Moc vás všechny prosím, NEPLEŤTE SI komentáře s poradnou a nepokládejte dotazy na různé výrobky, jejich vzájemné interakce apod., beztak je většina těchto dotazů určena pro lékárníky, nikoliv pro lékaře! Ani vaše onemocnění bez hlubších znalostí nemohu řešit, křišťálovou kouli dosud nevlastním. S mailem také neuspějete, poradna je, až do odvolání, uzavřená! RESPEKTUJTE TO PROSÍM!

sobota 3. září 2016

Štětka planá (Dipsacus fullonum) a štětka soukenická (Dipsacus sativus): borelióza a detoxikace, léčivé účinky

Aktualizace 1. 11. 2017
Mému jménu se asi budete smát, za to já ale nemůžu. Jsem štětka planá (někdy nazývaná štětka lesní), dvouletý krásný bodlák (Dipsacus fullonum nebo Dipsacus sylvestris), auf Deutsch wilde Karde, in English wild teazle, по-русски Ворсянка лесная.  Slováci ma volajú štetka lesná. Pokud chcete dolovat můj kořen, bude nejlepší ho vyrýt už první rok na podzim, kdy vystavuji jen přízemní růžicí listů bez květů. Tak v něm totiž zůstane maximum účinných látek. Vysokou úroveň, jo to já mám - až 2 m. Druhý rok, v červenci až srpnu, vyrůstají na mých pichlavých bodlácích i květy, které mohou z fialové barvy přecházet až do běla. Povím vám, na to, že se vyskytuju údajně hojně na okrajích lesů, u cest a v křovinách nebo u vodních toků, mě i přesto jeden člověk málem nenašel. Uvádí se, že moje příbuzná, štětka soukenická (Dipsacus sativus), je pravděpodobně o něco účinnější.

Borélie vrhnou se raději z útesu,
revma, dna i toxiny střemhlav skáčou placák,
rakovina s tuberou balí věci a pláčou,
nikdo nechce je a musí jít na pracák.

štětka planá - Dipsacus fullonum / Dipsacus sylvestris - štetka lesná / štětka planá - wild teasel - wilde Karde - Ворсянка лесная - cardencha - Cardère sauvage - Scardaccione selvatico

Dodatek pro redaktory z velkých serverů (a osoby jim podobné): nekopírujte, prosím, bez mého výslovného souhlasu celé odstavce. V mých článcích je spousta specifických prvků, co nikde jinde nenajdete. Pokud už se budete chtít inspirovat, obtěžujte se alespoň s přeformulováním vět. Za žádných okolností nepřebírejte, ani v upravené podobě, moje vlastní receptury. Já sama vždy zvažuju, co, jak (a jestli vůbec) z knih nebo jiných zdrojů smím použít!

 

Jiné obrázky štětky plané najdete ještě zde: 1, 2, 3, 4, 5, 6.

 

ŠTĚTKA - ÚČINKY

.
 • antirevmatikum: revmatické choroby (revmatoidní artritida, bolesti svalů), dnavá artritida (dna); v poslední době se propaguje hlavně proti borelióze (Prof. Sievers z vysoké školy ve Wädenswil ve Švýcarsku však tvrdí, že nejen, že proti borelióze štětka nepomáhá, ale dokonce ji může v ojedinělých případech i podporovat. Já sama štětku zatím použila u jiných diagnóz (a vždy ve směsi), takže k tomu nemohu říct víc. Jsem však u použití na boreliózu poněkud skeptická: zatím totiž znám pouze ty, co jim štětka nepomohla. Na boreliózu doporučuji zkusit křídlatku, viz článek, s ní budete mít rozhodně větší šanci i ve formě monoterapie (kterou u těchto typů diagnóz ale nedoporučuji).

V této studii z roku 2016 neměl etanolový extrakt, tj. tinktura ze štětky, ŽÁDNÝ efekt na borelie, účinky měly jen lipofilní extrakty, zejm. ethylacetát, tj. nepoživatelné ředidlo! Bylo také pozorováno, že na latentní, tj. „spící“ formy boreliových spirochet neměla štětka žádný vliv. A právě tyto formy najdeme u chronické boreliózy!

 • detoxikans - čistí krev
 • dermatologikum: kožní choroby jako např. akné nebo seborea (nadměrná tvorba kožního mazu), ekzémy, psoriáza (lupénka)
 • kancerostatikum (pomocná terapie): protirakovinné účinky. Zahradník Stanislav Dvořák z Brna měl velmi dobré zkušenosti s používáním štětky při nádorovém onemocnění. Na kožní rakovinu aplikoval i zevní použití (např. formou zředěné tinktury), vnitřně pak zejména na rakovinu trávicího ústrojí. Používal odvar a také formu léčebných klyzmat.
 • antituberkulotikum: proti tuberkulóze nebo jiným plicním onemocněním (možné použití u tuberkulózy resistentní k terapii)
 • digestivum: podporuje trávení; používá se ale i na léčbu žaludečních a dvanáctníkových vředů
 • diuretikum: močopudná
 • cholagogum: žlučopudná
 • diaforetikum: potopudná
 • antivirotikum?: pravděpodobně působí i proti virům, např. herpetickým virům (Herpes simplex - virus oparu).

ŠTĚTKA - ZEVNÍ POUŽITÍ

. 
Vyrábí se z ní mast nebo se přikládají obklady na popraskanou kůži (rozpraskané rty nebo prsní bradavky, event. ekzém), používá se na menší rány, vředy a anální píštěle. V lidovém léčitelství se používá i k léčbě rakoviny, viz výše.

Mírně teplé koupele ze štětky na vyplavení toxických látek z těla (práce v továrně, častý styk s barvami, ředidly aj. chemikáliemi) podle MUDr. Dorky D. (kombinace s vnitřním užitím proti toxinům, viz dále):
rozmarýn list 1 díl (20 g)
štětka planá/soukenická 2 díly (40 g) - nastříhat
smil písečný květ (dříve protěž písečná) 1/2 - 3/4 dílu (10 g - 15 g; postupně v průběhu kúry navyšovat)

Vařit 3 minuty, louhovat 12-15 minut.

SBĚR A OBSAHOVÉ LÁTKY

. 
Sice často uvidíte tinkturu pouze z kořenů (Radix dipsaci), které se sbírají na podzim, léčivé účinky má však i nať (Herba dipsaci). Já dokonce v některých receptech používám pouze nať. Pokud se rozhodnete pro nadzemní část štětky, sbírejte ji v letních měsících.

Štětka lesní obsahuje inulin (jedná se o zásobní polysacharid, nezaměňovat prosím s inzulinem!), třísloviny, flavonoidy, deriváty kyseliny kávové, saponiny, silici, pryskyřice, iridoidy a glykosid scabiosid.

Denní dávka

.
? Oficiálně není stanovena.

LÉKOVÁ FORMA

.
Odvar z kořene (nebo zde uvedený homeopatický čaj podle Kloudy v potenci kolem U9). V knize Príručný atlas liečivých rastlín se udává následující recept:  Připravíme si 5% odvar z kořene (150 ml), který se vaří pomalu, zhruba 12 minut. Pijí se 2 - 3 šálky denně.

KDE A CO KOUPIT

.
Tinktura.eu (pouze 30 ml)
http://moje-kniha-stinu.blog.cz/1202/stetka-lesni-prirodni-lek-na-boreliozu (pročtěte si diskusi; najdete tam i krásné fotografie štětky)

Pokud nejsou rostliny nijak chemicky ošetřené (což nevím), dala by se štětka soukenická získat i zde (vždy hlašte, že se chystáte vařit ze štětky čaj!): http://www.fler.cz/zbozi/stetka-soukenicka-1003741

KOMBINACE ŠTĚTKY

.
Štětku podáváme často samostatně, ale lze ji přimíchat i do směsi, což se využívá zejm. v revmatologických indikacích. Při rakovině trávicího ústrojí lze využít kombinaci s následujícími bylinami: vlaštovičník, pryšec mandloňovitý nebo kondurango (kůra). Pozor na první dvě byliny, které jsou považovány za mírně jedovaté. Z dalších bylin to může být např.: vrbka úzkolistá (květ), tužebník jilmový (kořen), olše lepkavá (list) nebo přeslička (nať) v mléčném odvaru.

ŠTĚTKA - BYLINNÉ SMĚSI A RECEPTY

.
Bylinná kúra na odstranění toxinů z těla podle MUDr. Dorky D. (Jiří Janča doporučuje tutéž směs v jiných poměrech na léčbu rakoviny, viz dále):
štětka nať 25 g (nastříhat)
rudé lapacho kůra 13 g
vřes květ 12 g
měsíček květ 7 g
tymián nať 4 g

7-10 dní 3x denně pít teplý čaj (1 zarovnanou lžíci na šálek; připravit 2minutový odvar, pak louhovat dalších 8-10 minut). Po 17 dnech opakovat znovu po dobu 8 dní. V případě potřeby event. vložit pauzu a znovu pít až po 6 týdnech. Podle mého názoru mohou být toxické látky (rezidua různých chemikálií, se kterými se naše tělo v průběhu života setká) i jedním z faktorů, který přispěje k propuknutí některých autoimunitních onemocnění.

Protirevmatická směs bylináře Stanislava Dvořáka z brněnské Experimentální zahrady léčivých rostlin:
ovesná sláma 100 g
štětka nať 50 g
bříza list 50 g
jehlice kořen 30 g
tymián nať 20 g

Odvar pijeme 3x denně, po jídle.

Lymeská borelióza - dávkování tinktury z kořene u štětky soukenické: 3 x denně 3 kapky po dobu 1 měsíce. K tomu bývá doporučována co nejčastěji sauna nebo horké koupele s teplotou kolem 42 °C. Myslím si, že to není pro každého - vyzkoušejte a provádějte to jen v případě, když vám to dělá dobře. Po měsíční pauze (já bych spíše pro většinu lidí doporučila pauzu 6 týdenní) se doporučuje aplikovat stejnou kúru, ale jen 2 dny (já jsem spíše pro 3 dny). Tuto 2-/3-denní kúru opakujeme každý měsíc až do využívání celého obsahu tinktury. Nejsem přesvědčená, že tato monoterapie se samotnou štětkou může pomoci natrvalo od lymeské boreliózy. Hlavní síla štětky soukenické nebo štětky lesní je podle mě v jiných indikacích, např. zmíněná detoxikace nebo antirevmatické působení na bolesti kloubů.

Štětka při nádorových onemocněních podle Janči (jako pomocná léčba):
štětka nať 100 g
rudé lapacho kůra 50 g
vřes květ 50 g
měsíček květ 25 g
tymián nať 25 g

Pije se 1 l nálevu denně, nejlépe teplý (z termosky), po doušcích. K tomu Janča doporučuje některý z adaptogenů (nejlépe tinkturu). Doporučuje hlavně tyto bylinné tinktury: leuzea - maralí kořen nebo žen-šen. Janča doporučoval po využívání balení maralovou tinkturu střídat: navrhoval Bérešovy kapky (Béres Drops Plus) nebo imunostimulační byliny, např. echinaceu. Osobně bych tinktury střídala, ale volila bych buď echinaceu nebo jiné tinktury.

ŠTĚTKA - NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY

.
Občas se může vyskytnout kožní vyrážka, nejčastěji v oblasti genitálií, ale ta by měla brzy odeznít.
.

ŠTĚTKA - KONTRAINDIKACE

.
Z důvodu neprozkoumanosti drogy štětku planou/soukenickou neužívejte dlouhodobě a raději ani v těhotenství. Podobný druh, Dipsacus asper (Dipsacus asperoides) v TČM však není kontraindikován a dokonce se používá při opakovaných potratech a krvácení během těhotenství.

ŠTĚTKA V KUCHYNI ANEB GURMÁNSKÉ TIPY A RECEPTY PRO ODVÁŽNÉ

.
Listy a kořeny se mohou údajně jíst syrové, vařené nebo v sušeném stavu (M. Fischer: Wilde Genüsse: Eine Enzyklopädie der essbaren Wildpflanzen, Wien Mandelbaum 2007). Nevím jak vy, ale já nějak nemám chuť 😉

ZAJÍMAVOST

.
Dříve se sušená štětka soukenická skutečně používala na česání ovčí vlny, aby se pak vlna mohla spřádat. Kde jsou ty časy... 😌

štětka planá - Dipsacus fullonum / Dipsacus sylvestris - štetka lesná / štětka planá - wild teasel - wilde Karde - Ворсянка лесная - cardencha - Cardère sauvage - Scardaccione selvatico

BYLINY Z POHLEDU TČM - ŠTĚTKA

NEJEN PRO PRAKTIKY TRADIČNÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNY

Sběr: kořen štětky plané/soukenické.

*** Pročišťuje horkost a odvádí toxiny (tj. pomáhá tělu zbavit se toxických látek a mikrobiálních původců infekcí):
 • dermatologické účinky: ekzémy, akné, furunkly, bradavice
 • posiluje imunitní systém
 • toxiny (toxické látky), borelióza (?)
 • bolesti hlavy (cefalea)

*** Pročišťuje větrný chlad/horkou vlhkost (revma/Bi syndrom):
 • dna, artritida, revma.

*** Tonizuje QI:
 • slabé zažívání. žaludeční obtíže, žlučníkové obtíže
 • edémy (otoky).

Pozn.: U všech závažnějších jmenovaných onemocnění je vždy na prvním místě návštěva lékaře!

Tepelné účinky podle TČM: chladné povahy
Vlastnosti: antibakteriální účinky, čistí krev (detoxikans), močopudná, potopudná, zbavuje tělo toxinů a jedů
Chuť: hořká
Vztah ke drahám:játra, ledviny
Kontraindikace v TČM: nejsou známy.

NELZE ZAMĚŇOVAT ŠTĚTKU LESNÍ A ŠTĚTKU DRUHU DIPSACUS ASPER (D. ASPEROIDES)!

Naší štětku, Dipsacus fullonum či D. Sativus TČM nepoužívá (přesto, že to některé weby tvrdí). V TČM se předepisuje kořen Dipsacus asper (syn. D. asperoides), čínsky Xu Duan, který posiluje játra a ledviny. Tato čínská štětka se využívá v jiných indikacích, zejm. na zranění kostí (fraktury) nebo šlach.


Rozšiřující literatura:
http://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/2049936116655502
Ulrike von Blarer Zalokar u. Peter von Blarer: Praxisbuch Westliche Heilkräuter und Chinesische Medizin
J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin
S. G. Fleischhauer, J. Guthmann, R. Spiegelberger: Enzyklopädie: Essbare Wildpflazen
J. Kresánek, D. Dugas: Príručný atlas liečivých rastlín, vyd. Osveta 1985
I. und P. Schönfelder: Der Kosmos Heilpflanzenführer
V. Ando: Farmakologie klasické čínské medicíny

 

Komentáře z Blog.cz:

viz pdf

3 komentáře:

 1. Tak ona prý je ta soukenicklá štětka téhle plané, či lesní hodně příbuzná. Nevím, ale v podstatě jsem četla v diskuzích to, co je tady psáno. Někomu prý pomohla, jinému ne. Když jsem se na to už dala, tak ten měsíc rozhodně vydržím. Pokud skutečně čistí, bude to moje první očista za 65 let života. ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jinak k tomu štětka soukenická vs. štětka planá:
   ono se uvádí, že soukenická je možná účinnější (to tvrdí prodejci) - otázka je, zda to tak opravdu je. ;-)

   Vymazat

Uveďte prosím nějakou přezdívku (pole NÁZEV/ADRESA URL - stačí vyplnit jen přezdívku). Jinak mi vaše komentářové kapky splynou v jedno nekonečné moře. 😉

DĚKUJI ZA VAŠE KOMENTÁŘE. 😊