Moc vás všechny prosím, NEPLEŤTE SI komentáře s poradnou a nepokládejte dotazy na různé výrobky, jejich vzájemné interakce apod., beztak je většina těchto dotazů určena pro lékárníky, nikoliv pro lékaře! Ani vaše onemocnění bez hlubších znalostí nemohu řešit, křišťálovou kouli dosud nevlastním. S mailem také neuspějete, poradna je, až do odvolání, uzavřená! RESPEKTUJTE TO PROSÍM!

pátek 4. března 2016

Účinky akupunktury aneb Co od ní lze očekávat

CO JE TŘEBA UDĚLAT PŘED VLASTNÍM AKUPUNKTURNÍM SEZENÍM

 • Toaleta to jistí
V první řadě si dojít na toaletu. Pro ty, u kterých tato poznámka právě vyvolala úsměv, musím podotknout, že až taková legrace to na lehátku pro zapomnětlivého pacienta být nemusí: akupunktura totiž dokáže stimulovat vylučování moči (a to nemusíme ani přímo napichovat body ledvin nebo močový měchýř). Zažila jsem také u pacientů s otoky, že chodili celou noc na toaletu, protože zadržená voda se prostě dala do pohybu. Toho se není třeba bát, je to žádoucí reakce. Také některé případy nadváhy nejsou nic jiného, než zadržená voda.

 • Co v ideálním případě nedělat před tradiční čínskou diagnostikou?
Nečistit si v den vyšetření zuby (to asi udělá málokdo), nebo si (jako kompromis) 3 dny před vyšetřením alespoň nečistit jazyk (pokud to tedy děláte). Povlak na jazyku je totiž důležitým prvkem diagnózy v tradiční čínské medicíně (TČM). Dále by bylo vhodné vzít léky na srdce či krevní tlak až po vyšetření pulzu - nejlepší je vzít si léky s sebou (pokud se objednáte na ráno, zpoždění je zanedbatelné).

Dodatek pro redaktory z velkých serverů (a osoby jim podobné): nekopírujte, prosím, bez mého výslovného souhlasu celé odstavce. V mých článcích je spousta specifických prvků, co nikde jinde nenajdete (dvojnásob to platí pro akupunkturu). Pokud už se budete chtít inspirovat, obtěžujte se alespoň s přeformulováním vět!

.

BOLEST ANEB ZÁŽITKY PŘI AKUPUNKTUŘE

  • Co vše je možné při klasické akupunktuře cítit?
   Nejčastěji je to vjem čchi (tzv. dé qi), tj. pocit mravenčení, tepla, tíže nebo jemné tupé bolesti, který se rozlévá od místa vpichu po akupunkturní dráze, a to ve směru či v protisměru. Často můžete cítit tyto pocity např. z nohou až do hlavy. Také se stává, že máte při zapíchnutí jehly dojem, jako kdyby vám tělem projel blesk - jde o velmi krátký, ale velmi intenzivní pocit a pacient s sebou někdy až cukne. Pocit projetí blesku není až tak častý. Anebo neucítíte vůbec nic. I to je zcela v pořádku - ne každý má dobrou schopnost vnímat energetické procesy ve svém těle.
    
   • Bolí akupunktura?
   Akupunktura většinou opravdu nebolí. Jsou však různé výjimky: zaprvé, pokud vybraný bod bolí už na stisk prstu, je jasné, že i při akupunktuře bude reagovat citlivěji. Zadruhé: pokud jste tlustokožec a máte hroší kůži, půjde kůže špatně propíchnout a bude víc bolestivé. Za 10 let jsem to ale zažila jen jednou, problém se vpichem jsem měla při každém sezení (dodneška si pamatuji i jméno pacienta - byl statečný 😊). Jiná věc je vjem čchi v podobě "blesku", což může zlomek sekundy skoro až bolet (viz výše). Vzhledem k tomu, že jde o tak ultrakrátký pocit, neřadila bych tento fenomén k bolesti.

   .

   JAK DLOUHO BUDETE "JAKO NA JEHLÁCH"

    • Jak dlouho bude v těle akupunkturní jehla?
     Doba je dost individuální, ale u většiny lidí stačí ca. 30-45 minut. Měla jsem už ale i takové pacienty, kdy bylo zapotřebí standardně ca. 1,5 hodiny - nejednalo se o výjimku, nýbrž o fakt při každém sezení, který bylo nutné respektovat. S tím úzce souvisí i vytahování jehel. Jehla by se NIKDY neměla vytahovat násilím.
     .
     • Co se stane, když akupunkturní jehla ve vymezeném čase nestačí udělat svou práci?
     Pokud jde jehla (třeba i s pomocí masáže) snadno vytáhnout, nestane se nic hrozného. Akorát je možné, že při dalším sezení se napíchne opět stejný bod, což jinak není moc obvyklé. Pro mě je taková skutečnost vždy znamením, že "práce" jehel nebyla dokončena. Zcela zavrhuji rozpis bodů, který by se měl opakovat beze změny každý týden. To nemůže přinést nejlepší výsledky, protože i samotná teorie akupunktury učí, že bod se musí po akupunktuře "zrekreovat", jinak klesá jeho účinnost. Přesto tento způsob používá až podezřele mnoho akupunkturistů - ke škodě pacientů.

     .

     ÚČINKY AKUPUNKTURY

     • Jaké účinky se od akupunktury dají čekat?
     Někdy se nejprve zlepší symptomy, které pacient považuje za podružné - např. se nejprve zbaví namísto deprese letité zácpy (případ z mé praxe). "Pořadník" a tedy fakt, kde bude nejprve využita energie, určuje vaše tělo, nikoliv terapeut. Tenkrát jsem byla na začátku a byla z této pacientky již trochu zoufalá. Paní si stěžovala, že její deprese po několika sezeních trvá stále beze změny. Až na moje naléhání, zda se opravdu vůbec nic nezlepšilo, si pacientka uvědomila, že její dlouholetá zácpa zmizela hned na začátku.
      
     • Akupunktura změní vaše vylučování
     Nebo se nejprve třeba jen upraví tvar, barva či pach vašich výměšků (moč, stolice, pot). Zde je nutné dodat, že klasická medicína tyto "maličkosti" často nepovažuje za patologické. V TČM hrají tyto příznaky velkou důležitost. Např. u nedostatečnosti dráhy slezina-slinivka je častým příznakem měkká, tenká stolice. Přes větší spotřebu papíru nejde o průjem, protože stolice je formovaná. Tento příznak, který často trvá léta, může vlivem akupunktury odeznít velice rychle.
      
     • Akupunktura vás může dovést až k slzám
     Vpich do určitých bodů může vyvolat pláč. Ne však kvůli bolesti, nýbrž kvůli tomu, že akupunktura uvolňuje potlačené emoce.

     .

     ZA JAK DLOUHO SE PROJEVÍ ÚČINKY AKUPUNKTURY

     U jednodušších problémů se uvádí 10-15 sezení, nejlépe s odstupem 1 týdne - tělo přece musí dostat šanci a čas na "opravy". Moje zkušenost říká, že záleží, co si vytyčíte jako cíl. Pokud najdete dobrého terapeuta a vaším cílem budou změny k lepšímu na všech rovinách včetně psychiky nebo zlepšeného vyměšování, určitý úspěch bude dosažen v kratší době. Když však budete jako jedna z mých prvních pacientek fixováni na určitý symptom a ty ostatní budete ignorovat, může to trvat i déle, než uvedené rozmezí. V neposlední řadě se někdy účinky akupunktury projeví již na lůžku a potíž začne odeznívat ještě v průběhu akupunktury. Nejlepším postojem při každém léčení je zůstat otevřený a dát léčení volný prostor. Vyloženě věřit akupunktuře nemusíte, jak jsem se ve svých začátcích sama několikrát přesvědčila: akupunktura fungovala i bez této víry.

     .

     JAK ČASTO A V JAKÝCH INTERVALECH SE NECHAT OŠETŘIT AKUPUNKTUROU

      • Jak často docházet na akupunkturu?
       V případě chronických obtíží, což je doména akupunktury, je nejlépe docházet na akupunkturu 1-2 x týdně. Méně často, než 1 x týdně lze také a mnohokrát jsem k tomu byla nucena, ale výsledky pravděpodobně nebudou tak dobré. Vyskytne-li se v průběhu docházení na akupunkturu akutní zhoršení obtíží (exacerbace) nebo viróza, přizpůsobíme tomu i rytmus akupunktury a ošetření pak lze provádět i 2 x denně.
        
       • Za jak dlouho po sérii akupunkturních sezení je opět vhodné přijít?
       Některé potíže odezní po jedné sérii navždy, takže akupunktura již pro daný problém nebude třeba. U chronických onemocnění je vhodné přijít při znovuobjevení obtíží, nejčastěji za několik týdnů či spíše měsíců. Je to opravdu zcela individuální. Paní doktorka Barešová, u které jsem ještě absolvovala svoje kurzy, nám říkala, že např. hypertenze (vysoký krevní tlak) se dá zcela vyléčit, ale vyžaduje to rok pravidelného docházení v týdenních intervalech. Několik měsíců na to nestačí, jak si sama ověřila. Já sama jsem tak dlouho akupunkturu v týdenních intervalech u žádného pacienta nikdy neprováděla (maximum byly zhruba 4 měsíce), takže k tomu nemohu zatím říct víc.
        
       • Akupunktura a prevence
       Určitě jste slyšeli, že zdraví neznamená pouze nepřítomnost nemoci. Jde o stav tělesné, duševní a emocionální rovnováhy. Faktor stavící akupunkturu v jistém smyslu do nadřazené role, ve srovnání s klasickou medicínou, je prevence. Akupunktura působí již při energetické nerovnováze, kdy se příznaky ještě neprojevují nebo ve zcela minimální míře. Klasická medicína vždy hasí až "hořící dům", kdežto TČM dokáže podchytit i "doutnání".

       .

       JAKÉ JE TO POTOM

       • Jak se budu cítit po akupunktuře?
       Po akupunktuře se cítí minimálně 1/3 pacientů příjemně unavená a lidé jsou takoví "vláční". Uvádí se, že po akupunktuře by člověk neměl vykonávat nějakou těžkou práci nebo sport. Já to rozhodně neberu jako dogma a říkám lidem, aby naslouchali svému tělu. Jestliže si budou chtít po jehličkách schrupnout, tak ať bez výčitek jdou. Pokud mají pocit, že by mohli skály lámat, je to také v pořádku. Mimochodem, první noc po akupunktuře se může dát do pohybu spoustu věcí, ale není to často. Např. pokud měl člověk problémy s chronickým zánětem vedlejších dutin nosních, může začít více smrkat uvolněný sekret aj.
        
       • Přetrvávající bolest po akupunkturním vpichu
       Zcela výjimečně může bolest po vpichu jehly přetrvávat - maximum byly 2 dny, ale stalo se mi to za celá léta ani ne u 5 pacientů. Určitě v tomto případě hraje roli i naše individuální citlivost k bolesti. Pokud byla akupunktura provedena lege artis, není třeba se tím zabývat. Z tohoto důvodu je vhodné, aby si terapeut vedl dokumentaci a přesné záznamy.

        

       Komentáře z Blog.cz:

       viz pdf

       Žádné komentáře:

       Okomentovat

       Uveďte prosím nějakou přezdívku (pole NÁZEV/ADRESA URL - stačí vyplnit jen přezdívku). Jinak mi vaše komentářové kapky splynou v jedno nekonečné moře. 😉

       DĚKUJI ZA VAŠE KOMENTÁŘE. 😊