Moc vás všechny prosím, NEPLEŤTE SI komentáře s poradnou a nepokládejte dotazy na různé výrobky, jejich vzájemné interakce apod., beztak je většina těchto dotazů určena pro lékárníky, nikoliv pro lékaře! Ani vaše onemocnění bez hlubších znalostí nemohu řešit, křišťálovou kouli dosud nevlastním. S mailem také neuspějete, poradna je, až do odvolání, uzavřená! RESPEKTUJTE TO PROSÍM!

pátek 8. ledna 2016

Akupunkturní bod plic LU7 Lieque na popáleniny

7. bod dráhy plic LU7 lieque (vyslov lie čchüe: temné "ü" jako u německé přehlásky)

Bod číslo 7 na dráze plic, v překladu znamenající "Přerušená posloupnost", což je starodávný pojem pro blesk. Název pravděpodobně pochází od elektrizujícího pocitu, který může vzniknout vpichem jehly do tohoto bodu. Druhý překlad názvu, "Rozvětvující se štěrbina", byl odvozen od skutečnosti, že v tomto bodě dráha vydává větévku pro tlusté střevo.

Následující obrázek napoví, jak akupunkturní bod LU7 na sobě rychle najít (ukazováček na bod, věren svému jménu, ukazuje):

Dodatek pro redaktory z velkých serverů (a osoby jim podobné): nekopírujte, prosím, bez mého výslovného souhlasu celé odstavce. V mých článcích je spousta specifických prvků, co nikde jinde nenajdete (zvlášť, co se týče akupunktury). Pokud už se budete chtít inspirovat, obtěžujte se alespoň s přeformulováním vět!

LOKALIZACE LU7 a dva názory aneb Jak najít LU7 na dráze plic

a) Tradiční lokalizace (např. Peter Deadman): bod se nachází na palcové straně předloktí, na rozhraní vnitřní a vnější strany předloktí. Od zápěstní rýhy je tento bod vzdálen 1,5 cunu (vysvětlení pojmu cun najdete zde). Bod najdeme v prohlubni, která leží proximálně (tj. směrem k trupu) od výběžku kosti vřetenní, mezi šlachami svalů (musculus brachioradialis a musculus abductor pollicis longus). Pokud zkřížíme palce a ukazováčky proti sobě, bříško ukazováčku spočívá přímo na tomto bodu LU7 (viz obrázek výše).

b) Alternativní lokalizace (podle Dr. Wang Ju-Yi a MUDr. Dorky D.): Dr. Wang Ju-Yi uvádí, že LU7 se nachází na vnitřní straně předloktí, přímo vedle arteria radialis (tepna!), mezi malou vkleslinou v kosti vřetenní a arteria radialis (tam, kde cítíte tep). Od zápěstní rýhy je bod vzdálen většinou o kousek víc, než výše uváděných 1,5 cunu. Tento názor potvrzují i moje zkušenosti, vlastně jsem to tak dělala léta, protože se vždy řídím svým hmatem. Po několika letech jsem objevila knihu od Dr. Wanga a s povděkem jsem si uvědomila, že přece jen měla pravdu moje intuice. 😊 Pro akupresuru tyto rozdíly v lokalizaci nemají až takový význam, protože jde o milimetrové vzdálenosti. Mimochodem, klasickou lokalizaci nepovažuji za vyloženě chybnou: energii tam také vnímám. U druhé b varianty je ale energie mnohem silnější, a proto jí používám.

Na následujících obrázcích jsou 3 tečky: černá znázorňuje klasickou polohu bodu LU7 , tak jak se většinou učí - a je nejblíže cefalické žíle. Červená tečka je lokalizace LU7 podle Dr. Wanga a také podle mě. Tečka zelená je jen pro srovnání: jde o bod LU8 (ten také funguje ve formě akupresury na spáleniny, vyvolává však při stisku větší pálení v místě popáleniny - pod vodou to ale nevadí 😉).
AKUPUNKTURA LU7

Kůži nad bodem nadzvedneme a transverzálně téměř na plocho vpíchneme jehlu proximálním nebo distálním směrem do hloubky kolem 0,5-1 cun. Jiný způsob je šikmý vpich proximálním směrem do hloubky 0,5-0,8 cunu. Pro poučené laiky je nejvhodnější použít ušní jehličku (viz níže) - odpadne tak i riziko napíchnutí tepny.

Já spíše píchám opatrně mírně šikmo proximálním směrem pod úhlem zhruba 20-30°většinou do hloubky kolem 0,5 cunu a nejčastěji používám jehly 0,20x15 mm. U některých indikací je ale třeba píchnout hlouběji, což rozhodně není nic pro začátečníky.

Tento důležitý bod se výjimečně hodí i pro napíchnutí malou ušní jehličkou (typ "napínáček", "trvalka") 0,20 x 1,4 mm, protože na rozdíl od většiny bodů je dost povrchně. Tato jehlička se mi osvědčila ve většině případů nejvíc (asi proto, že se vpichuje kolmo: při šikmém vpichu klasickými jehlami se z nalezeného bodu snadno uhne mimo).

POZOR: vyhýbáme se žíle vena cephalica (dobře je žíla vidět na obrázku) a také arteria radialis (vřetenní tepna)!

Moxování možné.

INDIKACE - ÚČINKY LU7 Z POHLEDU KLASICKÉ MEDICÍNY

nejdůležitější pro laiky je využití při popáleninách ve formě akupresury (osobně několikrát vyzkoušeno). Celá dráha plic je totiž zodpovědná za kožní problémy (často ve spojení s tlustým střevem). Nezapomínat, že postiženou ruku držíme samozřejmě hlavně pod studenou vodou - a při tom stlačujeme zdravou rukou tento bod na popálené končetině. LU7 sníží rozsah popáleniny a velice urychlí hojení a hlavně sníží bolest.

Pokud je bod správně indikován, může mít výrazné účinky na psychiku, zvláště u tíživých starostí, soužení a smutku. Je vhodný zejména u lidí, kteří chodí světem sami se svými starostmi, lidem se nesvěřují a své emoce potlačují. Tento bod může vyvolat záchvat pláče a pro lidi, kteří mají tendenci často plakat je nanejvýš vhodný, protože k plícím je v tradiční čínské medicíně (TČM) přiřazen smutek jako základní emoce.

LU7 ovlivňuje oblast hlavy (zvláště temeno a týl), krku ("pán hlavy a krku"), hrudníku a horní poloviny páteře. Může se využít i jako první pomoc při mdlobách, astmatu a otocích, svědění nebo kopřivce alergického původu. Pomáhá "otevřít" nos (rýma, ucpaný nos, ale také ztráta čichu).

LU7 využijeme i při ortopedických problémech, zejména v oblasti předloktí (ovlivňuje nervus radialis neboli vřetenní nerv).

Ve formě ušní jehličky je tento bod často vhodný u horečky, nachlazení nebo chřipky (zevní vítr, viz dále). Pokud jste začínající terapeut tradiční čínské medicíny a chcete tento bod vyzkoušet na sobě, přečtěte si nejdříve článek Jak snížit riziko akupunktury na nulu.

ZAPOJENÍ V DRAHÁCH

kardinální (propojovací) bod dráhy ren mai, kterou tak otvírá
bod přechodu (luo) dráhy plic k bodu LI4
jeden z 12 nebeských hvězdných bodů ma danyang

ÚČINKY LU7 DLE TČM

- uvolňuje povrch a odstraňuje tzv. vnější neboli zevní vítr
Vnější vítr v TČM nemá s nadýmáním nic společného, typicky jde o nachlazení případně o ztuhlý krk či alergickou rýmu.

- odstraňuje z dráhy jeden z patogenních faktorů, a to chlad

- reguluje stoupání a klesání čchi v oblasti hlavy a podporuje stoupání čisté čchi k srdci
Proto se používá i při špatné paměti.

- podporuje klesání energie plic (energii pak přijímají ledviny)
Pokud tento správný směr toku energie nefunguje, vzniká například kašel, astma nebo kýchání.

- utišuje tzv. vnitřní vítr, zvláště v oblasti hlavy a krku
V jazyce TČM nejde o nic jiného, než o: třes, tiky, závratě, pocit brnění, mravenčení či znecitlivění, paréza (obrna) - např. paréza nervus facialis (obrna lícního nervu), mrtvice a stavy ochrnutí po ní, epilepsie nebo např. vysoký krevní tlak; vnitřní vítr je spojen s nerovnováhou jater.

- odstraňuje hlen
Hlen v průduškách a v plicích do této kategorie sice také patří, ale hlen v TČM je širší pojem: jde vlastně o vnitřní "znečištění" organismu, často bývá přirovnáván ke kalu v ucpaných trubkách, který vyschl. Vzniká nejen ze špatné stravy, ale i nesprávným životním stylem s přemírou stresu. Hlen může být i příčinou duševní otupělosti a neschopnosti myslet ("brain fog").

- otevírá a reguluje mimořádnou dráhu Ren Mai
Přes tuto dráhu účinkuje např. na ztížené močení (nejen u mužů), krev v moči, problémy v genitální oblasti nebo při zadržování očistků po porodu.

- reguluje "vodní cesty" (tj. slzy, pot, moč, menstruace, otoky)
Ovlivňuje veškeré zadržování vody a otoky, zvláště končetin, pomáhá i např. při pocitech sucha v hrdle (zvlášť, pokud je to na podkladu nedostatečnosti YIN).

Jako 1. vodní cesta je označován pot: zvyšuje tvorbu potu při nachlazení (diaforetický účinek) uvolněním povrchu (viz výše) a někdy po něm naskočí husí kůže.

2. vodní cestu tvoří močové cesty: tento bod lze využít i na vyvolání močení po operaci v souvislosti s narkózou. Symptomaticky (bez odstranění příčiny) ho využijeme i u potíží s prostatou (hypertrofie prostaty).

3. vodní cestu tvoří slzy: viz výše, psychické účinky.

Jako 4. vodní cestu je možno chápat menstruaci (a také vše, co má souvislost se sexem): bod využijeme např. u primární amenorey (stav, kdy dívka nezačala menstruovat ani po dosažení 15 let), zvláště, pokud je v dráze přítomen chlad, který může "zahradit" tok.

A konečně, 5. vodní cestu tvoří všechny otoky, tedy nahromaděná tekutina ve tkáních, kam nepatří: zvláště účinný je u otoků alergického původu - nejlépe působí u otoků v oblasti obličeje, ale i u nebezpečného alergického otoku hrdla např. po vpichu vosy nebo včely. Uvádí se, že je to také velmi vhodný bod na otoky vzniklé po operaci karcinomu prsu (možné použít i REN9).

- je spojen s dráhou tlustého střeva
A díky tomu napomáhá např. i při obtížné defekaci (problém vytlačit stolici - zvláště u starších lidí).

- aktivuje dráhu plic a zmírňuje bolest
Ovlivňuje i bolest zubů (má spojení s dráhou tlustého střeva, která vysílá větévky do dolní čelisti).


Rozšiřující literatura:
Wang Ju-Yi, Jason Robertson: Die Anwendung der chinesischen Meridianlehre in der Praxis, Bacopa Verlag, 1. Auflage, 2014
- tuto knihu považuji za nejlepší, co se týče popisu akupunktury, z hlediska energií
- ukázka z anglického vydání:

Yu-Lin Lian, Chun-Yan Chen, Michael Hammes, Bernard C. Kolster: Bildatlas der Akupunktur, KVM-Verlag 2004
- tento atlas používám při své praxi a pouze jsem si tam dopsala pár tipů z Deadmana
Peter Deadman, Mazin Al-Khafaji, Kevin Baker: Handbuch Akupunktur, Verlag Systemische Medizin AG, 3. Auflage, 2012
- některé tipy k nalezení bodů nenajdete nikde jinde
Giovanni Maciocia: Grundlagen der chinesischen Medizin, Elsevier GmbH, Urban & Fischer Verlag, 2. Auflage, 2008
- přehledně zpracovaná teorie TČM
Jozef Šmirala: Základy praktickej akupunktúry, Inštitút pre ďalšie vzdelávanie lekárov a farmaceutov v Bratislave, 1991
- pár indikací u konkrétních akupunkturních bodů, které jsem znala ze své praxe, jsem našla pouze tady (ráda prověřuji svou intuici pomocí dostupné literatury)
Petr Fiala: Kapitoly z akupunktury, 1. lékařská fakulta UK Praha, 2001

Žádné komentáře:

Okomentovat

Uveďte prosím nějakou přezdívku (pole NÁZEV/ADRESA URL - stačí vyplnit jen přezdívku). Jinak mi vaše komentářové kapky splynou v jedno nekonečné moře. 😉

DĚKUJI ZA VAŠE KOMENTÁŘE. 😊