Skoro všechny odborné články již jsou ze starého blogu doktorka-se-srdcem.blog.cz přestěhovány (a na těch pár zbylých "čekatelů" je v příslušné rubrice uveden odkaz). 😊

sobota 21. května 2016

Sedmikráska chudobka (Bellis perennis) účinky: na migrénu, bolestivé prsy i kašel

Píše se o mně všude, i na internetu, přestože nejsem množstvím svých účinků žádný chudák! A k tomu mě ještě před lety ošklivě pomluvil pan Madaus (o tom bude ještě zmínka v zajímavostech). Tak kde je pravda? Říkají mi sedmikráska chudobka (Bellis perennis). Auf Deutsch se jmenuji Gänseblümchen, v překladu husí kvítek, in English daisy, po slovensky sedmokráska obyčajná, по-русски Маргаритка многолетняя. Zkrášluju trávníky, a to skoro po celý rok, od února do listopadu. Jen vám radím, moje plnokvěté formy nechte být, nebyly by vám k léčebnému užitku a já tak alespoň potěším oči kolemjdoucích.

Kašel, astma, migréna se rozpouští,
svíravost se mi proto odpouští.
Teplotu a záněty odstraním
na nohy tě znovu postavím.

Zánět močáku, ledvin i pohrudnice,
nebude nad tebou již míti moci více.
Krev i spánek ti navrátím,
cukrovku v počátku na záda sklátím.

Na modřiny, uzlíky v prsou a zatvrdliny,
obloží se sedmikráskou ten, kdo není líný!
Výroba žluče už ti, koukám, pěkně jede,
z WC tě nikdo neodvede.
(není to tak hrozné, na vině je verš 😉).


Sedmikráska chudobka - Bellis perennis - Sedmokráska obyčajná - daisy - Gänseblümchen - Маргаритка многолетняя - margarita común / chiribita - Pâquerette - Pratolina comune
Dodatek pro redaktory z velkých serverů (a osoby jim podobné): nekopírujte, prosím, bez mého výslovného souhlasu celé odstavce. V mých článcích je spousta specifických prvků, co nikde jinde nenajdete. Pokud už se budete chtít inspirovat, obtěžujte se alespoň s přeformulováním vět. Za žádných okolností nepřebírejte, ani v upravené podobě, moje vlastní receptury!


SEDMIKRÁSKA - ÚČINKY

 • mukolytikum: rozpouští hleny
 • expektorans: skvěle podporuje vykašlávání; včetně pertuse (dávivý kašel)
 • antiastmatikum: proti astma  
 • antimigrenikum: proti migréně; někomu dokonce stačí jako prevence záchvatů migrény sníst pár sedmikrásek v kritickém období; také proti bolestem hlavy (cefalea)
 • antiflogistikum: protizánětlivá, zejm. při zánětech močových cest nebo jako doplněk léčbě glomerulonefritidy (zánět ledvinových klubíček) či při pleuritidě (zánětu pohrudnice)
 • antipyretikum: snižuje teplotu
 • adstringens: svíravá
 • tvorba krve, zejm. antianemikum: proti chudokrevnosti: zejm. čerstvé syrové lístky
 • detoxikans: čištění krve, zejména ve formě mladých syrových lístků; detoxikuje hlavně játra
 • hypnotikum: poruchy spánku
 • antidiabetikum: proti cukrovce 2. typu, hlavně v počátcích - zejm. čerstvé, syrové lístky
 • mírné laxativum: projímavá
 • choleretikum: zvyšuje tvorbu a vylučování žluče
 • metabolikum: zlepšuje látkovou výměnu

SEDMIKRÁSKA - ZEVNÍ POUŽITÍ

 • Omývání, koupele nebo event. obklady: při kožních chorobách (akné, ekzémy, psoriáza neboli lupénka, vyrážky, lišej) a na nehojící se rány. Při léčbě bércových vředů je vhodné zkombinovat vnitřní i zevní užívání.
 • Mast (viz níže): aplikujeme na hematomy (modřiny) a bolestivé prsy několikrát denně.
 • Kloktadlo: na bolesti v krku.
.

ÚČINNÉ OBSAHOVÉ LÁTKY

Sedmikráska obsahuje saponiny, třísloviny, hořčiny, flavonoidy, silice, sliz, minerální látky, pryskyřice, organické kyseliny, flavonoidy, polysacharid inulin. Inulin je formou zásobního cukru skládající se z molekul fruktózy. Je vhodný pro diabetiky. Inulin nemá s inzulínem nic společného! Inulin se uplatňuje jako probiotikum, tj. v těle se stává potravou pro "hodné", tělu prospívající střevní bakterie a podporuje tak jejich růst. Z minerálních látek obsahuje sedmikráska: draslík, vápník, hořčík; obsahem železa, vitamínu A a C předčí hlávkový salát.
.

SBĚR A SUŠENÍ SEDMIKRÁSKY

Květ (Flos bellidis perennis), event. i kvetoucí nať, tj. včetně listů (Herba bellidis perennis). Sběr je nejlepší v poledních hodinách. Květy se sbírají s krátkou stopkou v začátku kvetení, od března až do září, přičemž na jaře obdržíme nejkvalitnější drogu. Lze použít i hřeben na heřmánek.

Suší se ve velmi tenkých vrstvách v dobře větraných místnostech ve stínu (lze ale i na sluníčku). Poměr seschnutí je 3 : 1. Droga je citlivá na zapaření a po usušení by se měla chránit před světlem. Květ ani nať nemá žádný pach a chutná lehce nepříjemně až dráždivě. 
.

Denní dávka: 

3-6 g (v receptu na astma je však uváděno i 30 g/ 1 l vody). Nejčastěji použijeme 1 polévkovou lžíci na 1/4 l vody.
.

LÉKOVÁ FORMA

 • nálev (1 polévková lžíce na šálek)
 • čerstvá šťáva
 • bylinný balzám (viz níže)

Zevní použití:  
 • krátký, 2-3 minutový odvar (případně nálev, který necháme po zalití vroucí vodou louhovat déle) 
 • mast
.

KDE A CO KOUPIT

Květ sedmikrásky sušený: Jukl nebo Grešík.
Tinktura ze semikrásky od www.tinktura.eu (v některých případech bych preferovala tinkturu před čajem pro mírnější účinky čaje ze sedmikrásky).
.

KOMBINACE:

Pro své účinky na odkašlávání sedmikrásku najdeme často v plicních a průduškových čajových směsích. Z důvodu slabšího účinku drogy se sedmikráska samostatně podává jen zřídka.
.

SEDMIKRÁSKA - BYLINNÉ SMĚSI A RECEPTY

Astma nebo poruchy spánku:

Šťávu smícháme s medem. 1x denně před spaním 2 čajové lžičky.

Janča & Zentrich doporučují při samostatném užívání sedmikrásky bylinný balzám:

70 g čerstvé byliny (doporučuje se úprava podle Filatova, viz níže), nebo i stejné množství sušené drogy se přelije 150 g (asi 175 ml) 40% lihu (např. vodka) a dobře se protřepe. Po 3 dnech se vmíchá 200 g medu a vše se znovu dobře protřepe. Další den je možné začít s užíváním. Dávkujeme většinou 4x denně 1 čajovou lžičku směsi, kterou dáme na sítko z nerezu nebo umělé hmoty a směs vymačkáme lžičkou z umělé hmoty. Přes sítko pak přelijeme asi 125 ml převařené vody, dobře promícháme a vypijeme.
 • Úprava podle Filatova:

 • Tato úprava zvyšuje účinnost bylin. Při zavadnutí bylin vznikají látky, které rostlina jinak neobsahuje a které její účinek zesilují. Čerstvá bylina (nadzemní části) se omyje studenou vodou, otřepe od vody a zabalí do tmavého papírového nebo textilního obalu. Celé to pak vložíme na 10 dní do spodní části chladničky, kde je teplota kolem 4°C a kam nemá přístup světlo.
.

Mast ze sedmikrásky

70 g lanolinu a 1/2 l olivového oleje zahřejeme ve vodní lázni. Přidáme 50 g pomačkané čerstvé sedmikráskové nati a necháme 1/2 hodiny louhovat. Po vychladnutí znovu zahřejeme a přidáme 20 g včelího vosku. Pak scedíme.


Mast na modřiny z arniky a sedmikrásky (www.mishabeauty.org):

Na těchto webových stránkách najdete i jiné zajímavé recepty.
.

SEDMIKRÁSKA - NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY A KONTRAINDIKACE:

nejsou známy.
.

SEDMIKRÁSKA V KUCHYNI ANEB GURMÁNSKÉ TIPY A RECEPTY PRO ODVÁŽNÉ

KVĚT:

Falešné kapary ze sedmikrásky: 
K pracnému nakládání využijeme březnová mladá květní poupata bez stonků. Poupata přivedeme k varu, vyjmeme a necháme usušit na papírové utěrce. Vložíme je po vrstvách do čistých sklenic a prosypeme vždy každou vrstvu solí (končíme také vrstvou soli). Poté sklenice zalijeme neředěným octem a uzavřeme víčkem. Necháme asi 4 týdny uležet.
Trochu jiný recept z rozkvetlých sedmikrásek podle zásad TČM stravování najdete zde.
Nevařený sedmikráskový sirup:
Květy sedmikrásky (nejlépe čisté a neomyté - smyje se tak pyl!) vložíme do čisté, vařící vodou prolité, sklenice. Vždy dáme zhruba 1-2 cm vysokou vrstvu sedmikrásky, upěchujeme a zasypeme stejnou vrstvou cukru, nejlépe hnědého. Tento postup opakujeme do naplnění sklenice, poslední vrstvou je cukr, event. med. Sklenici zašroubujeme a necháme 2-3 týdny stát na teplém slunném místě. Po rozpuštění cukru přes gázu přecedíme, květy sedmikrásky vymačkáme a odstraníme. Sirup skladujeme v uzavíratelné sklenici v lednici.

Vařený sedmikráskový sirup:
500 čistých květů sedmikrásky (neoplachujeme, abychom nesmyli pyl!), 1-2 chemicky neošetřené citróny, 3/4 l vody a 3/4 kg cukru. Sedmikrásky spaříme vroucí vodou, přidáme na kolečka pokrájený citrón (bez pecek, aby sirup nezhořkl) a necháme louhovat do druhého dne. Scedíme, přidáme cukr, přivedeme k varu a odstavíme ze sporáku. Necháme zchladnout a znovu přivedeme k varu. Tento proces opakujeme tak dlouho, dokud nedosáhneme požadované hustoty. Teplé vlijeme do sklenic, které uzavřeme a otočíme dnem vzhůru.

Želé z květů sedmikrásek 1 (Zdroj: http://www.chefkoch.de/rezepte/2517921394968903/Gaensebluemchenblueten-Gelee.html): 750 ks květů (2 hrsti), 1 l vody, 2 plátky bio citrónu, 1 kg želírovacího cukru 1:1, 1 vanilkový lusk.

Květy sedmikrásky, plátky citrónu (bez pecek, aby želé nezhořklo) a rozřízlý vanilkový lusk dáme to hrnce. Přelijeme 1 l vody, dáme pokličku a postavíme na 24 hodin na chladné místo. Druhý den scedíme a přidáme želírovací cukr. Vše přivedeme k varu a podle údaje na sáčku vaříme přiměřenou dobu. Po želírovací zkoušce plníme do sklenic, uzavřeme, po ca. 5 minutách otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.

Želé z květů sedmikrásek 2 (Zdroj: http://www.kostbarenatur.net/anwendung-und-inhaltsstoffe/gaensebluemchen/?utm_source=Kostbare+Natur&utm_campaign=ccfb67a217-KN_21-6_11_2016&utm_medium=email&utm_term=0_b58948b130-ccfb67a217-273404529)

Budeme potřebovat: 2 hrsti sedmikrásek, 1 l jablečné šťávy, šťáva z 1 citrónu, želírovací cukr (pokud nepoužijete želírovací cukr, pak přidejte ještě např. agávový sirup jako sladidlo).

Sedmikrásky dáme do hrnce a zalijeme jablečnou šťávou. Necháme louhovat ca 6 hodin a poté přefiltrujeme. Tuto tekutinu pak smícháme s citronovou šťávou (a event. s agávovým sirupem) a přidáme želírovací cukr. Svaříme na konzistenci želé podle návodu na sáčku a ještě teplé vlijeme do čistých sklenic se šroubovacím uzávěrem.

Sedmikráskové želé s jetelem (Zdroj: http://eatsmarter.de/rezepte/gaensebluemchengelee-mit-rotklee)
Budeme potřebovat: 400 ml vína rosé (růžové víno), 400 ml čiré jablečné šťávy, 150 g čerstvých květů sedmikrásek, 80 g čerstvých květů jetele lučního, 40 ml čerstvě vylisované šťávy z pomerančů, 350 g želírovacího cukru 3:1.

Víno a jablečnou šťávu zahřejeme a vmísíme květy. Vše pak necháme v lednici 24 hodin louhovat. Další den znovu zahřejeme (nevařit!) a přefiltrujeme přes plátýnko. Takto získanou šťávu smícháme s pomerančovou šťávou a cukrem a zprudka povaříme 3 minuty. Pokud se dělá pěna, odstraníme jí. Plníme do čistých sklenic a necháme stát 5 minut. Pak otočíme dnem vzhůru a necháme vychladnout.

Želé z květů sedmikrásek a mladých smrkových výhonků (Zdroj: http://www.chefkoch.de/rezepte/1034831208616770/Gelee-mit-Gaensebluemchen.html): 500 g medu, 500 g mladých smrkových špiček, 125 g rozkvetlých sedmikráskových květů, 625 ml vody, kůra z 1 chemicky neošetřeného citrónu, 500 g želírovacího cukru 3:1.

Výhonky smrku dobře omyjeme a povaříme 10 minut. Scedíme smrkové výhonky a přecezenou vodu uvedeme ihned znovu do varu na 8 minut. Stáhneme ze sporáku a necháme 15 minut chladnout. Teprve potom přidáme med (nechceme zničit hodnotné látky). Po promíchání přidáme kůru z citrónu a nakonec opatrně květy sedmikrásky. Dáme ihned do zavařovacích sklenic a dobře uzavřeme. Želé má lehce trpkou oříškovou příchuť.

Limonáda ze sedmikrásek:
V tomto nápoji se najde mnoho minerálních látek, stejně jako vitamín A, C a E. Rozpouští hlen a tiší bolesti. Postup najdete zde (limonáda z popence).

Listy sedmikrásky trochu svou chutí připomínají salát polníček a můžeme je tedy použít místo tohoto salátu; někteří však mají po její konzumaci svíravou pachuť. Také jí můžeme použít do bylinkového tvarohu (jako příměs) nebo do vaječné omelety.
.

SEMENA SEDMIKRÁSKY: 

tato neviditelná, světlá semínka můžeme sbírat od konce srpna do září a v pražené či nepražené podobě použít opět do salátů. Počítejte však s tím, že se při sběru pořádně zapotíte. 😉 V zimě lze tato semínka za oknem nechat naklíčit a konzumovat je v této podobě.
.

PSYCHICKÉ PŮSOBENÍ

Vhodná hlavně na psychická zranění: pro člověka, na kterého vždy znovu dolehne tíha osudu.
.

ZAJÍMAVOST

Madaus píše ve svém díle z roku 1976 o tom, že rostlina byla roku 1793 vyhlášena za škodlivou a měla by být vyhlazena (Lehrbuch der biologischen Heilmittel, svazek I., strana 693). Dříve byla sedmikráska z nepochopitelných důvodů doporučována k potratům.
Sedmikráska chudobka - Bellis perennis - Sedmokráska obyčajná - daisy - Gänseblümchen - Маргаритка многолетняя - margarita común / chiribita - Pâquerette - Pratolina comune

BYLINY Z POHLEDU TČM - SEDMIKRÁSKA

NEJEN PRO PRAKTIKY TRADIČNÍ ČÍNSKÉ MEDICÍNY


Pročišťuje (ochlazuje) tzv. horko v krvi, odvádí toxiny (čistí krev) a hojí (ve všech těchto indikacích je nejlepší zevní i vnitřní použití):
 • horečky, virové infekty
 • zánětlivá kožní onemocnění (zejm. ty, které mají duševní příčiny): ekzémy, které mohou být i na dotek horké, furunkly, akné, záněty na sliznicích, vředy
 • poranění, pohmožděniny, otoky, vymknutí, fraktury (zlomeniny), bolesti končetin, svalová ztuhlost
 • mastitida (zánět a bolest v prsu, nejčastěji v šestinedělí) a uzlíky v prsu (neužívat bez vyšetření!) Možno použít např. u fibrocystické mastopatie: nezhoubné nezánětlivé onemocnění prsu. Projevuje se bolestivostí a zatvrdlinkami v prsu, v rámci menstruačního cyklu se intenzita obtíží může měnit. V těchto dvou indikacích může být sedmikráska mnohdy nenahraditelná.

Pročišťuje jaterní oheň a působí na stagnaci jaterní QI, detoxikuje ("otvírá") játra:
 • hyperurikémie (zvýšené hodnoty kyseliny močové v krvi), dna, podporuje látkovou výměnu
 • choleretikum (podporuje tvorbu a odtok žluči) a laxativum (mírně projímavé účinky);
 • noční křeče a bolestivé svalové spazmy (svalové napětí)


ZEVNÍ POUŽITÍ PODLE TČM (nejlépe jako mast - viz výše nebo obklad z čerstvých rostlin): ochlazuje, rozpouští a odděluje, čistí, brání zánětům.
 • žilní stáza (městnání krve v žilách dolních končetin) s tendencí k zánětům, rozpouští usazeniny ve tkáních, jemně podporuje tok lymfy, otoky
 • následky tupých poranění, pohmožděniny, hematomy, vymknutí, zlomeniny (ve všech těchto indikacích působí o něco pomaleji, než arnika)
 • vředy, kožní onemocnění.

Energetické tepelné účinky podle TČM: neutrální až chladná
Vlastnosti: vysušuje, hojí, čistí, zbavuje zánětů, rozděluje. Na kožní problémy.
Chuť: jemně hořká, lehce nasládlá
Vztah ke drahám: játra, žlučník, plíce (kůže)
Kontraindikace v TČM: nejsou známy.

Pozn.: u všech závažnějších jmenovaných onemocnění je vždy na prvním místě návštěva lékaře!

No a co příště? Na klávesnici se mi příště do písmenek poskládá mochna husí. Lovu mochny zdar 😉


Rozšiřující literatura:
P. Váňa: Rady bylináře Pavla
F. Ploberger: Das Große Buch der Westlichen Kräuter
R. Traversier, K. Staudinger, S. Friedrich: TCM mit westlichen Pflanzen
J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin
Dyonýz Dugas: 500 nejlepších receptů lidové medicíny
Bylinné recepty (Im-Market, České Budějovice 1991)
S. G. Fleischhauer, J. Guthmann, R. Spiegelberger: Enzyklopädie: Essbare Wildpflazen
Pietro Andrea Gregorio Mattioli: Herbář

 

Komentáře z Blog.cz:

viz pdf

Žádné komentáře:

Okomentovat

Uveďte prosím nějakou přezdívku (pole NÁZEV/ADRESA URL - stačí vyplnit jen přezdívku). Jinak mi vaše komentářové kapky splynou v jedno nekonečné moře. 😉

DĚKUJI ZA VAŠE KOMENTÁŘE. 😊