Moc vás všechny prosím, NEPLEŤTE SI komentáře s poradnou a nepokládejte dotazy na různé výrobky, jejich vzájemné interakce apod., beztak je většina těchto dotazů určena pro lékárníky, nikoliv pro lékaře! Ani vaše onemocnění bez hlubších znalostí nemohu řešit, křišťálovou kouli dosud nevlastním. S mailem také neuspějete, poradna je, až do odvolání, uzavřená! RESPEKTUJTE TO PROSÍM!

pátek 9. září 2016

Akupunkturní bod LR3 Taichong jako spasmolytikum

Bod LR3 taichong (vyslov tchaj čchung)

Bod číslo 3 na dráze jater, v překladu znamenající "Velké proniknutí", Větší vpád" nebo "Velké dmutí". Znak chong ve jméně bodu LR3 je shodný se znakem pro mimořádnou dráhu chong mai a má k této dráze úzký vztah (viz účinky dle TČM).

LOKALIZACE LR3

Bod se nachází na hřbetu nohy, na nártu, v prohlubni ležící distálně (směrem k prstům) od úhlu tvořeným 1. a 2. nártní kůstkou., viz obrázek z Wikipedie (Ospied,svg: *Ospied.jpg: VonTasha; mario modesto; Uwe Gille).

JAK NAJÍT AKUPUNKTURNÍ BOD LR3 ANEB TIPY PRO PRAXI

"Pojedete" prstem v prohlubni mezi 1. a 2. prstem na nártu směrem nahoru, až dojdete k místu vidlice tvořené 1. a 2. nártní kůstkou (prostě se zadrhnete a dál už to nepůjde). Od tohoto "zárazu" se pak kousek vrátíte zpět (hledáte prohlubeň, ale hlavně změněný pocit, viz článek: Čím si mě akupunktura získala aneb Jak najít akupunkturní bod, 2. díl). U mě je tento bod 2 cuny od "meziprstní blány" směrem nahoru po nártu (vysvětlení pojmu cun najdete zde).

INDIKACE ANEB ÚČINKY LR3 Z POHLEDU KLASICKÉ MEDICÍNY


VYSOKÝ KREVNÍ TLAK, PSYCHIKA A PSYCHOSOMATIKA, BOLESTI HLAVY (zejm. oblast temene), OČNÍ ONEMOCNĚNÍ, ONEMOCNĚNÍ GENITÁLIÍ, TRÁVICÍ OBTÍŽE A MOČOVÉ OBTÍŽE (INKONTINENCE). LR3 je důležitý homeostatický bod přispívající k rovnováze všech procesů v organismu. Využívá se při všech onemocněních sliznic. Jaterní bod číslo 3 je speciálním bodem pro všechny spastické (křečovité) stavy, protože zvyšuje koncentraci ionizovaného kalcia. LR3 je také důležitý vzdálený bod pro hrudník a hladké svalstvo (je i v cévách!).

Dodatek pro redaktory z velkých serverů (a osoby jim podobné): nekopírujte, prosím, bez mého výslovného souhlasu celé odstavce. V mých článcích je spousta specifických prvků, co nikde jinde nenajdete. Pokud už se budete chtít inspirovat, obtěžujte se alespoň s přeformulováním vět. Já sama vždy zvažuju, co, jak (a jestli vůbec) z knih nebo jiných zdrojů smím použít!
 • hypertenze (vysoký krevní tlak), vegetativní dystonie (např. srdeční neuróza - bolesti u srdce/bolesti na hrudi, žaludeční neuróza, sexuální poruchy: na orgánech se nic nenajde, přestože má pacient obtíže), neuróza, deprese, úzkost, strach, poruchy spánku/nespavost, emoční labilita, stavy vzrušenosti, sklony k výbuchům hněvu, podrážděnost, zvýšená psychická tenze (psychické napětí), časté vzdychání
 • bolesti hlavy, migréna (akutně, v prevenci spíše jiné body), poruchy citlivosti v oblasti kůže hlavy (pocit necitlivosti), vertigo (závrať: často pouze ve spojení s akutně vyšším krevním tlakem), commotio cerebri (otřes mozku), povislý ústní koutek nebo povislé oční víčko (např. po mrtvici nebo vlivem obrny lícního nervu - paréza nervus facialis), epilepsie (padoucnice),
 • oční onemocnění, snížení zrakové ostrosti (neostré vidění), zamlžené/rozostřené vidění (s tím mám sama výborné zkušenosti), ne tak jasné vnímání barev, zarudlé nebo oteklé oči
 • dysurie (obtížné močení), retence moči (nemožnost zcela vyprázdnit močový měchýř), uretritida (zánět močové trubice), enuresis (pomočování, zvláště noční - enuresis nocturna), močová inkontinence
 • onemocnění zevního genitálu, bolesti zevních pohlavních orgánů
 • pruritus vulvae (svědění v oblasti vulvy), prolaps dělohy (výhřez dělohy - ZDE MYSLET I NA DRÁHU SLEZINY-SLINIVKY!), mastitida (zánět prsu), pocity napětí v prsou, PMS (premenstruační syndrom), dysmenorea (bolestivá menstruace), poruchy menstruačního cyklu, hypomenorea (slabé menstruační krvácení), amenorea (vynechání menstruačního krvácení při vyloučení těhotenství), hypermenorea (příliš silné a prodloužené menstruační krvácení, déle než 7-8 dnů), menoragie (silné menstruační krvácení netrvající déle než 7 dnů), metroragie (krvácení mimo menstruační cyklus), polymenorea (interval menstruačního krvácení je kratší než 22 dnů), oligomenorea (interval menstruačního krvácení je delší než 35 dnů), nepravidelná menstruace
 • atonie uteri (atonie dělohy - porucha zavinování dělohy po porodu způsobující masivní krvácení), masivní pocení po porodu, nedostatečná laktace (snížená tvorba mateřského mléka)
 • oteklá varlata, retraktilní varle (klouzavé varle - varle v souvislosti s tělesnou námahou nebo chladem zcela opustí šourek, ale samo se opět vrátí), časté poluce, zhmožděná varlata následkem úraz, bolesti po vasektomii (přetětí chámovodů), bolesti po sexu
 • popraskané rty, otok rtů, pocity napětí v oblasti krku, bolesti hltanu, sucho v krku nebo sucho v ústech s pocitem žízně, pocit vnitřního horka s pocitem žízně (zvýšená teplota být nemusí), subfebrilie (dlouhodobě zvýšená teplota mezi 37-38°C),
 • bolesti v epigastriu (bolesti v oblasti žaludku), gastritida (zánět žaludeční sliznice), onemocnění jater a žlučníku (např. cholelitiáza), ikterus (žloutenka), bolesti nebo pocity napětí pod žeberním obloukem, spastické bolesti břicha a křeče - spasmolytické účinky, bolesti v oblasti pupku, poruchy střevní peristaltiky, obtížná defekace (vyprazdňování stolice), obstipace (zácpa), diarea (průjem) s nestrávenými zbytky potravy nebo měkká tenká stolice připomínající párky, krev ve stolici, nauzea (nevolnost), borborygmy (hlasité škroukání v břiše), hematemeze (zvracení krve),
 • bolesti nebo ztuhlost v bederní páteři s neschopností se ohnout, bolesti v bederní páteři vyzařující do podbřišku, bolesti a pocit napětí v oblasti žeber (často spojené s povrchním dýcháním a neschopností hlubšího nádechu), bolestivé napětí v oblasti šíje
 • bolesti v oblasti palce u nohy (např. v rámci hallux vagus, tj. vbočený palec), pocity chladu v kolenou a chodidlech, studené nohy, slabost v nohách, bolesti kolen na zevní i vnitřní straně, bolesti v oblasti vnitřního kotníku, kontraktury šlach (např. na ruce Dupuytrenova kontraktura), svalové křeče, bolesti v lýtkových svalech, otok v oblasti axilly (podpaží), otok v oblasti lokte.
 • endokrinní onemocnění (žlázy s vnitřní sekrecí), metabolické choroby (poruchy látkové výměny), diabetes mellitus (cukrovka), hubnutí
 • pleuritida (zánět pohrudnice), tonsilitida (zánět mandlí - angína)

AKUPUNKTURA

Vpich o,5-0,8 cunu (Deadman uvádí až 1,5 cunu) kolmo, ve směru bodu KI1 , 1. bodu na dráze ledvin, který se nachází na chodidle (vysvětlení pojmu cun najdete zde).

POZOR: Pokud některé body napichujete v sedě, což nedoporučuji už kvůli komfortu, u tohoto bodu to nedělejte, pacient by mohl zkolabovat (mj. i vlivem event. prudšího poklesu tlaku).

Moxování možné (laici by zde měli být opatrní: často je ve dráze žlučníku či játrech tzv. vlhká horkost. Pokud horkost ještě podpoříte zahříváním moxou, svoje obtíže zhoršíte!).

ZAPOJENÍ V DRAHÁCH
 • bod pramene (YUAN): jeho nabodnutím do něj začne přitékat jednosměrně QI přes spojku luo ze sdružené (žlučníkové) dráhy.
 • 3. bod pěti přehrad/přepravní bod jaterní dráhy odpovídající elementu země (body pěti přehrad se někdy nazývají i body unášení/antické body): slouží k přepravě QI z místa na místo
 • jeden z 12 nebeských hvězdných bodů MA DAN-YANG

ÚČINKY LR3 DLE TRADIČNÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNY


Používá se hlavně u stavů plnosti jater/žlučníku.

- podporuje jemný tok QI jater (vyslov čchi): Využívá se i při tzv. rebelující QI (QI teče opačným směrem) nebo při horizontální stagnaci QI (např. v epigastriu nebo hypochondriu, tj. v oblasti žaludku nebo pod žebry).

- potlačuje YANG jater (ve srovnání s LR2 nepůsobí tolik přímo na oheň jater): Účinek LR3 při migréně (stoupající YANG jater) je o něco mírnější, než u LR2.

- odstraňuje vnitřní vítr a mírní svalové spazmy a křeče. Vítr je mj. reprezentován ve stále se měnících symptomech, které nejsou nikdy stejné a poměrně rychle se mohou měnit.

- vyživuje KREV jater a jaterní YIN

- reguluje menstruaci: LR3 ovlivňuje mimořádnou dráhu CHONG MAI, ke které má velmi úzký vztah (jak vyplývá již z čínského názvu). Kdykoliv tedy napíchneme LR3, aktivujeme i mimořádnou dráhu chong mai a také vyživujeme krev zejména v oblasti dělohy. Z tohoto důvodu ovlivňuje LR3 všechny problémy s menstruačním krvácením.

- reguluje spodní ohniště JIAO (spodní zářič, trojohřívač, vyslov ťiao)

- odstraňuje vlhkost: v první řadě zejm. z urogenitálního systému, ale i z jater a žlučníku.

- pročišťuje hlavu a oči

- uklidňuje ducha: Dá se dobře použít zejména u lidí, kteří jsou napjatí a snadno "vyletí" na sebemenší podnět (často mj. u premenstruačního syndromu, ale nejen u něho), při pocitech silné frustrace nebo potlačeném hněvu. Jeho účinek se neomezuje jen na stavy podrážděnosti nebo hněvu, využití najde také u osob, které jsou zavaleni starostmi. Někdy je vhodná i kombinace "Čtyři brány", viz níže.

- odstraňuje spasmy, kontraktury a křeče

AKUPUNKTURNÍ KOMBINACE ČTYŘI BRÁNY, LR3 - LI4

LR3 ve spojení s LI4 (čtyřka tlustého střeva, která je vlastně umístěna stejně jako LR3, akorát na ruce) se nazývá Čtyři brány, Si Guan (vyslov s´ kuan). Kromě nachlazení se používá někdy i tam, kde pacient podstoupil již mnoho neúspěšných akupunkturních sezení. Tato kombinace vede ke "znovunaladění zmatených akupunkturních drah", tj. meridiánů a působí jako "reset".

Indikace - účinky Čtyř bran:

1. rozptýlení zevního větru:

Díky svému účinku, který dává do pohybu QI a KREV, dokážou Čtyři brány vypudit z těla zevní vítr, tj. nachlazení (s mírně zvýšenou teplotou, bez silného pocení).

2. utišení vnitřního větru jater:

Vše, co se nedobrovolně pohybuje a stahuje (např. cukání svalů, svalové spazmy nebo epilepsie) ukazuje na disharmonii jater a vnitřní vítr.

3. zaplašení větru ve 100 kloubech:

Stěhovavé bolesti jsou totiž také projevem vnitřního větru, který Čtyři brány dovedou zpacifikovat.

4. regulace meridiánů, zejm. luo-meridiánů:

Tento účinek, jak již bylo zmíněno, se používá při neúspěšné léčbě akupunkturou. Další takovou kombinací ve stejné indikaci je i LI11 - ST36 (kombinace 11. bodu tlustého střeva s bodem žaludku číslo 36). Pokud k takové situaci dojde, doporučuje se použít u jednoho až dvou sezení výlučně zvolenou kombinaci (LI4 - LR3 nebo LI11-ST36) bez jakýchkoliv dalších bodů.

STAGNACE JATERNÍ QI A BOD LR3


Nikdy se nezastavit, i tak by se dalo charakterizovat správné proudění energie. Ta totiž musí být v neustálém pohybu, pokud není. Když je na některém místě proud QI zablokován, vede to k různým příznakům, v závislosti na lokalizaci. Zástavě toku energie se říká stagnace QI a nejdůležitější úlohu při těchto procesech hrají játra.

Stagnace jaterní QI a příznaky

Stagnace QI jater, jejíž příčinou je nejčastěji emocionální stres, vede k pocitům napětí až nafouknutí v podžebří (pásovitě až do zad), hrudníku, nadbřišku (zvláště v žaludeční krajině) nebo břichu. Také zadržování vody bývá typické (může se jednat o 2-5 kg). Typické je vzdychání. Melancholie, deprese, kolísání nálad, celková napjatost a pocit knedlíku v krku (globus hystericus) patří rovněž k poruše toku QI. Deprese při této diagnóze jsou typické svou fluktuací: opakovaně přicházejí a odcházejí. Drogy, kouření nebo alkohol tuto psychickou tenzi na chvíli uvolní, aby pak později vyvolaly napětí ještě větší. Člověk se tak proto snadno dostane do spirály závislosti. Dalšími příznaky jsou podrážděnost, někdy i opakující se noční můry a u žen nepravidelný menstruační cyklus a předmenstruační pocity napětí v prsou (PMS neboli premenstruační syndrom). K těmto příznakům lze započíst i syndrom dráždivého tračníku: jde buď o střídání průjmu se zácpou nebo je stolice zpočátku tuhá a končí průjmem (nebo opačně).

Svépomoc: Teplo pomáhá, protože dává do pohybu QI (naložit se do vany tedy není špatný přístup). Ke zmírňujícím prostředkům bychom mohli započíst i emocionální "teplo", když nás někdo drží v náručí a utěšuje.

Stagnaci QI jater může vzniknout i sekundárně ze slabosti ledvin nebo při nedostatku krve (v TČM se nedostatek krve nerovná vždy anémii!). Riziko této poruchy tkví v tom, že se může dále rozvíjet: např. se může změnit v horko (stagnující QI jater se mění na horko) nebo vést ke stáze krve (zastavení toku krve), protože kde neproudí QI, tam neprotéká ani krev.

Nejčastěji používané body při stagnaci QI jsou: PC6 Nei Guan, G34 Yang Ling Quan, LR 13 Zhang Men, LR14 Qi Men, LR3 Tai Chong a SJ6 Zhi Gou.

Pozn.: zkratka TČM znamená tradiční čínská medicína


Rozšiřující literatura:
Wang Ju-Yi, Jason Robertson: Die Anwendung der chinesischen Meridianlehre in der Praxis, Bacopa Verlag, 1. Auflage, 2014
- tuto knihu považuji za nejlepší, co se týče popisu akupunktury, z hlediska energií
- ukázka z anglického vydání:

Yu-Lin Lian, Chun-Yan Chen, Michael Hammes, Bernard C. Kolster: Bildatlas der Akupunktur, KVM-Verlag 2004
- tento atlas používám při své praxi a pouze jsem si tam dopsala pár tipů z Deadmana
Peter Deadman, Mazin Al-Khafaji, Kevin Baker: Handbuch Akupunktur, Verlag Systemische Medizin AG, 3. Auflage, 2012
- některé tipy k nalezení bodů nenajdete nikde jinde
Giovanni Maciocia: Grundlagen der chinesischen Medizin, Elsevier GmbH, Urban & Fischer Verlag, 2. Auflage, 2008
- přehledně zpracovaná teorie TCM
Jozef Šmirala: Základy praktickej akupunktúry, Inštitút pre ďalšie vzdelávanie lekárov a farmaceutov v Bratislave, 1991
- pár indikací u konkrétních akupunkturních bodů, které jsem znala ze své praxe, jsem našla pouze tady (ráda prověřuji svou intuici pomocí dostupné literatury)
Petr Fiala: Kapitoly z akupunktury, 1. lékařská fakulta UK Praha, 2001

 

Komentáře z Blog.cz:

viz pdf 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Uveďte prosím nějakou přezdívku (pole NÁZEV/ADRESA URL - stačí vyplnit jen přezdívku). Jinak mi vaše komentářové kapky splynou v jedno nekonečné moře. 😉

DĚKUJI ZA VAŠE KOMENTÁŘE. 😊