oheň žaludku), snížená žaludeční acidita (snížená žaludeční kyselost)

** Eliminuje tzv. prázdnou horkost, tj. horkost způsobenou nedostatečností YIN:
 • zvlhčuje sliznice
 • subfebrilie (zvýšená teplota do max. 38°C), horečky nebo event. u některých jedinců jen pocit horkosti v důsledku nedostatečnosti YIN - teploty bývají odpoledne a večer;
 • návaly, noční poty a psychický neklid v klimakteriu;
 • dýchací trakt: záněty, záněty v krku, laryngitis (zánět hrtanu), bronchitida (zánět průdušek), jako pomocná léčba při TBC (tuberkulóza);

** Rozpouští horký hlen nebo vlhkou horkost (zejména v tzv. horním a spodním ohništi:
 • dýchací ústrojí (plíce): kašel, astma, hleny v krku, zahleněné plíce;
 • močové ústrojí - vlhká horkost na dráze močového měchýře, bolesti (zejm. pálivé) při močení, hematurie (krev v moči), bolesti v bederní oblasti, akutní cystitida (akutní zánět močového měchýře), akutní nebo chronická nefritida (akutní nebo chronický zánět ledvin);
 • trávicí ústrojí: měkké stolice, průjmy, enteritida (zánět zánět tenkého střeva), kolitida (zánět tlustého střeva), diverticulitis (zánět divertiklů, což jsou střevní výchlipky)

Pozn.: se snižujícím se počtem hvězdiček klesá i účinnost v léčbě daného onemocnění. U všech závažnějších jmenovaných onemocnění je vždy na prvním místě návštěva lékaře!

Energetické tepelné účinky dle TČM: chladivý, lehce toxický pro játra
Vlastnosti: Kostival vyživuje a změkčuje (list a kořen), zvlhčuje, upevňuje a hojí (kořen). Má protizánětlivé účinky, podporuje granulaci tkání, čištění a hojení ran, mírní podrážděnou sliznici; sekretolytické a expektorační účinky (podporuje rozpouštění sekretu v dýchacích cestách a jeho vykašlávání), adstringentní (svíravé) účinky zvyšující odolnost tkáně proti zánětům, podporuje dělení buněk; působí proti otokům a lokálně mírní bolest (analgetikum).
Chuť: sladký, hořký
Vztah ke drahám: Plíce, žaludek, ledviny
Kontraindikace v TČM: příznaky chladu


Ve 2. části jsou recepty; i přes jedovaté alkaloidy se pokrmy z kostivalu konzumují např. ve střední části Švýcarska.


Rozšiřující literatura:
H. Schilcher, S. Kammerer, T. Wegener: Leitfaden Phytotherapie
Maria Treben: Zdraví z boží lékárny
J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin
Dyonýz Dugas: 500 nejlepších receptů lidové medicíny
Bylinné recepty (Im-Market, České Budějovice 1991)
P. Váňa: Rady bylináře Pavla
S. G. Fleischhauer, J. Guthmann, R. Spiegelberger: Enzyklopädie: Essbare Wildpflazen
J. Kresánek, J. Krejča: Atlas liečivých rastlín a lesných plodov, vydavatelství Osveta 1988
J. Kresánek, D. Dugas: Príručný atlas liečivých rastlín, vydavatelství Osveta 1985
Karol Mika: Fytoterapia, vydavatelství Osveta 1988
Valentin Gennadjevič Rubcov, Karel Beneš: Zelená lékárna; 1984
Miloš Richter - František Severa: Léčivé rostliny; Státní zemědělské nakladatelství, Praha 1971
Lesley Bremnessová: Bylinář (Fortuna Print)
Pietro Andrea Gregorio Mattioli: Herbář
I. und P. Schönfelder: Der Kosmos Heilpflanzenführer
F. Ploberger: Das Große Buch der Westlichen Kräuter
Ulrike von Blarer Zalokar u. Peter von Blarer: Praxisbuch Westliche Heilkräuter und Chinesische Medizin
R. Traversier, K. Staudinger, S. Friedrich: TCM mit westlichen Pflanzen
http://www.kostbarenatur.net/anwendung-und-inhaltsstoffe/gemeiner-beinwell/
http://www.kostbarenatur.net/rezepte/beinwell-als-natuerlichen-gartenduenger-verwenden/
http://www.bfr.bund.de/de/fragen_und_antworten_zu_pyrrolizidinalkaloiden_in_lebensmitteln-187302.html#topic_187303
http://www.ceskatelevize.cz/porady/10121359557-port/tema/684-bionuz-neni-cerv-jako-cerv/
http://www.kostbarenatur.net/rezepte/wohltuende-kraeuter-fuer-ein-heilendes-entspannungsbad/
http://www.praktickelekarenstvi.cz/pdfs/lek/2010/03/12.pdf
http://www.jitrnizeme.cz/view.php?cisloclanku=2008020009 

 

Komentáře z Blog.cz:

viz pdf
 

2 komentáře:

 1. moc pěkná stránka se spoustou zajímavých vědomostí.. =) díky pe3k

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky Pe3ku, vždy jsem moc ráda, když to někomu poslouží. 😊

   Vymazat

Uveďte prosím nějakou přezdívku (pole NÁZEV/ADRESA URL - stačí vyplnit jen přezdívku). Jinak mi vaše komentářové kapky splynou v jedno nekonečné moře. 😉

DĚKUJI ZA VAŠE KOMENTÁŘE. 😊