Moc vás všechny prosím, NEPLEŤTE SI komentáře s poradnou a nepokládejte dotazy na různé výrobky, jejich vzájemné interakce apod., beztak je většina těchto dotazů určena pro lékárníky, nikoliv pro lékaře! Ani vaše onemocnění bez hlubších znalostí nemohu řešit, křišťálovou kouli dosud nevlastním. S mailem také neuspějete, poradna je, až do odvolání, uzavřená! RESPEKTUJTE TO PROSÍM!

úterý 11. října 2016

Heidelbergova sedmibylinná směs: receptura aneb Jak si Heidelbergův prášek vyrobit doma

Užíváte Heidelbergovu sedmibylinnou směs? Vyhovuje vám? A chcete ušetřit? Dnes si povíme, jak si tuto směs, která slibuje mnohé účinky, vyrobit doma!


Bertrand Heidelberg vyrobil prášek, který z hlediska TČM rozpouští a vylučuje vlhkost a hlen z lidského těla (viz Vlhkost a hlen z pohledu TČM aneb Co to vlastně je). Vlhkost a hlen se v těle tvoří zejména vlivem nesprávné stravy a stresem, dá se to přirovnat ke vzniku vysychající bažiny na místě, kde dříve bylo nádherné jezírko.

Dodatek pro redaktory z velkých serverů (a osoby jim podobné): nekopírujte, prosím, bez mého výslovného souhlasu celé odstavce. V mých článcích je spousta specifických prvků, co nikde jinde nenajdete. Pokud už se budete chtít inspirovat, obtěžujte se alespoň s přeformulováním vět. Já sama vždy zvažuju, co, jak (a jestli vůbec) z knih nebo jiných zdrojů smím použít!

Heidelbergova sedmibylinná směs, receptura (domácí výroba):

bedrník kořen 45 g (balení 50 g)
jalovec bobule 30 g (balení 30 g)
fenykl plod 30 g (balení 100 g)
anýz plod 24 g (balení 50 g)
kmín kořenný plod 30 g (balení 50 g)
pelyněk pravý nať 24 g (balení 50 g)
řebříček květ 24 g (balení 50 g)

Pozn.: Ani v jedné receptuře, kterou jsem našla, není uvedeno, zda se jedná o květ či nať řebříčku, já zvolila květ. Stejně tak i druh bedrníku není určen, takže pouze PŘEDPOKLÁDÁM, že jde o nejčastěji používaný bedrník obecný. Navíc se zdá, že jsou ve svých účincích zaměnitelné.

Pro některé osoby bych já osobně určitě spíše použila jalovcové větvičky (a změnila tak i hmotnostní poměr).

U Grešíka, kterého z hlediska čistoty bylin vždy doporučuji (sice tam nemá napsáno bio, ale jako by bylo), zaplatíte 234 Kč a po navážení dostanete směs o 207 g (a byliny ještě zbudou; nezaplatíte tedy např. za 100 g 399 Kč!). Problémem pro někoho pouze může být, JAK byliny umlít na jemný prášek.

Účinky sedmibylinnné Heidelbergovy směsi:

Citát Heidelberga: "Směs napomáhá ke zdraví slinných žláz a štítné žlázy, čistí žaludek a ledviny od nebezpečného hlenu a stará se, aby byla každodenní potrava správně a přirozeně zpracována a abychom měli denně čerstvou a čistou krev. Dezinfikuje vše, co je ve střevech, takže nemohou zapáchat ani střevní plyny ani stolice. Podporuje stolici a ničí hlen, na jehož podkladě může vznikat metabolický syndrom, kýly, hemoroidy, rakovina, oční choroby, oslepnutí a jiné nemoci."

Dávkování:

3 x denně 1/2 čajové lžičky rozmíchat před jídlem ve vodě (zdroj: TCM mit westlichen Pflanzen) - k tomuto nižšímu dávkování se přikláním i já (je to lepší, než 1 čajová lžička 2 x denně). Dávat si tento prášek na jazyk rozhodně nedoporučuji, protože z vlastní zkušenosti vím, že práškované byliny lze snadno vdechnout, což jistě není příjemné. A brát byliny každý den? To jistě ano, ale pouze PO OMEZENOU DOBU (ne měsíce nebo roky bez přestávky), zejména díky jalovci doporučuji max. 6 týdnů!

Tvrzení, že se tato směs může užívat dohromady s jinými léčivy, bych trochu poupravila: řekněme, že lékové interakce jsou u této směsi málo pravděpodobné (ale možné - stejně jako u jakékoliv jiné směsi).

Rizika a nežádoucí účinky této bylinné směsi:

viz jednotlivé byliny, zejména jalovec a pelyněk pravý. Protože celkově se jedná o byliny zahřívací, není tato směs vhodná pro VĚTŠINU "horkokrevných" osob.

1. Bedrník obecný (Pimpinella saxifraga) kořen:
 • je teplé povahy
 • tonizuje QI sleziny-slinivky, zahřívá a tonizuje QI žaludku a střev (může tedy pomoci při nadýmání, problémech s trávením, pálení žáhy pocitem plnosti i kýlou či hemoroidy, protože všechny tyto příznaky jsou často způsobeny slabosti v okruhu slezina-slinivka). Stimuluje např. enzymatickou činnost slinivky.
 • tonizuje QI plic a WEI QI úzce související s naší obranyschopností, tedy imunitou, rozpouští svou teplou povahou tzv. studený hlen, hlavně v plicích.
 • tonizuje YANG ledvin: působí jako diuretikum (močopudně) a "vyhání" vlhkost ze spodního ohniště JIAO - (trojohřívače), což je prevencí urolitiázy (močový písek nebo močové kameny; zapříčiňuje i rozpad kamenů na menší).
 • čistí krev
Kontraindikace a nežádoucí účinky nejsou známy.

2. Jalovec obecný (Juniperus communis) plod:
 • je teplé povahy
 • tonizuje YANG ledvin a působí jako diuretikum (močopudně): odvádí tak vlhkost a hlen z těla. Je prevencí urolitiázy (močový písek nebo močové kameny) a pozitivně ovlivňuje i bi syndrom, což je revma.
 • tonizuje QI plic a tzv. WEI QI, což je imunita, odstraňuje z plic, ale i z močových cest vlhkost a hlen.
 • tonizuje QI a YANG žaludku a sleziny-slinivky, ohřívá vnitřek (tzv. LI): podporuje tedy trávení.
 • rozhýbává jaterní QI a krev: působí mj. spasmolyticky ve žlučových cestách (uvolňuje bolestivý stah hladké svaloviny ve stěně dutých orgánů a cév).
Kontraindikace a nežádoucí účinky jalovce: Neužívá se při kojení a v těhotenství, protože stimuluje děložní stahy (2 týdny před termínem však jsou tyto účinky naopak příznivé).

Obsažené bobulky jalovce dráždí ledviny, takže nelze souhlasit s dlouhodobým užíváním nebo se zvýšenými jednorázovými dávkami! Neužívat při akutních zánětlivých onemocnění ledvin a akutním zánětu močových cest.

Také u osob trpících sennou rýmou se mohou vyskytnout kožní alergické reakce.

Wichtl ve své knize Teedrogen (1989, str. 511) popisuje, že při předávkování, které se vyznačuje zápachem moči po fialkách (ne, to není vtip, jde vlastně o otravu přítomnými terpeny), může dojít až k hematurii (krev v moči), gastrointestinálním obtížím (problémy v žaludečním a střevním traktu) a k příznakům v oblasti centrálního nervového systému.

Délka užívání by měla být podle moderní literatury omezena na 4-6 týdnů! Ve stejné knize se však doporučuje přídavek bobulek jalovce ke kyselému zelí ke snížení nadýmání, není třeba se bát, pokud ho nebudete pojídat každý den!

3. Fenykl obecný (Foeniculum vulgare) plod:
 • teplé povahy; antibakteriální účinky (proti bakteriím)
 • zahřívá vnitřek (tzv. LI), tonizuje QI žaludku a QI a YANG sleziny-slinivky, z čehož plynou pozitivní účinky na trávení: omezí nadýmání nebo pocit plnosti (ale zvyšuje i chuť k jídlu). Také některých druhů únavy, zejm. pokud jsou spojeny se studenými končetinami, se lze pomocí fenyklu zbavit. Přispívá i k prevenci nebo zmenšení tříselné kýly (což je v TČM vždy následek poruchy v okruhu slezina-slinivka). Malý obsah látek, podobných ženským hormonům, má vliv na zvýšení tvorby mateřského mléka.
 • svou teplou povahou rozpouští tzv. studený hlen, zejm. v dýchacím traktu: kašel, záněty horních cest dýchacích, astma nebo bronchitida patří do arzenálu této bylinky.
 • rozpouští a přeměňuje vlhkost, která má někdy na svědomí i nadváhu.
 • tonizuje QI plic a tz. WEI QI související s imunitou (např. chřipka, nachlazení a bronchitida)
 • otevírá játra (která jsou spojeny s dobrým zrakem), rozhýbává a reguluje QI a pomáhá tak proti zácpě, břišní kolice. Hlen může být občas i příčinou neostrého vidění (zamlžené, rozmazané vidění).
 • tonizuje a rozhýbává QI a YANG ledvin, zahřívá dělohu (chlad je častou příčinou neplodnosti)
Kontraindikace: Někdy se setkáme s tím, že se (kromě čaje) fenykl nedoporučuje užívat v těhotenství a u kojenců (čaj se smí i v těhotenství a kojeneckém věku). Leitfaden Phytotherapie však uvádí, že veškerá doporučení vycházejí z toxikologických výzkumů, kde byl použit ČISTÝ estragol. Fenyklové semeno obsahuje jen 4% éterického oleje a ten obsahuje max. 5% estragolu. Při dávkování 5 g semena denně to tedy představuje max. 0,1 mg estragolu a toto množství NENÍ pro člověka škodlivé.

Nežádoucí účinky: ojediněle alergické reakce na kůži nebo v dýchacích cestách.

4. Anýz (Pimpinella anisum) plod:
 • teplé povahy; antibakteriální účinky (proti bakteriím)
 • zahřívá vnitřek (LI) a uplatňuje se také při slabém trávení (dyspepsie), nadýmání, nechutenství, průjmu nebo břišních kolikách. Spasmolytické účinky u břišních kolik jsou u anýzu podle studií o něco slabší, než u fenyklu. Zvyšuje tvorbu mateřského mléka.
 • reguluje a rozhýbává QI: nevolnost (tzv. rebelující QI) nebo nebo PMS (premenstruační syndrom).
 • svým teplým charakterem rozpouští tzv. studený hlen, zej. v dýchacím traktu a ovlivňuje kašel, astma nebo bronchitidu
 • zklidňuje i psychiku (tzv. Shen) a pomáhá s nespavostí a neklidem.
 • tonizuje jemně YANG ledvin, což působí jako afrodiziakum na nedostatek libida; může zlepšit chronickou prostatitidu (chronický zánět předstojné žlázy)
Nežádoucí účinky: ojediněle alergické reakce na kůži, v dýchacích cestách nebo v trávicím ústrojí.

5. Kmín kořenný (Carum carvi) plod:
 • teplý charakter; antimikrobiální účinky (proti mikrobům)
 • odstraňuje retenci potravy v žaludku a usnadňuje trávení (zlepšuje enzymatickou činnost slinivky), snižuje nadýmání (lépe než anýz či fenykl), nechutenství a výskyt břišních kolik
 • rozpouští a přeměňuje (horkou) vlhkost a hlen, zejm. v dýchacím a trávicím traktu (např. bronchitida nebo kandidóza ve střevech)
 • tonizuje YANG sleziny-slinivky a ledvin a snižuje tak opět nadýmání a břišní koliky
 • tonizuje QI, zejm. plic a sleziny-sliniky (pozitivně tak ovlivňuje kašel, bronchitidu nebo tvorbu mateřského mléka)
 • rozhýbává QI jater a krev a zlepšuje PMS (premenstruační syndrom) i pocity napětí
Kontraindikace a nežádoucí účinky: nejsou známy.

6. Pelyněk pravý (Artemisia absinthium) nať:
 • teplého charakteru (někdy popisován ale i jako neutrální nebo chladivý!); přesto, že je spíše teplé povahy, vyhání z těla vlhkou horkost! To je jedna z výjimek, kde pravidlo, že teplé pouze zahřívá, neplatí tak docela!
 • působí bakteriostaticky, tj. zastavuje růst bakterií
 • tonizuje QI a YANG sleziny-slinivky a zlepšuje tedy nechutenství, nauzea (nevolnost), nadýmání a špatné trávení. Odstraňuje hořkou pachuť v ústech. Snižuje únavu.
 • tonizuje YANG ledvin a rozpouští (horkou) vlhkost a hlen, což znamená mj. protizánětlivé účinky: Chronická cystitida (chronický zánět močového měchýře), fluor (poševní výtok), vaginální mykózy, chronické záněty v pánevní oblasti nebo chronický zánět močových cest se tak mohou zlepšit.
 • rozhýbává QI jater: zvyšuje sekreci žluči, uplatňuje se při cholelitiáze (žlučové kameny), snižuje bolest hlavy nebo bolest při menstruaci (dysmenorea). Stimuluje menstruaci (vynechání menstruace neboli amenorea při vyloučení těhotenství nebo nepravidelná menstruace).
Kontraindikace: nejsou známy.

Nežádoucí účinky: Leitfaden Phyotherapie však v kolonce nežádoucí účinky uvádí "nejsou známy" a je tam pouze níže uvedený odstavec! 3 šálky čaje nebo 50 kapek alkoholického výtažku - tinktury denně, nepředstavují zdravotní riziko!

Izolovaný éterický olej z pelyňku, který obsahuje až 40% thujon, nepoužíváme! Vyvolává zvracení, žaludeční a střevní křeče, bolesti hlavy, závratě, epileptické křeče a jiné poruchy CNS (centrálního nervového systému). Proto se dlouhodobé užívání nedoporučuje.

7. Řebříček obecný (Achillea millefolium) květ (?):
 • neutrální povahy, popř. lehce chladivé
 • antibakteriální (proti bakteriím) a adstringentní (svíravé) působení
 • rozhýbává krev a uplatní se tak u následujících stavů: dysmenorea (bolestivá menstruace), hypertenze (vysoký krevní tlak), varixy (křečové žíly), trombóza, hemoroidy.
 • čistí krev
 • rozhýbává a reguluje QI (stagnace QI jater), uklidňuje stoupající YANG jater: spasmolytické působení (uvolňuje bolestivé stažení svalstva dutých orgánů a cév), bolesti hlavy, migréna, deprese, PMS (premenstruační syndrom), dysmenorea (bolestivá menstruace), amenorea (vynechání menstruace při vyloučení těhotenství), křeče žaludku či střev.
 • tonizuje QI sleziny-slinivky a žaludku, reguluje (veškeré) krvácení: např. tzv. špinění mezi cykly, krvácení po porodu, epistaxe (krvácení z nosu), krvácení z hemoroidů. Slabost zažívání (dyspepsie), nadýmání nebo močová inkontinence také patří do této skupiny.
 • eliminuje tzv. větrný chlad nebo větrnou horkost: nachlazení, kašel, rýma, sinusitida (zánět vedlejších nosních dutin), chřipka nebo astma.
 • rozpouští a přeměňuje vlhkost a hlen tj. protizánětlivé účinky (antiflogistikum): cholecystitida (zánět žlučníku), akné, mastná kůže, fluor (vaginální výtok), sinusitida (zánět vedlejších nosních dutin).
Kontraindikace: Neužívat během těhotenství (v Leitfaden Phytotherapie toto ale NENÍ uvedeno!).

Nežádoucí účinky: ojediněle může vyvolat kožní reakce.

Obsah účinných látek v planě rostoucím řebříčku velmi značně kolísá (existuje ca. 15 chemo-typů), proto se neodporučuje vlastní sběr! Shoduje se to s mým pocitem! Na druhou stranu, nikdo nám asi nezaručí, že zrovna určitá značka čaje ze řebříčku má ten "správný" obsah účinných látek!

Mimochodem, na stránkách, kde si drahou směs můžete zakoupit, se zaměňují dva pojmy. Detoxifikace je léčba abstinenčních příznaků (po odejmutí drogy, většinou na psychiatrii). Detoxikace je proces zbavování se toxických látek, který probíhá zvláště v játrech a ledvinách.

Na závěr bych chtěla jen dodat, že podle mého názoru Heidelbergova sedmibylinná směs není rozhodně všelék, myslím, že v knihách (ať už v Jančovi a Zentrichovi nebo v Dugasovi) jsou mnohé bylinné směsi lepší a vyváženější - jen jim holt chybí výrobce a velká reklama. Tím nechci odrazovat nikoho, komu to pomáhá. S bylinami je to už prostě tak, že každý si musí najít "ty své byliny", které mu v daný čas pomáhají. Heidelbergova směs rozhodně má něco do sebe, i proto zde uvádím recept. Asi by si ale zasloužila vyladit.

Pozn.: Pokud je uveden pojem slezina-slinivka, znamená to vždy širší pojetí z hlediska TČM, které se překrývá s těmito orgány tak, jak je chápeme dnes, jen částečně.


Rozšiřující literatura:
https://www.phytofit.de/Nahrungsergaenzung/Heidelberger-Pulver.html
F. Ploberger: Das Große Buch der Westlichen Kräuter
Ulrike von Blarer Zalokar u. Peter von Blarer: Praxisbuch Westliche Heilkräuter und Chinesische Medizin
R. Traversier, K. Staudinger, S. Friedrich: TCM mit westlichen Pflanzen
H. Schilcher, S. Kammerer, T. Wegener: Leitfaden Phytotherapie
http://www.praxis-zur-rose.ch/siebenkraeuterpulver.pdf
http://gutepillen-schlechtepillen.de/heidelbergers-7-kraeuter-stern/

Komentáře z Blog.cz:

viz pdf

2 komentáře:

 1. Dobrý den. Děkuji za recept. Dodavateli směsi v ČR nevěřím kvalitu bylin, takto si jí mohu být jistý. Jaroslav

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý večer Jaroslave,
   rádo se stalo. 😊 Mě spíš zaráží ta cena. Když jsem před časem náhodně narazila na recept, řekla jsem si, že by bylo škoda ho nepřeložit a něco k němu nedodat.

   Vymazat

Uveďte prosím nějakou přezdívku (pole NÁZEV/ADRESA URL - stačí vyplnit jen přezdívku). Jinak mi vaše komentářové kapky splynou v jedno nekonečné moře. 😉

DĚKUJI ZA VAŠE KOMENTÁŘE. 😊