Skoro všechny odborné články již jsou ze starého blogu doktorka-se-srdcem.blog.cz přestěhovány (a na těch pár zbylých "čekatelů" je v příslušné rubrice uveden odkaz). 😊

úterý 2. srpna 2016

Zvýšený cholesterol v krvi a ateroskleróza, 1. část: Bylinné směsi

Někdo má štěstí a ani po stravě založené na hamburgerech nemá zvýšenou hladinu cholesterolu. A pak jsou lidé, kteří, co se týče cholesterolu, jedí zdravě, a přesto by svůj cholesterol mohli vyvážet. Cholesterol si naše tělo vyrábí i v játrech, takže myšlenka, že stravou bez cholesterolu dosáhneme jeho radikální snížení, se nezakládá tak úplně na pravdě. Při snížených dodávkách zvenčí tělo produkci cholesterolu zvýší.

Cholesterol je jenom jeden

Vžité názvosloví a dělení na hodný a zlý cholesterol (které používám i já), je vlastně nesmyslné. Cholesterol je jenom jeden. Rozdíl je jen v tom, na jaký BÍLKOVINNÝ PŘENAŠEČ se cholesterol (za vzniku lipoproteinu) naváže. "Volba" přenašeče předurčí cholesterolu i směr cestování v těle: buď bude vyloučen z těla ven, nebo poputuje do buněk, aby se z něho třeba stala součást buněčné membrány.

ateroskleróza
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d1/Blausen_0257_CoronaryArtery_Plaque.png

Dodatek pro redaktory z velkých serverů (a osoby jim podobné): nekopírujte, prosím, bez mého výslovného souhlasu celé odstavce. V mých článcích je spousta specifických prvků, co nikde jinde nenajdete. Pokud už se budete chtít inspirovat, obtěžujte se alespoň s přeformulováním vět!

HDL cholesterol je hodný proto, že se chystá opustit tělo

Cholesterol ve spojení s HDL částicemi (high density lipoproteins) se nazývá "hodný" cholesterol. HDL částice obsahují menší množství cholesterolu a jejich hlavní úlohou je odklízet nepotřebný cholesterol ze tkání včetně cév pryč: nejprve do jater, odkud se cholesterol vylučuje žlučí do střev. Následuje známý proces opuštění těla stolicí. 😉 HDL částice také odebírají volný cholesterol z ostatních lipoproteinů a chrání LDL částice před nežádoucí oxidací.

Zlý cholesterol není zlý, jen se někdy veze nesprávným směrem, tj. do buněk cév

Cholesterol ve spojení s LDL částicemi (low density lipoproteins) je považován za "zlý" cholesterol, protože tyto LDL částice nosí cholesterol do buněk včetně těch, které se nacházejí ve stěnách cév. Vzhledem k tomu, že cholesterol buňky potřebují (k výrobě steroidních hormonů, vitaminu D a žlučových kyselin), není na místě označení "zlý".

Co je to ateroskleróza

Ateroskleróza je proces, kdy se ve stěnách tepen se ukládají tukové látky ve formě tzv. ateromu a druhotně i vápník (viz důležitá úloha vitaminu K). Mimochodem, tukové proužky se vyskytují běžně již u dětí a lze je dokonce prokázat i u novorozenců.

Vznik a příčiny aterosklerózy

Proč ateroskleróza vůbec vzniká, neví ani vědci. Samotné zvýšení cholesterolu v krvi (hypercholesterolémie) rozhodně nestačí, je to jen jeden z faktorů. Jednou z teorií vzniku aterosklerózy je infekční teorie: Z virů jsou to Herpes viry a Cytomegalovirus. Z bakterií se uvádí zejména role Chlamydia pneumoniae nebo Helicobacter pylori a objevují se i zmínky o Pophyromonas gingivalis (ČEŠKA, Richard: Cholesterol a ateroskleróza, léčba dyslipidémií. Triton, 2012). Bakterie a viry vyvolávají v těle chronické záněty. Vypadá to, že cholesterol a posléze vápník se začne usazovat jenom v zánětlivě změněných stěnách tepen.

Rizikové faktory aterosklerózy

Rizikové faktory aterosklerózy, z nichž některé máme plně ve vlastních rukou, jsou: kouření, obezita, sedavý způsob života, zvýšená hladina triacylglycerolů a cholesterolu (zvláště LDL), hypertenze (vysoký krevní tlak) a diabetes mellitus (cukrovka).

Jak poznám, že jsem ohrožen aterosklerózou aneb BMI už je "out"

Mnohem důležitější než BMI (body mass index) je rozložení tuku v těle. Lidé typu "jablko" (tuk hlavně v oblasti břicha), což je typické zejména u mužů, mají výrazně vyšší úmrtnost na ICHS. Důležitým ukazatelem je poměr obvodu pasu k obvodu boků, což ukazuje na množství tzv. viscerálního tuku (tuk kolem vnitřních orgánů). Podle řady studií mají dokonce i štíhlí jedinci s vysokým poměrem pas/boky vyšší riziko ischemické choroby, než obézní jedinci s menším poměrem pas/boky. Takže "jablka" se nemusí tolik bát, pokud mají správný poměr. 😉 Přijatelný poměr pas/boky je u mužů ≤ 1 a u žen ≤ 0,8.

K čemu vede ateroskleróza

Vlivem aterosklerózy časem vždy dojde k omezení prokrvení: u věnčitých (koronárních) tepen srdce to vede k ICHS neboli ischemické chorobě srdeční. Jedna z forem ischemické choroby srdce je angina pectoris (nemá tedy s angínou vůbec nic společného) a jedná se o PŘECHODNOU bolest na hrudi. Angina pectoris může po úplném ucpání tepny vést až k infarktu myokardu. Jak céva může díky procesu aterosklerózy vypadat, je zobrazeno na obrázku.

Pokud jsou ischemií (nedokrvením) zasaženy tepny mozku, výsledkem je buď TIA neboli tranzitorní ischemická ataka vzniklá z KRÁTKODOBÉHO nedokrvení mozku (může být i předzvěstí mrtvice) nebo samotná mrtvice (cévní mozková příhoda, CMP), ke které dojde při úplném ucpání mozkové tepny.

Jestliže se zúží tepny dolních končetin, jde o ICHDK neboli ischemickou chorobu dolních končetin. Typické je kulhání po určité vzdálenosti vlivem bolesti, tzv. claudicatio intermittens ("přerušované kulhání"). Po krátkém odpočinku bolest poleví a při opětovné chůzi se znovu opakuje.

Vitamíny a stopové prvky na vysoký cholesterol

Selen: Zlepšuje poměr HDL a LDL. Zřejmě proto se po světě šíří návod na snížení hladiny cholesterolu pomocí para ořechů. Nejvíce selenu obsahují v každém případě para ořechy, jen o jeho obsahu kolují na internetu nesprávné údaje: para ořechy neobsahují 1917 µg nebo dokonce 2000 µg na 100 g, jak se udává, nýbrž jenom 200-500 µg/100 g. Doporučená denní dávka (DDD) v ČR je 55 µg, takže stačí jen 22 g denně. Doporučuje se 6 para ořechů denně (25 g), což odpovídá 64 µg (z tohoto údaje mimochodem vyplývá obsah selenu 254 µg/100 g jedlého podílu, což je realistické).

Chrom: Zvýšený přívod chromu částečně snižuje hladinu cholesterolu a triacylglycerolů v krvi (což ale nepotvrdily všechny studie) a současně zvyšuje podíl HDL.

Vitamin E: Zabraňuje prvnímu stadiu v tvorbě cévních plaků, tj. oxidaci LDL, tj. "zlého" cholesterolu.

Vitamin K: Může pomoci zastavit proces aterosklerózy tím, že napomůže ukládání vápníku do kostí.

BYLINNÉ SMĚSI NA VYSOKÝ CHOLESTEROL A ATEROSKLERÓZU


Směs podle MUDr. Dorky D. na cholesterol jako prevence aterosklerózy


směs č. 1:
  • eleuterokok tinktura 14 kapek
  • olivovník tinktura gemmoterapie 18 kapek
  • jírovec maďal tinktura 2-3 kapky 
Tinktury nakapat do čaje z routy vonné (jen 1/4 čajové lžičky, přelít vroucí vodou a nechat louhovat 10 minut). Užívat 3 týdny 2x denně a pak přejít na směs číslo 2.

Relativní kontraindikace: Eleuterokok může event. zvýšit krevní tlak a lidem s hypertenzí se VĚTŠINOU nedoporučuje! Olivovník naopak krevní tlak snižuje, takže směs by neměla krevní tlak ohrozit!

Směs č. 2, která se užívá pouze po předchozí aplikaci směsi číslo 1:

Pozor: Arnika je toxická, dodržovat dávkování! dávkování je pro uvedenou značku tinktury! Pro jiného výrobce může být zapotřebí upravit dávkování!
Kapky nakapte do vody. Užívat 6 týdnů 2x denně. K tomu by bylo ideální s časovým odstupem minimálně 1 hodiny popíjet slabý nálev ze světlice barvířské (pár blizen přelitých vroucí vodou, max. 1/3 čajové lžičky), v ČR je ale téměř nedostupná (možná by se vyplatilo ji pěstovat ze semen na zahrádce). Dávkování v obou směsích se může mírně lišit v závislosti na hmotnosti pacienta.

Pozn.: Většinou se nedá říct, že směs by léčila pouze cholesterol nebo pouze aterosklerózu, účinky se často prolínají.

Prezidentova směs (Směs "S") na snížení cholesterolu a srdečně-cévní onemocnění od léčitelky paní Kamenické (báby Radnické)


Šípek 20 g, fenykl 10 g, divizna 7 g, truskavec 20 g, heřmánek 5 g, mateřídouška 10 g, řebříček 20 g, meduňka 10 g, přeslička 10 g, máta peprná 20 g, kozlík lékařský 15 g. Čaj příznivě působící na veškeré cévní onemocnění i srdce, kondici, celkové posílení, vitalitu, bystří mysl, povzbuzuje, snižuje cholesterol a je chutný. Tento čaj popíjel Ludvík Svoboda. Je to bylinářské koště, čistící čaj.
.

Čaj na aterosklerózu a vysoký cholesterol podle faráře Künzle


Přeslička 50 g, rozrazil 30 g, rozmarýna 20 g. Čaj zalijeme vroucí vodou. Zlepšuje paměť, působí jako antisklerotikum a snižuje hladinu krevního cholesterolu.

Čaj na vysoký cholesterol 1


K 1 sáčku zeleného čaje přidáme 1 lžíci nati rozrazilu. Můžeme ochutit lžičkou cukru a citronem. Tento čaj zlepšuje trávení a snižuje hladinu cholesterolu v krvi.
.

Čaj na snížení cholesterolu v krvi 2


Rozrazil nať 100 g, pýr oddenek 50 g, zemědým nať 50 g, rdesno ptačí nať 25 g, tymián nať 25 g. Přelijeme vroucí vodou a pijeme v množství asi 0,75 l denně.

Čaj na vysoký cholesterol 3


Estragon 2 díly, vřes květ 1 díl, rdesno ptačí (truskavec) nať 1 díl.

Čaj na snížení cholesterolu 4


Sporýš lékařský 40 g, pravý zelený čaj 20 g, artyčok list 20 g a rdesno ptačí 10 g.

Čaj na snížení cholesterolu 5


Rozrazil lékařský nať 60 g, pravý zelený čaj 30 g, tymián nať 20 g. Pijeme v množství asi 0,6 litru denně.

Směs na aterosklerózu 1


Rozrazil nať 40 g, hloh květ 20g, meduňka nať 20 g, čubet benedikt nať 10 g, pýr oddenek 10 g. Zalijeme vroucí vodou a pijeme asi 0,75 l denně.

Čaj na aterosklerózu podle Váni 2


Směs bylin: přeslička a rozrazil, stejným dílem. Pít denně 1 šálek. Možno pít celoročně (pozn.: já osobně bych určitě časem složení směsi změnila, celoroční užívání nebývá dobré u žádných bylin).

Francouzský čaj "Antisklerol" 3


Tento známý čaj se skládá ze čtyř dílů listů břízy a natě kopřivy, dvou dílů listů jmelí, k tomu přidáme po jednom dílu natě řebříčku, šalvěje, mydlice a přesličky. Tři lžíce směsi zalijeme 3/4 1 vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Scedíme, přidáme lžičku tinktury z prhy arniky a v průběhu dne vypijeme v několika dávkách mezi jídlem.

Čajová směs na snížení krevního tlaku a proti ateroskleróze 4


Hloh květ (2 díly), nať přesličky (1 díl), celík zlatobýl (1 díl) a jmelí (1 díl). 2 lžíce směsi zalijeme 0,5 l vařící vody a necháme 10 minut louhovat. Do ještě teplého čaje prolisujeme 2 stroužky česneku a necháme stát. Vlažný čaj pijeme ráno a večer.

Poznámka k česneku: Česnek rozpouští usazeniny v cévách, a proto je na léčbu aterosklerózy jako dělaný. Existuje však riziko, že pokud na požívání česneku nejste zvyklí, při vysokých dávkách česneku, by se mohly u "nepojídačů" česneku uvolnit z usazenin v cévách větší kousky a způsobit tak embolii.

Zajímavý je i tento recept na protisklerotický čaj z rozrazilu, routy, kokošky a jmelí.
.

Prevence infarktu při srdečních potížích


Tento recept je vlastně jen pro lidi, kteří nechtějí nebo z nějakého důvodu nemohou brát předepsané léky. V každém případě je nanejvýš vhodné být pod dozorem lékaře (stejně jako např. u warfarinu)!

Po 1 mocca lžičce hlohu a komonice (mocca lžička je menší, než kávová lžička, objem ca. 3 ml) a k tomu ještě maličko rosnatky (celkem tedy 1 plnější lžička). Tato dávka se přelije 1/4 l vroucí vody a nechá se 10 minut louhovat. Pít maximálně 2 šálky denně, protože komonice ředí krev. Neužívat déle, než 4 týdny! Pak vložit vždy přestávku 2-4 týdny a tuto kúru opakovat max. 3x ročně. Předávkování, které může vzniknout i po delším užívání, se projeví ospalostí, závratěmi, dávením, bolestmi hlavy nebo spontánním krvácením.

Kontraindikace: Osoby trpící poruchou srážlivosti krve, beroucí warfarin nebo jiné léky na ředění krve, by se měly tomuto čaji raději vyhnout. Z důvodu ředění krve může tento čaj zesílit menstruaci. Také lidé trpící na migrény a vysoký krevní tlak by měli zvolit jiné byliny.

Ve 2. části jsou stručně popsané jednotlivé byliny na vysoký cholesterol a aterosklerózu a je uvedena i rozsáhlá tabulka. Ve 3. části bude řeč o vhodných potravinách z hlediska TČM.


Rozšiřující literatura:
P. Váňa: Rady bylináře Pavla J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin Dyonýz Dugas: 500 nejlepších receptů lidové medicíny
Bylinné recepty
(Im-Market, České Budějovice 1991)


Komentáře z Blog.cz:

viz pdf


Žádné komentáře:

Okomentovat

Uveďte prosím nějakou přezdívku (pole NÁZEV/ADRESA URL - stačí vyplnit jen přezdívku). Jinak mi vaše komentářové kapky splynou v jedno nekonečné moře. 😉

DĚKUJI ZA VAŠE KOMENTÁŘE. 😊