Moc vás všechny prosím, NEPLEŤTE SI komentáře s poradnou a nepokládejte dotazy na různé výrobky, jejich vzájemné interakce apod., beztak je většina těchto dotazů určena pro lékárníky, nikoliv pro lékaře! Ani vaše onemocnění bez hlubších znalostí nemohu řešit, křišťálovou kouli dosud nevlastním. S mailem také neuspějete, poradna je, až do odvolání, uzavřená! RESPEKTUJTE TO PROSÍM!

sobota 21. května 2016

Sedmikráska chudobka (Bellis perennis) účinky: na migrénu, bolestivé prsy i kašel

Píše se o mně všude, i na internetu, přestože nejsem množstvím svých účinků žádný chudák! A k tomu mě ještě před lety ošklivě pomluvil pan Madaus (o tom bude ještě zmínka v zajímavostech). Tak kde je pravda? Říkají mi sedmikráska chudobka (Bellis perennis). Auf Deutsch se jmenuji Gänseblümchen, v překladu husí kvítek, in English daisy, po slovensky sedmokráska obyčajná, по-русски Маргаритка многолетняя. Zkrášluju trávníky, a to skoro po celý rok, od února do listopadu. Jen vám radím, moje plnokvěté formy nechte být, nebyly by vám k léčebnému užitku a já tak alespoň potěším oči kolemjdoucích.

Kašel, astma, migréna se rozpouští,
svíravost se mi proto odpouští.
Teplotu a záněty odstraním
na nohy tě znovu postavím.

Zánět močáku, ledvin i pohrudnice,
nebude nad tebou již míti moci více.
Krev i spánek ti navrátím,
cukrovku v počátku na záda sklátím.

Na modřiny, uzlíky v prsou a zatvrdliny,
obloží se sedmikráskou ten, kdo není líný!
Výroba žluče už ti, koukám, pěkně jede,
z WC tě nikdo neodvede.
(není to tak hrozné, na vině je verš 😉).


Sedmikráska chudobka - Bellis perennis - Sedmokráska obyčajná - daisy - Gänseblümchen - Маргаритка многолетняя - margarita común / chiribita - Pâquerette - Pratolina comune
Dodatek pro redaktory z velkých serverů (a osoby jim podobné): nekopírujte, prosím, bez mého výslovného souhlasu celé odstavce. V mých článcích je spousta specifických prvků, co nikde jinde nenajdete. Pokud už se budete chtít inspirovat, obtěžujte se alespoň s přeformulováním vět. Za žádných okolností nepřebírejte, ani v upravené podobě, moje vlastní receptury!


SEDMIKRÁSKA - ÚČINKY

 • mukolytikum: rozpouští hleny
 • expektorans: skvěle podporuje vykašlávání; včetně pertuse (dávivý kašel)
 • antiastmatikum: proti astma  
 • antimigrenikum: proti migréně; někomu dokonce stačí jako prevence záchvatů migrény sníst pár sedmikrásek v kritickém období; také proti bolestem hlavy (cefalea)
 • antiflogistikum: protizánětlivá, zejm. při zánětech močových cest nebo jako doplněk léčbě glomerulonefritidy (zánět ledvinových klubíček) či při pleuritidě (zánětu pohrudnice)
 • antipyretikum: snižuje teplotu
 • adstringens: svíravá
 • tvorba krve, zejm. antianemikum: proti chudokrevnosti: zejm. čerstvé syrové lístky
 • detoxikans: čištění krve, zejména ve formě mladých syrových lístků; detoxikuje hlavně játra
 • hypnotikum: poruchy spánku
 • antidiabetikum: proti cukrovce 2. typu, hlavně v počátcích - zejm. čerstvé, syrové lístky
 • mírné laxativum: projímavá
 • choleretikum: zvyšuje tvorbu a vylučování žluče
 • metabolikum: zlepšuje látkovou výměnu

SEDMIKRÁSKA - ZEVNÍ POUŽITÍ

 • Omývání, koupele nebo event. obklady: při kožních chorobách (akné, ekzémy, psoriáza neboli lupénka, vyrážky, lišej) a na nehojící se rány. Při léčbě bércových vředů je vhodné zkombinovat vnitřní i zevní užívání.
 • Mast (viz níže): aplikujeme na hematomy (modřiny) a bolestivé prsy několikrát denně.
 • Kloktadlo: na bolesti v krku.
.

ÚČINNÉ OBSAHOVÉ LÁTKY

Sedmikráska obsahuje saponiny, třísloviny, hořčiny, flavonoidy, silice, sliz, minerální látky, pryskyřice, organické kyseliny, flavonoidy, polysacharid inulin. Inulin je formou zásobního cukru skládající se z molekul fruktózy. Je vhodný pro diabetiky. Inulin nemá s inzulínem nic společného! Inulin se uplatňuje jako probiotikum, tj. v těle se stává potravou pro "hodné", tělu prospívající střevní bakterie a podporuje tak jejich růst. Z minerálních látek obsahuje sedmikráska: draslík, vápník, hořčík; obsahem železa, vitamínu A a C předčí hlávkový salát.
.

SBĚR A SUŠENÍ SEDMIKRÁSKY

Květ (Flos bellidis perennis), event. i kvetoucí nať, tj. včetně listů (Herba bellidis perennis). Sběr je nejlepší v poledních hodinách. Květy se sbírají s krátkou stopkou v začátku kvetení, od března až do září, přičemž na jaře obdržíme nejkvalitnější drogu. Lze použít i hřeben na heřmánek.

Suší se ve velmi tenkých vrstvách v dobře větraných místnostech ve stínu (lze ale i na sluníčku). Poměr seschnutí je 3 : 1. Droga je citlivá na zapaření a po usušení by se měla chránit před světlem. Květ ani nať nemá žádný pach a chutná lehce nepříjemně až dráždivě. 
.

Denní dávka: 

3-6 g (v receptu na astma je však uváděno i 30 g/ 1 l vody). Nejčastěji použijeme 1 polévkovou lžíci na 1/4 l vody.
.

LÉKOVÁ FORMA

 • nálev (1 polévková lžíce na šálek)
 • čerstvá šťáva
 • bylinný balzám (viz níže)

Zevní použití:  
 • krátký, 2-3 minutový odvar (případně nálev, který necháme po zalití vroucí vodou louhovat déle) 
 • mast
.

KDE A CO KOUPIT

Květ sedmikrásky sušený: Jukl nebo Grešík.
Tinktura ze semikrásky od www.tinktura.eu (v některých případech bych preferovala tinkturu před čajem pro mírnější účinky čaje ze sedmikrásky).
.

KOMBINACE:

Pro své účinky na odkašlávání sedmikrásku najdeme často v plicních a průduškových čajových směsích. Z důvodu slabšího účinku drogy se sedmikráska samostatně podává jen zřídka.
.

SEDMIKRÁSKA - BYLINNÉ SMĚSI A RECEPTY

Astma nebo poruchy spánku:

Šťávu smícháme s medem. 1x denně před spaním 2 čajové lžičky.

Janča & Zentrich doporučují při samostatném užívání sedmikrásky bylinný balzám:

70 g čerstvé byliny (doporučuje se úprava podle Filatova, viz níže), nebo i stejné množství sušené drogy se přelije 150 g (asi 175 ml) 40% lihu (např. vodka) a dobře se protřepe. Po 3 dnech se vmíchá 200 g medu a vše se znovu dobře protřepe. Další den je možné začít s užíváním. Dávkujeme většinou 4x denně 1 čajovou lžičku směsi, kterou dáme na sítko z nerezu nebo umělé hmoty a směs vymačkáme lžičkou z umělé hmoty. Přes sítko pak přelijeme asi 125 ml převařené vody, dobře promícháme a vypijeme.
 • Úprava podle Filatova:

 • Tato úprava zvyšuje účinnost bylin. Při zavadnutí bylin vznikají látky, které rostlina jinak neobsahuje a které její účinek zesilují. Čerstvá bylina (nadzemní části) se omyje studenou vodou, otřepe od vody a zabalí do tmavého papírového nebo textilního obalu. Celé to pak vložíme na 10 dní do spodní části chladničky, kde je teplota kolem 4°C a kam nemá přístup světlo.
.

Mast ze sedmikrásky

70 g lanolinu a 1/2 l olivového oleje zahřejeme ve vodní lázni. Přidáme 50 g pomačkané čerstvé sedmikráskové nati a necháme 1/2 hodiny louhovat. Po vychladnutí znovu zahřejeme a přidáme 20 g včelího vosku. Pak scedíme.


Mast na modřiny z arniky a sedmikrásky (www.mishabeauty.org):

Na těchto webových stránkách najdete i jiné zajímavé recepty.
.

SEDMIKRÁSKA - NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY A KONTRAINDIKACE:

nejsou známy.
.

SEDMIKRÁSKA V KUCHYNI ANEB GURMÁNSKÉ TIPY A RECEPTY PRO ODVÁŽNÉ

KVĚT:

Falešné kapary ze sedmikrásky: 
K pracnému nakládání využijeme březnová mladá květní poupata bez stonků. Poupata přivedeme k varu, vyjmeme a necháme usušit na papírové utěrce. Vložíme je po vrstvách do čistých sklenic a prosypeme vždy každou vrstvu solí (končíme také vrstvou soli). Poté sklenice zalijeme neředěným octem a uzavřeme víčkem. Necháme asi 4 týdny uležet.
Trochu jiný recept z rozkvetlých sedmikrásek podle zásad TČM stravování najdete zde.
Nevařený sedmikráskový sirup:
Květy sedmikrásky (nejlépe čisté a neomyté - smyje se tak pyl!) vložíme do čisté, vařící vodou prolité, sklenice. Vždy dáme zhruba 1-2 cm vysokou vrstvu sedmikrásky, upěchujeme a zasypeme stejnou vrstvou cukru, nejlépe hnědého. Tento postup opakujeme do naplnění sklenice, poslední vrstvou je cukr, event. med. Sklenici zašroubujeme a necháme 2-3 týdny stát na teplém slunném místě. Po rozpuštění cukru přes gázu přecedíme, květy sedmikrásky vymačkáme a odstraníme. Sirup skladujeme v uzavíratelné sklenici v lednici.

Vařený sedmikráskový sirup:
500 čistých květů sedmikrásky (neoplachujeme, abychom nesmyli pyl!), 1-2 chemicky neošetřené citróny, 3/4 l vody a 3/4 kg cukru. Sedmikrásky spaříme vroucí vodou, přidáme na kolečka pokrájený citrón (bez pecek, aby sirup nezhořkl) a necháme louhovat do druhého dne. Scedíme, přidáme cukr, přivedeme k varu a odstavíme ze sporáku. Necháme zchladnout a znovu přivedeme k varu. Tento proces opakujeme tak dlouho, dokud nedosáhneme požadované hustoty. Teplé vlijeme do sklenic, které uzavřeme a otočíme dnem vzhůru.

Želé z květů sedmikrásek 1 (Zdroj: http://www.chefkoch.de/rezepte/2517921394968903/Gaensebluemchenblueten-Gelee.html): 750 ks květů (2 hrsti), 1 l vody, 2 plátky bio citrónu, 1 kg želírovacího cukru 1:1, 1 vanilkový lusk.

Květy sedmikrásky, plátky citrónu (bez pecek, aby želé nezhořklo) a rozřízlý vanilkový lusk dáme to hrnce. Přelijeme 1 l vody, dáme pokličku a postavíme na 24 hodin na chladné místo. Druhý den scedíme a přidáme želírovací cukr. Vše přivedeme k varu a podle údaje na sáčku vaříme přiměřenou dobu. Po želírovací zkoušce plníme do sklenic, uzavřeme, po ca. 5 minutách otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.

Želé z květů sedmikrásek 2 (Zdroj: http://www.kostbarenatur.net/anwendung-und-inhaltsstoffe/gaensebluemchen/?utm_source=Kostbare+Natur&utm_campaign=ccfb67a217-KN_21-6_11_2016&utm_medium=email&utm_term=0_b58948b130-ccfb67a217-273404529)

Budeme potřebovat: 2 hrsti sedmikrásek, 1 l jablečné šťávy, šťáva z 1 citrónu, želírovací cukr (pokud nepoužijete želírovací cukr, pak přidejte ještě např. agávový sirup jako sladidlo).

Sedmikrásky dáme do hrnce a zalijeme jablečnou šťávou. Necháme louhovat ca 6 hodin a poté přefiltrujeme. Tuto tekutinu pak smícháme s citronovou šťávou (a event. s agávovým sirupem) a přidáme želírovací cukr. Svaříme na konzistenci želé podle návodu na sáčku a ještě teplé vlijeme do čistých sklenic se šroubovacím uzávěrem.

Sedmikráskové želé s jetelem (Zdroj: http://eatsmarter.de/rezepte/gaensebluemchengelee-mit-rotklee)
Budeme potřebovat: 400 ml vína rosé (růžové víno), 400 ml čiré jablečné šťávy, 150 g čerstvých květů sedmikrásek, 80 g čerstvých květů jetele lučního, 40 ml čerstvě vylisované šťávy z pomerančů, 350 g želírovacího cukru 3:1.

Víno a jablečnou šťávu zahřejeme a vmísíme květy. Vše pak necháme v lednici 24 hodin louhovat. Další den znovu zahřejeme (nevařit!) a přefiltrujeme přes plátýnko. Takto získanou šťávu smícháme s pomerančovou šťávou a cukrem a zprudka povaříme 3 minuty. Pokud se dělá pěna, odstraníme jí. Plníme do čistých sklenic a necháme stát 5 minut. Pak otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.

Želé z květů sedmikrásek a mladých smrkových výhonků (Zdroj: http://www.chefkoch.de/rezepte/1034831208616770/Gelee-mit-Gaensebluemchen.html): 500 g medu, 500 g mladých smrkových špiček, 125 g rozkvetlých sedmikráskových květů, 625 ml vody, kůra z 1 chemicky neošetřeného citrónu, 500 g želírovacího cukru 3:1.

Výhonky smrku dobře omyjeme a povaříme 10 minut. Scedíme smrkové výhonky a přecezenou vodu uvedeme ihned znovu do varu na 8 minut. Stáhneme ze sporáku a necháme 15 minut chladnout. Teprve potom přidáme med (nechceme zničit hodnotné látky). Po promíchání přidáme kůru z citrónu a nakonec opatrně květy sedmikrásky. Dáme ihned do zavařovacích sklenic a dobře uzavřeme. Želé má lehce trpkou oříškovou příchuť.

Limonáda ze sedmikrásek:
V tomto nápoji se najde mnoho minerálních látek, stejně jako vitamín A, C a E. Rozpouští hlen a tiší bolesti. Postup najdete zde (limonáda z popence).

Listy sedmikrásky trochu svou chutí připomínají salát polníček a můžeme je tedy použít místo tohoto salátu; někteří však mají po její konzumaci svíravou pachuť. Také jí můžeme použít do bylinkového tvarohu (jako příměs) nebo do vaječné omelety.
.

SEMENA SEDMIKRÁSKY: 

tato neviditelná, světlá semínka můžeme sbírat od konce srpna do září a v pražené či nepražené podobě použít opět do salátů. Počítejte však s tím, že se při sběru pořádně zapotíte. 😉 V zimě lze tato semínka za oknem nechat naklíčit a konzumovat je v této podobě.
.

PSYCHICKÉ PŮSOBENÍ

Vhodná hlavně na psychická zranění: pro člověka, na kterého vždy znovu dolehne tíha osudu.
.

ZAJÍMAVOST

Madaus píše ve svém díle z roku 1976 o tom, že rostlina byla roku 1793 vyhlášena za škodlivou a měla by být vyhlazena (Lehrbuch der biologischen Heilmittel, svazek I., strana 693). Dříve byla sedmikráska z nepochopitelných důvodů doporučována k potratům.
Sedmikráska chudobka - Bellis perennis - Sedmokráska obyčajná - daisy - Gänseblümchen - Маргаритка многолетняя - margarita común / chiribita - Pâquerette - Pratolina comune

BYLINY Z POHLEDU TČM - SEDMIKRÁSKA

NEJEN PRO PRAKTIKY TRADIČNÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNY


Pročišťuje (ochlazuje) tzv. horko v krvi, odvádí toxiny (čistí krev) a hojí (ve všech těchto indikacích je nejlepší zevní i vnitřní použití):
 • horečky, virové infekty
 • zánětlivá kožní onemocnění (zejm. ty, které mají duševní příčiny): ekzémy, které mohou být i na dotek horké, furunkly, akné, záněty na sliznicích, vředy
 • poranění, pohmožděniny, otoky, vymknutí, fraktury (zlomeniny), bolesti končetin, svalová ztuhlost
 • mastitida (zánět a bolest v prsu, nejčastěji v šestinedělí) a uzlíky v prsu (neužívat bez vyšetření!) Možno použít např. u fibrocystické mastopatie: nezhoubné nezánětlivé onemocnění prsu. Projevuje se bolestivostí a zatvrdlinkami v prsu, v rámci menstruačního cyklu se intenzita obtíží může měnit. V těchto dvou indikacích může být sedmikráska mnohdy nenahraditelná.

Pročišťuje jaterní oheň a působí na stagnaci jaterní QI, detoxikuje ("otvírá") játra:
 • hyperurikémie (zvýšené hodnoty kyseliny močové v krvi), dna, podporuje látkovou výměnu
 • choleretikum (podporuje tvorbu a odtok žluči) a laxativum (mírně projímavé účinky);
 • noční křeče a bolestivé svalové spazmy (svalové napětí)


ZEVNÍ POUŽITÍ PODLE TČM (nejlépe jako mast - viz výše nebo obklad z čerstvých rostlin): ochlazuje, rozpouští a odděluje, čistí, brání zánětům.
 • žilní stáza (městnání krve v žilách dolních končetin) s tendencí k zánětům, rozpouští usazeniny ve tkáních, jemně podporuje tok lymfy, otoky
 • následky tupých poranění, pohmožděniny, hematomy, vymknutí, zlomeniny (ve všech těchto indikacích působí o něco pomaleji, než arnika)
 • vředy, kožní onemocnění.

Energetické tepelné účinky podle TČM: neutrální až chladná
Vlastnosti: vysušuje, hojí, čistí, zbavuje zánětů, rozděluje. Na kožní problémy.
Chuť: jemně hořká, lehce nasládlá
Vztah ke drahám: játra, žlučník, plíce (kůže)
Kontraindikace v TČM: nejsou známy.

Pozn.: u všech závažnějších jmenovaných onemocnění je vždy na prvním místě návštěva lékaře!

No a co příště? Na klávesnici se mi příště do písmenek poskládá mochna husí. Lovu mochny zdar 😉


Rozšiřující literatura:
P. Váňa: Rady bylináře Pavla
F. Ploberger: Das Große Buch der Westlichen Kräuter
R. Traversier, K. Staudinger, S. Friedrich: TCM mit westlichen Pflanzen
J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin
Dyonýz Dugas: 500 nejlepších receptů lidové medicíny
Bylinné recepty (Im-Market, České Budějovice 1991)
S. G. Fleischhauer, J. Guthmann, R. Spiegelberger: Enzyklopädie: Essbare Wildpflazen
Pietro Andrea Gregorio Mattioli: Herbář

 

Komentáře z Blog.cz:

viz pdf

Žádné komentáře:

Okomentovat

Uveďte prosím nějakou přezdívku (pole NÁZEV/ADRESA URL - stačí vyplnit jen přezdívku). Jinak mi vaše komentářové kapky splynou v jedno nekonečné moře. 😉

DĚKUJI ZA VAŠE KOMENTÁŘE. 😊