Moc vás všechny prosím, NEPLEŤTE SI komentáře s poradnou a nepokládejte dotazy na různé výrobky, jejich vzájemné interakce apod., beztak je většina těchto dotazů určena pro lékárníky, nikoliv pro lékaře! Ani vaše onemocnění bez hlubších znalostí nemohu řešit, křišťálovou kouli dosud nevlastním. S mailem také neuspějete, poradna je, až do odvolání, uzavřená! RESPEKTUJTE TO PROSÍM!

středa 12. října 2016

Blog.cz anebo Blogspot (Blogger.com)?!

 Aktualizace 07.02.2020
Dovolím si takovou drzost, jako je porovnání Blog.cz a Bloggeru (Blogspot). Z Blog.cz jsem odcházet nechtěla, ale vzhledem k tomu, že to tam jde od desíti k pěti, donutilo mě to - a dnes, skoro po půl roce, mohu říct, že to byla správná volba. Na Blog.cz zřejmě nastává soumrak. Nevím, jak se na to díváte vy, ale pokud by se měl Blog.cz někdy v budoucnu platit, lze podle mého názoru peníze určitě investovat jinak a lépe. Navíc, pro mladé bloger(k)y, kterých je na Blog.cz většina, by byla i nízká částka příliš vysoká. 

 

Co na Blog.cz i Blogger.com (Blogspot) chybí


Možnost vložení (nahrání) souborů ke stažení (např. pdf nebo Excel), nemá ani Blogspot.com ani Blog.cz. Dá se to ale snadno vyřešit pomocným bezplatným blogem na Webnode. Na Blog.cz a Blogspot.com pak mám jen odkazy na tyto  pdf soubory.

Pokud by Blog.cz výrazně snížil kapacitu úložiště pro obrázky z nynějších 5 GB (na Blogspot.com je kapacita jen 1 GB už nyní), omezená kapacita úložného prostoru vás opravdu nemusí trápit: obrázky se jak na Blog.cz, tak na Blogspot.com vkládají pomocí URL adresy a adresa může pocházet např. z Flickr.com, který má LIMIT 1 TB (případně z českého Rajče.net, kde je ale snad zapotřebí stáhnout si program a instalovat ho).

Zaheslování blogu nebo vybraných článků / rubrik Blogger ani Blog.cz nemá, ale brzy ho spustí (snad i v tomto ohledu) bezplatný Webnode. Co ale Blogspot.com má, je možnost zvolit, KDO (celý) blog bude smět číst: kromě volby „veřejné“ je tam ještě možnost „soukromé“ (jen pro autory blogu) nebo volba poslední - vybraní čtenáři. V praxi to znamená, že po zadání seznamu VIP čtenářů blog nikdo jiný neuvidí. Tyto osoby se však vždy musí přihlásit, aby je systém poznal. 

Zablokování přístupu na blog konkrétním IP adresám (tedy nemožnost ČTENÍ) na Blogspotu není (a Blog.cz to jednu dobu zvažoval). Vzhledem k možnosti tzv. dynamické IP adresy, které se mění, mi to nepřijde jako světový nápad. Blokování IP adresy pro psaní KOMENTÁŘŮ MÁ jak Blog.cz, tak Blogspot podobné.

Pozn.: * Hvězdičkou jsou označeny položky, které na Blogger.com již dávno dostupné jsou a Blog.cz zvažoval, že je zavede ve zpoplatněné verzi. Jinými slovy: hvězdičkou označené položky označují to, za co na Blogspotu nikdy platit nebudete.

Mínusy Blog.cz ve zkratce (jinak bychom tu byli dlouho)


Časté A DLOUHODOBÉ technické výpadky systému (viz Publikování na Blog.cz: Problémy a jak obejít). Na Blogspotu se toto neděje. Před půl rokem začly problémy s vkládáním komentářů (občasné poruchy se vyskytují do teď) a na jaře 2017 se několik týdnů nenačítala videa (pouze v IE). Technické problémy se začaly "množit" na podzim 2016. Soudě podle článků, ještě nikdy neuvažovalo tolik lidí o odchodu z Blog.cz, jako teď, tj. přelom dubna až května 2017. Aby toho nebylo málo, od února 2017 se podobu několika měsíců velmi obtížně načítaly obrázky (vždy se jich načetla tak polovina), což je u fotoblogů velký problém. 
Firefox je na tom, co se týče technických problémů, asi nejhůř (tam ani nebylo vidět, že nějaké obrázky chybí), následuje Opera. Asi nejméně citlivý k poruchám na Blog.cz je prohlížeč Google Chrome. 

Reklama. Ty mně nikdy nevadily (a nevím, proč na ně lidi stále nadávají), když se dají celkem spolehlivě zablokovat. Nová reklama s 9 šedivými čtverci, "kachličky", "dlaždice", už naštěstí po hromadných protestech zmizela (to bylo taky jediné pozitivum od února do podzimu 2017).

Bohužel, máme říjen 2018 a je tu ještě větší ohavnost! Viz níže odstavec Komunikace vedení s blogery aneb Dějiny Blog.cz v kostce. Na Blogspotu není žádná reklama. Odkazy na foto-návody jsou uvedeny níže.
Nezapomínejte na Blog.cz, prosím, na nastavení svého blogu! Overlay reklama není problém Blog.cz, ale jenom a pouze váš! Odstraňte zatržení pro overlay reklamu a design vašeho blogu už nebude nic ničit! Ostatní reklamy tam sice stále budou, ale ty nijak nenaruší vzhled vašeho blogu.
Je tu ale jedna věc, kterou je nutno zmínit: Reklama na Blog.cz NAPODOBUJE články blogera! A ne každý to odhalí. Někteří čtenáři si pak myslí, že je to váš článek (v "lepším" případě se domnívají, že příjem z reklamy jde do vaší kapsy)!

Drtivé většině blogů nefunguje vyhledávání, což je zrovna u odborných a všech rozsáhlých blogů dost podstatné! I tam, kde funguje, je naprosto insuficientní, jak jsem se přesvědčila, když jsem pomáhala kamarádce.

Pokud má váš blog slušnou návštěvnost, pravděpodobně brzy narazíte i na problém spamu, který je na Blog.cz velice rozšířený. U čtených článků vám může denně přiletět i několik spamových komentářů na Viagru, Cialis apod.

Nemožnost záruky, že blog začínající na M bude fungovat (je možné, že nefungují i jiná písmena, kdo ví). Nejznámějši je případ blogu Z Maršálkova (Martinka má za muže Martina a je Maršálková - to se pak velice špatně hledá něco, co nezačíná na M).

Druhy a velikost písma (fonty): Možnosti jsou na Blog.cz dost omezené a Blogger.com je na tom přeci jen lépe. 

* Mobilní aplikaci pro publikování článků Blog.cz nemá. Na Blogspotu lze každopádně publikovat pomocí e-mailu text i obrázky až do velikosti 10 MB (nikdy jsem nezkoušela).

* Rozsah a neomezené publikování článků: Pokud by se "VIP verze" Blog.cz někdy v budoucnu zpoplatnila, verze zdarma by se nejspíš omezila. A jestli by se zkrátila i délka článků, měla bych problém. Moje články jsou hodně formátované (např. mám ráda barevné označení, jak je vidět i tady 😉) - a čím víc je v článku barviček, tučného písma či kurzívy nebo odkazů, tím kratší musí na Blog.cz být (u mého způsobu psaní bylo maximum něco kolem 6 - 6,5 stran). Na bezplatném Blogspotu žádná omezení publikace nejsou a články lze psát i delší - limit neznám, protože i s mými dlouhými (a nyní i hodně prolinkovanými) články jsem zatím na omezení nenarazila.

Ukradené fotografie a články: Diskuse často uvádějí informaci, že pokud vám někdo odcizí fotku nebo rovnou celý článek, nic se na Blog.cz neděje. Na Blogspotu je to prý jiné a věc se řeší. Jistě to tak ale není vždy, protože Ji Hei, která má nádherné fotky, se to stalo - a setkala se (za Standovlády) s korektním jednáním. Takže jako vždy, záleží na štěstí (a postavení planet 😉 😀). Tohle je však minulost.

 

Komunikace vedení s blogery aneb Dějiny Blog.cz v kostce


Standovláda: Sice se mi nic zvláštního nestalo, ale zveřejněné maily z mnoha stran mluví samy za sebe. Zatím mi ještě na Blog.cz nikdo ani nesmazal žádný článek (což se už mnoha lidem stalo), tak bych asi měla jásat.

Mimochodem, slušný komentář, který ale naváděl, jak některé problémy na Blog.cz vyřešit pomocí jiných, "cizích" služeb, NEBYL na Srdci blogu zveřejněn. Pak byla na nějakou dobu odstraněno moderování a já napsala druhý komentář s poznámkou, že existují i jiné služby, kde se platit nemusí. Pravděpodobně kvůli adrese mého webu (s odkazem na tento článek) byl i můj druhý komentář neúspěšný - a SMAZÁN. To bylo jedním z mocných impulsů k napsání tohoto článku. Neříká se tomuhle náhodou CENZURA? Já sama jsem smazala za celou dobu existence svého blogu pouze 3 záštiplné komentáře a zablokovala jednu vlastně nevinnou holčinu, který si libuje v satanské tematice a obrázcích (takové odkazy na svém blogu nechci). Slušné nesouhlasné komentáře rozhodně nemažu. Více se dozvíte v odstavci "Plusy Blog.cz", kde jiný bloger ve svých článcích popisuje další "praktiky" vedení Blog.cz.

Dodatek z 14.12. 2016: Aby toho nebylo málo, dokonce nyní stačí napsat určité slovo týkající se tajemné osoby S. a váš komentář skonči kdovíkde - tedy už ho nelze ani ze spamu, tak jako dřív, vylovit, protože TAM NENÍ, jak se přesvědčila jedna blogerka (viz komentáře u tohoto článku). Jo, TOTALITNÍ pokrok nezastavíš...

Nová správkyně Bára (mrtvý brouk byl živější, než Blog.cz pod jejím vedením 😉): Od února 2017 nastoupila na Blog.cz nová správkyně. Nejdřív se zdálo, že by se některé věci mohly zlepšit - například se NEJPRVE přestaly mazat komentáře a dokonce se poprvé, i když s velkým zpožděním, dalo oznámení o výpadku systému, což je něco nevídaného. Bohužel se oproti Standovládě NIC NEZMĚNILO, úpadek Blog.cz, ruku v ruce s extrémní poruchovostí, pokračuje dál šíleným tempem a další blogeři přemýšlejí o odchodu. Je otázka, zda Bára vůbec má nějakou pravomoc, nebo je jejím úkolem jen zklidnění situace, která se den ode dne stále víc vyhrocuje... (naposledy díky nevkusné reklamě s 9 šedivými čtverci, která byla nasazena od srpna 2017 - to mělo tak negativní ohlas, že nakonec bylo dosaženo odstranění této nestvůry). A komentáře se znovu začaly mazat... Také propagace spamera nebo článků anorektičky propagující pro-ana hnutí a konkrétní návody, jak ošulit mámu, aby na to nepřišla, považuji za totální úlet.

Od září 2017 se začalo veřejně šuškat o možném prodeji TV Nova, pod který spadá i Blog.cz, což by celkovou neaktivitu a nezájem ze strany vedení vysvětlovalo. V nejhorším případě by to mohlo znamenat nejen platby, ale třeba také zrušení Blog.cz ze dne na den. Stále ale můžeme doufat ve světlé zítřky. 😉

Nová správkyně Hanka "(ne)bývalá hybatelka": Od začátku listopadu nastala další změna, zpočátku velmi pozitivní! Nejprve přišly skutky (články na titulní straně se začaly obměňovat a i obrázky se přestaly stále dokola opakovat) - a až potom byla napsána první slova. Hanka také uvedla ke konkrétním problémům nápomocné odkazy, který daný problém pomáhaly řešit!
Dne 25. 11. 2017 přibyl další počin: nejprve se totiž ZDÁLO, že Blog.cz začal bojovat proti pro-ana blogům, kterých jsou stovky! JENŽE: Zhruba po 10 týdnech je opět zas vše při starém... Pro-ana blogy zůstávají (včetně toho propagovaného na titulní stránce) a objevily se i další "chybky", kterých je stále víc.
Je 25.10. 2018. Jen chvíli jsem spustila diskusi na Blog.cz z očí. A hleď, Nova přitvrdila, a to pořádně! Místo slibovaného řešení DLOUHOLETÝCH technických problémů tu máme znovu reklamy ještě v HORŠÍM provedení!
REKLAMY JSOU NYNÍ NA BLOG.CZ VŠUDE, A TO TAKOVÉ, 
KTERÉ ZNEMOŽŇUJÍ KLIDNÉ ČTENÍ! 
Kam se hrabou dřívější čtverce!!! Cílem je zřejmě odradit i ty poslední věrné, co ještě z lenosti/nedostatku odvahy zbyli... 
Foto-návod na blokování reklam pro Mozilla (Firefox) je zde - Adblock Plus,
pro ty, co mají Google Chrome je určen uBlock Origin, návod zde. 

Nevím, čím to je, ale štětinky nových košťátek se vždy velice brzy obrousí... Jestli to nebude tím, že ryba smrdí od hlavy (a teď opravdu nemyslím hlavu Hanky).

Píše se 6.2.2020 a na Blog.cz znovu vypuklo pozdvižení. Na Blog.cz se objevila zpráva "Blog.cz ukončuje provoz, děkujeme za pochopení". Tato zpráva byla sice nejprve dementována, ale poplašná zpráva se poté objevila znovu. Nakonec zmizely obě dvě, viz "fotoreportáž".

 

Plusy Blogger.com (Blogspot)


Žádné reklamy!

* Možnost vložit na blog VLASTNÍ reklamu (pomocí AdSense) na Blogspotu již je a dají se s ní vydělávat i peníze. Nikdy jsem to nezkoušela, takže nevím, jak to funguje. 

Spolehlivost systému bez technických výpadků: Celkovou poruchovost má (i podle jiných recenzí) Blogspot NESROVNATELNĚ nižší, než Blog.cz. To, že by nešlo vkládat komentáře nebo obrázky jsem nikde v diskusích nečetla. Aktualizace vašeho článku je okamžitá, takže hra na škatulata hejbejte se a přesuny do „rozepsaných“ a opětné publikování, jako na Blog.cz z důvodů nezobrazení změn ve vašem článku, odpadá! Nesmaže se vám při ukládání celé, pracně po několik hodin vytvářené menu, aj. To je asi jedna z věcí, která mě (i jiné) zaráží: Blog.cz sice uvažoval o zpoplatnění, ale do infrastruktury jaksi investovat nehodlá.
Někdy se sice na Blogspot výjimečně stane, že se stránka stále načítá (to se děje už pár měsíců i na Blog.cz - pravděpodobně problém některé z aktualizací internetových prohlížečů) a okno pro vkládání komentářů se vůbec neobjeví. Ale tyto výpadky bývají velmi krátké, většinou v rámci minut (stačí zastavit načítání stránky a dát refresh). Ve více než ročním období jsem zaznamenala pouze jeden technický výpadek a týkal se právě vkládání komentářů, s Blog.cz naprosto nesrovnatelné.

* Mobilní verze - responzivní design (záruka toho, že se vše na různých typech zařízení, jako je notebook, mobil, tablet aj., zobrazí vše tak, jak má): Blogspot tuhle možnost zahrnuje pod volbou „zobrazit v mobilních zařízeních mobilní šablonu“. Jak to funguje, nemohu říct, protože internet mám v mobilu záměrně blokovaný.

* Možnost změny uživatelského jména: Změna názvu blogu na Blogspotu je bomba, která mě zaujala jako první. Mnozí by ji v momentě přesunu do řad dospěláků jistě využili. 

Hudba na blogu: Pro někoho představuje zajímavou možnost, aby ke každému článku hrála nějaká hudba ve formátu mp3. Já tuto možnost prozatím zavrhla, protože lidi, kteří mají limity na internet, to spolehlivě odradí. Ono už stačí nezmenšovat svoje fotografie - a mnozí s pomalejším internetem už začnou mít problém s načítáním stránky. 

Štítky (tagy): Štítky mají třídící funkci. Díky štítkům může být jeden článek ve dvou (či více) rubrikách a už se nemusíte rozhodovat, kam svůj výplod zařadit. Pokud se o štítcích chcete dozvědět něco víc, v odkazovaném článku najdete hezký návod, jak využít možnosti štítků. 

Stránky: Možnost vytvářet stránky má opět jen Blogger.com (Blogspot). Dají se použít jako rozcestník, kam vložíte odkazy (a nemusíte tedy jako na Blog.cz vydávat rozcestník v podobě článku).

Dynamické zobrazení (dynamické šablony): Pro mnohé jistě lákavá nabídka, zejména na úvodní straně, mě to však neoslovilo. 

Horizontální menu: Konečně jednoduchá tvorba horizontálního menu! Dobrý návod najdete zde (druhá část v podstatě odpadá, zřejmě se Blogspot aktualizoval). Na Blog.cz je tvorba horizontálního menu tak trochu porod, který zdoláte pomocí tabulek. A běda vám, jestli se vám při ukládání volitelného horního boxu smaže, jako se to stalo vlivem chyby na Blog.cz mně - a to hned dvakrát!

* Úprava HTML / CSS: Dosud jsem nic z toho nepotřebovala, (a ani to neumím), ale na Blogspotu tato možnost je a nic o tom vědět nemusíte - jen prý stačí dobře používat Google. 

* Blog na vlastní doméně lze po zakoupení na Blogspotu provozovat.

Pro SEO optimalizaci (Search Engine Optimization, tj. optimalizace webu pro lepší pozice ve výsledcích vyhledávání) je SNAD vhodné, že na Blogspotu lze nastavit, která slova se zobrazí v adrese článku, který chceme vydat. Takže je vhodné dát do adresy klíčová slova v 1. pádě. Na Blog.cz tohoto dosáhneme pouze oklikou: Nejprve se vydá článek s  ne zcela optimálním názvem obsahující klíčová slova - a až pak změníme název. Google ale může zachytit i tak nejprve tu nevhodnou, první variantu.

* Podpora nahrávání videa do blogu: Video v současnosti na Blog.cz vkládat lze. Kdysi to však  dle článku na Srdci blogu vypadalo, že by tato funkce v případě zpoplatnění (ke kterému nejspíše nedojde) byla přesunuta do placené sekce. Na Blogspotu tato funkce samozřejmě je a pochybuji, že by se měla nějak omezovat. 

* Export blogu do souboru (záloha): tlačítko „zálohovat obsah“ se na Blogger.com vyskytuje, nezkoušela jsem, protože vše píšu ve Wordu. 

* Možnost zakázat vyhledávačům blog indexovat: tato funkce je opět dostupná na Blogspotu, i když pochybuju, že by mohla být pro blogery nějak extrémně zajímavá.

* Více uživatelů s právy na jeden blog: Ke správci blogu je možno na Blogspotu přidat další autory.

* Blog pro komerční účely: Četla jsem smluvní podmínky a googlovala - a nenašla nic, co by to zakazovalo (na Blog.cz je zákaz používání blogu ke komerčním účelům, myslím, pro mnohé podstatné mínus). 

* Import / export vlastní šablony nebo stáhnutí šablon z internetu je na Blogger.com (Blogspot) možné, ale myslím, že ne nezbytně nutné. Mně se sice celkově šablony moc na Blogspotu nelíbily, ale nakonec jsem si vybrala a upravila takovou, že celkový výsledek je podle mého mínění lepší (a rozhodně rychlejší), než na Blog.cz. Při vytváření designu se kliká úplně stejně, jako na Blog.cz (to jen na doplnění, pokud budete někde číst, že ne). Šablony ke stažení najdete na Bloggertempla­tesblog.com nebo na BTemplates.com. Na internetu jich najdete tisíce. 

Položek v menu má Blogger.com (Blogspot) nesrovnatelně víc (tzv. gadgety - je to analogie voliteného boxu), než Blog.cz. A to se mi líbí. Další lze ještě přidat pomocí html/java scriptu. A není pravda (jak jsem na nějaké diskusi četla), že „profil“ nebo „archiv“ se nedá odstranit.

Vyhledávání na blogu na Blogspotu funguje! 

Statistiky: Vložení TOPlist (nebo jiného počitadla) je stejně jednoduché, jako na Blog.cz, jen s tím rozdílem, že místo ID se do tzv. gadgetu vkládá zkopírovaný html text. Pokud nemáte TOPlist, nevadí. Interní statistiky na Blogspotu na rozdíl od Blog.cz fungují a nebudou vám tak často ukazovat nulu i přesto, že vám čtenáři zanechali komentáře. Statistiky patří na tomto blogu vlastně ke Google analytics - takže jsou opravdu rozsáhlé a důkladné. Účel některých kolonek jsem zatím ještě ani nedešifrovala. 

Nastavení doby zveřejnění článku lze na Blogspotu do minulosti. To ale využijí asi jen lidé, kteří mají hodně followerů (osoby nechající si emailem zasílat novinky), protože např. při stěhování blogu, a tudíž excesivním vydávání článků, by pak čtenáře, kteří je sledují, bez této možnosti zahltili. O jiném využití nevím. 

Možnost zpřístupnit blog jen vybraným čtenářům, viz výše.

Možnost https (Hypertext Transfer Protocol Secure: zabezpečené, šifrované připojení): Znamená to vyšší bezpečnost, nic víc, nic miň. Https protokol využívají hlavně banky a jiné instituce. Prý to mírně zpomaluje (já nic nepozoruji).
Protokol https je však důležitý úplně z jiného důvodu: Google totiž UPŘEDNOSTŇUJEa tudíž ZVÝHODŇUJE, weby s https! To v praxi znamená, že váš blog se dostane v Google na vyšší pozici. Seznam za to naopak trestal či stále ještě trestá (jestli tomu tak je i nyní, tj. 8/2018, mi není známo).

Blogger.com je propojený s Googlem a má tím pádem údajně větší návštěvnost a sledovanost článků. To zatím nemohu ani potvrdit ani vyvrátit.  Navíc je tento bod trochu sporný, protože zrovna toto propojení leží mnoha lidem v žaludku.

Výčet plusů zdaleka není úplný, je zde prostě daleko více možností a já ještě nevím, na co všechno se dají využít.


Mínusy Blogger.com (Blogspot)


Návštěvnost: Články jiných uživatelů Blogger.com (Blogspot) tak snadno nenajdete, protože chybí úvodní stránka, která by je zveřejňovala. To je hlavní slabina Blogger.com a jediné velké plus Blog.cz. Naivním blogerkám s blogísky poskytne úvodní stránka i tak pár čtenářů jejich výplodů - když na něj kliknou omylem. Na Bloggeru ale budou bez kvalitního obsahu ztracení. Pokud však máte Facebook, větší problémy s návštěvností byste mít neměli (nemohu posoudit, „slídič“ Facebook se mi z duše příčí, založila jsem si ho nedávno a téměř ho nepoužívám).

Velikost fotek se musí předem upravit, nelze ji libovolně měnit, jako na Blog.cz (existuje jen 5 možností, ze kterých si musíte vybrat). Metodou pokus omyl jsem vyzkoušela, JAK nastavit zmenšení obrázků, aby to byl maximální možný rozměr, takže žádný problém. Nebo lze dosáhnout libovolné změny velikosti obrázku přes administraci Blog.cz (a následným zkopírováním), což ale jistě není praktické...

Na Blogspotu není vidět IP adresa příspěvků. Nepoznáte tedy, zda negativní ohlasy (hateři) jsou jedna a táž osoba nebo více lidí. Ale možná je někdy lepší ji nevidět a nevědět. Já například před lety díky náhodě (a právě IP adrese) zjistila, který bloger, vydávající se v komentáři za ženu (i když jinak vystupuje jako muž) mi napsal záštiplný komentář s výhružkami. Nic mi to nepřineslo. Akorát to, že při každém vydaném článku tohoto člověka z okolí Poličky jsem si vše připomněla.

Na Blogger.com (Blogspot) čtenáře zlobí vkládání komentářů: jedná se hlavně o věc protispamové ochrany, která je sice potřebná, ale: i přesto, že mám zaškrtávání obrázků vypnuté, často tam naskočí značky a jiné výmysly - a lidi s tím bojují. Řešením je jedině založení profilu na Blogspotu (viz návod), což mnozí nechtějí. Většina uživatelů Blogspot však tento problém nemá.  

Novým problémem z března 2018 je nespolehlivost Firefox prohlížeče (Mozilla neboli Firefox je však už drahnou dobu nespolehlivý i pro Blog.cz): Po jednom výletu za hranice přestalo totiž fungovat rozpoznávání přihlášení. Firefox mě má od března za "cizáka" a na každý komentář bych musela odpovídat po zmíněné antispamové kontrole (klikání na značky a jiné obrázky, což je ve vlastní administraci fakt únavné) a navíc bez mého avataru, kterým je žlutá růže. Problém vyřešil přechod na Operu. Naštěstí import záložek, kterých mám stovky, proběhl bez nejmenších problémů.


Odebírání novinek pomocí e-mailu: Druhá věc, co (kromě antispamové ochrany u komentů) spolehlivě nefunguje, je oznámení, že u vašeho oblíbeného blogera vyšel nový článek. Lze používat Bloglovin, jenže ten je v angličtině - a to opět mnozí nezvládají (viz návod). Bloglovin vám také, pokud si to nenastavíte, posílá de facto spam. A to se mnohým nelíbí (jak si Bloglovin nastavit a zabránit tomuto jevu, najdete v návodu též).

Část nápovědy je jen v angličtině.

Plusy Blog.cz


Návštěvnost a její zvýšení: Jedna z hlavních výhod je samozřejmě členství v Autorském klubu - AK (i když ten už byl jednou či víckrát? zrušený a kdo ví, co přinese budoucnost). Jenže vyhodit vás mohou z AK dřív, než řekneš švec (a to i BEZ porušování pravidel, prostě jen tak, bez udání důvodu, viz tento a ještě tenhle článek - z několika případů jsem vybrala jen jeden příklad za všechny - TO UŽ SNAD JE MINULOST, ale jeden nikdy neví). Psaní článků na Téma týdne - TT je další možnost, jak se zviditelnit (a nepotřebujete k tomu žádné členství). Soutěže už téměř zanikly, takže spadají spíše do kategorie "historie a vykopávky". Jak členství v AK, tak TT vám pomohou přivést více čtenářů, protože se články objevují na titulní stránce.

Velikost obrázků lze PLYNULE měnit tažením myší. 

V administraci vidíte IP adresu.

Vše je v českém jazyce.

Co říci na závěr?


Psaní článků na Blogspotu je v podstatě totožné, jako na Blog.cz, grafický editor je dokonce o maličko lepší. Navzdory některým názorům, udělat si na Blogspotu design je jednodušší. Mně jako naprostému laikovi, se to podařilo pouhou úpravou šablony a bez úpravy CSS / HTML lépe (a rychleji), než na Blog.cz. Např. vodorovné menu je tam (na rozdíl od Blog.cz) hračka! Jediné, co na Blogger.com chybí, je úvodní stránka s výpisy článků, která by blogy nějak tmelila v určitou komunitu.


Články o ničem na Blogspotu nemají šanci. Jestli má (nebo bude mít) váš blog „obsah“, pak by neměl nastat žádný problém. Podle diskusí je nejsnazší cestou začátek blogování právě na Blog.cz - a pak přejít (i se čtenáři) na mnohem profesionálnější Blogger.com (Blogspot). Pokud by zde nastaly další problémy, je jasné, kudy by mohla vést další cesta. 😉

Vzhledem k poruše nahrávání obrázků z Galerie trvající jeden rok ve většině internetových prohlížečů doporučuji u fotoblogů používat raději jiný zdroj, než Galerii z Blog.cz (zadává se jen URL adresa obrázku, takže to vadit nebude).

Pokud jsem nějaké podstatné plusy či mínusy na jedné či druhé platformě zapomněla zmínit, neváhejte mi to napsat do komentářů a já je doplním do článku.

Pozn. pro čtenáře, co si chtějí založit blog a rozmýšlí se mezi těmito dvěma platformami: Nenechte se vyděsit dalšími články, které jsou zastaralé, dívejte se vždy na DATUM publikování. Tenhle článek jsem sepsala proto, že ANI JEDEN ze článků na prvních 3 stranách Google nepojednává o těchto 2 typech blogů dostatečně podrobně a objektivně.

Komentáře potvrzující oprávněnou kritiku (již bývalého) správce Blog.cz najdete pod článkem zde, zajímavý je zejména komentář č. 22 a 26. 😉

Chcete svůj blog z Blog.cz přestěhovat? Veruce a její manžel vám to usnadní!


A ještě jedna důležitá věc: Pokud už na Blog.cz jste a rozhlížíte se kam odejít, možná by vás mohlo zajímat i to, že Veruce má díky šikovnému manželovi k dispozici skript pro "automatický" přesun VŠECH ČLÁNKŮ (včetně obrázků i komentářů!) z Blog.cz na WordPress a nově i na Blogspot.com (bohužel bez obrázků, ty se musí nahrát ručně)!

Komentáře z Blog.cz:

viz pdf

 

39 komentářů:

 1. Dobré postřehy o Blogspotu. Máte pravdu, že komentování na něm je trochu drbání se pravou rukou za levým uchem, ale komentovat pouze pod přezdívkou lze. Jak tak občas sleduju nářky uživatelů Blog.cz, řekl bych, že blogování na Blogspotu je svobodnější... (Jsem tu náhodně, máte zajímavý blog.)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za Váš pozitivní komentář. :-)

   S tou přezdívkou máte pravdu, vyzkoušeno! Opravím, díky! A to jsem to někde i četla - každý vidí URL adresu a domnívá se, že je to povinné... :-)

   Vymazat
 2. Odpovědi
  1. Ještě se neplaš, zřejmě se to jen zvažuje. A pouze ve formě zpoplatnění "lepších" služeb. Podle dosavadního vývoje směrem k horšímu to však vypadá, že pod pod pojmem lepší služby by se myslelo ty dosavadní - a stávající služby by se zhoršily - vzhlededem k velkým problémům na všech frontách je opravdu "dobře" našlápnuto.

   Pokud si dobře vzpomínám, na ♥ blogu se mluvilo zejména o omezení počtu článků a zkrácení článků. Nic z toho však nemusí nastat - proto jsem napsala už v 1. větě slovo možná.

   Vymazat
 3. Blogger.com je bezpochyby profesionálnější než Blog.cz, ale jedna věc je zde otravná, a sice způsob odesílání komentářů. Kolik toho je třeba vyplnit a potvrdit, než komentář konečně odejde.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslíš to opisování nebo výběr obrázků? Protože to se (většinou) nemusí. Nebo že si vybereš, jako kdo odpovíš?

   Ideální tu určitě všechno není. Ale zas ta pozitiva převažují. A k tomu se tu dějí asi často změny směrem k lepšímu - jednu takovou už jsem zažila (takové divně zmatené chození do úprav blogu - je to pryč). :-)

   Vymazat
 4. Myslím od výběru kategorie komentátora (když píšu další komentář, čekal bych, že už nemusím tuto anabázi podstupovat, naštěstí vyplňování alespoň reaguje na první znak) až po potvrzení, že nejsem robot.

  OdpovědětVymazat
 5. Potenciální výhodu Blogspotu vidím v možnosti publikovat články s datem vydání posunutým do minulosti. Při přechodu odjinud je tak možné jim přiřadit původní datum a čas. Třeba se to někdy bude hodit :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No vidíš - já o tom sice píšu - ale nevyužívám!! Proč si vlastně k těm svým článkům (které snad jednou začnu přesouvat ve větším měřítku ;-)), nedám původní datum! Díky, Miloši. Jsi hlava pomazaná! :-)

   Vymazat
  2. Žádný extra duševní výkon to nebyl, jen mně přišlo, že přetahovat článek s PF 2012 by nemuselo být nejaktuálnější.

   Vymazat
  3. Takový tam nemám. U mně najdeš jenom samý perly. ;-) :D :-D

   Vymazat
  4. Co to vidí oko mé? Chybka se mi vloudila, asi U MĚ zamrzla centrála, jak mi jednou řekla Beallara. :D

   Vymazat
  5. Ano, máš tu přímo perlový náhrdelník :)

   Podobné chyby z nepozornosti se mně také stávají, většinou když měním formulaci, aby tam nebyla pořád stejná slova, např. "mě zlobí" změním na "mně vadí" a zapomenu, že už jsem v jiném pádě.

   Vymazat
  6. Hele, poslyš, Tys nějakej vtipnej. :-) Tak to se budu muset podívat blíž. Ale dnes už jdu do hajan. Díky za Tvé milé komenty. :-)

   Vymazat
 6. Koukám, že už v novém :) Napadlo mě, když si se tu tak hezky zajela na blogspotu, neplánuješ i návody na něj? Před chvílí jsem pročítala Google-tipy a koukala jsem, co vše mi uteklo a to ho používám denně. Blogspot navíc vůbec neuznám :(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zdravím El,

   Návody na Blogspot neplánuju, možná ale ještě doplním článek, co se týče srovnání Blog.cz a Blogger.com. Ale na to je ještě brzo. :-)

   Super návody na Blogspot má tahle blogerka - a tu nepřekonám, ta se vyzná (pravidelně aktualizováno):
   SILVI design: Návod na blog

   Taky mě mrzí, že jsem takhle efektivně negooglila už dávno. :-)

   Vymazat
  2. Děkuji moc na tip :) Zatím tedy nemám moc na stěhování čas, ale něco mi říká, že se tu časem potkáme :)

   Vymazat
  3. :D Já taky furt články nestěhuju - teď jsem aspoň zas začla psát, když jsem maličko dala dohromady design starého a nového blogu. :-)

   Mj. se mi tu líbí, že články můžou být delší. Takže budu všechny byliny, co už jsou napsaný, ještě o pár drobností doplňovat. :-)

   Vymazat
 7. Jsem tak ráda, že jsem se přestěhovala!
  Největší pecka jsou pro mne štítky.
  Jak je možné, že blogy od M nemusí fungovat? Cože? :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Počkej, tak Ty to máš jako já? Občas něco dáš na Blog.cz a jinak na Blogspot? Jsem si právě říkala, že jsi zas zpět na Blog.cz. :-)
   Já už taky nechci zpět na Blog.cz. :-)

   Ale komentáře tady nejsou žádná sláva... Proto tady mám i tu anketu. Už 2 lidem se (ale jen někdy!) stalo, že tady na Blogspot NEŠLY VŮBEC vložit komentáře - okno nebylo a stránka se prý pořád načítala a načítala... Vzhledem k tomu, že na Blog.cz to taky blbne, tak mě to tak nemrzí. ;-)

   Štítky dobrý, ale už jsem narazila u jedné byliny na limit, pokud se nemýlím, celkem jen 200 znaků a max. 20 štítků v 1 článku? Což mi asi o 2 nevyšlo, tak jsem méně podstatné účinky holt musela umazat... :-)

   Je to tak, blogy začínající na M na Blog.cz nemusí fungovat (vedení o tom ví, ale nehodlají to řešit). Nejznámějši je případ Martinky (má za muže Martina a je Maršálková - to se pak blbě hledá něco, co nezačíná na M). Takže má "Z Maršálkova". :-)

   Vymazat
  2. Starý blog používám jen k propagaci. :) Podle toplistu ke mně stále chodí hodně lidí přes původní blog.

   Vymazat
 8. Já jsem zakotvila spíš na Wordpressu, víc mi sedí. Jinak, vesměs ze stejných důvodů: s Blog.cz to jde od desíti k pěti, a iniciativa směřující k opravě a stabilizaci žádná. Teď jsem ve vlastním :)

  OdpovědětVymazat
 9. Na druhé straně duch tajemného S. vznášející se nad platformou BLOG.CZ je určitě fenomén. (=Cyberpoltergeist).
  Druhou specialitou je klub AK (avtomat Kalašnikova), o kterém se neví jestli podal demisi a jestli-li tajnosnubný S. přijal, či si vzal čas na rozmyšlenou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Specialista se prostě nezapře! 😊
   Víš, co je ale smutný? Že v poslední době odchází nebo o odchodu z Blog.cz uvažuje stále víc lidí... Tolik najednou, to jsem ještě neviděla... Je to škoda, Cyberšpecialisto. 😊

   Vymazat
  2. No, já myslím, že na Blog.cz to "zhaslo" už dávno. 😉

   Vymazat
  3. Ne, potmě číst fakt ještě nedovedu (na to nejsem dost velká kočka 😉). A ze tmy by na mě navíc mohly vyskočit strašidla. Třeba takovýhle!

   Vymazat
 10. A jsem tu taky... :-) Z blog.cz jsem se na blogspot.com přesunula postupně v rámci prokrastinace nad diplomkama...
  A tenhle článek mi vytrhl trn z paty... Zrovna řeším komentáře... Proč mi nemohli komentovat nepřihlášení uživatelé co nemají Google+ účet... Tak snad jsem to srovnala... :-)
  Ale jinak super, jak to tak vidím, tak se všichni moji oblíbenci pomalu ale jistě přesouvají z blog.cz pryč... Co tam teď budu číst, je záhadou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak tě u nás vítám, Aničko. 😊

   Vytrhl ti trn z paty? A nebolelo to? 😉

   To mě pouč, co bylo s komentujícími, kteří nemají účet u Google?

   Tady spíš lidem vadí, že musí někdy klikat na obrázky, ne každý to zvládne (přičemž některým je zatěžko i to kliknutí na "dokažte, že nejste robot"). Na druhou stranu, tady jsme se zatím nikdo s ŽÁDNÝM spamem NESETKALI! 😊

   Vymazat
 11. Odcizí, oooodcizí. Kdyby někdo zcizil cizí fotku, tak to znamená, že ji prodal, ne ukrad. A nemyslím, že ke zcizování cizích článků a fotek nějak moc dochází v prostředí blogu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Oooooopraveno. 😉

   No, stačí, že ti to JEDNOU někdo udělá a dostane za to tučně zaplaceno, jako to pan redaktor z jednoho poměrně velkého serveru udělal mně (okopíroval tenkrát článek i s mými vysvětlivkami v ženském rodě, inteligent) - a k tomu si "vypůjčil" na věčné časy i fotku dané rostliny (ani mu tenkrát nevadilo, že ta fotka nebyla dobrá - prostě si jí vzal a tvrdil, že zdroj je z fb, což nemohla být pravda). Pak už ti je jedno, že k tomu nedochází často. Protože se to stane tobě.

   Vymazat
 12. Sice je to starý článek, ale nedá mi to nezareagovat - také jsem odešla z blog.cz a to hlavně kvůli technickým výpadkům a reklamám. Naprosto souhlasím se vším, co píšeš... Blogger je určitě lepší, ale nejvíce mi tady chybí ona hlavní stránka, jako je u blogu.cz.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá Klaro,
   je to sice starý článek, ale aktualizovaný naposledy před několika měsíci - a, bohužel, i stále AKTUÁLNÍ! Blog.cz je nemožný... A je to fakt škoda... Mnoho věcí tam bylo lépe vymyšlených, než je na Blogspot - ale vzhledem k poruchovosti je to k ničemu... Hlavní strana mi nechybí - protože na Blog.cz stále chodím. Jako návštěvník. :-)

   Přeju hezký večer a zdar Blogspot.cz

   Vymazat
  2. Mimochodem, Klaro,
   s tvou větou "raději píšu, než mluvím" se naprosto ztotožňuji. :-)

   Vymazat

Uveďte prosím nějakou přezdívku (pole NÁZEV/ADRESA URL - stačí vyplnit jen přezdívku). Jinak mi vaše komentářové kapky splynou v jedno nekonečné moře. 😉

DĚKUJI ZA VAŠE KOMENTÁŘE. 😊