Moc vás všechny prosím, NEPLEŤTE SI komentáře s poradnou a nepokládejte dotazy na různé výrobky, jejich vzájemné interakce apod., beztak je většina těchto dotazů určena pro lékárníky, nikoliv pro lékaře! Ani vaše onemocnění bez hlubších znalostí nemohu řešit, křišťálovou kouli dosud nevlastním. S mailem také neuspějete, poradna je, až do odvolání, uzavřená! RESPEKTUJTE TO PROSÍM!

úterý 2. srpna 2016

Zvýšený cholesterol v krvi a ateroskleróza, 1. část: Bylinné směsi

Někdo má štěstí a ani po stravě založené na hamburgerech nemá zvýšenou hladinu cholesterolu. A pak jsou lidé, kteří, co se týče cholesterolu, jedí zdravě, a přesto by svůj cholesterol mohli vyvážet. Cholesterol si naše tělo vyrábí i v játrech, takže myšlenka, že stravou bez cholesterolu dosáhneme jeho radikální snížení, se nezakládá tak úplně na pravdě. Při snížených dodávkách zvenčí tělo produkci cholesterolu zvýší.

Cholesterol je jenom jeden

Vžité názvosloví a dělení na hodný a zlý cholesterol (které používám i já), je vlastně nesmyslné. Cholesterol je jenom jeden. Rozdíl je jen v tom, na jaký BÍLKOVINNÝ PŘENAŠEČ se cholesterol (za vzniku lipoproteinu) naváže. "Volba" přenašeče předurčí cholesterolu i směr cestování v těle: buď bude vyloučen z těla ven, nebo poputuje do buněk, aby se z něho třeba stala součást buněčné membrány.

ateroskleróza
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d1/Blausen_0257_CoronaryArtery_Plaque.png

Dodatek pro redaktory z velkých serverů (a osoby jim podobné): nekopírujte, prosím, bez mého výslovného souhlasu celé odstavce. V mých článcích je spousta specifických prvků, co nikde jinde nenajdete. Pokud už se budete chtít inspirovat, obtěžujte se alespoň s přeformulováním vět!

HDL cholesterol je hodný proto, že se chystá opustit tělo

Cholesterol ve spojení s HDL částicemi (high density lipoproteins) se nazývá "hodný" cholesterol. HDL částice obsahují menší množství cholesterolu a jejich hlavní úlohou je odklízet nepotřebný cholesterol ze tkání včetně cév pryč: nejprve do jater, odkud se cholesterol vylučuje žlučí do střev. Následuje známý proces opuštění těla stolicí. 😉 HDL částice také odebírají volný cholesterol z ostatních lipoproteinů a chrání LDL částice před nežádoucí oxidací.

Zlý cholesterol není zlý, jen se někdy veze nesprávným směrem, tj. do buněk cév

Cholesterol ve spojení s LDL částicemi (low density lipoproteins) je považován za "zlý" cholesterol, protože tyto LDL částice nosí cholesterol do buněk včetně těch, které se nacházejí ve stěnách cév. Vzhledem k tomu, že cholesterol buňky potřebují (k výrobě steroidních hormonů, vitaminu D a žlučových kyselin), není na místě označení "zlý".

Co je to ateroskleróza

Ateroskleróza je proces, kdy se ve stěnách tepen se ukládají tukové látky ve formě tzv. ateromu a druhotně i vápník (viz důležitá úloha vitaminu K). Mimochodem, tukové proužky se vyskytují běžně již u dětí a lze je dokonce prokázat i u novorozenců.

Vznik a příčiny aterosklerózy

Proč ateroskleróza vůbec vzniká, neví ani vědci. Samotné zvýšení cholesterolu v krvi (hypercholesterolémie) rozhodně nestačí, je to jen jeden z faktorů. Jednou z teorií vzniku aterosklerózy je infekční teorie: Z virů jsou to Herpes viry a Cytomegalovirus. Z bakterií se uvádí zejména role Chlamydia pneumoniae nebo Helicobacter pylori a objevují se i zmínky o Pophyromonas gingivalis (ČEŠKA, Richard: Cholesterol a ateroskleróza, léčba dyslipidémií. Triton, 2012). Bakterie a viry vyvolávají v těle chronické záněty. Vypadá to, že cholesterol a posléze vápník se začne usazovat jenom v zánětlivě změněných stěnách tepen.

Rizikové faktory aterosklerózy

Rizikové faktory aterosklerózy, z nichž některé máme plně ve vlastních rukou, jsou: kouření, obezita, sedavý způsob života, zvýšená hladina triacylglycerolů a cholesterolu (zvláště LDL), hypertenze (vysoký krevní tlak) a diabetes mellitus (cukrovka).

Jak poznám, že jsem ohrožen aterosklerózou aneb BMI už je "out"

Mnohem důležitější než BMI (body mass index) je rozložení tuku v těle. Lidé typu "jablko" (tuk hlavně v oblasti břicha), což je typické zejména u mužů, mají výrazně vyšší úmrtnost na ICHS. Důležitým ukazatelem je poměr obvodu pasu k obvodu boků, což ukazuje na množství tzv. viscerálního tuku (tuk kolem vnitřních orgánů). Podle řady studií mají dokonce i štíhlí jedinci s vysokým poměrem pas/boky vyšší riziko ischemické choroby, než obézní jedinci s menším poměrem pas/boky. Takže "jablka" se nemusí tolik bát, pokud mají správný poměr. 😉 Přijatelný poměr pas/boky je u mužů ≤ 1 a u žen ≤ 0,8.

K čemu vede ateroskleróza

Vlivem aterosklerózy časem vždy dojde k omezení prokrvení: u věnčitých (koronárních) tepen srdce to vede k ICHS neboli ischemické chorobě srdeční. Jedna z forem ischemické choroby srdce je angina pectoris (nemá tedy s angínou vůbec nic společného) a jedná se o PŘECHODNOU bolest na hrudi. Angina pectoris může po úplném ucpání tepny vést až k infarktu myokardu. Jak céva může díky procesu aterosklerózy vypadat, je zobrazeno na obrázku.

Pokud jsou ischemií (nedokrvením) zasaženy tepny mozku, výsledkem je buď TIA neboli tranzitorní ischemická ataka vzniklá z KRÁTKODOBÉHO nedokrvení mozku (může být i předzvěstí mrtvice) nebo samotná mrtvice (cévní mozková příhoda, CMP), ke které dojde při úplném ucpání mozkové tepny.

Jestliže se zúží tepny dolních končetin, jde o ICHDK neboli ischemickou chorobu dolních končetin. Typické je kulhání po určité vzdálenosti vlivem bolesti, tzv. claudicatio intermittens ("přerušované kulhání"). Po krátkém odpočinku bolest poleví a při opětovné chůzi se znovu opakuje.

Vitamíny a stopové prvky na vysoký cholesterol

Selen: Zlepšuje poměr HDL a LDL. Zřejmě proto se po světě šíří návod na snížení hladiny cholesterolu pomocí para ořechů. Nejvíce selenu obsahují v každém případě para ořechy, jen o jeho obsahu kolují na internetu nesprávné údaje: para ořechy neobsahují 1917 µg nebo dokonce 2000 µg na 100 g, jak se udává, nýbrž jenom 200-500 µg/100 g. Doporučená denní dávka (DDD) v ČR je 55 µg, takže stačí jen 22 g denně. Doporučuje se 6 para ořechů denně (25 g), což odpovídá 64 µg (z tohoto údaje mimochodem vyplývá obsah selenu 254 µg/100 g jedlého podílu, což je realistické).

Chrom: Zvýšený přívod chromu částečně snižuje hladinu cholesterolu a triacylglycerolů v krvi (což ale nepotvrdily všechny studie) a současně zvyšuje podíl HDL.

Vitamin E: Zabraňuje prvnímu stadiu v tvorbě cévních plaků, tj. oxidaci LDL, tj. "zlého" cholesterolu.

Vitamin K: Může pomoci zastavit proces aterosklerózy tím, že napomůže ukládání vápníku do kostí.

BYLINNÉ SMĚSI NA VYSOKÝ CHOLESTEROL A ATEROSKLERÓZU


Směs podle MUDr. Dorky D. na cholesterol jako prevence aterosklerózy


směs č. 1:
  • eleuterokok tinktura 14 kapek
  • olivovník tinktura gemmoterapie 18 kapek
  • jírovec maďal tinktura 2-3 kapky 
Tinktury nakapat do čaje z routy vonné (jen 1/4 čajové lžičky, přelít vroucí vodou a nechat louhovat 10 minut). Užívat 3 týdny 2x denně a pak přejít na směs číslo 2.

Relativní kontraindikace: Eleuterokok může event. zvýšit krevní tlak a lidem s hypertenzí se VĚTŠINOU nedoporučuje! Olivovník naopak krevní tlak snižuje, takže směs by neměla krevní tlak ohrozit!

Směs č. 2, která se užívá pouze po předchozí aplikaci směsi číslo 1:

Pozor: Arnika je toxická, dodržovat dávkování! dávkování je pro uvedenou značku tinktury! Pro jiného výrobce může být zapotřebí upravit dávkování!
Kapky nakapte do vody. Užívat 6 týdnů 2x denně. K tomu by bylo ideální s časovým odstupem minimálně 1 hodiny popíjet slabý nálev ze světlice barvířské (pár blizen přelitých vroucí vodou, max. 1/3 čajové lžičky), v ČR je ale téměř nedostupná (možná by se vyplatilo ji pěstovat ze semen na zahrádce). Dávkování v obou směsích se může mírně lišit v závislosti na hmotnosti pacienta.

Pozn.: Většinou se nedá říct, že směs by léčila pouze cholesterol nebo pouze aterosklerózu, účinky se často prolínají.

Prezidentova směs (Směs "S") na snížení cholesterolu a srdečně-cévní onemocnění od léčitelky paní Kamenické (báby Radnické)


Šípek 20 g, fenykl 10 g, divizna 7 g, truskavec 20 g, heřmánek 5 g, mateřídouška 10 g, řebříček 20 g, meduňka 10 g, přeslička 10 g, máta peprná 20 g, kozlík lékařský 15 g. Čaj příznivě působící na veškeré cévní onemocnění i srdce, kondici, celkové posílení, vitalitu, bystří mysl, povzbuzuje, snižuje cholesterol a je chutný. Tento čaj popíjel Ludvík Svoboda. Je to bylinářské koště, čistící čaj.
.

Čaj na aterosklerózu a vysoký cholesterol podle faráře Künzle


Přeslička 50 g, rozrazil 30 g, rozmarýna 20 g. Čaj zalijeme vroucí vodou. Zlepšuje paměť, působí jako antisklerotikum a snižuje hladinu krevního cholesterolu.

Čaj na vysoký cholesterol 1


K 1 sáčku zeleného čaje přidáme 1 lžíci nati rozrazilu. Můžeme ochutit lžičkou cukru a citronem. Tento čaj zlepšuje trávení a snižuje hladinu cholesterolu v krvi.
.

Čaj na snížení cholesterolu v krvi 2


Rozrazil nať 100 g, pýr oddenek 50 g, zemědým nať 50 g, rdesno ptačí nať 25 g, tymián nať 25 g. Přelijeme vroucí vodou a pijeme v množství asi 0,75 l denně.

Čaj na vysoký cholesterol 3


Estragon 2 díly, vřes květ 1 díl, rdesno ptačí (truskavec) nať 1 díl.

Čaj na snížení cholesterolu 4


Sporýš lékařský 40 g, pravý zelený čaj 20 g, artyčok list 20 g a rdesno ptačí 10 g.

Čaj na snížení cholesterolu 5


Rozrazil lékařský nať 60 g, pravý zelený čaj 30 g, tymián nať 20 g. Pijeme v množství asi 0,6 litru denně.

Směs na aterosklerózu 1


Rozrazil nať 40 g, hloh květ 20g, meduňka nať 20 g, čubet benedikt nať 10 g, pýr oddenek 10 g. Zalijeme vroucí vodou a pijeme asi 0,75 l denně.

Čaj na aterosklerózu podle Váni 2


Směs bylin: přeslička a rozrazil, stejným dílem. Pít denně 1 šálek. Možno pít celoročně (pozn.: já osobně bych určitě časem složení směsi změnila, celoroční užívání nebývá dobré u žádných bylin).

Francouzský čaj "Antisklerol" 3


Tento známý čaj se skládá ze čtyř dílů listů břízy a natě kopřivy, dvou dílů listů jmelí, k tomu přidáme po jednom dílu natě řebříčku, šalvěje, mydlice a přesličky. Tři lžíce směsi zalijeme 3/4 1 vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Scedíme, přidáme lžičku tinktury z prhy arniky a v průběhu dne vypijeme v několika dávkách mezi jídlem.

Čajová směs na snížení krevního tlaku a proti ateroskleróze 4


Hloh květ (2 díly), nať přesličky (1 díl), celík zlatobýl (1 díl) a jmelí (1 díl). 2 lžíce směsi zalijeme 0,5 l vařící vody a necháme 10 minut louhovat. Do ještě teplého čaje prolisujeme 2 stroužky česneku a necháme stát. Vlažný čaj pijeme ráno a večer.

Poznámka k česneku: Česnek rozpouští usazeniny v cévách, a proto je na léčbu aterosklerózy jako dělaný. Existuje však riziko, že pokud na požívání česneku nejste zvyklí, při vysokých dávkách česneku, by se mohly u "nepojídačů" česneku uvolnit z usazenin v cévách větší kousky a způsobit tak embolii.

Zajímavý je i tento recept na protisklerotický čaj z rozrazilu, routy, kokošky a jmelí.
.

Prevence infarktu při srdečních potížích


Tento recept je vlastně jen pro lidi, kteří nechtějí nebo z nějakého důvodu nemohou brát předepsané léky. V každém případě je nanejvýš vhodné být pod dozorem lékaře (stejně jako např. u warfarinu)!

Po 1 mocca lžičce hlohu a komonice (mocca lžička je menší, než kávová lžička, objem ca. 3 ml) a k tomu ještě maličko rosnatky (celkem tedy 1 plnější lžička). Tato dávka se přelije 1/4 l vroucí vody a nechá se 10 minut louhovat. Pít maximálně 2 šálky denně, protože komonice ředí krev. Neužívat déle, než 4 týdny! Pak vložit vždy přestávku 2-4 týdny a tuto kúru opakovat max. 3x ročně. Předávkování, které může vzniknout i po delším užívání, se projeví ospalostí, závratěmi, dávením, bolestmi hlavy nebo spontánním krvácením.

Kontraindikace: Osoby trpící poruchou srážlivosti krve, beroucí warfarin nebo jiné léky na ředění krve, by se měly tomuto čaji raději vyhnout. Z důvodu ředění krve může tento čaj zesílit menstruaci. Také lidé trpící na migrény a vysoký krevní tlak by měli zvolit jiné byliny.

Ve 2. části jsou stručně popsané jednotlivé byliny na vysoký cholesterol a aterosklerózu a je uvedena i rozsáhlá tabulka. Ve 3. části bude řeč o vhodných potravinách z hlediska TČM.


Rozšiřující literatura:
P. Váňa: Rady bylináře Pavla J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin Dyonýz Dugas: 500 nejlepších receptů lidové medicíny
Bylinné recepty
(Im-Market, České Budějovice 1991)


Komentáře z Blog.cz:

viz pdf


Žádné komentáře:

Okomentovat

Uveďte prosím nějakou přezdívku (pole NÁZEV/ADRESA URL - stačí vyplnit jen přezdívku). Jinak mi vaše komentářové kapky splynou v jedno nekonečné moře. 😉

DĚKUJI ZA VAŠE KOMENTÁŘE. 😊