Moc vás všechny prosím, NEPLEŤTE SI komentáře s poradnou a nepokládejte dotazy na různé výrobky, jejich vzájemné interakce apod., beztak je většina těchto dotazů určena pro lékárníky, nikoliv pro lékaře! Ani vaše onemocnění bez hlubších znalostí nemohu řešit, křišťálovou kouli dosud nevlastním. S mailem také neuspějete, poradna je, až do odvolání, uzavřená! RESPEKTUJTE TO PROSÍM!

středa 17. února 2016

Falešná akupunktura aneb Jak najít akupunkturní bod, 1. díl

Existují vlastně vůbec akupunkturní body? Pan profesor MUDr. Jiří Heřt, DrSc., pracující v anatomickém ústavu tvrdil, že nikdy žádnou akupunkturní dráhu ani bod za celý svůj život nevypitval. Ano, s tím plně souhlasím. Na mrtvých tělech body ani meridiány nenajdeme. Mrtvoly totiž energií, o které tradiční čínská medicína (zkráceně TČM) a akupunktura převážně jsou, neoplývají. Možná tak ještě pár hodin po smrti. Ale pitvat těla minimálně rok naložená ve formaldehydu a hledat tam meridiány?Dodatek pro redaktory z velkých serverů (a osoby jim podobné): nekopírujte, prosím, bez mého výslovného souhlasu celé odstavce. V mých článcích je spousta specifických prvků, co nikde jinde nenajdete. Pokud už se budete chtít inspirovat, obtěžujte se alespoň s přeformulováním vět!

 

PROČ STUDIE TVRDÍ, ŽE SHAM ACUPUNCTURE (PŘEDSTÍRANÁ, FALEŠNÁ AKUPUNKTURA) MÁ STEJNÉ ÚČINKY, JAKO TA OPRAVDOVÁ?

.

Headovy zóny


Prvním důvodem je existence tzv. Headových kožních zón, o kterých jsme se učili již v anatomii v 1. ročníku. Do těchto dobře zmapovaných okrsků kůže (tzv. dermatomů) se promítá onemocnění příslušného orgánu v podobě bolesti nebo změny citlivosti. K angině pectoris nebo infarktu se například často pojí bolest v levé paži, ačkoliv srdce tam zajisté neleží. Bolesti ledvin se zase často projevují ve spodní bederní oblasti - a tak si také často lidé myslí, že tam doopravdy sídlí ledviny, které však jsou ve skutečnosti značně výše. Podstata tohoto jevu tkví ve skutečnosti, že daný kousek kůže a příslušný orgán jsou zásobené ze stejného místa v míše (tj. ze stejného míšního segmentu).
.

12 kožních okrsků v akupunktuře

.
Tento vztah mezi určitým místem na kůži a orgánem je oboustranný, akupunkturní jehla, která sice nebude umístěná přímo v akupunkturním bodu, ale bude v Headově zóně, orgán stejně může ovlivnit. Z toho plyne, že takové výzkumy jsou již od samého počátku navržené špatně a nemohou tedy dokázat vůbec nic. Navíc, přejdu-li nyní přímo k akupunktuře, i na kurzech IPVZ se učí o existenci 12 kožních okrsků, které rozdělují celé tělo a k nimž patří i jednotlivé orgánové dráhy z pohledu TČM. Znovu tedy vyvstává otázka, kam při pokusech píchnout, aby to nemělo žádné účinky, když vše je propojeno se vším?
.

Mimodráhové akupunkturní body a Ah Shi body

.
Třetím zcela zásadním faktem jsou akupunkturní body, které se nacházejí mimo klasické dráhy neboli meridiány. Každý, kdo se pustil do studia akupunktury, ví, že je jich mnoho. Například 36. bod na dráze žaludku, ST36, Zusanli. Pod ním se nachází hned dva body (jeden je 0,5 cunu a druhý 1 cun distálně), nad ním ve vzdálenosti 1 cun leží třetí bod a 1 cun laterálně (do strany) je čtvrtý bod. Když jsem se onehdy učila na sobě bod ST36 nalézt a o mimodráhových bodech nevěděla zhola nic, říkala jsem si: "Ty jo, to je ale divný, vždyť tady mám pocit, jako by byl bod vedle bodu, to bude asi moje chybné vnímání!" Žádná chyba, jak jsem se dozvěděla později z knihy Mimodráhové akupunkturní body od MUDr. Eslera. Podobně je to i s tzv. Ah Shi body, které mohou nebo také nemusí ležet na meridiánech a projevují zvýšenou bolestivost na stisk. Vrátím se tedy zpět ke zmíněné studii: Jak chce někdo, kdo energiemi a vůbec celou koncepcí TČM opovrhuje, rozhodovat, kde je nebo není akupunkturní bod?

Poloha akupunkturního bodu se může lehce měnit


Čtvrtým důvodem podtrhující nesmyslnost výše uvedené studie, je fakt, že poloha akupunkturního bodu se lehce mění. Dokonce i paní profesorka Milada Barešová, která již bohužel není mezi námi, si všimla, že akupunkturní body se maličko přesouvají a jako příklad největšího "cestovatele" tehdy uvedla BL 40, bod na dráze močového měchýře, který se může posunout i o 0,5-1 cm (u většiny bodů ale mluvíme o milimetrových vzdálenostech). Proto je tak důležité při akupunktuře vnímat energie. K čemu pak je znalost anatomie, když, možná jen o maličký kousek, bod při akupunktuře netrefíme?

Trefit bod - to je oč tu běží!


A to mě přivádí k tématu poslednímu a kardinálnímu: Kdo tyto pokusy prováděl? Našel akupunkturista při pokusech skutečně daný bod? Jestli to byli "odborníci" na akupunkturu, kterých je v ČR, ale i v jiných státech jako máku, tak tím se vše vysvětluje. V této souvislosti mi vždy na mysli vytane jeden konkrétní čínský profesor žijící ve Švýcarsku, kterého jsem při práci pozorovala a který je profesorem opravdu jen podle jména. On by o mě zájem měl. Ale já už, po tom, co jsem viděla, nemám zájem o jeho kliniku. Vracím se tak obloukem ke svému mottu: Akupunktura je UMĚNÍ, které se nedokáže naučit KAŽDÝ. Buď to v sobě máte (a pouze to objevíte), nebo ne - a pak jsou vám všechny kurzy světa na nic. Zdá se vám můj popis příliš troufalý? Vězte, že k tomu mám opravdu dostatek zajímavých zážitků a ve svých článcích uvádím jen ty nejkřiklavější. Akupunkturu nakonec dělají nejlépe právě ti bezejmenní, co ordinují někde v Horní Dolní. Konečně, instruovala jsem už i několik nadaných pacientů nebo jejich rodinných příslušníků a dala jim návod na první pomoc při jejich obtížích. Všichni měli jedno společné: dovedli vnímat energie, a tudíž dokázali pochopit z akupunktury to zásadní. Kdyby to tak nebylo, nikdy bych se do něčeho podobného nepustila.

Závěrem bych dodala jedno důležité akupunkturní moudro: Pokud máte po přečtení tohoto článku obavy, že se třeba místo ST36 trefíte do jeho mimodráhového souseda, tak vězte, že nezáleží ani tolik na tom, jaký bod napíchnete, ale hlavně ŽE ho napíchnete. Trefit bod, to je oč tu běží. 😉


Doporučená literatura:
Prof. MUDr. Jiří Heřt, DrSc.: Alternativní medicína a léčitelství. Kritický pohled
MUDr. Milan Esler: Mimodráhové akupunkturní body, vyd. Poznání 2003

 

Komentáře z Blog.cz:

viz pdf

 

2 komentáře:

 1. Nooo...po tom, co vidím na těchto stránkách , trochu pochybuji, že jste opravdu lékařka a děláte akupunkturu... Fenomén dnešní doby, bláboly po internetu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý den (zvláštní, že anonymové kromě urážek ani nezdraví),
   to je dobře, že pochybujete, to se povoluje. Na mém diplomu to nic nemění. :-)

   Vymazat

Uveďte prosím nějakou přezdívku (pole NÁZEV/ADRESA URL - stačí vyplnit jen přezdívku). Jinak mi vaše komentářové kapky splynou v jedno nekonečné moře. 😉

DĚKUJI ZA VAŠE KOMENTÁŘE. 😊