Moc vás všechny prosím, NEPLEŤTE SI komentáře s poradnou a nepokládejte dotazy na různé výrobky, jejich vzájemné interakce apod., beztak je většina těchto dotazů určena pro lékárníky, nikoliv pro lékaře! Ani vaše onemocnění bez hlubších znalostí nemohu řešit, křišťálovou kouli dosud nevlastním. S mailem také neuspějete, poradna je, až do odvolání, uzavřená! RESPEKTUJTE TO PROSÍM!

pondělí 11. července 2016

Vápník: Skořápky místo tablet, 2. část

Pokud nechcete podporovat falešný úsměv lékárnice, která se vám snaží podstrčit tablety s vápníkem, čtěte dál. Skořápky jsou lepší! Jedna vaječná skořápka totiž obsahuje 2,07 g vápníku a polovina skořápky tedy zajišťuje celodenní dávku vápníku pro dospělého! Nadto mají skořápky i lepší využitelnost v organismu, než cokoliv jiného! O sardinkách (s kostmi!) je zmínka v první části.Dodatek pro redaktory z velkých serverů (a osoby jim podobné): nekopírujte, prosím, bez mého výslovného souhlasu celé odstavce. V mých článcích je spousta specifických prvků, co nikde jinde nenajdete. Pokud už se budete chtít inspirovat, obtěžujte se alespoň s přeformulováním vět!


Úloha vápníku v lidském těle


Tělo dospělého muže obsahuje přibližně 0,9-1,3 kg, zatímco u ženy 0,7-1,1 kg vápníku. Vápník je obsažen v těle ve větším množství, než kterýkoliv jiný prvek. Asi 99% vápníku v těle je vázáno v kostech a zubech, zbytek se vyskytuje v tělních tekutinách, kam patří i krev. Stanovení hladiny vápníku v krvi proto nevypovídá mnoho o celkových zásobách tohoto prvku, protože v krvi se kalcémie (hladina vápníku v krvi) udržuje v poměrně úzkém rozmezí. Vápník se účastní srážení krve, napomáhá udržování chemické rovnováhy v těle a ovlivňuje přenos nervových vzruchů. Rozhodující mírou se podílí na kontrakci svalových vláken. U kosterního svalstva vzniká stah jako důsledek vazby vápníku na bílkovinu, nazývanou troponin C, u hladkého svalstva pak na bílkovinu kalmodulin. Dostatek vápníku a jeho vazba na kalmodulin zvyšuje i pohyblivost spermií. Kromě toho má komplex vápníku s kalmodulinem určitou úlohu při růstu buněk a reguluje aktivitu celé řady enzymů v játrech, ledvinách, slinivce, srdci, mozku, ve spermiích a krevních destičkách.

Dostatek vápníku SPOLU S HOŘČÍKEM A ZINKEM vykazuje příznivý efekt na kůži a vlasy. Množství kalcia v krvi udržují kalcitonin, vitamín D (dostatek slunečního svitu!) a parathormon.

Výsledky některých klinických a experimentálních studií ukazují na možnost ovlivnění vysokého krevního tlaku dostatečným příjmem vápníku v potravě (SPOLU S HOŘČÍKEM A DRASLÍKEM). Snížený obsah sodíku ve stravě (tj. soli) napomohl ve spolupráci se zmíněnými prvky snížení krevního tlaku ještě více.

Vápník hraje možná roli i při snižování výskytu kolorektálního karcinomu (rakovina střev). Četnost onemocnění se při stravě bohaté na vápník snížila. Je však otázkou, zda výsledky mnoha studií ukazují pozitivní přínos vápníku nebo zdravé stravy samotné.

Calcium a obezita: Studie také ukazují, že příjem vápníku je nepřímo úměrný naší hmotnosti: čím víc vápníku tělu v potravě dodáváme, tím nižší je číslo na váze. Je tu však jedna důležitá maličkost svědčící opět proti polykání tabletek. Zdá se, že vápník dodaný formou potravinových doplňků tuto schopnost nemá (Unterstanding Nutrition, 2007)!

Calcium a cholesterol: Vápník hraje roli i při udržování rovnováhy tuků, a to zejména cholesterolu: Studie z roku 2017 odhalila, že při poklesu vápníku v buňce se organismus domnívá, že je současně i nedostatek cholesterolu - a začne ho vytvářet z vlastních zdrojů. Děje se tak přes kalretikulin (protein endoplazmatického retikula vážící v buňkách vápník), jehož nízké hladiny způsobily prudký nárůst hladiny cholesterolu u myší.

Vedle vstřebaného obsahu vápníku je velice důležitá schopnost organismu jej zabudovat do kostí. A zde hraje mimořádně důležitou roli současný obsah HOŘČÍKU, MANGANU, FOSFORU A V NEPOSLEDNÍ ŘADĚ VITAMÍNŮ D3, K2, C a KYSELINY LISTOVÉ.

Vstřebávání vápníku usnadňuje:


HOŘČÍK, VITAMIN D, LAKTÓZA. K tomu jedna poznámka: někdy je možné setkat se s názorem, že současný příjem hořčíku a vápníku je naopak nevýhodný, protože oba dva prvky soutěží při vstřebávání ve střevě o tentýž transportní mechanismus. Ve starších studiích se totiž vycházelo z pozorování u krys. Již v polovině 90. let se ale přišlo na to, že u lidí tento předpoklad očividně neplatí. Proto nic nemluví proti současnému podávání vápníku a hořčíku.

Co zhoršuje vstřebávání vápníku:


Kyselina fytová a šťavelová vytváří s vápníkem těžko rozpustné soli, které snižují absorpci kalcia do krevního oběhu. Kyselina fytová a vzniklé fytáty: (obilniny, kukuřice, rýže, luštěniny, sojové produkty, skořápkové plody) mohou způsobit nedostatek vápníku i při doporučovaných denních dávkách jeho vyvázáním, viz snížená biologická dostupnost. Při výrobě chleba Z KVÁSKU (ne z kvasnic!) se hladina této kyseliny fytové snižuje a činí tak vápník biologicky dostupnějším. Stejně negativně tak se chová i kyselina šťavelová (a vzniklé oxaláty) obsažená v následujících potravinách: amarant (1087-1586 mg), portulák (1294 mg), čaj (1150 mg), listy máty (1111 mg), quinoa (1100 mg), špenát (970 mg), kakao (700 mg), mangold (610 mg), pšeničné klíčky (457 mg), červená řepa (275 mg), rebarbora (260-620 mg tepelně zpracovaná, syrová 805 mg), kešu ořechy (231 mg). Kyselina šťavelová blokuje po tepelné úpravě vstřebávání vápníku.

Není vhodná ani kombinace vápníku a vysokých dávek kyseliny askorbové (vitamín C). Pod vlivem vitamínu C dochází ke zvýšenému vylučování kyseliny šťavelové do moče a vápník se na tuto kyselinu naváže v podobě oxalátu vápenatého. Podporuje se tak tvorba ledvinových kamenů.

Dalším "zabijákem" vápníku jsou fosfáty (fosforečnany) obsažené např. jako "éčka" v tavených sýrech, Cole a cukrovinkách nebo v přirozené formě v kakau, ovesných vločkách a ořechách. V trávicím ústrojí fosforečnany vápník navážou na sebe za vzniku fosforečnanu vápenatého, čímž se biodisponibilita čili dostupnost vápníku pro organismus velmi ztíží. Náprava je tedy jednoduchá, stačí číst etikety výrobků a snížit obsah fosfátů ve stravě. K tomu je pro úplnost nutné dodat, že některé zdroje uvádí, že negativní role fosfátů při vstřebávání vápníku je přeceňována.

Sůl (sodík) vyplavuje z těla vápník. Míra solení je však snadno ovlivnitelným parametrem. Z uvedeného vyplývá, že lidé s osteoporózou by měli co nejméně solit a zvýšit příjem draslíku, viz draslík.

Dále je pro hladinu vápníku nepříznivý velký nadbytek cukru nebo bílkovin, kofein (káva!, některé energetické nápoje), alkohol, vláknina (obsahuje kyselinu uronovou, která vápník vyváže), ale i ztužený tuk (tj. hydrogenované neboli nasycené tuky).

Zvýšenou potřebu vápníku mají i pacienti užívající dlouhodobě kortikoidy (blokují transport kalcia), hormony štítné žlázy, (L-Thyroxin), diuretika (léky na "odvodnění" při léčbě vysokého krevního tlaku: vyplavují z těla vápník), tzv. inhibitory protonové pumpy snižující žaludeční kyselost, která je nutná pro vstřebávání vápníku (např. Pantoprazol, Omeprazol nebo Helicid), vysoké dávky zinku nebo projímadla.Také pacienti s chronickým střevním onemocněním nebo žaludečními obtížemi mohou vykazovat nedostatek kalcia.

Projevy nedostatku vápníku


Poměrně častým onemocněním (asi každý pátý občan) je řídnutí kostí a zubů, tzv. osteoporóza. Toto onemocnění se ve zvýšené míře objevuje u těhotných a kojících žen a u žen v období přechodu. Tělo si pečlivě hlídá množství vápníku v tělních tekutinách a jakýkoliv nedostatek okamžitě řeší jeho odebráním z kostí. Současně s vápníkem se však z kostí uvolňují vedle fosforu i HOŘČÍK A MANGAN, které jsou snadno vylučovány močí z těla ven. Aby tělo mohlo zabudovat vápník přijatý potravou do kostí, musí mít současně k dispozici oba poslední zmíněné prvky, neboť dostatečný příjem fosforu je pokryt obsahem v běžně konzumované stravě. Pokud hořčík a mangan nejsou k dispozici, nemůže být přijatý vápník zabudován do kosti a to ani při dostatečném přísunu vápníku v potravě. U žen v období přechodu se vlivem hormonálních změn uvolňuje více vápníku z kostí, než je jeho zpětné zabudovávání. V neposlední řadě je problémem odvápňování kostí v důsledku sedavého zaměstnání nebo u lidí vázaných na lůžko. Při výrazně snížené pohybové aktivitě těla se ve zvýšené míře uvolňuje vápník z kostí a naopak se zpomaluje jeho zpětné zabudovávání.

Nadbytek vápníku


Při dlouhotrvajícím nadbytku vápníku může dojít ke kalcifikaci měkkých tkání, podpoření tvorby žlučníkových a ledvinových kamenů. Vysoký obsah vápníku v krvi podporuje zbytnění cévních stěn a tím i rozvoj aterosklerózy.

Nežádoucí účinky vápníku


Existují studie, které spojují vyšší množství vápníku podávaného v tabletách s vyšším rizikem infarktu a celkově vyšší úmrtností. Nebyla však nalezena stejná souvislost při podávání vápníku v přirozené formě stravou. Je to ale zcela pochopitelné, protože v jedné tabletě je takové množství kalcia, které ve stravě jenom těžko dosáhnete, protože tolik sýru (nebo jiné potraviny bohaté na vápník) prostě najednou nesníte. Tento nepřirozený nárůst vápníku v krvi spolu s nedostatkem vitamínu K (užívání Warfarinu!) zapříčiní, že tělo ho někam "uklidí" - např. i do stěn cév a to může vést k arterioskleróze a posléze i k infarktu nebo mrtvici (ucpání tepny). Proto je nutné brát kalciové tablety uváženě, co nejkratší dobu a jenom tam, kde je člověk prokazatelně nižším příjmem vápníku ohrožen.

Potravinové doplňky s vápníkem, které radím nekupovat:U osob se sníženou produkcí žaludečních šťáv je vstřebatelnost vápníku nalačno špatná, ale při podání s potravou bývá normální.

Domácí prostředek proti osteoporóze z vaječných skořápek: Co je lepší, než tablety s vápníkem


Vápník se v přírodě vyskytuje především ve formě uhličitanu vápenatého (CaCO3), což je sloučenina prakticky nerozpustná ve vodě. Přesto výzkum publikovaný v roce 2003 v časopise International Journal of Clinical Pharmacology Research (Rovenský, Stančíková) zjistil, že vápník z vaječných skořápek (tedy uhličitan vápenatý) dokáže osteoporózu u žen v menopauze zastavit. Vaječná skořápka obsahuje z více než 90% vápník a dále i 27 jiných prvků, např. hořčík, bór (účastnící se na zabudování vápníku do kostí), měď, železo, mangan, molybden, síru nebo zinek. Biologická dostupnost kalcia čili biodisponibilita z tohoto zdroje (testováno na selatech) byla podobná nebo dokonce lepší, než u čištěné formy uhličitanu vápenatého obsažené v tabletách. Je nutné poznamenat, že skořápky by měly být od slepic z domácího chovu, od slepic, které vědí, co je tráva a slunce. Toto doporučení je vhodné nejen z hlediska kvality skořápky, ale i kvůli různým zbytkovým chemickým látkám, které z krmiva přecházejí do slepic a odtud pak přímo do nás.

Kvůli mikroorganismům, zvláště salmonele, se doporučuje skořápky před konzumací vystavit vysoké teplotě. Účinná teplota hubící salmonely se uvádí 75 °C po dobu 5 minut v jádře potraviny. Var a teploty nad 100 °C salmonely spolehlivě ničí. Někdo doporučuje var. Pak se musí ale skořápky před pečením usušit. Jednu výhodu to ale má, snáz tak zajistíte ROVNOMĚRNOU teplotu a také nehrozí připálení. Pro děti či nemocné bych asi volila tuto bezpečnější, ale zdlouhavější variantu.

Já doporučuji skořápky rozmačkat rukou a nechat 10 - 15 minut v troubě předehřáté na 150 °C (skořápky zkřehnou a jdou pak lépe umlít). Pozor na připálení (zhnědnutí), protože každá trouba hřeje trochu jinak (u mé trouby musím nastavit např. vždy zhruba o 25 °C více)! Některá místa sice mohou zhnědnout, ale většina materiálu zůstává nezměněna. Můžete skořápky i povařit 10 minut a po oschnutí dát do trouby dosušit a umlít na prášek. Připálené skořápky vyhoďte a nasbírejte nové. Mně se to poprvé také povedlo a nemohla jsem se donutit je sníst (tělo ví, co je dobré). Zato po těch správně "upečených" jsem se mohla zpočátku utlouct!

Konečné nadrcení na prášek nedělejte pokud možno v umělohmotném kuchyňském robotu: výsledek nebývá úplně uspokojující (i když mně vyhovuje víc, než jemný prášek), ale hlavně vám to trochu podře stěny průsvitné misky (pokud vám nevadí, že skořápky neprospívají nožům, odření misky lze zabránit přiložením pruhu papíru na stěny).

Průsvitná blanka se ponechává, protože obsahuje kyselinu hyaluronovou, glukosamin, chondroitin a kolagen. Prášek je nejlepší brát s potravinami bez tuků (např. zajíst suchým chlebem nebo v medu), protože přítomné tuky by mohly minerály v prášku proměnit na nestravitelná vápenatá mýdla. Stačí 3x denně na špičku kulatého nože (dávku si opravdu rozdělte, protože jinak ze skořápek NEVYUŽIJETE maximum). Půl lžičky prášku obsahuje zhruba 400 mg vápníku.

Naše babičky doporučovaly někdy pro lepší využitelnost tohoto vápníku přidat citronovou šťávu, čímž vznikne citrát. Skořápka se musí alespoň částečně rozpustit (záleží na množství citronu - na půl lžičky by se měla přidat šťáva až z půlky citronu; doporučuje se nechat působit citronovou šťávu 6-12 hodin). Já jsem spíše proti citronové šťávě, citron bych doporučila snad jen lidem se sníženým množství žaludečních šťáv. Také léčitel Ferdinand Kosík mi v dětství doporučil skořápky umleté na prach (tj. bez citronové šťávy).

Pokud jde o kombinaci vaječných skořápek s citronem a neobáváte se salmonelózy, kterou nelze při tomto způsobu přípravy zcela vyloučit, doporučuji spíše následující recept (či spíše utrejch 😉), receptura by měla snad pocházet právě od zmíněného Ferdinanda Kosíka (podobný recept doporučuje i léčitelka Eva Moučková): 5 důkladně omytých vajíček zalijeme citronovou šťávou vymačkanou z 1 kg citronů (v případě tlusté kůry i více!) a necháme 6 dnů v lednici rozpouštět. Občas je vhodné otočit vejce opatrně lžící. Po této době přidáme 0,5 l 80% lihu (v lékárně nekupujte, zbytečně předražené!!!) a 600 g cukru (nebo srovnatelné množství medu), smícháme a necháme další 2 dny v chladničce. Nakonec vše rozmixujeme (ze skořápek zbude jen tenká papírová blanka). Užíváme 2 polévkové lžíce po jídle 1x denně, děti půl lžíce (viz 1, 2). Údajně to pomáhá i proti osteoporóze, čemuž věřím, protože dle nových studií, které zatím nestačily proniknout do praxe, samotný vápník moc nezmůže.

Vylučování vápníku (exkrece)


Z těla se vápník vylučuje hlavně stolicí (asi 80%), částečně močí a v menší míře i potem (asi 5-8%). Vylučování potem výrazně stoupá při intenzivní fyzické námaze. Naopak zvýšené vylučování močí lze zaznamenat při konzumaci stravy bohaté na bílkoviny.Rozšiřující literatura:
Ledvina, Stoklasová, Cerman: Biochemie pro studující medicíny, Karolinum 2009
Murray, Granner, Mayes, Rodwell: Harper´s Illustrated Biochemistry, 26. vyd. 2003
Herfurth, Lenze: Ganzheitliche Ernährungsberatung, Books on Demand 2014
Burgerstein, Zimmermann, Schurgast: Burgersteins Handbuch Nährstoffe, Karl F. Haug Fachbuchverlag, 2002
Bartel: Ökotrophologie 2, Verlag Neuer Merkur 2005
Ellie Whitney, Sharon Rady Rolfes: Understanding Nutrition, 11. vyd., 2007
Caballero, Allen, Prentice: Encyclopedia of Human Nutrition, Elsevier, 2. vyd. 2005
Janča: Co nám chybí
Kuhn: Lehrbuch für Heilpraktiker, De Gruyter 1999
Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek, Reader´s Digest 2001
http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/clanek/dil-9-dostatek-vapniku-i-bez-mleka
http://www.tvojlekarnik.sk/kategorie/telo/vitaminy-a-mineraly/vapnik-ako-si-pripravit-kalcium-s-najlepsou-vstrebatelnostou.html
http://www.osteo-liga.cz/index.php/osteoporoza/vypocet-prijmu-vapniku
http://nourishedmagazine.com.au/blog/articles/how-to-make-calcium-using-egg-shells
http://www.szu.cz/uploads/documents/chzp/voda/pdf/Kozisek_atestacni_prace_2008.pdf
https://www.ugb.de/calciummangel/calciumbedarf-calciummangel-calciumpraeparate/
http://www.zentrum-der-gesundheit.de/calciumversorgung-veganer-ia.html
http://solikueche.blogsport.de/images/veganeErnaehrung.pdf
http://veganka.cz/dvanact-let-na-veganske-strave/
http://europepmc.org/abstract/med/15018022
http://www.nasenavody.cz/prirodni-latky-pro-zdravi/proc-nam-chybi-vapnik-kdyz-ho-nase-strava-obsahuje-dostatek
http://www.oxalsaeure.net/tabelle-lebensmittel-oxalat-calcium-verhaeltnis/
http://www.fid-gesundheitswissen.de/orthomolekulare-medizin/magnesium/magnesium-das-sollten-sie-bei-praeparaten-beachten/
Výživa a potraviny 5/2015: http://www.vyzivaspol.cz/wp-content/uploads/2015/10/Balene_vody.pdf
http://www.zdravapotravina.cz/napoje/dobra-voda-neperliva-podebradka
http://www.hanackakyselka.cz/o-vode/
http://www.cz.all.biz/voda-rudolfuv-pramen-g24448#.VlLjqb_FP8I
http://www.vincentka.cz/cs/produkty/vincentka-07l
http://www.quellenatlas.eu/media/dfaf784b747c7d00ffff80f5fffffff3.pdf
http://www.hostovka.cz/clanek.php?clanek=305

 

Komentáře z Blog.cz:

viz pdf

Žádné komentáře:

Okomentovat

Uveďte prosím nějakou přezdívku (pole NÁZEV/ADRESA URL - stačí vyplnit jen přezdívku). Jinak mi vaše komentářové kapky splynou v jedno nekonečné moře. 😉

DĚKUJI ZA VAŠE KOMENTÁŘE. 😊