Moc vás všechny prosím, NEPLEŤTE SI komentáře s poradnou a nepokládejte dotazy na různé výrobky, jejich vzájemné interakce apod., beztak je většina těchto dotazů určena pro lékárníky, nikoliv pro lékaře! Ani vaše onemocnění bez hlubších znalostí nemohu řešit, křišťálovou kouli dosud nevlastním. S mailem také neuspějete, poradna je, až do odvolání, uzavřená! RESPEKTUJTE TO PROSÍM!

čtvrtek 13. října 2016

Byliny proti pocení: čaj, tinktura

Pokud se bylinná směs proti pocení "trefí" do obrazu nemoci pacienta, pomůže. Jsem sice zastáncem názoru, že směs bylin má tvořit harmonický akord s momentálním stavem pacienta a univerzálním směsím příliš nefandím, udělám zde ale výjimku a zveřejním vlastní recepty na některé směsi, protože krom šalvěje moc směsí proti pocení nenajdete.Tato barva značí nedostatek YIN (jin), který zahrnuje NOČNÍ pocení (nemusí být velké ani každý den), NÁVALY a pocení v období PŘECHODU (ale nenechte se mýlit, někdy i mnohem dříve!). Mohou se vyskytovat i jiné příznaky, tzv. HORKOST PĚTI SRDCÍ: pocity horka zejm. VEČER v oblasti plosek nohou (někdy dlaních) a v hrudníku u srdce.

Tahle barva pak značí nadměrné pocení přes den (hyperhidróza), i při malé námaze a svědčí pro nedostatek QI (čchi), zejm. sleziny-slinivky: únava nebo jen zvýšená unavitelnost,nechutenství, nadýmání a nafouklé břicho po jídle, bledost v obličeji, pocit slabosti v končetinách, měkká stolice (o průjem jde jen v krajním případě: stolice je tenká jako párek a měkčí - je tudíž větší spotřeba papíru), někdy tendence k nadváze.

BYLINNÉ SMĚSI PROTI NADMĚRNÉMU POCENÍ:


Dodatek pro redaktory z velkých serverů (a osoby jim podobné): nekopírujte, prosím, bez mého výslovného souhlasu celé odstavce. V mých článcích je spousta specifických prvků, co nikde jinde nenajdete. Pokud už se budete chtít inspirovat, obtěžujte se alespoň s přeformulováním vět. Za žádných okolností nepřebírejte, ani v upravené podobě, moje vlastní receptury. Já sama vždy zvažuju, co, jak (a jestli vůbec) z knih nebo jiných zdrojů smím použít!

Janča proti pocení doporučuje brutnák v obměně s listy ostružin (snížila jsem jen dávkování, viz Janča a Zentrich):

Obden se popíjí 3-4x denně čaj z brutnáku (1 vrchovatá čajová lžička/250 ml vařící vody, nechat 10 minut louhovat).
Každý 2. den, na prostřídání, se pije 4x denně čaj z ostružinového listí, který má adstringentní (stahující) účinky: 1 polévková lžíce se přelije 250 ml vody a nechá se 10-15 minut louhovat.

Oba druhy čaje se pijí střídavě, na lačno nebo 1/2 hodiny před jídlem po dobu 4-8 týdnů. U brutnáku pozor na alkaloidy škodící játrům, viz článek zde, oddíl nežádoucí účinky (červeně). Po 4-8 týdnech doporučuji změnu čaje, např. yzopový čaj:
1 čajovou lžičku zalijte 200 ml vařící vody, nechte 5-10 minut louhovat a pijte 3x denně.

Směs na pocení v přechodu (klimakterium) podle MUDr. Dorky D.:

Předkládám svůj recept proti pocení pro ženy v klimakteriu (pacientka byla v přechodu, věk byl asi kolem 50 let, krom pocení také bolesti zad): brutnák nať 20g, měsíček lékařský květ 30 g, srdečník nať 30 g, světlík nať 20 g. 3x denně 1 čajovou lžičku po dobu 3-6 týdnů.

Návaly v klimakteriu, noční pocení nebo pocity horka (viz horkost pěti srdcí) - směs podle MUDr. Dorky D.:

A zde je recept proti nadměrnému pocení, který lze užívat jako čaj i jako tinkturu (dávkování jsem stanovila u čajů pro firmu Grešík a u tinktur pro Tinktura.eu. Pokud použijete tinktury od jiné firmy, může se dávkování mírně lišit). Procentově se čaj od tinktur liší, protože látky ve vodě se nevyluhují u některých bylin se stejnou intenzitou jako v lihu. Pije se 3-4 x denně vlažný čaj, 1 čajová lžička.

bukvice lékařská, nať: 23g nebo 8 kapek
yzop lékařský, nať: 31 g nebo 11-12 kapek (podle vaší hmotnosti)
hloh obecný, květ: 28 g nebo 8 kapek (květ plus list)

Návaly v klimakteriu, směs tinktur podle MUDr. Dorky D.:

ploštičník hroznatý: 8 kapek
jam (yam) - smldinec chlupatý:  5 kapek
šišák bajkalský:  5 kapek (firma Grešík - Natura: 7 kapek)
srdečník obecný: 3 kapky

3 x denně nakapat do pohárku vody a popíjet.
 
Směs proti pocení (tinktury) podle MUDr. Dorky D.:

borovice lesní, tinktura z vrcholků (NE pupeny): 6 kapek
lichořeřišnice větší, nať: 10 kapek
yzop lékařský, nať: 5 kapek
arnika, květ (teplé povahy): 1-3 kapky (podle vaší hmotnosti)

Užívat 2x denně max. po dobu 4 týdnů, pak je vhodná pauza. Kvůli borovici, lichořeřišnici a toxicitě arniky nenahrazujte prosím tinktury čajem a dodržujte dávkování!

Čaj proti pocení, šalvěj s přesličkou a kontryhelem:

Šalvěj 2 díly přeslička nať 1 díl, kontryhel nať 1 díl.Pijeme 3-4 týdny, potom užívání na stejnou dobu přerušíme.

Tatranský kořenový čaj proti nadměrnému dennímu pocení:

Čajová směs ze stejných dílů kořene těchto bylin: andělika, lopuch, puškvorec, lékořice a kozlík. 2 lžíce směsi dáme do 0,5 l teplé vody, necháme 12 hodin stát, pak uvedeme do varu a necháme přikryté vychladnout. Pijeme 2 až 3x denně.

BYLINY PROTI POCENÍ, přehled:


Pozn.: VELKÁ PÍSMENA značí někdy vyšší účinnost (jistě ne pro každého!) a často stačí k terapii i jen jedna bylina. Není samozřejmě vůbec výjimečné, že čaj proti pocení sestává z bylin, které jsou všechny (nebo převážně) "méně" významné a nejsou uvedeny velkými písmeny. Vše je tedy relativní. (V závorce) jsou uvedeny byliny, které se používají jako doplněk směsí - nebo jsou pouze na vnější použití.
AMALAKI / AMLA / EMBLICA / EMBILIKA, plod (Phyllantus emblica / Emblica officinalis) vykazuje účinky: antibiotické, antivirové (protivirové), antialergenní (proti alergii), hypolipidemické (snižuje krevní tuky), nematocidní (proti parazitům: hlísticím a červům), spasmolytické (proti křečovitým a bolestivým stahům dutých orgánů, jako např. v trávicím nebo močovém traktu), antiflogistické (protizánětlivé). Působí proti rakovině, podporuje imunitu, používá se někdy i při hubnutí. Snižuje pocení.

Boldovník vonný, list (Peumus boldus): Vhodná na spontánní pocení přes den, třes po námaze; působí jako všeobecné tonikum. Tepelné účinky: chladivý.

Borovice lesní, mladé výhonky (Pinus sylvestris): Člověk pociťuje chlad, má studené končetiny nebo vyloženě mrzne (a má i odpor k chladu), je unavený a potí se přes den při sebemenší námaze nebo se mu zvýšeně potí nohy.
Borovice je hlavní léčivo přes plíce (tonizuje QI plic): tuhé sputum neboli chrchel, sinusitida neboli zánět vedlejších nosních dutin. Také tonizuje QI ledvin a YANG ledvin (plíce jsou velmi úzce spojeny s ledvinami a tento účinek je často vidět i u bylin), působí proti nahromaděnému hlenu tvořícímu stagnace. Tepelné účinky: teplá.

Relativní kontraindikace borovice: Hypertenze, protože borovice může zvyšovat krevní tlak!

Brutnák lékařský, nať (Borago officinalis): Použití, viz výše. Tonizuje YIN plic a srdce. Tepelné účinky: chladivý (někdy popisován jako lehce teplý).

BUKVICE LÉKAŘSKÁ, nať (Stachys/Betonica officinalis): Hodí se zejm. pro ženy v klimakteriu, protože eliminuje horkost, která je způsobena nedostatkem YIN (viz výše). Tepelné účinky: chladivá až studená.

(Dub letní, kůra; Quercus robur): Aplikuje se především jako externum, tj. na zevní použití, např. na koupele při zvýšené potivosti nohou. Tepelné účinky: (neutrální) až chladivý.

Granátovník obecný, plod (Punica granatum): Působí zejm. proti nočnímu pocení, protože vyživuje YIN. Tepelné účinky: neutrální až lehce chladivý.

Hloh obecný, plod (Crataegus oxyacantha/laevigata): Proti spontánnímu pocení (tonizuje QI srdce a sleziny-slinivky). Na klimakterické potíže, návaly a noční pocení (doplňuje nedostatek YIN srdce nebo ledvin a potlačuje tzv. oheň z prázdnoty). Tepelné účinky: lehce teplý.

Jetel luční, květ (Trifolium pratense): Na návaly a proti pocení, zejm. v klimakteriu (vyživuje YIN ledvin a tzv. esenci ledvin JING). Tepelné účinky: chladivý.

Kakost smrdutý, nať (Geranium robertianum): Proti nočnímu pocení. Tepelné účinky: neutrální.

Karbinec evropský, nať; Lycopus europaeus: proti pocení včetně nočního pocení, zejm. v rámci hypertyreózy (zvýšená činnost štítné žlázy); tonizuje hlavně YIN srdce. Tepelné účinky: chladivý.

Kontraindikace a nežádoucí účinky karbince: Neužívat dlouhodobě a zejména ne při snížené činnosti štítné žlázy (hypotyreóza), protože karbinec činnost štítné žlázy potlačuje!

Konvalinka vonná, nať (Convallaria majalis): nadměrné pocení (tonizuje QI a YANG srdce a KREV). Tepelné účinky: neutrální.

Kontraindikace a nežádoucí účinky konvalinky: Užívat jen pod dozorem lékaře pouze jako tinkturu (kniha doporučuje 5-20 kapek, já sama jsem pro max. 15 kapek), konvalinka je jedovatá! Máte-li již srdeční problémy, vůbec se do experimentů s konvalinkou nepouštějte! Při předávkování se objeví průjem, zvracení, event. i poruchy srdečního rytmu!

Kopřiva dvoudomá, list (Urtica dioica): proti nočnímu pocení; vyživuje YIN a tonizuje a rozhýbává QI ledvin. Tepelné účinky: chladné povahy (někdy však je popisována i jako teplá). Podrobnosti viz můj článek.

(Kostival lékařský, kořen; Symphytum officinale): proti klimakterickému a nočnímu pocení (vyživuje YIN, KREV a tělesné tekutiny, pročišťuje tzv. prázdnou horkost při nedostatku YIN). Tepelné účinky: chladivý.

KOZINEC BLANITÝ, kořen (Astragalus membranaceus): pocení na základě nedostatku QI, zejm. sleziny-slinivky, příznaky viz výše.Kozinec blanitý zlepšuje také imunitu a podporuje krvetvorbu a zrání buněk v kostní dřeni. Má antibiotické účinky proti např.: beta-hemolytické streptokoky, Staphylococcus aureus, Diplococcus pneumoniae, Corynebacterium diphtheriae, Bacillus dysenteriae nebo Bacillus anthracis. Dá se použít i jako PREVENCE nachlazení a chřipky. Snižuje vedlejší účinky ozařování a chemoterapie. Je to významný adaptogen, tj. zvyšuje odolnost proti jakémukoliv stresu. Působí i jako hepatoprotektivum (chrání játra) a proti prolapsu (výhřezu) orgánů, např. prolaps rekta (konečník). V neposlední řadě přispívá k hojení ran. Tepelné účinky: lehce teplé účinky.

Kozlík lékařský, oddenek (Valeriana officinalis): působí zejm. proti nočnímu pocení, vyživuje YIN srdce a ledvin. Tepelné účinky: chladivé účinky.

Lékořice lysá, oddenek (Glycyrrhiza glabra): proti spontánnímu pocení; tonizuje a rozhýbává QI. Tepelné účinky: neutrální až chladivá.

Libeček lékařský, nať i kořen (Levisticum officinale): reguluje sekreci potu. Pomáhá i proti zápachu potu (vnitřně). Je proti příznakům jako např. noční pocení a návaly nebo spontánní pocení (tonizuje QI plic a ledvin a YANG a YIN ledvin). Tepelné účinky: teplý.

Lichořeřišnice větší, nať (Tropaeolum majus) působí při pocení regulačně: na jedné straně při infekcích tzv. otvírá povrch a působí jako diaforetikum, tj. podporuje pocení a pročišťuje tak horkost a toxiny (tj. pomáhá tělu zbavit se toxických látek a původců infekcí), na druhé straně působí proti profuznímu pocení v důsledku nedostatku QI. Tonizuje QI a YANG sleziny-slinivky a je vhodná mj. jako výborné léčivo na tzv. větrnou vlhkost a chlad (zejm. v oblasti urogenitálního systému a plic). Patří sem: akutní infekty horních cest dýchacích, kašel, rýma, bolesti v krku, sinusitida (zánět vedlejších dutin nosních), chřipka, bronchitida (zánět průdušek), také studené ruce a nohy nebo pocity chladu v těle; tonizuje QI a YANG ledvin, působí proti infekcím močových cest i jako afrodiziakum při nedostatku libida. Tepelné účinky: velmi teplé povahy, k čemuž se po vlastních zkušenostech kloním i já (výjimečně jsou její účinky popisovány jako chladivé).

Relativní kontraindikace a nežádoucí účinky lichořeřišnice: hypotyreóza, protože může brzdit činnost štítné žlázy, takže lidé se sníženou funkcí štítné žlázy by jí měli brát s opatrností a ne dlouhodobě.

(Měsíček lékařský, květ; Calendula officinalis): noční pocení (tonizuje zejm. YIN srdce). Tepelné účinky: neutrální až ochlazující.

(Oman pravý, oddenek; Inula helenium): Proti spontánnímu pocení. Zároveň působí i jako diaforetikum (a pocení tedy při infekcích, tím, že tzv. otevírá povrch, podporuje). Tonizuje QI plic i obrannou, WEI QI (imunita). Tepelné účinky: teplý.

Ořešák královský, list (Juglans regia): proti profuznímu pocení (adstringentní účinky). Tonizuje QI i YANG sleziny-slinivky. Odvádí pryč tzv. toxickou horkost (infekce a záněty). Vnitřní i zevní použití (externum). Tepelné účinky: chladivý až lehce neutrální (někdy popisován i jako lehce teplý).

PIVOŇKA ČÍNSKÁ, BÍLÁ, kořen (Paeonia lactiflora): Nezaměňovat s pivoňkou lékařskou! Zabírá na spontánní pocení i noční nebo klimakterické pocení (eliminuje horkost z nedostatku YIN). Doplňuje KREV, vyživuje játra a potlačuje stoupající YANG jater (např. migréna). Má zklidňující účinky na centrální nervový systém, vykazuje antibiotické účinky a potlačuje záněty. Brání agregaci trombocytů (krevní destičky) a brání tak embolii. Mírní bolesti a spazmy (bolestivý stah svaloviny). Uvolňuje hladkou svalovinu cév a zlepšuje tak průtok krve. Lehce snižuje krevní tlak. Tepelné účinky: chladivá.

PŘESLIČKA ROLNÍ, nať (Eqisetum arvense): Působí na noční pocení a klimakterické obtíže včetně návalů (vyživuje YIN ledvin a tzv. esenci ledvin JING). Léčivé účinky přesličky plynou hlavně z obsahu rozpustné kyseliny křemičité. Využívá se pro léčení močového ústrojí a plic. Vykazuje protirevmatické účinky. Zvyšuje tvorbu bílých (leukopenie) a červených krvinek (anémie). Podporuje otěhotnění. Tepelné účinky: chladivá.

Nepřekračovat dávkování přesličky, ani neužívat dlouhodobě!

Pšeničné klíčky (Triticum aestivum): zastavují spontánní pocení. Tonizují QI sleziny-slinivky a plic, posilují WEI QI (imunita) a YIN srdce. Tepelné účinky: chladivá.

Pukléřka islandská, stélka (Cetraria islandica): noční poty (vyživuje YIN plic, ledvin, žaludku i střev). Tepelné účinky: chladivá.

Rakytník řešetlákový, plod (Hippophae rhamnoides): noční poty (tonizuje YIN ledvin). Tepelné účinky: chladivý až studený.

(Slunečnice roční, květ; Helianthus annuus): snižuje pocení i horečku, zlepšuje trávení. Stimuluje jaterní činnost. Tepelné účinky: ?

Srdečník obecný, nať (Leonurus cardiaca): Ačkoliv nepodporuje přímo YIN, účinkuje proti pocení a návalům v klimakteriu (tonizuje QI srdce, jater a ledvin). Tepelné účinky: neutrální (až chladivý).

ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ, list (Salvia officinalis): Nízké dávky v podobě vlažného (NE teplého) čaje působí proti spontánnímu pocení (tonizuje QI) i proti nočnímu pocení (vyživuje YIN ledvin). Účinnost podle mnohých pacientů není tak dobrá, jak by se na základě knih a internetu mohlo zdát. Kámen úrazu by mohl být v tom, že nízké dávky pocení snižují a vysoké dávky pocení naopak vyvolávají! Uniká mi tedy potom důvod, proč se prodávají vysokodávkové výtažky ze šalvěje v kapslích. Šalvěj je vhodná na všechny gynekologické obtíže. Má i silné antibiotické působení. Tepelné účinky: (neutrální) až chladivá (nebo se také popisuje jako teplá s chladivým potenciálem).

Šišák vroubkovaný / stranokvětý, nať (Scutellaria lateriflora): Na noční pocení a klimakterické návaly (vyživuje YIN ledvin a srdce). Působí na centrální nervový systém a uklidňuje ducha. Zvyšuje odolnost proti stresu. Tepelné účinky: chladivý.

Šišák vroubkovaný není zaměnitelný, co se týče pocení, se šišákem bajkalským (Scutellaria baicalensis), ze kterého se sbírá kořen. Šišák bajkalský má trochu jiné účinky a vysušuje v těle patologickou vlhkost.

Třezalka tečkovaná, nať (Hypericum perforatum): Uplatňuje se v boji proti klimakterickému pocení a návalům a proti nočnímu pocení (tonizuje YIN srdce a ledvin a QI srdce). Působí jako antibiotikum a čistí krev a léčí proto i kožní neduhy a ekzémy. Léčba depresí třezalkou je u poměrně rozšířená. Co je ale málo známé, má silné účinky protizánětlivé. Tepelné účinky: neutrální, k čemuž se kloním i já (jinde popisována jako studená).

Nežádoucí účinky a kontraindikace třezalky: Může VZÁCNĚ vyvolat fotosenzitivní reakci na kůži (hnědé skvrny), pokud se budete v průběhu užívání třezalky vystavovat slunečním paprskům. Závažnější pro ženy je selhání hormonální antikoncepce, proto je třeba spoléhat v průběhu užívání třezalky na jiné druhy ochrany před otěhotněním! Pacienti beroucí warfarin (má různé obchodní názvy) by se měli třezalce vyhnout!

(Vrba bílá, kůra; Salix alba): proti pocení (adstringentní neboli svíravé účinky). Při infekcích má i opačné, diaforetické účinky a podporuje pocení. Používá se vnitřně i zevně. Zevně: proti pocení nohou (adstringens). Tepelné účinky: studená.

YZOP LÉKAŘSKÝ, nať (Hyssopus officinalis): Zyop působí zejm. proti nočnímu pocení a obtížím v klimakteriu. Doménou yzopu jsou průdušky a močové cesty, kde vykazuje antibiotické účinky. Tepelné účinky: teplý až neutrální (nebo někdy popisován i jako chladivý)

Žen-šen, kořen (Panax ginseng): proti spontánnímu pocení (tonizuje QI plic). Tepelné účinky: teplý.

KDE A CO KOUPIT

Grešíkova hotová směs proti pocení a zmíněné tinktury.

Pozn.: Pokud je KREV napsána velkými písmeny, znamená to krev v širším slova smyslu, tak jak je to pojato v TČM (tradiční čínské medicíně).

Zde jsou uvedeny pouze hlavní kontraindikace a nežádoucí účinky a rozhodně nejsou kompletní. Informujte se prosím v herbářích!

Rozšiřující literatura:
F. Ploberger: Das Große Buch der Westlichen Kräuter
Ulrike von Blarer Zalokar u. Peter von Blarer: Praxisbuch Westliche Heilkräuter und Chinesische Medizin
R. Traversier, K. Staudinger, S. Friedrich: TCM mit westlichen Pflanzen
V. Ando: Farmakologie klasické čínské medicíny
John K. Chen, Tina T. Chen: Chinesische Pharmakologie I, Verlag Systemische Medizin AG, 1. Auflage, 2012
J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin
Dyonýz Dugas: 500 nejlepších receptů lidové medicíny

 

Komentáře z Blog.cz:

viz pdf

13 komentářů:

 1. Yzop jsem jako bylinku na zahrádku koupila na průdušky a vidím, že se mi bude hodit i brzy na něco úplně jiného :-)

  OdpovědětVymazat
 2. To by se my mohlo hodit chtěla jsem se zeptat co říkáš na akupunkturu proti kouření.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ze svých zkušeností mám pocit, že důležitější, než akupunktura (AP,) je MOTIVACE člověka. Když k tomu člověk přistoupí ve smyslu, že vlastně skončit s kouřením nechce - a doufá, že to ZA NĚHO AP VYŘEŠÍ, tak to nefunguje. Na druhou stranu jsem zažila párkrát stav, že AP (celotělová, ne ušní, jak se často proti kouření propaguje), jako VEDLEJŠÍ účinek měla za následek i výrazně SNÍŽENOU chuť na cigarety!

   Vymazat
 3. Většinou v letních měsících mám problém s pocením rukou, a to celkem dost. Pomohla by tinktura proti pocení uvedená v tomto článku? Díky ☺

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podle mého názoru tahle směs pro Tebe absolutně nesedí (a taky to není určeno pro takovéhle selektivní pocení). Mám pocit, že pokud nějaké byliny, tak pro Tebe čaj ne tinkturu)... :-) Co zkusit na ty ruce i něco zevně? Nějaký koupele? Dělalas?

   Ohlaš se v létě, až zas bude problém, ať vidíme. :-)

   Vymazat
  2. Blbnou komentáře, nebo máš ráda repetice? :D

   Vymazat
 4. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je mi líto, ale jak je psáno níže, reklamy zde dlouho nevydrží...

   Vymazat
 5. Prosím o radu,mám ekzém z potu,jsem po operaci štítné žlázy,ekzem vydrzi i týden a strasns svědí,díky za odpověď.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den,

   je mi líto, ale věšteckou kouli zatím nevlastním, viz Dorčino Desatero. Přeji Vám i tak hezký večer. 😊

   Vymazat

Uveďte prosím nějakou přezdívku (pole NÁZEV/ADRESA URL - stačí vyplnit jen přezdívku). Jinak mi vaše komentářové kapky splynou v jedno nekonečné moře. 😉

DĚKUJI ZA VAŠE KOMENTÁŘE. 😊